11 sposobów na znalezienie motywacji do sportu
Zaczynasz szukać wymówek, aby nie iść na trening? Czym prędzej wypróbuj jeden z 11 sposobów odzyskania motywacji do ćwiczeń.
1. Ubranie sportowe.

Strój to podstawa! W starych legginsach i za małej koszulce nikt nie ma ochoty na sport. Po pierwsze musisz się dobrze i atrakcyjnie czuć, aby być zmotywowaną. Potrzebujesz zachęty, która pozwoli zobaczyć potencjału i podatny grunt do zmian. Odpowiednio dobrany strój na trening sprawi, że poczujesz się dobrze i komfortowo. Nie tylko zapewni swobodę ruchów, ale także pomoże wydłużyć nogi, unieść pośladki i optycznie wyszczuplić brzuch. Włóż nowe legginsy, koszulkę i przyjrzyj się swemu odzwierciedleniu w lustrze. Nie zdejmuj ubrania sportowego przez pół dnia i wieczorem zrozumiesz, że już masz ochotę na ćwiczenia.
2. Sportowy kompan.

Znajdź osoby ze swojego otoczenia, którym również zależy na byciu fit. Sportowy kompan, z którym będzie można dzielić gorsze i lepsze dni. Raz on ciebie zaciągnie na siłownię, a następnym razem ty wykażesz się większą determinacją. Dodatkowo, w najbliższym otoczeniu znajdź osobę, której opowiesz o swoim postanowieniu. Możesz też poprosić, aby dodatkowo cię dopingowała, a nawet rozliczała z twoich postępów.
3. Plan działania.

Przede wszystkim – miej jasno określony cel. Co chcesz osiągnąć dzięki regularnym treningom? Co zyskasz, jeśli zaczniesz ćwiczyć, a co możesz stracić, jeśli tego nie zrobisz? Pamiętaj przy tym, aby zachować rozsądek, tzn. dostosować swój cel do własnych możliwości i czasu, jakiego potrzebujesz na jego osiągnięcie. Zacznij od czegoś mniejszego, stopniowo wyznaczając ważniejsze i trudniejsze do osiągnięcia cele.
4. Wczesna pobudka.

Poranki są po prostu idealne, aby oddać się aktywności sportowej. Sport uprawiany rano jest najskuteczniejszy, to nie ulega żadnej wątpliwości. Po lekkim śniadaniu organizm jest w doskonałej formie i może dać z siebie wszystko, co najlepsze. Rano metabolizm jest dość mocno pobudzony, dzięki czemu stymuluje organizm do szybszego spalania kalorii. Z kolei, raczej unikajcie sportu wieczorami. Sport potrzebuje sił i energii, których niestety wieczorem już nie masz.
5. Sport – najlepszy sposób na nudę!

Znajdź takie miejsca, w których jeszcze nie ćwiczyłaś. Na przykład w centrum handlowym. Może pobiegasz w zoo czy w ogrodzie botanicznym? Albo dla odmiany pójdziesz na długi spacer skrajem wydm? Cokolwiek wymyślisz, pozwoli ci odsunąć zmorę nudy.
6. Inspiracja.

Zacznij wyobrażać sobie siebie w wymarzonej formie. Dokładnie określ cel, do którego będziesz dążyć. Zastanów się nad konkretnymi korzyściami i je nazwij. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuła i jak wpłynie to na twoje otoczenie, kiedy uda się osiągnąć wymarzone efekty. Będziesz pewniejsza siebie? A może włożysz ulubioną sukienkę, w którą dziś się nie mieścisz?
7. Nie siłą, lecz sposobem.

Nie ma nic gorszego niż rzucanie się na głęboką wodę. Jeśli wyznaczymy sobie cel zbyt ambitny, przykładowo przebiegnięcie 10 km, podczas gdy męczy nas spacer na dystansie 2 km, polegniemy. Na wszystko trzeba czasu i ta myśl powinna towarzyszyć nam bezustannie. Trening wcale nie musi oznaczać od razu bardzo intensywnego, wielogodzinnego wysiłku. Coś takiego dla osoby początkującej jest nie tylko nieprzyjemne i zniechęcające, ale wręcz niebezpieczne. Otóż motywacja to realny cel i inspiracja, o której wspominaliśmy wcześniej.
8. Pokonaj przeszkody.

Być może każdego dnia wydarza się coś, co przeszkadza ci wyruszyć na siłownię lub odbyć poranny trening. Postanowiłeś, że dziś nie będziesz ćwiczyć, bo zepsuł ci się ekspres do kawy, a dla ciebie poranna kawa to źródło życia. Albo tobie się nie podoba twój trener? "Człowiek mierzy radość życia ilością pokonanych przeszkód" to ma być twoja dewiza życiowa.
9. Trener.

Najlepszym sposobem na zanikającą motywację jest współpraca z trenerem personalnym, który nie pozwoli na to, by porzucić marzenia o pięknej sylwetce. Poza tym trener dopasowuje ćwiczenia do kondycji, wieku i poziomu ćwiczącego, oraz obserwuje wszystkie reakcje organizmu i zmienia zestawy ćwiczeń, w zależności od potrzeb.
10. Załóż dziennik.

Zapisuj, jakie ćwiczenia wykonywałaś, jakie odczucia ci towarzyszyły. Zyskasz poczucie kontroli nad zajęciami. Zapisz plan treningowy i odhaczaj systematycznie, co udało ci się wykonać. Sprawdzaj swoje postępy co jakiś czas. Możesz również wykonać test sprawdzający twoje możliwości, zapisać wyniki i powrócić do niego za jakiś czas, sprawdzając swoje postępy. Jesteśmy przekonani, że przy systematycznych treningach po jakimś czasie, będziesz znacznie silniejszy i wytrwalszy, co jeszcze bardziej podciągnie twoją motywację.
11. Regeneracja – dzień wolny od treningu

Rest day oznacza po prostu dzień odpoczynku. Jest przerwą od wyczerpujących, codziennych treningów, które nadwyrężają organizm. Im więcej czasu trenujemy bez odpoczynku, tym trudniej ćwiczyć, a ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Pogarsza się również stan psychiczny osoby trenującej – słabnie motywacja, mogą pojawić się stany depresyjne, złe samopoczucie odbiera radość z uprawiania sportu. Wystarczy jeden dzień w treningowym tygodniu poświęcony tylko na odpoczynek, by zachować równowagę i się zregenerować.