11 zasad bezpieczeństwa, które pomogą Ci ochronić dziecko
1. Słowo kodowe

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego, że jeśli jakaś nieznajoma osoba, odwołując się do rodziców, powie mu na przykład, aby poszło dokądś z nim, to niech dziecko zażąda od niego podania słowa kodowego, które razem wymyślicie. Jeśli nie poda tego słowa, to oznacza, że nie zna jego rodziców.
2. Informacja osobista

Dane osobowe, adres, numer telefonu rodziców, ich imiona – dziecko powinno tych informacji wyuczyć się na pamięć. Na pewno się bardzo przydadzą, w przypadku, jeśli się zgubi. Naucz malucha prosić o pomoc. Najlepiej niech celuje w kogoś ze służb mundurowych – policjanta czy strażnika miejskiego, któremu poda wszystkie swoje dane i dane swoich rodziców.
3. Osoba nieznajoma

Musisz wpoić swemu dziecku jedną prostą zasadę: nigdy nie powinno rozmawiać z nieznajomą osobą. Powiedz mu, co się stanie, jeśli złamie ten zakaz.
4. Bezpieczeństwo dziecka online

Nikomu w sieciach społecznościowych nie powinno podawać swoich danych osobowych, haseł, pisać wiadomości do nieznajomych – chroń swoją pociechę w sieci.
5. Zawsze musi mówić, dokąd idzie

Dziecko powinno zawsze ci mówić dokąd i z kim wychodzi, kiedy wróci. Od czasu do czasu dzwonić, aby rodzice wiedzieli, gdzie w tej chwili przebywa.
6. Naucz się mówić "nie"

Nawet dorosła osoba często ma trudności z tym, by powiedzieć komuś stanowcze NIE, co w konsekwencji jest przyczyną wielu problemów. Kiedy dziecko czuje lęk i zagrożenie, powinno powiedzieć "nie".
7. W grupie bezpieczniej

Dziecko może wychodzić na przykład do centrum handlowego tylko w towarzystwie swoich przyjaciół i najlepiej pod stałą opieką dorosłych. Jeśli nie ma starszych opiekunów, to powinno zostać w domu.
8. Nie wolno brać niczego od nieznajomych

Musisz wpoić swemu dziecku jedną ważną zasadę – nie wolno brać niczego od nieznajomych: słodyczy, soczków, owoców, zabawek. Nie powinno nawet je dotykać.
9. Bezpieczny dom

Powiedz dziecku, jak powinno się zachowywać, kiedy jest samo w domu. Po powrocie ze szkoły powinno zamknąć drzwi, nie wpuszczać nieznajomych, nie mówić nikomu przez telefon, że jest samo w domu etc.
10. Dziecko powinno znać numery alarmowe

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczymy trzech numerów ratunkowych: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej. Warto zachęcić dziecko do wyuczenia się ich na pamięć.
11. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na przykład do parku rozrywki, zrób mu zdjęcie w odzieży, którą ma na sobie, aby w przypadku zgubienia zabrać go ze sobą na policję.
Znajdź i zapoznaj się z planem ewakuacji w wypadku pożaru w parku rozrywki lub centrum handlowym. Porozmawiaj z dzieckiem, jak należy postępować na wypadek powstania pożaru.
Dbanie o bezpieczeństwo swojej pociechy i uczenie go zasad bezpieczeństwa wcale nie oznacza, że jesteśmy nadopiekuńczymi rodzicami, którym się wydaje, że zagrożenia czają się wszędzie. Troska o bezpieczeństwo dziecka jest podstawowym obowiązkiem każdego rodzica, ale nie warto przesadzać. We wszystkim bez wyjątku potrzebny jest umiar.