11 zmian, które zachodzą w naszym organizmie, kiedy rezygnujemy z czerwonego mięsa

Wegetarianie decydują się na dietę bezmięsną w trosce o nieszkodzenie istotom żyjącym, sprzeciwiają się oni zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Jednak wyeliminowanie mięsa z naszego jadłospisu może również pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

W niniejszym artykule słów kilka o tym, jakich rzeczy możemy się spodziewać po rezygnacji z mięsa.

Naukowcy i lekarze nawołują nas do rezygnacji ze spożywania mięsa, przekonując, że to pomoże poprawić stan naszych włosów, skóry i również osiągnąć smukłą sylwetkę. W niniejszym zestawieniu 11 zmian, które zachodzą w naszym organizmie, kiedy rezygnujemy z czerwonego mięsa.

1. Pozbywamy się zbędnych kilogramów.

waga

Rezygnacja z mięsa sprzyja odchudzaniu się. Czerwone mięso jest bardzo kaloryczne, a ilość mikroelementów w jednej porcji przewyższa dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby. Dietetycy sugerują, aby kosztem czerwonego mięsa żywić się częściej rybami, drobiem, fasolą.

2. Odkwaszenie organizmu.

nadwaga

Równowaga kwasowo-zasadowa kluczem do zdrowia. Niestety większość współczesnych diet składa się z produktów kwasotwórczych, do których należą między innymi czerwone mięso, mąka, kawa. Spożywanie zbyt dużej ilości produktów kwasotwórczych powoduje zakwaszenie krwi, co z kolei sprzyja rozwojowi chorób. Zmień sposób odżywiania, zacznij jeść więcej surowych warzyw i owoców.

3. Zmniejsza się nagromadzenie gazów w jelitach.

chora

Mięso jest produktem ciężkostrawnym, więc często po jego spożyciu mamy wzdęcia brzucha i zaparcia. Po tym, jak zrezygnujemy ze spożywania czerwonego mięsa, przez jakiś czas możemy czuć dyskomfort w okolicach przewodu pokarmowego, ale to niebawem minie. Organizm powinien się przyzwyczaić do zmiany sposobu żywienia, czyli do pokarmu bogatego w błonnik. Po tym, jak uda nam się poprawić florę bakteryjną, wtedy zmniejszy się nagromadzenie gazów w jelitach.

4. Poprawia się stan skóry.

skóra

Zdrowie naszej skóry zależy od naszego jadłospisu, dlatego warto spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, bogatych w witaminy. Zaparcia przyczyniają się do tego, że nasza skóra staje się szara. Rezygnacja z czerwonego mięsa pomoże oczyścić wątrobę i nerki, co z kolei poprawi stan naszej skóry.

5. Obniża się poziom cholesterolu.

obiad

Rezygnacja z czerwonego mięsa zmniejsza ilość tłuszczy nasyconych w naszym jadłospisie, które powodują wzrost poziomu cholesterolu. O wysokim poziomie cholesterolu nie zawsze decyduje tłusta dieta i brak ruchu. Niektórzy cierpią na rodzinną hipercholesterolemię, czyli dziedzicznie wysoki poziom cholesterolu. Jednak rezygnacja z mięsa sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.

6. Zmniejsza ryzyko raka.

choroba

Rezygnacja z wołowiny zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, zwłaszcza jeśli w rodzinie już komuś zdiagnozowano nowotwór. Dieta, która zawiera tłuszcze nasycone, sprzyja rozwojowi procesów zapalnych w naszym organizmie, które z kolei zwiększają ryzyko raka.

W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że czerwone mięso przyczynia się do raka. Częste spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 28%.

7. Zmniejsza ryzyko różnych poważnych chorób.

lekarz

Badania wykazały, że spożywanie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko różnych poważnych chorób: otyłość, cukrzyca, choroba Alzheimera. Drób i ryby zmniejszają ryzyko zachorowania na te schorzenia.

8. Więcej energii.

energia

Czerwone mięso jest ciężkostrawne, więc powoli zużywane jest przez organizm do produkcji energii. Oprócz tego zawarte w nim ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce podrażniają jelita, co może być przyczyną zespołu jelita drażliwego, refluksu żołądkowo-przełykowego etc.

9. Troszczymy się o środowisko.

ziemia

Hodowla zwierząt wymaga dużej ilości pastwisk, wody, energii. Oprócz tego każdego roku na całym świecie jest zabijanych miliardy zwierząt na mięso i skóry. Hodowla zwierząt odpowiada za ok. 50% antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. Łącznie rocznie na świecie jest zabijanych około 60 miliardów trzody chlewnej, bydła i drobiu i 10 miliardów owiec i kóz. Nie musisz jeść mięsa, możesz wybrać alternatywne źródła białka i w taki sposób uratować zwierzęta.

10. Przestaniesz mieć obsesję na punkcie białka.

mięso

Białko jest podstawowym budulcem naszych mięśni i nie możemy o nim zapominać. Każdy z nas doskonale wie, że najlepszym źródłem tego składnika jest czerwone mięso. Nie ma jednej uniwersalnej liczby, ile dziennie białka powinien spożywać dorosły człowiek. Każdy z nas musi dostosować podaż białka zgodnie ze swoim indywidualnym zapotrzebowaniem.

Kobieta powinna każdego dnia spożywać około 35 g białka, natomiast dorosły mężczyzna – 46 g. Dla przykładu jeden stek zawiera 50 g białka.

11. Niedobór magnezu.

jedzenie

Spożywanie czerwonego mięsa nie jest gwarancją tego, że organizm dostaje potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania substancje odżywcze, więc dodatkowo musisz zażywać witaminę D3 i magnez. Oprócz tego, kiedy się decydujesz na zmianę sposobu żywienia, nie możesz zapominać o probiotykach, czyli dobrych bakteriach, które będą sprzyjać normalnemu funkcjonowaniu twego jelita.

źródło:RD
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty