12 dziwnych tradycji i zakazów z całego świata, które mogą zepsuć wakacje

Już zaplanowałeś wakacje i z niecierpliwością czekasz na wyjazd? Zanim wybierzesz się w wymarzoną podróż, zapoznaj się z tradycjami, obyczajami i zakazami, obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz na wakacje, aby oszczędzić sobie nerwów i nie zepsuć wakacji.

Pamiętasz znane polskie przysłowie: "Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj"? Otóż nawet najbardziej popularne kraje turystyczne mogą zaskoczyć turystów i nie zawsze są to miłe niespodzianki. Jeśli nie chcesz zafundować sobie ekstremalnych wakacji albo się narazić na zapłacenie grzywny, radzimy dokładnie się zapoznać z zakazami, tradycjami i przepisami, obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz. Na pewno takie informacje będą przydatne podczas podróży!

1. Wyszukiwanie obiektów, oglądanie map w Korei Południowej

Korea Południowa

Wybierając się do Korei Południowej, musisz wiedzieć, że w Google Maps nie ma mapy wektorowej Korei Południowej z przyczyn prawnych. Władze kraju dbają o bezpieczeństwo, dlatego ściśle chronią danych kartograficznych. Nie warto się przejmować – możesz pobrać specjalną aplikację na Android, która się nazywa NAVER Map i cieszyć się wakacjami.

2. Przymusowe datki

Przymusowe datki

Ofiarowanie pieniędzy to dobrowolne przekazywanie pieniędzy na rzecz różnych fundacji. Jednak władze Wielkiej Brytanii w inny sposób traktują kwestię charytatywności. Niektóre fundacje mogą wymusić na tobie wypełnienie specjalnej ankiety, która zobowiązuje cię do regularnego płacenia datków na rzecz fundacji.

3. Zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, picia i jedzenia w komunikacji miejskiej, żucia gumy w Singapurze

Singapur

Singapur słynie z surowego prawa i często jest nazywany miastem zakazów. W 1992 władze państwa wprowadziły zakaz żucia gumy. Później wprowadzono zakaz wwożenia na teren państwa gumy. Obecnie zabroniona jest także sprzedaż i zakup gumy na terenie Singapuru. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 5500 tys. dolarów. W Singapurze również obwiązuje zakaz jedzenia i picia w publicznych środkach transportu. Za złamanie zakazu zapłacisz mandat w wysokości 500 dolarów. Jeśli natomiast zostaniesz przyłapany na paleniu tytoniu w miejscach publicznych, grozi ci mandat w wysokości 1000 dolarów!

4. Canang Sari (Bali)

Bali

Bali to raj dla turystów i surferów, który kryje w sobie wiele tajemnic i niebezpieczeństw. Balijki każdego dnia rano składają ofiary bogu Sang Hyang Widhi Wasa. Ofiary leżą w różnych dziwnych miejscach: np. przed sklepem na środku chodnika, na krawężnikach i murkach. Takie koszyczki z różnymi smakołykami, kwiatami, kadzidełkami nazywane są Canang Sari. Jeśli turysta przez przypadek przewróci ten koszyczek, to grozi mu nawet kara do 4 lat więzienia.

5. Godziny otwarcia sklepów w Szwajcarii

Szwajcaria

Wybierając się do Szwajcarii, musisz pamiętać o innych godzinach pracy lokalnych sklepów i supermarketów: 7.30-18.30. W niedzielę sklepy i supermarkety są nieczynne, w czwartek natomiast czynne są do godz.21.00, ale nie wszystkie.

6. Fałszywi policjanci we Włoszech

we Włoszech

We Włoszech oszuści podszywają się pod policjantów, oszukują i okradają naiwnych turystów. Jak odróżnić prawdziwego policjanta od fałszywego? Fałszywi policjanci nie noszą mundurów, natomiast chętnie pokazują legitymację służbową policjanta, oczywiście fałszywą. Aby jak najszybciej się pozbyć natarczywego oszusta, musisz zagrozić mu wezwaniem policji i on natychmiast zniknie.

7. Chińskie taksówki

Chiny

Chińscy taksówkarzy, aby wyłudzić od turystów jak najwięcej kasy, stosują jeden przebiegły trik: przyklejają klamki do drzwi samochodu, aby później oskarżyć turystę o to, że zepsuł mu auto. Jeśli się znalazłeś w takiej sytuacji, nie dawaj żadnych pieniędzy taksówkarzowi, lecz wezwij policję. Najlepiej korzystać z usług licencjonowanych taksówek, które zaczynają się od znaków "京B".

8. Trucht, Burgundi

Burgundi

Jeśli lubicie sobie pobiegać całą rodziną w wolnym tempie na świeżym powietrzu, to musicie na jakiś czas o tym zapomnieć, jeśli się wybieracie na wakacje do Burgundi. Od kilku lat jogging w Burundi jest nielegalny. Bieganie w grupach jest już przestępstwem, za które grozi nawet kara długoletniego więzienia. Prezydent kraju przyrównuje jogging do powstania i akcji dywersyjnych.

9. W Kenii plastikowe torebki surowo zakazane

Kenia

Wybierając się do Kenii, dokładnie sprawdź swoje walizki, czy tam przypadkiem nie ma plastikowych torebek. Żadnego plastiku! W Kenii obowiązuje zakaz produkowania, sprzedawania, a nawet używania plastikowych torebek. Za jego złamanie grozi kara do 38 tys. dolarów lub czterech lat więzienia.

10. Plażowy dress code, Tajlandia

Tailandia

Nie zważając na to, że w Tajlandii panuje upał przez cały rok, turystom należy uważać na to, co mają na sobie poza terenem plaży i kąpieliska. Jeśli po wyjściu z plaży zapomnisz się przebrać i wsiądziesz do samochodu w kąpielówkach lub stroju kąpielowym, to może grozić ci mandat.

11. Zakaz noszenia żółtych ubrań, Malezja

Malezja

Władze malezyjskie traktują każdego, kto ma na sobie żółte ubrania jako buntownika i opozycjonistę. Zakazały noszenia żółtych ubrań. Jeśli nie chcesz podpaść policjantom i zapłacić grzywnę, pamiętaj o tym zakazie, wybierając się do Malezji.

12. Kolor khaki – zastrzeżony dla wojskowych (Karaiby)

Karaiby

Jeśli się wybierasz na Karaiby, to musisz zostawić w domu wszystkie ubrania w stylu militarnym: t-shirty, spodnie, szorty w kolorze khaki. W Grenadzie, na Jamajce, Barbadosie, Saint Lucia i w Dominikanie ubrania w kolorze khaki mogą nosić wyłącznie wojskowi.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty