12 faktów i mitów na temat solarium

Zimą pokusa opalania się jest duża. Wiele z nas marzy przecież o pięknej skórze w odcieniu czekoladki. Ale czy to jest zdrowe? O tym mowa w niniejszym artykule.

1. Opalanie w solarium jest znacznie zdrowsze niż naturalne, na słońcu.

solarium

FAŁSZ

Naturalna opalenizna to zasługa promieni UVB i UVA. Natomiast w solarium skóra brązowieje pod wpływem promieni UVA. Łóżka opalające emitują naprawdę dużą ich dawkę. A właśnie te promienie są znacznie bardziej szkodliwe dla skóry niż UVB. Niszczą bowiem włókna kolagenu i elastyny, przez co szybciej zaczyna się proces starzenia.

Poza tym nowoczesne solaria mają lampy, które emitują ogromną dawkę tych promieni w bardzo krótkim czasie. Z takim zjawiskiem skóra nigdy nie spotyka się w warunkach naturalnych.

2. Korzystanie z solarium może wywołać alergię.

opalanie

PRAWDA

Coraz częściej spotykane są reakcje alergiczne na promieniowanie ultrafioletowe. Tu jednak dawka UVA jest znacznie większa w porównaniu do światła słonecznego, dlatego więc alergia występuje o wiele częściej. Na skórze pojawia się wtedy wysypka lub zaczerwienienie.

3. Systematyczne opalanie powoduje szybsze starzenie się skóry.

lato

PRAWDA

To właśnie ultrafiolet jest odpowiedzialny za utratę jej jędrności i zmarszczki. Promienie UVA są tak silne, że docierają do głębokich warstw naskórka. Pod ich wpływem skóra staje się przesuszona i pojawiają się na niej bruzdy.

4. Opalanie pomaga w leczeniu trądziku.

slariumy

FAŁSZ

Lekkie, naturalne zbrązowienie skóry może przynosić chwilową poprawę wyglądu skóry. Ale regularne opalanie w solarium z pewnością nie służy cerze trądzikowej. Wręcz przeciwnie, pobudza nawet pojawianie się zaskórników i krost.

Należy też zawsze pamiętać, że może wystąpić reakcja alergiczna, gdy dodatkowo leczymy trądzik, stosując antybiotyki. Dermatolodzy zdecydowanie więc odradzają paniom z trądzikiem korzystanie z solarium. Może im to tylko zaszkodzić, a nie pomóc.

5. Regularne wizyty w solarium łagodzą zimową depresję.

regularnie

FAŁSZ

Zapada się na nią z braku słońca, jednak jego niedobór można wyrównać wyłącznie naświetlaniem białym światłem, zbliżonym do światła dziennego, i to o bardzo silnym stężeniu. A lampy w solarium emitują tylko ultrafiolet, czyli zaledwie składową światła słonecznego. Poza tym podczas seansu w łóżku opalającym trzeba bezwzględnie chronić wzrok specjalnymi okularami. Leczenie się w nich z depresji jest więc całkowicie pozbawione sensu.

6. Dla nastolatek solarium nie jest groźne.

ciąża

FAŁSZ

W tym wieku nie myśli się o zmarszczkach. Ale nadmierne opalanie może przyspieszyć starzenie się skóry nawet u nastolatek. Gdy taki proces się zacznie, wciąż postępuje i trudno go zatrzymać. Pojawiają się wtedy przebarwienia, rozszerzone naczynka oraz zmarszczki. Niestety, często młode dziewczyny opalają się bez umiaru, nawet codziennie.

7. Kobiety w ciąży nie powinny nigdy korzystać z solarium.

skóra

PRAWDA

Skóra przyszłych mam jest szczególnie narażona na powstawanie przebarwień. W związku z tym najlepiej całkowicie zrezygnować z solarium, a także ograniczyć przebywanie na słońcu i stosować kosmetyki z filtrami. Dodatkowo sam fakt zamknięcia w łóżku opalającym może przyczynić się do zasłabnięcia.

8. Skóry z dużą ilością piegów i przebarwień nie można opalać w solarium.

odpoczynek

PRAWDA

Promieniowanie ultrafioletowe dodatkowo pobudza pojawianie się piegów i znamion barwnikowych. Badania naukowe wykazują także ścisłą zależność między częstym opalaniem a ryzykiem czerniaka, czyli raka skóry.

9. Sztuczna opalenizna uodparnia skórę na silne słońce.

wiadomości

FAŁSZ

Są to dwa zupełnie różne sposoby opalania. Na dodatek, pod wpływem słońca, grubieje warstwa rogowa naskórka i tworzy warstwę ochronną, która pochłania promienie ultrafioletowe. Natomiast po seansie w solarium grubość naskórka praktycznie się nie zmienia. Dlatego skóra sztucznie opalona jest wciąż bezbronna na działanie słońca.

10. Kilka wizyt w solarium przed ważną uroczystością, na przykład ślubem, nie zaszkodzi skórze.

wiadomość

PRAWDA

Jeśli opalenizna ma poprawić samopoczucie i humor, można sobie na nią pozwolić. Ale pod warunkiem, że będą ściśle przestrzegane zasady korzystania z tych urządzeń. Wizyt powinno być naprawdę kilka, tylko do uzyskania lekkiej opalenizny.

11. Ciemnej skórze opalenie nie szkodzi tak bardzo, jak jasnej.

trening

FAŁSZ

Rzeczywiście, śniada skóra rzadziej ulega poparzeniom słonecznym. Ale to nie znaczy, że opalenizna dla niej nie jest groźna. Tak samo, jak jasna narażona jest na szybsze starzenie się.

12. Niektóre leki pod wpływem opalania mogą wywołać alergię.

salonum

PRAWDA

Lista leków o możliwym działaniu fototoksycznym i fotoalergicznym jest bardzo długa. Zaliczają się do nich między innymi niektóre antybiotyki, leki kardiologiczne, hormonalne, również środki antykoncepcyjne, uspokajające. Alergię pod wpływem UVA czasami wywołują nawet leki przeciwbólowe. Korzystanie z solarium podczas leczenia jest więc absolutnie zabronione.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty