12 faktów z życia twojej wątroby

Wątroba jest unikalnym narządem, bez którego człowiek nie może żyć. A niektóre fakty o jej funkcjonowaniu bardzo cię zdziwią.

1. Wątroba – to chemiczne laboratorium

Wątroba

W odróżnieniu od innych narządów, które regulują tylko kilka procesów, wątroba spełnia około 500 funkcji. Funkcjonuje jako olbrzymi filtr, który filtruje krew – neutralizuje toksyny, wytwarza i wydziela żółć, reguluje poziom tłuszczy i węglowodanów w organizmie. Przekształca puryny w kwas moczowy. Gdy brakuje energii – to nasza bateria, aminokwasy metabolizuje w glukozę na drodze glukoneogenezy. I to nie wszystkie funkcje.

2. Wątroba – to największy narząd ludzki

narząd ludzki

Ponieważ wątroba jest gruczołem wielofunkcyjnym, wiec musi mieć odpowiednie rozmiary, aby ze wszystkim sobie poradzić. Wątroba co do rozmiarów ustępuje jedynie skórze.

3. Wątroba w porównaniu z mięśniami o tych samych rozmiarach spożywa 10 razy więcej tlenu.

tlen

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pod względem funkcjonalności wątroba przekracza mięśnie, ponieważ w 70% składa się z wody.

4. Główny wróg wątroby – alkohol

Wątroba 2

25 % chorób wątroby – to wynik spożywania alkoholu. Dziennie zdrowa wątroba mężczyzny o wadze 80 kg może przetwarzać 80 gr czystego spirytusu, czyli około 5 litrów piwa. Najlepiej wątroba przetwarza alkohol od 18 do 20 godziny.

5. Najkorzystniejsze warzywo i owoc dla wątroby – jabłko i burak

sok

Jabłka, które zawierają pektynę sprzyjają aktywnej neutralizacji cholesterolu. A burak oczyszcza wątrobę dzięki betainie.

6. Wątroba nigdy nie boli

narząd ludzki 2

Gdy w czasie wizyty u lekarza człowiek mówi, że boli wątroba, tak naprawdę nie jest. Wątroba nie jest unerwiona (nie ma zakończeń czuciowych), więc nie może boleć. Człowiek raczej odczuwa ból sąsiednich narządów. Wątroba rujnuje się powoli i o tym świadczą jedynie badania. Z tego więc powodu ludzie w ciągu wielu lat mają chorą wątrobę, jednak nic o tym nie wiedzą.

7. W ciągu godziny zdrowa wątroba filtruje około 100 litrów krwi.

krew

W ciągu doby ponad tonę.

8. Połowa wagi ośmiotygodniowego zarodka – wątroba.

dziecko

Wątroba ośmiotygodniowego zarodka – to 50% jego wagi.

9. W czasach starożytnych wątrobę nazywano bramą duchów.

brama duchów

Nasi przodkowie uważali, że jeśli spożywać wątrobę lwa lub niedźwiedzia (w zależności od położenia geograficznego) wtedy można uzyskać jego moc i odwagę. W Starożytnej Grecji najbardziej cenną była wątroba. Nie ma nic dziwnego w tym, że orzeł pożerał właśnie wątrobę Prometeusza.

10. W wyniku stresów najbardziej cierpi wątroba.

boli

Gdy się denerwujemy, nasze przeżycia negatywnie wpływają na wątrobę, zwłaszcza gdy je powstrzymujemy i ukrywamy. Więc należy nauczyć się wybaczać, nie denerwować się.

11. Wątroba – nasza własna przetwórnia odpadów.

sport

Współczesny człowiek spożywa zbyt dużo szkodliwego pokarmu i napojów, więc jeśliby nie wątroba, ta kupa śmieci i toksyn zabiłaby nas, ona natomiast przetwarza je i neutralizuje.

12. Regeneracja wątroby

Wątroba 3

Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Jeśli pozostanie jedynie 25% zdrowej wątroby, to ona może się regenerować, jednak na to potrzeba dużo czasu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty