12 inspirujących historii niewidomych

Niepełnosprawność wcale nie musi być barierą nie do pokonania w normalnym życiu. Dokonania niektórych niewidomych osób budzą podziw. Upośledzeni przez los lub nieszczęśliwy wypadek niewidomi, dobitnie to udowadniają.

Jak wynika ze statystyk, 39 mln osób na całym świecie są niewidomymi. Niektórzy z nich są jaskrawym przykładem tego, że nie można załamywać się i rezygnować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Okazuje się, że brak możliwości widzenia wcale nie zrobił na nich większego wrażenia i z całkiem niezłym powodzeniem kontynuują pogoń za swoimi marzeniami. Ich historię są naprawdę inspirujące.

1. Wynalazca tempomatu

Wynalazca tempomatu

Podobno, osoby niewidome – na skutek utraty wzroku wykształcają w sobie ostrość innych zmysłów. Ralph Teeter od dziecka marzył, żeby zostać wynalazcą. W wieku pięciu lat, w konsekwencji wypadku stracił trwale wzrok, ale kalectwem się nie przejął. Brak wzroku nie przeszkodził mu dla przykładu, w wieku lat 12 skonstruować pierwszy samochód.

Historia narodzenia się pierwszego tempomatu jest bardzo ciekawa. Podczas II Wojny Światowej Ralph Teeter jechał ze swoim prawnikiem samochodem. Kiedy on zaczynał rozmawiać, auto się szarpało, a przyszły wynalazca przez to ciągle szarpanie, miał nudności. Więc postanowił stworzyć system, który by pomagał kierowcy w regulacji prędkości samochodu, podwyższający komfort podróżowania. Dziesięć lat później opatentował swój wynalazek – tempomat (Cruise Control).

2. Niewidomy architekt

Niewidomy architekt

Downey nie widzi od czasu, gdy złośliwy nowotwór zaatakował okolice jego nerwu wzrokowego. Wzrok stracił w czasach, gdy istnieją technologiczne rozwiązania, które pomogły mu kontynuować pracę w jego zawodzie. Przydatna okazuje się głównie specjalna drukarka zaprojektowana dla ludzi niewidomych. Umożliwia ona odczytywanie tekstu i grafik za pomocą dotyku. Obecnie Downey jest architektem wyspecjalizowanym w projektowaniu wnętrz przystosowanych do potrzeb osób niewidzących.

3. Niewidoma kobieta widzi tylko obiekty w ruchu

Niewidoma kobieta

Mileny Canning straciła wzrok 18 lat temu, po zakażeniu dróg oddechowych i serii udarów. Jakiś czas po wybudzeniu ze śpiączki spostrzegła błysk na brokatowej torebce na prezent. Potem zaczęła sporadycznie zauważać inne ruszające się rzeczy, np.huśtający się koński ogon idącej córki (nie widziała jednak jej twarzy), deszcz spływający po szybie (bez widoku za szybą) czy wodę spływającą do kanału.

Gordon Dutton, oftalmolog z Glasgow, skierował pacjentkę do Instytutu Mózgu i Umysłu UZO, gdzie poddano ją szeregowi badań, w tym funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI). Okazało się, że kobieta cierpi na rzadki fenomen (objaw) Riddocha, przy którym chory zachowuje świadomość poruszających się obiektów.

4. Niewidomy kierowca NASCAR

NASCAR

Amerykanin Mark Anthony Riccobono testuje technologie wykonawcze i programy edukacyjne dla niewidomych Federacji Narodowej USA. Trzy lata temu zupełnie samodzielnie przejechał tor wyścigowy Daytona Motor Speedway w unikatowo wyposażonym Fordzie Escape Hybrid.

Siadając za kółkiem swojego auta, mężczyzna zakłada specjalne rękawiczki DriveGrip, które sygnalizują mu wibracjami, jak bardzo ma skręcić kierownicą. Riccobono korzysta też z poduszek SpeedStrip, które informują go, na jaką prędkość w danym momencie może sobie pozwolić.

5. Niewidomy krytyk filmowy

Niewidomy krytyk

Nazywa się Tommy Edison, a jego popularność zatacza coraz szersze kręgi. Amerykanin jest krytykiem filmowym na YouTube. Ale nie takim zwyczajnym. Edison jest niewidomy. Coraz więcej ludzi liczy się z jego zdaniem. Zwracają uwagę na fakt, że jego recenzje są zawsze cięte, bardzo trafne. Niektórzy przyznają, że zanim wybiorą się do kina, najpierw zapoznają się z opinią najbardziej oryginalnego krytyka filmowego świata, który nieco inaczej odbiera to, co dzieje się na kinowym ekranie. Amerykanin podkreśla, że piękne ujęcia czy atrakcyjne aktorki, które pojawiają się na ekranie, nie mają dla niego takiego znaczenia, jak dla ludzi widzących. Zwraca uwagę przede wszystkim na scenariusz oraz jakość gry aktorskiej.

6. Niewidoma lekkoatletka

Niewidoma lekkoatletka

Marla Runyan wzrok zaczęła tracić w wieku ośmiu lat, w wyniku degeneracji plamki żółtej. Marla Runyan jest trzykrotną mistrzynią USA w biegu na 5000 m. Zdobyła cztery złote medale w letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w 1992 roku (Barcelona). Wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000 r.), rywalizując z pełnosprawnymi sportowcami. W biegu na 1500 m zajęła ósme miejsce i wyprzedziła wszystkie swoje amerykańskie koleżanki.

7. Niewidomy podróżnik

Niewidomy podróżnik

Alan Lock stracił wzrok w ciągu 6 tygodni na skutek zwyrodnienia plamki żółtej podczas treningów przygotowujących do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej. Jednak mężczyzna się nie załamał, a postanowił zdobyć świat.

Od tego czasu podejmował się już różnych wyzwań, w tym maratonów, których zdołał przebiec aż 18 oraz biciu innego rekordu Guinessa, mianowicie przepłynięciu kajakiem przez Ocean Atlantycki. Alan Lock wraz z grupą profesjonalistów ustanowił rekord Guinessa, kiedy jako pierwsza niewidoma osoba przemierzył prawie 1000-kilometrowy odcinek wzdłuż Bieguna Południowego.

8. Niewidoma Master Chef

Niewidoma Master Chef

Nazywa się Christine Ha. Urodziła się zdrowa. Jednak z czasem zaczął rozwijać się u niej tak zwany zespół Devica, zapalenie rdzenia i nerwów wzrokowych. W efekcie Ha przestała widzieć na jedno oko w 2004 roku, następnie w 2007 roku całkowicie straciła wzrok. W 2012 roku zgłosiła się do trzeciej edycji amerykańskiego Master Chefa i w efekcie wygrała program. Christina Ha twierdzi, że wbrew pozorom doświadcza w kuchni więcej, ponieważ polega na pozostałych zmysłach.

9. Niewidomy haker

Niewidomy haker

Jeszcze jeden unikalny człowiek w naszym rankingu – Josef Carl Engressia, znany także jako Joybubbles. Chłopczyk urodził się niewidomy. Ulubionym zajęciem dziecka było wykręcanie przypadkowych numerów telefonicznych i słuchanie głosów różnych ludzi. Około roku 1957 siedmioletni chłopiec odkrył, że gwizdanie o pewnej częstotliwości do telefonu umożliwia prowadzenie darmowych rozmów na duże odległości.

Okazało się, że stał się pierwszym na świecie phreakerem, czyli osobą zajmującą się łamaniem zabezpieczeń telefonicznych w celu prowadzenia tańszych lub całkowicie darmowych rozmów telefonicznych, przez co dwa razy znalazł się w więzieniu.

10. Niewidomy żołnierz widzi językiem

Niewidomy żołnierz

Craig Lundberg stracił wzrok podczas misji w Iraku. Tuż koło niego eksplodował granat. Lekarze, ratując żołnierzowi życie, wycięli lewe oko. W 2010 roku testował urządzenie, które częściowo przywracało mu wzrok.

Brain Port składa się ze specjalnych okularów wyposażonych w kamerę i tzw. lizaka, który przekazuje impulsy z kamerki do mózgu pacjenta . Prototyp testowany przez Lundberga pozwala mu "zobaczyć" proste kształty. Naukowcy zapowiadają, że kolejne generacje Brain Portu pozwolą niewidomym rozpoznawać twarze. W tej sytuacji impulsy przekazywane są przez zmysł dotyku. Naukowcom udało się sprawić, by sygnały wysyłane przez język zmuszały mózg do wytworzenia obrazu bez pośrednictwa gałek ocznych. Na razie nie wiedzą oni, czy bodziec elektryczny trafia od razu do części kory mózgowej, odpowiedzialnej za widzenie, czy też impuls idzie do innej części mózgu, która przekierowuje go w inne rejony kory.

11. Niewidomy artysta

Niewidomy artysta

Esref Armagan, malarz z Turcji, jest niewidomy od urodzenia. Jego "oczami" są jego ręce. Kiedy maluje, używa prawej ręki, która podąża za liniami, lewą tworzy zarys kształtów. Farby ma ułożone w odpowiednim porządku, tak aby za każdym razem mógł użyć pożądanego koloru. Pracuje w całkowitej ciszy. Gdy Esref miał 6 lat, zaczął malować kredkami na papierze, wkrótce przerzucił się na farby olejne i papier plakatowy. Maluje, używając igły do pisania językiem Braille'a, bez jakiejkolwiek pomocy. Prace Esrefa Armagana były pokazywane w wielu miastach w Turcji, a także w Nowym Jorku, Chicago, Szanghaju i Rotterdamie.

Armağan stał się obiektem badań m.in. naukowców z Harvardu, którzy odkryli, że niektóre obszary jego mózgu działają inaczej niż u osób, które widzą. Kiedy artysta rysował, skan RM badał jego mózg. Okazało się, że kiedy Armagan nic nie malował, to na skanerze jego mózg wyglądał jak czarna plama, a kiedy on zaczynał coś rysować, mózg wyglądał tak jak u innych zdrowych osób.

12. Unikalny lekarz

Unikalny lekarz

Jacob Bolotin był lekarzem. Ale nie takim zwyczajnym. Był niewidomy. Chłopczyk nie mogąc widzieć, zaczął rozwijać inne zmysły. Poznawał ludzie na podstawie zapachu. W wieku 24 lat ukończył medyczny college w Chicago i został pierwszym niewidomym lekarzem. Głównie leczył choroby serca i płuc. Do zdiagnozowania choroby używał uszu i rąk. Po zmierzeniu tętna i na podstawie zapachu skóry zdiagnozował kobiecie wadę zastawki serca. Niestety unikalny lekarz zmarł w wieku 36 lat.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty