12 mitów na temat HIV, dawno obalonych przez naukowców

Wielu ludzi słowo "HIV" przeraża: myślą, że to śmiertelny wyrok. W rzeczywistości istnieje wiele mitów, które nie mają z rzeczywistością nic wspólnego.

Historie, w których używany jest skrót HIV, można uznać za opowieści grozy dla dorosłych. Wiele osób wie o tym co to jest, ale przy tym ich wiedza jest zbyt ograniczona i często mylna. Nadszedł czas, aby postawić wszystkie kropki nad "i" i zapoznać się z tym bardzo ważnym tematem.

1. Choroba narkomanów, dziewczyn lekkich obyczajów i innych ubogich warstw ludności.

Choroba narkomanów

Bardzo się mylisz, gdy sądzisz, że ta choroba nie może cię dotknąć. Według statystyk, najbardziej popularny sposób transmisji HIV – płciowy, przy czym orientacja nie ma tu żadnego znaczenia. Bardzo rzadko dochodzi do zakażenia przez zastrzyk zarażoną strzykawką, ponieważ na świeżym powietrzu wirus szybko ginie. Do innych przyczyn przekazania wirusu należą: ciąża, stosowanie niedezynfekowanych narzędzi medycznych oraz zakażona krew dawcy.

2. Życie jest krótkie, jeśli otrzymałeś diagnozę – HIV.

Życie jest krótkie

To stwierdzenie było prawdziwe w latach 90-tych, kiedy odbyła się pierwsza epidemia zakażenia i u tych ludzi, którzy zostali zakażeni HIV szybko dochodziło do śmiertelnego stadium AIDS. W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło, ponieważ naukowcy wynaleźli lek, który pomaga infekowanym ludziom żyć tyle lat, ile żyją zdrowi. Jeszcze medycyna nauczyła się zapobiegać transmisji wirusa z matki na dziecko. Niedawno opracowano lek, który jest zalecany osobom, należącym do grupy ryzyka, w celu profilaktyki.

3. Ja się dobrze czuje, to znaczy, że nie mam HIV.

Ja się dobrze czuje

Niestety, wiele osób nawet nie podejrzewa, że są nosicielami wirusa, ponieważ temu mogą nie towarzyszyć żadne objawy kliniczne. Oprócz tego HIV może ukrywać się pod grypą z wysoką gorączką i innymi typowymi dla wielu chorób objawami.

4. Diagnoza HIV = AIDS.

Diagnoza HIV

Tutaj należy zajrzeć w istotę tych pojęć. Tak, HIV wskazuje na to, że w organizmie jest wirus, atakuje i niszczy komórki, które zmagają się z infekcjami i chorobami. Co do Aids, to on jest późnym stadium zakażenia, gdy układ odpornościowy nie jest w stanie walczyć z różnymi wirusami i infekcjami. Przejście z jednej choroby w inną odbywa się w ciągu kilku dni, jeśli człowiek się nie leczy. Wykorzystując nowoczesne leki można zapobiec rozwojowi HIV w AIDS.

5. HIV jest uleczalny.

HIV jestuleczalny

Choć jak nam to się nie podoba, ale na razie jest to choroba nieuleczalna. Naukowcy stale pracują nad szczepionką, ale na razie próby nie zakończyły się sukcesem. Chorzy ludzie muszą przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, aby kontrolować swój stan i nie dać wirusowi się rozwijać.

6. Zarazić można się przez pocałunek i uścisk.

Zarazić można

Współczesne społeczeństwo lubi wybierać kozłów ofiarnych, i do nich często należą ludzi cierpiący na różne poważne choroby, w tym HIV. Uwierz, nie ma nic złego w przytulaniu, uścisku, pocałunku i innych podobnych kontaktach cielesnych. Wirusa nie wykryto w ślinie, nie jest przenoszony drogą kropelkową i poza organizmem ginie bardzo szybko, więc nie bądźmy na tyle głupi i nie krzywdźmy ludzi, którzy na to nie zasługują.

7. Zarazić się można poprzez kontakt z krwią i przez otwarte rany.

kontakt z krwią

To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, który został sprostowany przez naukowców. Przypadki, gdy HIV był przekazywany przez zadrapania lub skaleczenia, nie były zarejestrowane. Choroba jest przekazywana w kontakcie z dużą ilością świeżej krwi z krwawiącej rany, na przykład to może stać się z lekarzami na "ostrym dyżurze", więc muszą koniecznie używać jednorazowych rękawiczek.

8. Nosicielami HIV są komary.

komary

Jeszcze jedno stwierdzenie, które może rozśmieszyć naukowców. Zakażenie przez ugryzienie komara lub inne owady krwiopijne jest niemożliwe, ponieważ podczas ugryzienia owady nie wstrzykują krwi poprzedniej ofiary.

9. Zakażona kobieta na pewno urodzi HIV-pozytywne dziecko.

Zakażona kobieta

Prawdą jest to, że do zakażenia może dojść podczas ciąży, porodu i karmienia piersią, ale przyszłe matki martwią się o swoje dzieci, poddają się niezbędnemu leczeniu i unikają karmienia piersią. Dzięki temu, że kobieta wykonuje wszystkie zalecenia lekarza, ryzyko zakażenia jest zminimalizowane.

10. Zakażenie przez igły w klubach, kinach i innych miejscach publicznych.

Zakażenie przez igły

Straszne historie, które rozpowszechniane już od wielu lat głoszą, że infekowani zrozpaczeni ludzie przychodzą w miejsca publiczne, gdzie klują otaczających strzykawki z krwią lub podkłada igły do siedzenia w kinie. W rzeczywistości to bzdura, i przez cały czas nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia wirusem HIV w ten sposób.

11. Prezerwatywa nie chroni przed HIV.

Prezerwatywa

O tym, że lateks ma mikroskopijne pory od dawna wiadomo. Ale wysokiej jakości prezerwatywy poprawnie założone dają niezbędną ochronę. Ponieważ prezerwatywy nie przepuszczają płynu, to znaczy, że infekcja znajdująca się w nim nie może dostać się w inny organizm.

12. Jedyną przyczyną AIDS jest HIV

Jedyna przyczyna AIDS

Pamiętasz punkt nr 4? To była oficjalna wersja WHO. A teraz przygotuj się... HIV nie jest przyczyną AIDS! To rewelacyjne odkrycie w 20-tą rocznicę Dnia walki z AIDS było zrobione przez tzw. naukowców-dysydentów. Peter H. Duesberg, wirusolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów związku HIV z AIDS. A grupa renomowanych naukowców w ogóle uważa, że całe zamieszanie wokół takiej choroby jak AIDS, to nie co innego jak farmaceutyczne kłamstwo i spisek przeciwko ludzkości. Duesberg mówi:

"Gdyby mi powiedzieli, że mam HIV, nie martwiłbym się z tego powodu ani chwili."

Nie wiadomo zresztą, czy zachorujesz. Nie martw się na zapas.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty