12 najbardziej niesamowitych warzyw i owoców

W dzisiejszych czasach mało kogo dziwisz królewskimi bananami, pomarańczami marokańskimi lub brukselką. Człowiek jest stworzony w taki sposób, że stale musi się zastanawiać, dlatego coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać egzotyczne owoce i warzywa, które są eksportowane i sprzedawane w ograniczonej ilości.

Smak takich "przysmaków" wyróżnia się oryginalnością. Witamy w świecie "obcych" owoców, które pobudzą twoją wyobraźnię, a może staniesz się fanem jednego z nich.

1. Durian

Durian

W Południowo-Wschodniej Azji istnieje ponad 30 odmian tego owocu, ale tylko około jedna trzecia z nich jest jadalna. Durian jest najbardziej kontrowersyjnym owocem na naszej planecie. Z jednej strony, ma wstrętny i obrzydliwy zapach, dlatego w wielu krajach nie wolno go sprzedawać na rynkach lub przynosić w miejsca publiczne. Z drugiej strony, wielu smakoszy, którzy odważyli się spróbować jego smaku, przysięgają, że nic smaczniejszego i przyjemniejszego nie jedli w swoim życiu. W każdym przypadku, wybór należy do ciebie. Ale uważaj, jeśli zdecydujesz się spróbować durian na smak.

2. Pitaja

Pitaja

Niezwykły owoc pitaja jest owocem kaktusa, a nawet w swoim kształcie i zewnętrznej powłoce przypomina właśnie kolczastą bulwę. W wielu krajach pitaja znana jest również jako owoc smoka, perła smoka lub truskawkowa gruszka. Owoc ten ma przyjemny, słodki smak. Ale zanim skosztujesz go, postaraj się, aby pozbyć się ogromnej ilości czarnych nasion w miąższu pitaji.

3. Yangmei – chińskie drzewo truskawkowe

Yangmei

Ciekawy owoc yangmei rośnie w Południowo-Wschodniej Azji, ale najczęściej można go spotkać w Chinach. Yangmei są owocami małych drzew, które powszechnie nazywane chińskimi drzewami truskawkowymi. Kształtem owoce przypominają okrągłe pokryte brodawkami kulki, które z daleka można przyjąć za jagodę truskawki. Smak tego owocu jest specyficzny: jednocześnie słodki i ostry, dlatego wśród ludności Chin yangmei nie cieszy się popularnością. Stosuje się do dekoracji parków i ogrodów.

4. Tykwa pospolita, kalebasa

kalebasa

Warzywo, które się zakorzeniło niemal wszędzie i może być uprawiane nawet w warunkach domowych. Istnieje kilka odmian tego warzywa: okrągłe, cylindryczne, wydłużone itp. Jedną z najbardziej niezwykłych odmian jest tykwa pospolita w kształcie butelki. Ze skórki takiej tykwy pospolitej robią piękne butelki do użytku domowego lub do dekoracji, a także fajki. W smaku tykwa pospolita przypomina cukinię lub lekko słodką dynię.

5. Monstera dziurawa

Monstera

Monstera to owoc o tej samej nazwie rośliny donniczkowej, która w zasadzie pochodzi z Meksyku i Panamy. W warunkach naturalnych roślina monstera kwitnie i daje owoce. Jednego zdania na temat smaku tego owocu nie istnieje. Z jednej strony, ci, którzy mogli go spróbować, twierdzą, że smak przypomina ananasa. Z drugiej strony, porównują z efektem akupunktury. Tak więc, jeśli w swoim życiu będziesz mieć okazję spróbować monsterę, należy pamiętać o możliwych konsekwencjach.

6. Czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew

Mało rozprzestrzeniona odmiana rzodkwi, która ze względu na swoje właściwości i smak jest uważana za unikalną. Czarna rzodkiew jest znana jeszcze z czasów Starożytnego Egiptu, ale do Europy to warzywo przywieźli rzymianie. W dzisiejszych czasach mnóstwo dań z tego warzywa można spotkać we Francji. W smaku przypomina zwykłą, lekko słodkawą rzodkiewkę o kremowym smaku.

7. Karambol

Karambol

Za ojczyznę tego owocu uważana jest Południowo-Wschodnia Azji, gdzie karambol rośnie wszędzie. Karambol – "gwiezdny owoc", który otrzymał swoją nazwę ze względu na prawidłową pięcioramienną gwiazdę w przekroju. W smaku jest kwaśny i słodki. Kwaśne odmiany karamboli najczęściej używane w sałatkach, podczas gdy słodka odmiana przypomina mieszankę winogron, cytryny i mango. Karambol jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, a także jest nisko kaloryczny.

8. Kivano

Kivano

Egzotyczny owoc, rośnie na terenie Afryki, Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Jeszcze ten egzotyczny owoc nazywany jest rogatym afrykańskim ogórkiem, ogórkiem antylskim, rogatym melonem, angurią. W swoim kształcie przypomina hybrydę melona i ogórka. Smak kivano jest dość niezwykły. Najczęściej wykorzystywany jest jako element dekoracyjny, choć jest jadalny i zawiera bogaty zapas pożytecznych witamin.

9. Ręka Buddy

Ręka Buddy

Egzotyczny owoc cytrusowy "Ręka Buddy" w Chinach nazywa się "Fu Show", w Japonii – "Bushukon" w Malezji – "Layamau Jari", "Dzherek Tangan", "Layamau lingtang kerat" w Indonezji – ''Dhiruk Tangai'' w Tajlandii – "Som-mu", a we Wietnamie – "Fat-chte". Swoją nazwę owoc zawdzięcza podobieństwu z kształtem ręki. Najczęściej owoc używany jest do składania ofiary w świątyniach buddyjskich lub jako talizmanu w domach. Niektóre odmiany owoców mogą być jadalne, ale tylko całe lub jako dodatek do koktajli.

10. Ugli

Ugli

Inaczej owoc jest nazywany brzydki owoc i jest prawdziwą perłą wśród owoców Jamajki. Swoją mało pociągającą nazwę owoc otrzymał z powodu swojego brzydkiego wyglądu, ale stał się prawdziwym przysmakiem ze względu na smak, który przypomina coś pomiędzy grejpfrutem a mandarynką. Ugli jest bogaty w pożyteczne witaminy i błonnik.

11. Noni

Noni

Owoc, który może śmiało pochwalić się nie tylko bogatym smakiem, ale i liczbą nazw w różnych częściach świata: wielka moringa, indiańska morwa, pożyteczne drzewo, serowy owoc, nono. Owoc ten rośnie na drzewach, które należą do rodziny kawowych. W kształcie noni jest podobny do ziemniaków z brodawkami. Smak owocu jest dość specyficzny i przypomina spleśniały ser. Smak noni też trudno nazwać przyjemnym. W świecie ceniony jest ze względu na swoje pożyteczne właściwości, korzystnie wpływające na organizm człowieka.

12. Dulce (Palmaria)

Dulce

Dulce – to egzotyczna odmiana glonów, które najczęściej można spotkać na wybrzeżach Pacyfiku i Atlantyku. Z wyglądu te glony przypominają przezroczystą czerwoną sałatkę, która jest najczęściej używana do aromatyzowania potraw. W postaci suszonej dulce zastępują chipsy. Glony są godne uwagi tym, że zawierają ogromne ilości białka w suchej masie. W smaku przypominają słodko-słoną rybę.

źródło:Mentalfloss
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty