12 najczystszych miast świata

Nawet w dobie nieustannej walki ze smogiem i ciągłego wzrostu zanieczyszczenia powietrza, są na świecie miasta, w których władze dbają o czystość i jakość życia swoich mieszkańców.

Jak prognozują eksperci, mimo prób ograniczenia naszego wpływu na środowisko, w tym stuleciu nie zmniejszymy produkcji odpadów. W 2100 r. najprawdopodobniej wciąż będzie ich przybywać. Miasta będą produkować trzy razy więcej odpadów w porównaniu do roku 2019. Jeśli chodzi o domy prywatne i mieszkania, to każdy z nas dba o czystość w nich. Jednak całkiem inaczej zachowujemy się w przestrzeni publicznej niż w domu. Nie dbamy o jej czystość i estetykę.

W niniejszym artykule słów kilka o miastach, których mieszkańcy oddychają czystym powietrzem i nie zmagają się ze smogiem. A to wszystko dzięki wdrążeniu nowych technologii recyklingu odchodów przez władze miejskie i codziennemu wysiłkowi ich mieszkańców.

Spodziewamy się, że miasta z niniejszej listy posłużą dobrym przykładem dla pozostałych miast, które nadal zmagają się ze stertami śmieci i smogiem. Niech hasło: "Jest czysto nie tam, gdzie się sprząta, lecz tam, gdzie się nie śmieci" stanie pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo odpowiedzialnie i świadomie korzystać ze środowiska.

1. Calgary, Kanada

Calgary

W 2013 roku Mercer Global Financial i HR Consulting uznała Calgary za jedno z najczystszych miast na świecie. Miasto stosuje pięć punktów, które decydują o czystości: system kanalizacji, woda w kranie zdatna do picia, usuwanie odpadów, recykling i walka ze zbytnim natężeniem ruchu. Obecnie Calgary jest głównym centrum korporacyjnym przemysłu ropy naftowej i gazu ziemnego, ale dzięki nowoczesnemu podejściu do odpadów oraz gospodarki nimi i wysokim grzywnom, przewidzianym za wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych, Calgary jest jednym z najczystszych miast na świecie.

2. Oslo, Norwegia

Oslo

Oslo mimo bycia jednym z najbardziej obleganych przez turystów miejsc na świecie, oferuje swoim mieszkańcom i gościom mnóstwo stref zieleni. Znajduje się tam sporo parków, jezior i ogrodów. Może się pochwalić nowoczesnym podejściem do segregacji i recyklingu odpadów. Mieszkańcy i władze Oslo dbają o prawidłową segregację odpadów, więc jak najbardziej zasługują na wszelkie wyróżnienia.

3. Sztokholm, Szwecja

Sztokcholm

Sztokholm jako pierwsze miasto w Unii Europejskiej otrzymał prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy. Miasto może się pochwalić zadbanymi, czystymi, pięknymi uliczkami oraz doskonale rozwiniętą komunikacją miejską, dzięki czemu w mieście jest coraz mniej korków, a emisja zanieczyszczeń transportowych jest stosunkowo niska. Co więcej, w Sztokholmie działa innowacyjny zintegrowany system gospodarki odpadami.

4. Kobe, Japonia

Kobe

Popularne wśród turystów wielomilionowe miasto Kobe posiada jeden z najbardziej zaawansowanych systemów segregowania odpadów. Turyści ze zdziwieniem obserwują, jak mieszkańcy miasta sumiennie i rzetelnie je zbierają i segregują.

5. Fryburg Bryzgowijski, Niemcy

Fryburg Bryzgowijski

Fryburg Bryzgowijski – miasto pełne kwiatów, który może się pochwalić czystym powietrzem, dużą liczbą parków i drzew. Mieszkańcy uwielbiają swoje miasto, więc wykazują się rozwiniętą kulturą dbania o środowisko. Fryburg Bryzgowijski – prawdzie niemieckie ekologiczne miasteczko.

6. Honolulu, Hawaje

Honolulu

Honolulu to stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje. Jest niezwykle popularne wśród turystów z całego świata i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ogromnie się rozwinęło. Lokalsi są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i bardzo się przykładają do tego, by utrzymać swoje miasto w czystości. Ponadto Honolulu posiada znakomitą komunikację miejską, co spowodowało, że większość mieszkańców przesiadła się z samochodów do autobusów.

7. Zurych, Szwajcaria

Zurych

Zurych – drugie względem liczby mieszkańców miasto w Szwajcarii, które według Mercer Survey jest jednym z dziesięciu najczystszych miast na świecie. Miasto może pochwalić się ekologicznym systemem komunikacji miejskiej, a także tworzeniem projektów z zakresu segregacji i recyklingu odpadów.

8. Minneapolis, Stany Zjednoczone Ameryki

Minneapolis

Minneapolis może się pochwalić unikalnym systemem segregacji i recyklingu odpadów. Władze miasta kładą duży nacisk na edukowanie mieszkańców w zakresie ekologii, realizując projekt "Czyste miasto Minneapolis", a miejskie autobusy i auta napędzane są elektrycznością, dzięki czemu emisja zanieczyszczeń transportowych jest stosunkowo niska.

9. Singapur, Singapur

Singapur

Singapur jest niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym wśród turystów z całego świata. W mieście-państwie obowiązuje bardzo surowy system kar za śmiecenie. Turyści mogą zostać ukarani przez pracowników Narodowej Agencji Ochrony Środowiska, które patrolują ulice, bardzo wysoką grzywną za zaśmiecanie chodnika.

Rząd Singapuru dba o naturalne środowisko i regularnie tworzy kampanie, które edukują w tej kwestii nawet najmniejszych mieszkańców. Zakup auta jest tam obciążony bardzo wysokimi podatkami, co spowodowało, że większość mieszkańców przesiadła się z samochodów do autobusów.

10. Helsinki, Finlandia

Helsinki

Helsinki śmiało można nazwać zieloną perełką Europy, która oferuje swoim mieszkańcom mnóstwo stref zieleni, zabytków architektonicznych i czyste powietrze. Stolica jest największym miastem w Finlandii i zarazem największym centrum biznesowym.

W Helsinkach raz w roku organizowane jest powszechne sprzedawanie lub oddawanie używanych rzeczy, co jest jednym ze sposobów recyklingu starych (a czasem nawet nowych) rzeczy, które jeszcze mogą komuś posłużyć.

11. Adelaide, Australia

Adelaida

Adelaide może się pochwalić niesamowitymi krajobrazami i dokładnie przemyślaną infrastrukturą. Adelajda nazwana została "20-minutowym miastem", z racji tego, że wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się maksymalnie w takiej odległości od ciebie. Miasto się może pochwalić doskonale rozwiniętą komunikacją miejską.

12. Wellington, Nowa Zelandia

Wellington

Stolica Nowej Zelandii, mimo bycia jednym z najbardziej zatłoczonych miast w kraju, oferuje swoim mieszkańcom mnóstwo stref zieleni. Znajduje się tam sporo parków i ogrodów. Miejscowi mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, którzy uwielbiają spędzać tu wakacje w ciszy i spokoju.

Być może po zapoznaniu się z niniejszą listą, chciałbyś zmienić swoje miasto w czystą oazę zieleni?

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty