12 nowoczesnych rodzajów turystyki, które cieszą się największą popularnością

Kiedy planujemy wakacje za granicą lub w Polsce, nigdy się nie zastanawiamy nad tym, jaki rodzaj turystyki wybrać. Po prostu się pakujemy i jedziemy. Jednak jak się okazało, istnieją różne rodzaje turystyki.

Ze względu na rodzaj wypoczynku, turystykę możemy podzielić na różne formy i rodzaje. Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Głównym kryterium wyróżniania rodzajów turystyki jest cel podróży turystycznej.

1. Turystyka poznawcza

turystyka

Celem turystyki poznawczej (krajoznawczej) jest poznawanie ciekawych, nowych dla nas miejsc i obiektów, obyczajów, kultury. Może to być turystyka w dużych miastach: zabytki historii, muzea, wystawy, galerie sztuki. Albo odwiedzanie miejsc, związanych z jakąś znaną osobą.

2. Turystyka kwalifikowana

podróż

Turystyka kwalifikowana to turystyka aktywna: np. turystyka narciarska, turystyka konna, turystyka wędkarska. Turystyka kwalifikowana dzieli się na: piesza nizinna, piesza górska, narciarska, turystyka rowerowa, motorowa, kajakowa i żeglarska.

3. Turystyka uzdrowiskowa

woda

Turystyka uzdrowiskowa nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Jej celem jest pasywny wypoczynek i relaks.

4. Turystyka zdrowotna

sól

Turystyka zdrowotna służy zdrowiu. Jej celem są pobyty spa, czy też pobyty w sanatorium, w których koniecznie powinny być lekarze, którzy zalecają odpowiednią dietę, badania, kuracje, ćwiczenia fizyczne.

5. Turystyka konsumpcyjna

spacer

Turystyka, której celem jest zbieranie grzybów i jagód. Również może to być wędkarstwo sportowe i łowiectwo, chociaż przepisy łowieckie nie mają nic wspólnego z turystyką. Jednak polowanie możemy zaliczyć do turystyki konsumpcyjnej.

6. Agroturystyka

odpoczynek

Chodzi nie tylko o biwak na działce, ale również o odpoczynek w gospodarstwie rolnym i na wsi w celu poznania lokalnych obyczajów i tradycji.

7. Turystyka pielgrzymkowa

religia

Głównym celem turystyki pielgrzymkowej jest odwiedzanie miejsc świętych: Mekka, Jerozolima, pielgrzymka do Częstochowy etc.

8. Turystyka biznesowa

praca

Turystyka biznesowa często związana jest z wykonywana pracą: podróże służbowe, kongresy, targi, spotkania, konferencje.

9. Turystyka wydarzeniowa

scena

Głównym celem turystyki wydarzeniowej jest odwiedzanie koncertów ulubionych wokalistów, zespołów, festiwali muzycznych, kinowych, meczów piłkarskich, zawodów sportowych.

10. Turystyka hobby

hobby

Celem takiego rodzaju turystyki jest na przykład udział w rekonstrukcji historycznej lub zlotu harcerzy.

11. Turystyka naukowa

szkolenie

Głównym celem turystyki naukowej jest zdobywanie nowych informacji, nawyków i umiejętności: na przykład, nauka języka obcego, konferencje naukowe, badania naukowe, poznawanie sztuki.

12. Turystyka nostalgiczna

rozmowa

Turystyka indywidualna głównym celem, której jest odwiedzanie miejsc, które mają dla nas szczególne znaczenie. Na przykład, odwiedzamy kraj ojczysty naszych przodków, odwiedziny rodziny i znajomych mieszkających poza stałym miejscem zamieszkania, wyjazd do miasta lub kraju, w którym znajduje się uczelnia, którą ukończyliśmy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty