12 objawów, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody!

Wydaje się, że w świecie nie ma nic bardziej pobudzającego niż duża szklanka zimnej wody. Prosta woda często przynosi o wiele więcej radości niż filiżanka kawy lub butelka z napojem gazowanym. Mimo tego, wielu z nas na co dzień pije za mało wody, pozbawiając swoje ciało ważnego zasobu.
12 objawów

Jeśli zauważysz u siebie jeden z następujących objawów, radzimy natychmiast poprawić sytuację.

1. Czujesz suchość w ustach

Jest to dość oczywistym objawem — w odróżnieniu od jego skutków. Oczywiście w każdej chwili, gdy masz do czynienia z tym lepkim nieprzyjemnym uczuciem, sięgasz po jakąkolwiek ciecz. Ale słodkie napoje są tylko tymczasowym rozwiązaniem dużego problemu. Butelkowana woda smaruje błony śluzowe w jamie ustnej i gardle, i wilgoć zatrzymuje się na długo.

2. Masz suchą skórę

Skóra jest największym organem ciała, więc ją też należy nawilżać. Sucha skóra jest jednym z najwcześniejszych objawów pełnego odwodnienia, które może prowadzić do bardziej poważnych problemów. Brak wody oznacza brak potu, co prowadzi do niezdolności organizmu do oczyszczenia się z nadmiaru tłuszczu, nagromadzonego w ciągu dnia. Najprostszym sposobem na zapobieganie tego kłopotu jest picie większej ilości wody.

3. Czujesz nadmierne pragnienie

To nie to samo, co suchość w ustach. Każdy, kto choć raz miał kaca, wie, jakie to uczucie, gdy po przebudzeniu nie możesz się upić. Alkohol odwadnia organizm i mózg uparcie przekazuje sygnały SOS. Słuchaj swojego ciała — organizm wie, czego potrzebuje.

4. Czujesz suchość w oczach

Symptomem niedoboru wody są suche, przekrwione oczy (jeszcze raz spróbuj przypomnieć sobie ostatniego kaca). Bez odpowiedniej ilości wody twoje kanaliki łzowe po prostu będą suche. To może wyrządzić wiele szkód oczom, szczególnie jeśli stale nosić soczewki kontaktowe.

5. Odczuwasz ból w stawach

Nasze stawy i chrząstki w 80% składają się z wody. Jest ona konieczna do tego, aby nasze kości nie tarły się wzajemnie o siebie przy każdym kroku, a stawy były w stanie wytrzymać skutki gwałtownych ruchów — biegów, skoków lub kłopotliwych upadków.

6. Twoja masa mięśniowa maleje

Twoje mięśnie również w większości składają się z wody. Dlatego im mniej wody w organizmie, tym mniejsza masa mięśniowa. Picie wody przed, w trakcie i po treningu trzeba nie tylko dla podtrzymania komfortowego samopoczucia, ale i dlatego, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu zapalnego i bólu związanego z ćwiczeniami fizycznymi.

7. Dłużej chorujesz

Woda pomaga usuwać toksyny z organizmu. Twoje narządy działają jak jeden mechanizm, aby odfiltrować niepotrzebne produkty, ale bez wody mechanizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. W końcu w odwodnionym organizmie narządy zaczynają "ciągnąć" wodę, np. z krwi, co prowadzi do nowego zestawu problemów.

8. Czujesz zmęczenie i senność

Kiedy ciało zaczyna "pożyczać" wodę z krwi, odwodnienie prowadzi do braku tlenu, przenoszonego do wszystkich narządów. A brak tlenu bezpośrednio prowadzi do senności i zmęczenia. Oznacza to, że z dnia na dzień zaczniesz męczyć się coraz szybciej i szybciej — i w dłuższej perspektywie kawa ci nie pomoże.

9. Czujesz głód

Odwodniony organizm może zacząć wysyłać sygnały głodu. To się dzieje w ciągu dnia, a w nocy nagle budzisz się i czujesz nieodpartą chęć sięgnięcia po coś do jedzenia. Jednak spożywanie posiłku zmusza twoje ciało pracować, wtedy jak woda oczyszcza je i dostarcza narządom "paliwo", potrzebne dla wszystkich innych procesów.

10. Masz problemy z trawieniem

Mówiliśmy już o tym, jak ważne jest, aby nawilżać błonę śluzową jamy ustnej. To dotyczy też całego układu pokarmowego. Bez odpowiedniego nawilżenia ilość i gęstość śluzu w żołądku zmniejsza się, co pozwala żołądkowemu kwasowi uszkadzać narządy wewnętrzne. To zazwyczaj prowadzi do tego, co nazywamy zgagą i niestrawnością.

11. Pojawiają się oznaki przedwczesnego starzenia się

Ilość wody, którą może utrzymać nasz organizm, zmniejsza się z wiekiem. Kiedy się starzejemy, należy świadomie zwiększyć spożycie wody. Choć oznaki przedwczesnego starzenia się bardziej widoczne na zewnątrz, krzywda, którą odwodnienie zadaje narządom wewnętrznym, w końcu będzie odczuwalna jeszcze przez długi czas. Aby zmniejszyć związane z tym ryzyko, trzeba przestrzegać zasad częstotliwości picia w ciągu całego życia.

12. Przeczytałeś artykuł do tego punktu

Najprawdopodobniej, jeśli doczytałeś artykuł do końca, pomyślałeś: "Hmm, wydaje mi się, że za mało piję wody". Wkradła się taka myśl? Zacznij od szklanki wody już teraz! Lepiej pić więcej, niż mniej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty