12 osób, które nie od razu odniosły sukces

Nie zasmucajcie się, jeśli nie możecie znaleźć swoją sprawę. Sukces nie przychodzi od razu.
10 osób

Wiele osób, które mają 30 lat krytycznie oglądają swoje życie i rozumieją, że jeszcze nie zdążyły zrobić nic sensownego. I w głowie pojawia się natrętna myśl, że czas minął, i teraz zostaje tylko zaakceptować sytuację.

Nasza redakcja zebrała historie dziesięciu osób, które udowadniają, że zaczynać coś nowego nigdy nie jest późno, i sukces nadejdzie, tylko trochę później.

Ray Kroc, założyciel McDonald's

Do 52 lat sprzedawał papierowe szklaneczki
10 osób 1

"W 1954 roku miałem 52 lata. Miałem cukrzycę i artretyzm. Wycieli mi pęcherzyk żółciowy i dużą część tarczycy. Ale wierzyłem w przyszłość" – tak Ray Kroc przypomniał fatalny moment, kiedy on zapoznał się z braćmi McDonald.

Oprócz licznych chorób, on był głuchy i niebogaty. Kroc był znanym biznesmenem, ale wszystkie jego przedsiębiorstwa regularnie cierpiały niepowodzenia. Kiedy w 1954 roku on potrzebował 15 tysięcy w gotówce, żeby wykupić licencję na rozpowszechnienie "McDonald’s", żaden bank nie dał mu kredytu. Musiał założyć dom i ubezpieczenie, po tym on przeżył jeszcze 30 lat i zarobił 600 milionów.

Harland David Sanders (Pułkownik Sanders), KFC

W 40 lat wymyślił przygotowywać smażonego kurczaka dla zwiedzających jego stacje benzynowe
10 osób 2

Ciekawy los założyciela sieci fast food: on wcześnie utracił ojca, mama dużo pracowała, a on od małych lat odpowiadał za jedzenie w domu. Ponadto wcześnie zaczął pracować (już w 10 lat), spróbował dużo zawodów, a w wieku 12 lat poszedł z domu, ponieważ nie złożyły się relacje z ojczymem. Można powiedzieć, pułkownik Sanders – ucieleśnienie amerykańskiego marzenia.

"Uważam, że smażony kurczak – to Danie-Symbol Amerykańskiej Gościnności. Właśnie tak – z dużych liter. Nie jest mi ważne, kto siedzi za twoim stołem – król, wielki biznesmen, czy prosty człowiek. Ponieważ do ciebie przyszedł gość, twoja sprawa nakarmić go dobrze" – tak mówi Harland Sanders.

J.K. Rowling, autorka "Harry'ego Pottera"

Do 31 roku była samotną matką na zasiłku
10 osób 3

Idea powieści pojawiła się u niej w 1990 roku, przez następne siedem lat ona utraciła pracę i oni rozwiedli się z mężem i żyła w ubóstwie, aż nie opublikowała pierwszą powieść serii w 1997 roku. Teraz jest najlepiej sprzedającą się autorką w Wielkiej Brytanii, i za pięć lat przeszła drogę od życia w ubóstwie do statusu multimilionera.

Amancio Ortega, właściciel Zara

Do 37 lat pracował jako pomocnik w sklepie
10 osób 4

Przez ubóstwo rodziny Amancio nie potrafił ukończyć nawet średnią szkołę i od 13 lat zaczął pracować jako kurier w sklepie koszul. Kiedy on miał 37 lat, Amancio otworzył swoją dzianinową fabrykę.

Najpierw on razem z żoną Rozalią szył szlafroki, nocne koszule i kobiecą bieliznę w salonie własnego domu. Pewnego razu klient skasował zamówienie na dużą partię bielizny i żeby uratować biznes, małżonkowie postanowili sprzedawać bieliznę samodzielnie. Tak u nich w 1975 roku pojawił się sklepik Zorba, Amancio wtedy miał 40 lat. A w 2012 roku agencja Bloomberg uznała Ortege najbogatszym człowiekiem Europy – jego holding posiada włókienniczymi znakami firmowymi Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull & Bear, Zara Home, Stradivarius.

Harrison Ford, aktor i producent

Do 30 lat był cieślą
10 osób 5

W 1968 roku Harrison Ford zagrał w filmie "Zabriskie Point", ale wszystkie sceny z jego udziałem wycięli. Po tym on postanowił zostawić aktorską karierę i został cieślą, aż jego przypadkowo nie spotkał George Lucas i zaprosił na kręcenia filmu "Amerykańskie graffiti". Harrison Ford na ten moment miał 30 lat.

Mary Kay Ash, założycielka Mary Kay

Do 45 lat pracowała jako agent sprzedaży
10 osób 6

Mary Kay w ciągu 25 lat pracowała jako agent sprzedaży, tak i nie otrzymawszy przesuwania po karierze. Ona miała 45 lat kiedy zdecydowała zwolnić się i napisać książkę o kobietach i biznesie. W trakcie napisania książka przekształciła się na biznes plan jej idealnej kompanii i było rozstrzygnięte sprzedawać produkty do pielęgnacji skóry. W 1963 roku Mary Kay ze swoim mężem założyła firmę Mary Kay Cosmetics ze startowym kapitałem $5000.

"Chciałam stworzyć firmę, która dawałaby możliwość dla kobiety – dla każdej kobiety mającej rodzinę i wychowującej dzieci – samej rozporządzać swoją karierą" – mówi Mary.

Henry Ford, twórca Ford Motor Company

Swoją firmę założył tylko w wieku 40 lat
10 osób 7

Urodził się w rodzinie emigrantów z Irlandii, w młodości uciekł z domu i pojechał pracować w Detroit. Do 36 lat był inżynierem-mechanikiem w firmie Edisona. Pierwszy samochód zaprojektował w wieku 30 lat, swoją własną firmę założył tylko po dziesięciu latach. Największy sukces przyszedł do firmy z wydaniem modelu Ford T w 1908 roku, Henry Ford na ten moment miał 45 lat.

Ursula Burns, prezes Xerox

Do 32 lat obejmowała w firmie Xerox młodsze stanowiska
10 osób 8

Ursula urodziła się w niepomyślnym rejonie Manhattanu – Dolnym East Side i przeprowadziła dzieciństwo w "domach Barucha" – domach dla biednych. Ona otrzymała wykształcenie i w 1980 roku przyszła na stażowanie do firmy Xerox. A w 2009 roku Ursula została prezesem firmy i pierwszą czarnoskórą kobietą, która stanęła na czele amerykańskiej korporacji.

Sheldon Adelson, założyciel Las Vegas Sands

Do 30 lat sprzedawał szampony i płyny dla szkieł
10 osób 9

Rzucił szkołę w wieku 12 lat i zajmował się wieloma rzeczami: sprzedawał gazety, mydło, szampon i chusteczki dla hoteli, założył z bratem Lenny firmę De-Ice-It ze sprzedaży sprayów z samochodowym odmrażaczem, pracował jako broker kredytów hipotecznych. Nawet u własnego ojca głowa kręciła się od spektrum biznesowych interesów, podającego wielkie nadziei, chłopaka: "Sheldonie – mówił stary taksówkarz Bostona – jesteś jak koński nawóz – wszędzie".

Najpierw on stworzył komputerową wystawę w Las Vegas, a w 1988 roku założył korporację Las Vegas Sands – największe na świecie kasyno. Na ten moment on miał 55 lat.

Manoj Bhargava, twórca napoju energetycznego 5-Hour Energy

Do 30 lat był mnichem w górskim klasztorze w Indiach
10 osób 10

A potem przyjechał do USA i został biznesmenem – założył firmę, która robi napoje energetyczne 5-Hour Energy. Z jego imieniem jest powiązany duży skandal przez szkodliwe działanie napojów, ale historia nie jest o tym. Tylko wyobraźcie sobie, jak udało mu się przenieść swoje życie do drugiego wymiaru, od pustelnika przekształciwszy się na miliardera.

Andrea Bocelli, piosenkarz

Do 33 lat grał na fortepianie w barach
10 osób 11

W wieku 12 lat w całości oślepł, całe życie marzył zostać operowym wykonawcą. Dlatego on pojechał do Turynu, gdzie zajmował się wokalistyką ze słynnym tenorem, wieczorami zarabiając pieniądze na lekcje grą na fortepianie w różnych zespołach.

W 1992 roku Andrea pomyślnie przechodzi przesłuchiwanie u włoskiej gwiazdy rocku Zucchero. Po tym demo piosenki popada do Luciano Pavarotti i kariera Andrea idzie w górę. Teraz on jest znany wykonawca i propagator muzyki operowej.

Ang Lee, reżyser

Do 36 lat był bezrobotny
10 osób 12

Studiował reżyserię w Stanach Zjednoczonych i nakręcił kilka udanych studenckich filmów. Ale dalej tego sprawa nie poszła i sześć lat on był bezrobotny. Tylko w 1990 roku (a Lee już miał 36 lat) jego scenariusze zwyciężyły w konkursie, potem zaczęła się jego reżyserska kariera. Teraz Ang Lee jest słynny na cały świat i na pewno widzieliście jego filmy: "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Hulk", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Życie Pi".

Toż nasza rada: nie rozpaczajcie i przedłużajcie szukać. I pamiętacie słowa J.R.R. Tolkiena: "Nie każdy, kto błądzi – zgubił się".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty