12 osób, które nie od razu odniosły sukces
Wiele osób, które mają 30 lat krytycznie oglądają swoje życie i rozumieją, że jeszcze nie zdążyły zrobić nic sensownego. I w głowie pojawia się natrętna myśl, że czas minął, i teraz zostaje tylko zaakceptować sytuację.
Nasza redakcja zebrała historie dziesięciu osób, które udowadniają, że zaczynać coś nowego nigdy nie jest późno, i sukces nadejdzie, tylko trochę później.
Ray Kroc, założyciel McDonald's
"W 1954 roku miałem 52 lata. Miałem cukrzycę i artretyzm. Wycieli mi pęcherzyk żółciowy i dużą część tarczycy. Ale wierzyłem w przyszłość" – tak Ray Kroc przypomniał fatalny moment, kiedy on zapoznał się z braćmi McDonald.
Oprócz licznych chorób, on był głuchy i niebogaty. Kroc był znanym biznesmenem, ale wszystkie jego przedsiębiorstwa regularnie cierpiały niepowodzenia. Kiedy w 1954 roku on potrzebował 15 tysięcy w gotówce, żeby wykupić licencję na rozpowszechnienie "McDonald’s", żaden bank nie dał mu kredytu. Musiał założyć dom i ubezpieczenie, po tym on przeżył jeszcze 30 lat i zarobił 600 milionów.
Harland David Sanders (Pułkownik Sanders), KFC
Ciekawy los założyciela sieci fast food: on wcześnie utracił ojca, mama dużo pracowała, a on od małych lat odpowiadał za jedzenie w domu. Ponadto wcześnie zaczął pracować (już w 10 lat), spróbował dużo zawodów, a w wieku 12 lat poszedł z domu, ponieważ nie złożyły się relacje z ojczymem. Można powiedzieć, pułkownik Sanders – ucieleśnienie amerykańskiego marzenia.
"Uważam, że smażony kurczak – to Danie-Symbol Amerykańskiej Gościnności. Właśnie tak – z dużych liter. Nie jest mi ważne, kto siedzi za twoim stołem – król, wielki biznesmen, czy prosty człowiek. Ponieważ do ciebie przyszedł gość, twoja sprawa nakarmić go dobrze" – tak mówi Harland Sanders.
J.K. Rowling, autorka "Harry'ego Pottera"
Idea powieści pojawiła się u niej w 1990 roku, przez następne siedem lat ona utraciła pracę i oni rozwiedli się z mężem i żyła w ubóstwie, aż nie opublikowała pierwszą powieść serii w 1997 roku. Teraz jest najlepiej sprzedającą się autorką w Wielkiej Brytanii, i za pięć lat przeszła drogę od życia w ubóstwie do statusu multimilionera.
Amancio Ortega, właściciel Zara
Przez ubóstwo rodziny Amancio nie potrafił ukończyć nawet średnią szkołę i od 13 lat zaczął pracować jako kurier w sklepie koszul. Kiedy on miał 37 lat, Amancio otworzył swoją dzianinową fabrykę.
Najpierw on razem z żoną Rozalią szył szlafroki, nocne koszule i kobiecą bieliznę w salonie własnego domu. Pewnego razu klient skasował zamówienie na dużą partię bielizny i żeby uratować biznes, małżonkowie postanowili sprzedawać bieliznę samodzielnie. Tak u nich w 1975 roku pojawił się sklepik Zorba, Amancio wtedy miał 40 lat. A w 2012 roku agencja Bloomberg uznała Ortege najbogatszym człowiekiem Europy – jego holding posiada włókienniczymi znakami firmowymi Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull & Bear, Zara Home, Stradivarius.
Harrison Ford, aktor i producent
W 1968 roku Harrison Ford zagrał w filmie "Zabriskie Point", ale wszystkie sceny z jego udziałem wycięli. Po tym on postanowił zostawić aktorską karierę i został cieślą, aż jego przypadkowo nie spotkał George Lucas i zaprosił na kręcenia filmu "Amerykańskie graffiti". Harrison Ford na ten moment miał 30 lat.
Mary Kay Ash, założycielka Mary Kay
Mary Kay w ciągu 25 lat pracowała jako agent sprzedaży, tak i nie otrzymawszy przesuwania po karierze. Ona miała 45 lat kiedy zdecydowała zwolnić się i napisać książkę o kobietach i biznesie. W trakcie napisania książka przekształciła się na biznes plan jej idealnej kompanii i było rozstrzygnięte sprzedawać produkty do pielęgnacji skóry. W 1963 roku Mary Kay ze swoim mężem założyła firmę Mary Kay Cosmetics ze startowym kapitałem $5000.
"Chciałam stworzyć firmę, która dawałaby możliwość dla kobiety – dla każdej kobiety mającej rodzinę i wychowującej dzieci – samej rozporządzać swoją karierą" – mówi Mary.
Henry Ford, twórca Ford Motor Company
Urodził się w rodzinie emigrantów z Irlandii, w młodości uciekł z domu i pojechał pracować w Detroit. Do 36 lat był inżynierem-mechanikiem w firmie Edisona. Pierwszy samochód zaprojektował w wieku 30 lat, swoją własną firmę założył tylko po dziesięciu latach. Największy sukces przyszedł do firmy z wydaniem modelu Ford T w 1908 roku, Henry Ford na ten moment miał 45 lat.
Ursula Burns, prezes Xerox
Ursula urodziła się w niepomyślnym rejonie Manhattanu – Dolnym East Side i przeprowadziła dzieciństwo w "domach Barucha" – domach dla biednych. Ona otrzymała wykształcenie i w 1980 roku przyszła na stażowanie do firmy Xerox. A w 2009 roku Ursula została prezesem firmy i pierwszą czarnoskórą kobietą, która stanęła na czele amerykańskiej korporacji.
Sheldon Adelson, założyciel Las Vegas Sands
Rzucił szkołę w wieku 12 lat i zajmował się wieloma rzeczami: sprzedawał gazety, mydło, szampon i chusteczki dla hoteli, założył z bratem Lenny firmę De-Ice-It ze sprzedaży sprayów z samochodowym odmrażaczem, pracował jako broker kredytów hipotecznych. Nawet u własnego ojca głowa kręciła się od spektrum biznesowych interesów, podającego wielkie nadziei, chłopaka: "Sheldonie – mówił stary taksówkarz Bostona – jesteś jak koński nawóz – wszędzie".
Najpierw on stworzył komputerową wystawę w Las Vegas, a w 1988 roku założył korporację Las Vegas Sands – największe na świecie kasyno. Na ten moment on miał 55 lat.
Manoj Bhargava, twórca napoju energetycznego 5-Hour Energy
A potem przyjechał do USA i został biznesmenem – założył firmę, która robi napoje energetyczne 5-Hour Energy. Z jego imieniem jest powiązany duży skandal przez szkodliwe działanie napojów, ale historia nie jest o tym. Tylko wyobraźcie sobie, jak udało mu się przenieść swoje życie do drugiego wymiaru, od pustelnika przekształciwszy się na miliardera.
Andrea Bocelli, piosenkarz
W wieku 12 lat w całości oślepł, całe życie marzył zostać operowym wykonawcą. Dlatego on pojechał do Turynu, gdzie zajmował się wokalistyką ze słynnym tenorem, wieczorami zarabiając pieniądze na lekcje grą na fortepianie w różnych zespołach.
W 1992 roku Andrea pomyślnie przechodzi przesłuchiwanie u włoskiej gwiazdy rocku Zucchero. Po tym demo piosenki popada do Luciano Pavarotti i kariera Andrea idzie w górę. Teraz on jest znany wykonawca i propagator muzyki operowej.
Ang Lee, reżyser
Studiował reżyserię w Stanach Zjednoczonych i nakręcił kilka udanych studenckich filmów. Ale dalej tego sprawa nie poszła i sześć lat on był bezrobotny. Tylko w 1990 roku (a Lee już miał 36 lat) jego scenariusze zwyciężyły w konkursie, potem zaczęła się jego reżyserska kariera. Teraz Ang Lee jest słynny na cały świat i na pewno widzieliście jego filmy: "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Hulk", "Tajemnica Brokeback Mountain" i "Życie Pi".
Toż nasza rada: nie rozpaczajcie i przedłużajcie szukać. I pamiętacie słowa J.R.R. Tolkiena: "Nie każdy, kto błądzi – zgubił się".