12 podstawowych zasad jak kierować kolektywem

jak kierować kolektywem

Główna cecha kierownika – umiejętność nawiązać kontakt z ludźmi. Posiadając taką cechę fundament kariery już jest założony, inne nawyki można nabyć i rozwijać. Wielu zastanawia się nad pytaniem, w jaki sposób zostać dobrym kierownikiem, aby umieć poprowadzić ludzi i zdobyć autorytet.

Można kupić czas pracowników w miejscu pracy, ich obecność na miejscu roboczym, można nawet kupić określoną ilość ruchów wykonanych w ciągu godziny. Jednak inicjatywę, powagę, autorytet i oddanie, nie można kupić. To wszystko trzeba zdobyć za pomocą odpowiedniego stosunku i stylu kierowania.

Na początku musisz odpowiedzieć na pytanie - „dlaczego chcę zostać kierownikiem”? Musisz rozumieć, że to nie tylko władza i autorytet, to bardzo ogromny wysiłek, gotowość na to, aby zmieniać nieco swoje zasady, poświęcać czas. Jeśli jesteś gotowy na to, proponujemy ci kilka podstawowych zasad.

Jak stać skutecznym kierownikiem?

 1. Zawsze staraj się zapamiętać imiona pracowników. Jeśli masz z tym problem, zrób wygląd, że to był żart. Uprzedź, że przez jakiś czas możesz zapominać imiona, później przez kilka razy z uśmiechem zapoznaj się z człowiekiem.
 2. Nie trzeba przez cały przypominać podległym co i jak muszą robić. W to, że znasz to o wiele lepiej od nich, nikt nie wątpi. Dokonuj korekt pracy pracowników, rozumiejąc ich położenie.
 3. Ufaj podległym. Daj możliwość realizować własne możliwości, nie wtrącając się w proces. Wystarczy, że znasz ogólnie sytuację, również musisz zabezpieczyć pomoc i poparcie, jeśli to będzie potrzebne.
 4. Adekwatnie odbieraj skargi. Naucz się słuchać ludzi. Człowiek nigdy nie będzie zadowolony na 100%. Jednak swoim zachowaniem dasz możliwość odczuć pracownikom, że martwi cię to, co oni odczuwają i myślą.
 5. Zachęcaj inicjatywę. Jeśli ktoś coś zaproponował zrób wszystko co możliwe, aby człowiek miał możliwość realizować swój projekt. To zachęci pracownika i polepszy jeszcze bardziej jego stosunek do ciebie.
 6. Nie unikaj problemów. Jeśli one powstają zawsze staraj się je rozwiązać. I obowiązkowo zrób tak, aby podlegli zrozumieli, że ty wiesz o nich i chcesz je rozwiązać.
 7. Zawsze wykonuj swoje obietnice. Jeśli coś powiedziałeś zawsze to wykonuj. Niezależnie od tego, czy dotyczy to zachęt, kar lub jakichś innych pytań.
 8. W czasie pracy uwzględniaj zdanie pracowników. W taki więc sposób oni będą odczuwać, że to sprawa nie tylko kierownika lub przedsiębiorstwa, jednak dotyczy osobiście każdego z nich. Również bardzo często usłyszysz ciekawe idee, które pomogą rozwojowi kompanii.
 9. Zawsze mów prawdę. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakieś trudności. Ludzie mają prawo na to, aby wiedzieć o co na prawdę chodzi. Najlepiej, aby pracownicy dowiedzieli się o rzeczywistej sytuacji bezpośrednio od kierownika, a nie na podstawie plotek i w wyniku tego zrobią błędne wnioski.
 10. jak stać kierownikiem
 11. Nie zważając na to, ze jesteś kierownikiem nie masz prawa oddziaływać na ludzi własnym autorytetem i wykorzystywać je we własnym celu. Odwrotnie, lider powinien służyć swoim podległym demonstrując podstawy pracy zespołowej na własnym przykładzie.
 12. Zawsze popieraj podległych. Nawet, gdy popełniają błąd podkreśl nie tylko minusy, ale również plusy pracownika.
 13. Daj możliwość zrozumieć ludziom na ile ważna jest praca, którą oni wykonują. W przyszłości będą wykonywać ją bardziej odpowiedzialnie i przejawiać inicjatywę.

To podstawowe zasady jak zostać dobrym kierownikiem. Wykonując je osiągniesz dobre wyniki. Nie ważna jest twoja płeć, najgłówniejszy jest twój stosunek do ludzi. I to będzie odpowiedzią na pytanie tym, którzy nie wiedzą, jak kobiecie zostać kierownikiem.

 
Powiązane artykuły:
Duch korporacyjny, czyli kultura korporacyjna w kompanii
Sukces kompanii zależy od kolektywu. A jeśli dokładniej to od atmosfery, która w nim panuje. Pozytywny humor współpracowników i umiejętność działać wspólnie – marzenie kierowników. Lecz jak jego domagać się wie niewiele osób.
Zasady przetrwania w męskim kolektywie
Na pierwszy rzut oka może okazać się, że być jedyną kobietą w "męskim" kolektywie to już godne pozazdroszczenia położenie. Jednak to niezupełnie tak. Przecież tak jak i w innej sytuacji tu są swoje plusy (które można zepsuć) i minusy (które pomożemy podołać).
Skuteczne porady psychologa, jak postawić na miejsce kierownika?
Na żal, lecz nierzadko zdarza się tak, że kierownik nie zawsze życzliwie jest uregulowany, a czasem i po prostu agresywny względem podległych. Ten artykuł opowie o sposobach postawić takiego bossa na miejsce.
Klimat psychologiczny w kolektywie oraz podstawowa rola kierownika
Od psychologicznego klimatu w kolektywie zależy bardzo dużo. Można pracować jakościowo i owocnie, a można zawieruszyć każde pragnienie i pracować "na automacie". Dokładniej o roli mikroklimatu opowiemy w tym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty