12 świątecznych dań z całego świata, które można łatwo przygotować w domu
Zebraliśmy przepyszne potrawy, które przyjęto podawać do stołu w różnych państwach świata w najbardziej radosne i czarowne święta. Co jest fajne, to ich całkiem nie jest trudno gotować, a produkty dla nich można łatwo znaleźć w sklepach.
Soczysta indyczka w sosie żurawinowym z Wielkiej Brytanii

Indyczka – królowa stołu bożonarodzeniowego w Wielkiej Brytanii. Stąd ten obyczaj rozprzestrzenił się na dużą część Europy i Ameryki.
Proponujemy klasyczny przepis, w którym nie ma nic zbędnego, ale on pozwoli otrzymać pachnącego i soczystego ptaka.
Będą ci potrzebne:
- indyczka;
- oliwa z oliwek(czy roztopione masło);
- cebula – 1 szt.;
- cytryna – 1 szt.;
- sól i pieprz – do smaku;
- świeże czy suszone zioła: pietruszka, rozmaryn, tymianek.
Jak gotować?
- Umyjcie i rzetelnie obsuszcie indyczkę. Odegnijcie ogon i natrzyjcie ją od wewnątrz solą i pieprzem. Połóżcie do środka zioła (jeśli macie suche – hojnie natrzyjcie mięso), cebulę i cytrynę pokrójcie w ćwiartki. Odłóżcie po jednej ćwiartce na potem.
- Przepchnijcie ogon do środka, żeby przy zapiekaniu z niej nie odparowywał sok. Maksymalnie starannie zamknijcie otwór na brzuchu, zamocowawszy skórkę wykałaczkami (można i zaszyć). Zwiążcie nogi sznurkiem.
- Podejmijcie skórkę na szyi i wsuńcie do gardła ćwiartki pozostałych cebuli i cytryny. Zamknijcie otwór skórką.
- Powierzchnię indyczki natrzyjcie solą, pieprzem i przyprawami i posmarujcie w całości masłem (można ograniczyć się solą, też będzie smacznie). Połóżcie na blachę brzuchem do dołu, a skrzydła skręćcie za plecy – tak one będą mniej się palić.
- Umieśćcie indyczkę do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Po upływie jednej godziny zmniejszycie temperaturę do 150 stopni. Na życzenie, na tym etapie można ją nakryć folią aluminiową, ale nie zapomnijcie zabrać folię na pół godziny do gotowości, żeby ptak rumienił się. Jeszcze po godzinie wyjmijcie indyczkę, przewróćcie ją brzuchem do góry, powróćcie do piekarnika i doprowadźcie do gotowości.
- Jak obliczyć potrzebny czas? Blisko godziny na każde dwa kilogramy wagi, czyli 6-kilogramowy ptak będzie gotował się około trzech godzin.
- I ostatni etap – wyjąwszy indyczkę z piekarnika, nie kwapcie się podawać ją do stołu. Dajcie ptaszkowi odpocząć w ciągu pół godziny, nakrywszy ją folią. Tak ona będzie soczysta i smaczniejsza.



Do sosu żurawinowego trzeba:
- żurawina – 200g;
- czerwona cebula – 2 szt.;
- jabłko – 1 szt.;
- czosnek – 3 ząbki;
- korzeń imbiru – 3cm;
- olej roślinny – 3 łyżki;
- cukier i sól – do smaku;
- zimna woda – ½ szklanki.
Jak gotować?
- Jabłko obierzcie i wydalcie rdzeń. Miąższ pokrójcie drobnymi kostkami. Cebule pokrójcie piórami, czosnek – cienkimi kawałkami. Rozdrobnijcie imbir.
- Rozgrzejcie na patelni olej roślinny. Połóżcie do niego cebule i obsmażcie, dodajcie czosnek, imbir i jabłko. Gotujcie jeszcze 5 minut.
- Dodajcie żurawinę, wlejcie wodę. Na silnym ogniu doprowadźcie sos do wrzenia i gotujcie mieszając do zgęstnienia, około 10 minut.
- Doprawcie cukrem i solą do smaku. Przed podaniem ostudźcie.
Pyszna gęś z jabłkami. Niemcy

Jeśli w Anglii indyczka, to w Niemczech prawdziwa królowa świątecznego stołu – pachnąca gęś z jabłkami.
Będą ci potrzebne:
- gęś – 3,5–4kg;
- cebula – 2 szt.;
- marchew – 1 szt.;
- jabłka – 2–3 szt.;
- kminek – 1 łyżeczka;
- sól i mielony pieprz – do smaku;
- mocny pachnący alkohol (brandy, rum, koniak) – 1 kieliszek od wódki;
- mąka – 2 łyżki;
- pieprz – do smaku.
Jak gotować?
- Najlepiej wymoczyć gęś z wieczoru w mocno solonej wodzie – tak ona będzie miększa. Ścinamy z tuszy nadmiary tłuszczu (z szyi i ogona), odcinamy ostatnią falangę skrzydeł, patroszymy. Myjemy i suszymy.
- Do nadzienia grubo kroimy 1 cebulę i jabłka, dodajemy kminek, wymieszamy.
- Ze wszystkich stron nacieramy tuszę solą i mielonym pieprzem (sól jest niepotrzebna, jeśli zawczasu wymoczyliście gęś). Za pomocą drewnianych szpadki, czy wykałaczek zamknijcie gardło gęsi skórą. Nadziewamy gęś jabłkami i cebulą z kminkiem, i zaszywamy otwór (podejdą szpadki, czy wykałaczki). Nogi związujemy niesyntetyczną nicią.
- Za pomocą szpadki, czy innego ostrego przedmiotu robimy przekłucia w skórze tuszy, żeby z niej lepiej wytapiał się tłuszcz. Odprawiamy gęś z jabłkami do zawczasu rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 50–70 minut. Gęś musi leżeć na brzuszku, plecami w górę.
- Po upływie określonego czasu akuratnie przewracamy tuszę i smażymy jeszcze tyle samo, okresowo polewając gęś tłuszczem, który wytapia się. Następnie doprowadzamy do gotowości (przy przebiciu mięsa sok z tuszy musi wyciekać przezroczysty) w zależności od piekarnika i wielkości ptaka.
- Dopóki gotuje się gęś z jabłkami, można zająć się sosem. Najpierw bulion. Łożymy do rondla obcięte skrzydła, podroby, ścięty tłuszcz, przyprawy, obsmażone na suchej patelni, pokrojone, marchew i druga cebula. Zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 10 minut.
- Około 10 łyżek gęsiego tłuszczu, który wytopił się w trakcie zapiekania ptaka, mieszamy z parą łyżek mąki, stawiamy na ogień, dodajemy kieliszek alkoholu, sól, parę chochli gęsiego bulionu i gotujemy razem mieszając, aż sos nie zgęstnieje.
- Gotowemu ptakowi dajemy stać 10–15 minut, przykrywając go folią, żeby on stał się soczysty. Podajemy do stołu z sosem, a nadzienie można wykorzystać w jakości ozdoby dania.
Pieczona szynka. Finlandia

Pieczona szynka – główna potrawa na stole bożonarodzeniowym w wielu skandynawskich krajach.
Będą ci potrzebne:
- słona szynka – 5–8 kg;
- musztarda – 2–4 łyżki;
- brązowy cukier – 2–4 łyżki;
- bułka tarta – 2–4 łyżki;
- goździk do ozdoby.
Jak gotować?
- Położyć szynkę na kraty na blachę skórno-tłuszczową warstwą do góry, postawić do piekarnika. Zapiekać około 40–45 minut przy temperaturze 150 stopni.
- Dostać z piekarnika i dać postać. Wydalić skórę i podskórny tłuszcz, ile uważacie za potrzebne.
- Wymieszać składniki i nasmarować mieszanką szynkę. Powrócić do piekarnika przy temperaturze 225 stopni na dziesięć minut, albo na jak długo szynka w całości nie będzie rumieniła się. Ubrać powierzchnię szynki goździkami.
Wariant 2. W cieście
- Wiele osób uważają, że najsmaczniejszą wychodzi szynka przygotowana w cieście. Ciasto nie tylko nie daje odparować się soku, ale i wchłania zbędną sól.
- Zmieszać 800g żytniej mąki z wodą, żeby wyszło miękkie ciasto. Następnie rozciągnąć do grubości półtora centymetrów i pokryć nim powierzchnię szynki. Do ciasta nie rekomenduje się dodawać soli. Jeśli szynka jest zbyt słona, to warstwa ciasta wciągnie do siebie nadmiar soli.
Sos:
- Mięsny bulion, który zbiera się na blachę, można wykorzystać do przygotowania smacznego sosu (ostrożnie, jeśli gotujecie słoną szynkę, w bulionie już będzie dużo soli). Jest wypróbowany sposób – dodać do bulionu trochę jabłkowej esencji, imbiru i musztardy i podać do szynki.
Wieprzowina po duńsku

W Danii preferują zapiekać niesłoną, a świeżą wieprzowinę. Pierwsze oczywiście prościej, natomiast drugie – pożyteczniej.
Będą ci potrzebne:
- szynka(bez kości) – 2kg;
- marchew – 1 szt.;
- cebula – 1 szt.;
- imbir – 50g;
- sok limy(cytryny) – 8 łyżek;
- brązowy cukier(miód) – 2 łyżki;
- goździk – 30 szt.;
- cytryna – 1.
Jak gotować?
- Marchew, cebulę i imbir oczyścić i grubo pokroić. Szynkę położyć do dużego wygodnego rondla, zalać wodą, dodać cebulę, marchew, imbir i 6 łyżek soku limy, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień, nakryć pokrywką i gotować przez 2,5 godziny, aż mięso nie stanie się miękkim. Zdjąć z ognia i dać z lekka ochłonąć w bulionie.
- Rozgrzać piekarnik do 220 stopni. Dostać szynkę z bulionu, ułożyć na blachę i akuratnie zdjąć skórę, nie uszkadzając warstwę tłuszczu. Nożem zrobić nadcięcia w górnej warstwie tłuszczu pod postacią rombów, do styków nadcięć wetknąć po goździku. Cytrynę rozkroić wzdłuż na 4 części i dodać na blachę do mięsa.
- Zmieszać razem brązowy cukier (miód) i pozostały sok limy i zalać tym całą powierzchnię szynki. Zapiekać w piekarniku w ciągu 20 minut, aż powierzchnia szynki nie będzie karmelizowana.
Zapiekanka z zielonej fasoli i grzybów po amerykańsku

Zapiekanka z bobów i grzybów – smaczna, pożyteczna i co jest bardzo ważne, szybka potrawa, bez której trudno przedstawić bożonarodzeniowe święta w USA.
Będą ci potrzebne:
- oliwa z oliwek – 3 łyżki;
- fasolka szparagowa – 200g;
- pieczarki świeże – 300g;
- cebula – 1 szt. (i jeszcze 1 – do głębokiego smażenia, za pragnieniem);
- szczypiorek – 1 pęczek;
- pietruszka – połowa pęczka;
- jaja – 4 szt.;
- śmietanka – 150 ml;
- ser – 70g;
- sól – do smaku;
- zioła suche – 1/2 łyżeczki.
Jak gotować?
- Fasolę gotujemy w solonej wodzie do półgotowości – około 7 minut. Cebulę i białą część szczypiorku kroimy i obsmażamy na oliwie z oliwek. Pieczarki myjemy, kroimy i odprawiamy do cebuli. Obsmażamy, aż nie wykipi prawie cały płyn. Fasolę odrzucamy na durszlak i oblewamy zimną wodą.
- Dodajemy fasolę do cebuli i grzybów, mieszamy i dusimy na małym ogniu 5–7 minut.
- Jajka rozbijamy do miski i ubijamy trzepaczką, dodajemy śmietankę, sól, przyprawy, drobno pokrojone zioła i tarty ser. Wszystko dobrze wymieszamy.
- Zakładamy do jednej dużej formy, czy do małych form fasolę z cebulą i grzybami i równomiernie pokrywamy jajeczno-śmietankową mieszanką. Odprawiamy do piekarnika przy temperaturze 180 stopni, do utworzenia złotego koloru.
- Amerykanie często posypują zapiekankę chrupiącą cebulą, smażoną w głębokim tłuszczu (jak na zdjęciu). Ale można przecież tego nie robić, prawda? Jeśli jednak chce się zrobić poprawnie, to kroimy cebulę półpierścieniami i opuszczamy do rozgrzanego oleju. Smażymy, aż cebula nie uzyska złotego koloru, a potem dostajemy łyżką cedzakową i ozdabiamy zapiekankę.
Apetyczna sałatka ziemniaczana - Czechy

Sałatka ziemniaczana – jedna z najbardziej znanych potraw Czech i już na pewno bez niej nie obywa się żaden świąteczny stół bożonarodzeniowy. Podają ją jako samodzielną potrawę i jako dodatek do jeszcze jednej bożonarodzeniowej czeskiej potrawy – smażonego karpa. Nawiasem mówiąc, ona wygląda trochę jak rosyjska sałatka olivier – może być alternatywą dla tej znudzonej sałatki.
Będą ci potrzebne:
- ziemniak – 2kg;
- marchew – 2 szt.;
- korzeń selera – połowa;
- korzeń pietruszki – 1 szt.;
- cebula – 1 szt.;
- ogórki konserwowe – 2–3 szt.;
- jajko – 2 szt.;
- niesłodzony jogurt (lub śmietana) – 100g;
- majonez – 100g;
- kwaśno-słodkie jabłka – 2 szt.;
- musztarda – 1 łyżka;
- sól, pieprz – do smaku.
Jak gotować?
- Gotujemy wszystkie warzywa korzeniowe, w żadnym wypadku nie dopuściwszy, żeby one stały się bardzo miękkie. Ostudzamy.
- Kroimy wszystko drobnymi kostkami. Majonez w proporcji jeden do jednego mieszamy z jogurtem (śmietaną) i dodajemy do sosu łyżkę nieostrej musztardy. Solimy i pieprzymy do smaku, a jako finałowy akord – tarte jabłko.
Prawdziwa pycha – rybna kulebiaka z Rosji

Do dnia Bożego Narodzenia w Rosji było przyjęto gotować chołodeć (studeneć) i galaretki z mięsem, smażone prosięta i gęsi, a jeszcze obowiązkowo – placki (pierogi). Jeśli galaretkę z mięsem dotychczas gotują na Sylwestra w każdej rodzinie, to o tradycyjnych plackach wiele osób całkiem zapomniało. A rybna kulebiaka, między innymi kosztuje każdej minuty, którą na nią spędzicie.
Będą ci potrzebne:
- mąka pszenna – 400g;
- mleko – 250 ml;
- margaryna – 100g;
- suche drożdże – 2 łyżeczki;
- jajko – 2 szt.;
- cukier – 1 łyżka;
- cebula – 2 szt.;
- filet z ryby – 400g;
- ryż – 100g;
- pietruszka – 1 pęczek.
Jak gotować?
- Mleko z lekka podgrzać, rozpuścić w nim cukier i drożdże, dodać kilka łyżek mąki, dobrze wymieszać i postawić napar do ciepłego miejsca na około pół godziny.
- Pozostałą mąkę przesiać, dodać rozmiękczą margarynę, jajka (żółtko jednego jajka zostawić do smarowania kulebiaki) i napar co podszedł, zagnieść ciasto i znów umieścić go do ciepłego miejsca.
- Ugotować rybę (można do półgotowości) z dodaniem przypraw i soli, pokroić na niewielkie kawałki.
- W bulionie z ryby ugotować ryż. Cebulę pokroić półpierścieniami i obsmażyć na oleju roślinnym. Pietruszkę umyć, przetrzeć chusteczką i drobno posiekać. Blachę zasłać papierem do pieczenia.
- Ciasto rozwałkować do jednego dużego kawałku, akuratnie przenieść na blachę. Do środka kulebiaka położyć warstwę ryżu, na niego warstwę cebuli, potem pietruszki, położyć rybę na górze, dodać parę łyżek bulionu.
- Kraje ciasta połączyć, szew dobrze uszczelnić. Kulebiakę nasmarować żółtkiem, z lekka rozwodnionym, na życzenie nanieść dowolny wzór z ciasta i dać postać pewny czas. Wypiekać w dobrze nagrzanym piekarniku.
Banica z bryndzą - Bułgaria

Banica – to słynny placek, który pieką na Boże Narodzenie w Bułgarii. On bywa z samymi różnymi nadzieniami – z mięsem, ze szpinakiem, owocami. Ale najpopularniejsza zapewne jest bryndza. Piecze się banica z wyciągowego ciasta, a przygotować ją nie jest trudne. Ale jeśli czasu nie ma, można wziąć gotowe liściowe ciasto bez drożdży – będzie dobrze.
Będą ci potrzebne:
Dla ciasta:
- mąka – 300–400g;
- jajko – 1 szt.;
- olej roślinny – 1/2 łyżki;
- ocet – 1 łyżeczka;
- sól – 1/2 łyżeczki;
- woda;
- albo zamiast – opakowanie gotowego liściowego ciasta.
Dla nadzienia:
- bryndza – 250g;
- por – 4 szt.;
- papryka – szczypta;
- jajka – 3 szt.;
- śmietana (lub lepiej odcedzone zsiadłe mleko) – 100g.
Jak gotować?
- Mąkę wsypać do głębokiego naczynia, zrobić w niej wgłębienie pod postacią lejka, wlać zbite z niewielką ilością wody jajko, 4 łyżki oleju roślinnego, ocet i posolić.
- Zagnieść ciasto średniej twardości, podlewając stopniowo wodę, wyłożyć go na posypany mąką stół i ugniatać jeszcze przez 10 minut. Zostawić na godzinę.
- Przygotować nadzienie. Bryndzę rozdrobnić w blenderze, cebulę podsmażyć do lekkiego zarumieniania. Jajka ubić w pianę, dodać śmietanę (czy zsiadłe mleko) i wszystko połączyć. Wsypać paprykę.
- Z gotowego ciasta sformować kilka kulek, wałkować je do cienkich placków (jeśli bierze się gotowe ciasto, to należy go rozmrozić i wałkować każdy list oddzielnie). Położyć nadzienie, ukręcić do rurek, formując ślimaka, wyłożyć na blachę.
- Wypiekać w mocno nagrzanym piekarniku do rumienienia – 30–40 min przy temperaturze 200 stopni. Potem wyjąć, okropić wodą, nakryć ręcznikiem i dać postać pół godziny.
Bożonarodzeniowe polano - Francja

Bożonarodzeniowe polano – tort, bez którego niemożliwie wyobrazić sobie Boże Narodzenie we Francji. Klasyczny przepis – z kremem kasztanowym. Jeśli chcecie stanąć bliżej do Francji, doradzamy go, a kasztany w sklepach znaleźć nie problem. Lecz jeśli nie chce się długo tracić czasu, można zrobić twarogowy, czy dowolny inny (niepłynny) krem.
Będą ci potrzebne:
Dla ciasta:
- jajko – 5 szt.;
- cukier – 1/4 szklanki;
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka;
- mąka – 1 szklanka;
- masło – 2 łyżki (i jeszcze trochę do smarowania).
Dla kremu:
- surowy kasztan – 2 szklanki;
- miód – 1 łyżka(w ideale akacjowy, lecz można i dowolny inny);
- mleko – 2/3 szklanki;
- żółtko – 2 szt.;
- cukier – 4 łyżki;
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka;
- skrobia ziemniaczana – 1 łyżeczka;
- ciemny rum – 1 łyżka;
- śmietanka 33% – 1 szklanka;
- kakao, cukier puder, biała i ciemna czekolada, orzechy laskowe i migdały do ozdoby.
Jak gotować?
- Na kasztanach obok zróbcie nadcięcia w kształcie krzyża. Zalejcie je zimną wodą, doprowadźcie do wrzenia, gotujcie do miękkości 20 minut, zlejcie wodę, ostudźcie, obierzcie i przetrzyjcie przez metalowe sito. Puree co wyszło zmieszajcie z miodem.
- W rondlu z grubym dnem zmieszajcie mleko ze skrobią, dodajcie żółtka, cukier, cukier waniliowy, postawcie na mały ogień i gotujcie do zgęstnienia przy nieprzerwanym mieszaniu trzepaczką. Zdejmijcie z ognia, dodajcie przecier z kasztanów z rumem i miodem i wymieszajcie do uzyskania jednorodnej masy. Włóżcie do lodówki na 2 godziny.
- Ubijcie zimną śmietankę w mocną pianę robotem kuchennym. Stopniowo, niewielkimi porcjami, wprowadźcie je do zimnego kremu, mieszając z wierzchu do dołu. Połóżcie krem do lodówki jeszcze na 2 godziny.
- Dla ciasta w głębokiej żarowytrzymałej misce zmieszajcie jajka z cukrem i cukrem waniliowym, ustalcie miskę na wodną łaźnię nad rondlem ze słabo wrzącą wodą i zbijajcie robotem kuchennym, aż masa nie stanie się ciepłą. Zdejmijcie miskę z rondla i przedłużajcie zbijać, aż masa nie wzbierze się w dwa razy i ochłodzi się. Dodajcie mąkę i ostrożnie mieszajcie, potem połóżcie roztopione i ostudzone masło.
- Prostokątną formę do pieczenia, czy blachę wyścielcie papierem do pieczenia nasmarowanym masłem, wylejcie ciasto. Umieśćcie do rozgrzanego do 180–190 stopni piekarnika i wypiekajcie 5–7 minut.
- Dostańcie formę z piekarnika i od razu przewróćcie biszkoptowy placek na metalowe kraty. Przez 5 minut, nie zdejmując papieru, bardzo akuratnie zwińcie biszkopt do rolki i zostawcie w takim położeniu na 5–10 minut. Potem rozwińcie. To pozwoli potem zwinąć wystygłą przepojoną roladę tak, by ona nie złamała się.
- Wyłożycie na biszkopt około szklanki kremu, wyrównajcie łopatką i zwińcie roladą, stopniowo oddzielając papier. Zawińcie szczelnie roladę do folii i połóżcie do lodówki na godzinę.
- Wariantów ozdoby tortu kilka. Można pokryć roladę, pozostałym kremem i wyłożyć go orzechami laskowymi (jak na zdjęciu) lub posypać migdałami. A można przedstawiać prawdziwe "polano". Dl tego zetnijcie kraje rolady kawałkami grubością 2 centymetry i przyklejcie je do niej z góry kremem, żeby przedstawiać "sęki" polana. Pokryjcie całą roladę z góry pozostałym kremem, zostawiając otwartymi tylko przekroje na końcach i wierzchy "sęków". Nanieście faliste wzory widelcem, posypcie kakao i cukrowym pudrem.
Grecki placek "Vasilopita" z migdałem i sokiem pomarańczowym

Vasilopitę podają na Sylwestra w każdym greckim domu. Jego kroją od razu po tym jak zegar wybije północ, a potem życzą sobie: "Długich lat". Prosty w przygotowywaniu placek wychodzi pysznym i smacznym. A zapach to prawdziwa aromaterapia! Placek obowiązkowo piecze się z monetą, a kto dostaje kawałek z monetą będzie szczęśliwy przez cały rok.
Będą ci potrzebne:
- masło – 250g;
- jajko – 4 szt.;
- cukier – 300g;
- migdały – 100g;
- sok pomarańczowy – 125 ml (około jednej dużej pomarańczy);
- pomarańczowa skórka – 1 łyżeczka;
- wanilina – 1g;
- cynamon – 1 łyżeczka;
- mleko – 125 ml;
- mąka – 400g;
- proszek do pieczenia – 1,5 łyżeczki;
- cukrowy puder – 2 łyżki.
Jak gotować?
- Rozmiękczone masło zbijamy z cukrem do kremowego stanu. Po jednym dodajemy jajka i każdorazowo zbijamy do jednorodności. Nie przestając zbijać dodajemy świeży sok pomarańczowy i mleko.
- Dodajemy wanilinę, pomarańczową skórkę i cynamon, a potem mąkę z proszkiem do pieczenia. Do gotowego ciasta wsypujemy rozdrobnione migdały i wymieszamy.
- Wypiekamy w formie nasmarowanej masłem, przy 180–190 stopni, przez 40–50 minut. Gotowość sprawdzamy drewnianym patyczkiem. Jeśli placek jest jeszcze niegotowy, a wierzch zbyt różowieje się, nakryjcie formę papierem do pieczenia.
- Ostudźcie gotowy placek i posypcie cukrowym pudrem.
Korzenny i gęsty ajerkoniak - USA i Kanada

Główny napój święta w USA i Kanadzie – ajerkoniak. On jest bardzo podobny do kogel-mogla. To gęsty koktajl ze zbitych jajek i śmietanki z dodaniem przypraw. Ajerkoniak jest taki popularny, że Amerykanie i Kanadyjczycy przechytrzają jak mogą – dodają go do kawy, robią ciastka i musy ze smakiem ajerkoniaku. Gotować napój lepiej zawczasu – z wieczora.
Będą ci potrzebne:
- żółtko – 6 szt.;
- cukier – 0,9 szklanki;
- rum czy brandy – 1,5 szklanki;
- mleko – 2 szklanki;
- śmietanka 30% – 2 szklanki;
- goździk – 2 szt.;
- cynamon i gałka muszkatołowa – do smaku;
- esencja waniliowa – 4 łyżeczki.
Jak gotować?
- Zmieszać w rondlu mleko z cynamonem, goździkiem i esencją waniliową (1/4 łyżeczki). Postawić na mały ogień i zdjąć z ognia tuż przed wrzeniem.
- W oddzielnej misce zmieszać żółtka z cukrem i mocno ubić trzepaczką do stanu pysznej piany. Niewielkimi porcjami wlać do jajecznej masy mleko, przedłużając ciągłe ubijać trzepaczką.
- Przelać jajeczno-mleczną mieszankę do rondla i postawić na umiarkowany ogień. Nagrzewać nie doprowadzając do wrzenia i bez ustanku mieszając trzepaczką, aż masa nie zacznie przypominać krem. Wydalić z mieszanki goździk, przelać do dużego dzbanku i postawić do lodówki na 2 godziny.
- Rzetelnie mieszając, dodać do mieszanki śmietankę, pozostałą esencję waniliową, gałkę muszkatołową i światły rum. Postawić pojemność z ajerkoniakiem na noc do lodówki. Żeby alkohol nie wyparował się, szczelnie nakryć pokrywką, czy zawinąć spożywczą folią.
- Przed podaniem rozlać do szklanek i z lekka posypać cynamonem lub kakao.
Słynne imbirowe ciastka - Wielka Brytania


Imbirowe ciastka jako symbol Bożego Narodzenia i Sylwestra są popularne w całej Europie. Ale uważa się, że po raz pierwszy zaczęli je piec jednak w Anglii.
Będą ci potrzebne:
- miód – 3 łyżki;
- cukier – 2 łyżki;
- imbir i cynamon – po 2 łyżeczki;
- mielona gałka muszkatołowa i kolendra – po szczypcie;
- soda – 1 łyżeczka;
- masło – 70g;
- jajko – 1 szt.;
- mąka – 1,5 szklanki.
Dla glazury:
- cukrowy puder – 180g;
- białko – 1 szt.
Jak gotować?
- Na dno rondla wykładamy miód, cukier i wszystkie przyprawy. Mieszamy i na powolnym ogniu mieszając, roztapiamy do utworzenia bąbelków.
- Po zagotowaniu dodajemy sodę, żeby mieszanka wspięła się, masło i mieszamy do jego pełnego rozpuszczenia. Zdejmujemy z ognia i ostudzamy.
- Dodajemy jajko i dobrze mieszamy. Dodajemy mąkę i zagniatamy ciasto. Dajemy mu odpocząć 10–15 minut.
- Wałkujemy ciasto, wycinamy figurki i kładziemy na blachę z papierem do pieczenia. Wypiekamy ciastka 10–13 minut przy temperaturze 180–190 stopni.
- Robimy glazurę. Trzeba zmieszać cukrowy puder z białkiem w głębokim talerzu i zmiksować robotem kuchennym do miękkiej i powietrznej konsystencji. Przelać otrzymaną masę do cukierniczego, czy jednorazowego polietylenowego worka i udekorować gotowe imbirowe ciastka. Jeśli obawiacie się jeść surowe jajka, można jeszcze na parę minut położyć ciastka do gorącego piekarnika, żeby glazura nagrzała się.