12 szokujących znalezisk, odkrytych pod lodem

Wszystko jest poddane bezlitosnemu i bezwzględnemu upływowi czasu i przemijaniu, jedynie lód może się temu oprzeć. Przedmioty mogą pod nim się znajdować nietknięte przez tysiące lat. Naukowcy, badając obszary lodowcowe, czasami odkrywają szokujące znaleziska pod lodem.

Wieczne lodowce zajmują obecnie ponad 10% powierzchni lądów i zawierają one 11 mln km3 wody. Obszary lodowce, nie zważając na drastycznie ujemne temperatury, pociągają licznych naukowców, którzy od czasu do czasu dokonują niesamowitych odkryć.

1. Gigantyczny wirus

Gigantyczny wirus

Nieznany wirus z łatwością może zniszczyć całą populację na naszej planecie. Te nie do końca zbadane organizmy mogą zakażać wszystkie typy organizmów od zwierząt i roślin po bakterie. Gigantyczny wirus został odkryty w 30 000-letniej próbce wiecznej zmarzliny syberyjskiej przez grupę kierowaną przez francuskich i rosyjskich naukowców. Gatunek gigantycznego wirusa nazwano Pithovirus sibericum. Na szczęście atakuje tylko pierwotniaki, jednak nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Tym razem ludzkość miała szczęście, jednak globalne ocieplenie i topnienie lodowców może doprowadzić do tego, że zamrożone dotąd patogeny znajdą się w warunkach umożliwiających ich reaktywację.

2. Dziewczynka z Andów

Dziewczynka z Andów

W 1999 roku w Peru na zboczach wulkanu Llullaillaco znaleziono ciało 14-15-letniej dziewczynki. Obok ciała dziewczynki leżały ciała siedmioletniego chłopca i sześcioletniej dziewczynki. Mumie zostały zamrożone. Jedna z teorii mówi, że dzieci zostały złożone w ofierze przez Inków ponad 500 lat temu. Najpewniej były to dzieci, wybrane ze względu na ich atrakcyjność fizyczną, przeznaczone na potrzeby trwającego ponad rok rytuału. Przed śmiercią dzieci były bardzo dobrze karmione.

3. Księżniczka Ukok

Księżniczka Ukok

W 1993 roku archeolodzy na płaskowyżu Ukok w jednym z kurhanów, odkryli mumię. Była to kobieta, której ciało było pokryte licznymi tatuażami, zwana Księżniczką Ukok, która zmarła w wieku 25 lat na raka piersi. Ciało kobiety znajdowało się w komorze grobowej ponad 2500 lat. Ałtajczycy uważają, że księżniczka Ukok była szamanką, która strzegła bramy świata podziemnego, nie dając złu wydostać się na zewnątrz.

4. Mumia chłopczyka

Mumia chłopczyka

W 1972 roku na półwyspie Nuussuaq na zachodnim wybrzeżu Grenlandii dwaj myśliwi znaleźli dobrze zachowane, naturalnie zmumifikowane szczątki ludzkie. Były to mumie ośmiu osób. Ich wiek jest datowany na ok. 1475 rok. Przypuszcza się, że roczne dziecko cierpiało na zespół Downa. Ze względów kulturowych lub religijnych mogło zostać pochowane żywcem wraz z matką.

5. Ötzi

Ötzi

W 1991 roku kilku niemieckich turystów znalazło w dolinie Ötztal w Południowym Tyrolu, w Alpach Ötztalskich zamrożone w lodowcu alpejskim ciało ludzkie. Szczątkom człowieka, który zmarł ok. 5300 lat p.n.e., nadano przydomek Ötzi (człowiek z Similaun, człowiek lodu). Człowiek lodu jest najstarszą mumią znalezioną w Europie. Przeprowadzone analizy wykazały, że zmarł, mając 45–46 lat. Był pasterzem i szamanem, o czym świadczy 57 tatuaży na jego ciele i amulet. Ötzi zmarł w wyniku ran, odniesionych w walce z innymi ludźmi.

6. Mumia Juanita

Mumia Juanita

W 1995 r. w rejonie peruwiańskiej góry Malpato naukowcy znaleźli zachowane zwłoki 11-15-letniej dziewczynki, która została zamordowana ok. 550 lat wcześniej. Nazwano ją Juanita (Inca Ice Maiden). Dziewczyna, podobnie jak dziewczynka z Andów, została złożona w ofierze. Miała pękniętą czaszkę.

7. Mamut

Mamut

Na Wyspach Nowosyberyjskich, położonych na Oceanie Arktycznym odkryto szczątki mamuta włochatego, którego wiek ocenia się na 10 tys. lat. Pomimo niskiej temperatury -10 ºС krew mamuta nie zamarzała. Zwierzęta były przystosowane do życia w drastycznie niskich temperaturach.

8. Mamut Yuka

Mamut Yuka

W 2010 roku w wiecznej syberyjskiej zmarzlinie na południowym wybrzeżu Morza Łaptiewów znaleziono zakonserwowanego 2,5-rocznego mamuta włochatego. Znaleziony mamut był tak dobrze zachowany, że naukowcy po raz pierwszy mieli możliwość zbadać mózg zwierzęcia.

9. Wrak samolotu Zygmunta Lewoniewskiego

Wrak samolotu

Na półwyspie Jamał znaleziono wrak samolotu, który zaginął bez śladu w 1937 roku. Zygmunt Lewoniewski podjął próbę przelotu nad Biegunem Północnym jako dowódca załogi, z 5 innymi lotnikami na pokładzie. Samolot zaginął bez wieści. Obok resztek samolotu N-209 nie znaleziono szczątek ludzkich. Przypuszcza się, że załodze udało się przeżyć katastrofę lotniczą, ale nie udało się dotrzeć do cywilizacji.

10. Mumie żołnierzy z I wojny światowej

Mumie żołnierzy

W 2014 roku w Alpach miejscowi mieszkańcy znaleźli szczątki żołnierzy z I Wojny Światowej. Topniejące lodowce odsłoniły szczątki 80 żołnierzy. Większość z nich byli ranni.

11. Marcelin i Francine Dumoulin

Marcelin

Marcelin i Francine Dumoulin z kantonu Valais w Szwajcarii, para, która miała siedmioro dzieci, w 1942 roku wyszła na łąkę wydoić krowy. Małżeństwo nie wróciło już do domu. Ich ciała zostały odkryte 75 lat później.

12. Nosorożec włochaty

Nosorożec włochaty

W 2014 roku na brzegu rzeki Indygirka, Jakucja odkryto szczątki nosorożca włochatego, który wymarł 20 tys.lat temu. Młody nosorożec został nazwany po znalazcy Sasha. Na początku myśliwy sądził, że natknął się na szczątki reniferów. Dopiero później, gdy zobaczył ciosy zrozumiał, że to szczątki nosorożca.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty