13 ciekawostek na temat podróży

Ludzie z różnych przyczyn lubią podróżować. Dla niektórych podróż to wspaniała okazja do tego, aby poznać nową kulturę, tradycje, obyczaje, czegoś się nauczyć, nawiązać nowe znajomości lub znaleźć miłość, inni uważają, że to wspaniały sposób na nowe wyzwania, przygody, wypróbowanie własnych sił albo po prostu niezła frajda, zabawa i odpoczynek.

W niniejszym zestawieniu najciekawsze fakty o podróżach i krajach najchętniej odwiedzanych przez turystów.

1. Piloci nie mogą jeść takich samych potraw

pilot i jego obiad

Bezpieczeństwo pasażerów samolotu przede wszystkim zależy od kwalifikacji i samopoczucia załogi. Piloci podczas lotu powinni przestrzegać szeregu zasad. I jedna z nich głosi, że piloci nie mogą jeść takich samych potraw. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo ich i pasażerów. Spożywanie dwóch różnych dań jest bezpieczniejsze – zarówno dla pilotów, jak i dla pasażerów. Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy mogłoby dojść na przykład do zatrucia. Wówczas, kiedy jednemu z pilotów zaszkodziłoby jedzenie, drugi przejąłby obowiązki.

2. Co 60 sekund 2173 osób wyrusza w podróż

lotnisko

I nie ma w tym nic dziwnego. Po pierwsze dziś coraz więcej ludzi stać na wakacje za granicą. Agencje turystyczne mają w swojej ofercie wakacje na każdą kieszeń. Po drugie, podróże to wspaniały sposób na zdobywanie niezapomnianych wrażeń, poznawanie nowych, często dziwnych i szokujących tradycji i obyczajów, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wakacje w krajach egzotycznych. Podróże to najlepsze leki na depresję i stres. Otóż, kiedy czytasz ten artykuł, tysięcy osób w różnych zakątkach świata wyruszają w wymarzoną podróż.

3. W Papua-Nowa Gwinea występuje ponad 850 rdzennych języków

Papua Nowa Gwinea

Nowa Gwinea jest obszarem świata najbardziej zróżnicowanym pod względem językowym. Oprócz języków urzędowych (język angielski, Tok-pisin, Hiri motu i język gestów) w użyciu jest tu około 850 innych języków.

4. Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu

samolot

Boisz się latać? Nie bój się! Jak wynika ze statystyk, samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, chociaż jest wiele osób na świecie, które się z tym nie zgodzą. O wiele więcej osób ginie na drodze niż w wypadkach lotniczych. Jeśli podczas podróży stawiasz na bezpieczeństwo, wyruszaj na wakacje samolotem.

5. Niemcy mają doskonałą sieć autostrad i dróg krajowych

autostrada

Niemcy to raj dla miłośników adrenaliny, mocnych wrażeń i jazdy na maksa. Jest to kraj, który może się pochwalić jedną z najdłuższych sieci autostrad. Uznanie wśród turystów budzi brak ograniczeń prędkości na autostradach, ale doświadczenie pokazuje kierowcom, iż na wielu z tych odcinków ograniczenie jednak istnieje, oznaczone stosownym znakiem drogowym. Ale nawet to nie zmienia faktu, że z jednego miasta niemieckiego do innego dostaniesz się o wiele szybciej niż w każdym innym kraju.

6. Księstwo Monako – drugie po Watykanie najmniejsze państwo świata

Księstwo Monako

Powierzchnia Księstwa Monako – 2,02 km2. Jest mniejsze od Central Park w Nowym Jorku. Liczba ludności Monako stanowi 37 800 osób. Rdzenną ludnością Monako są Monageskowie, którzy stanowią jednak mniej niż 26.1% ludności księstwa. Monako słynie z kasyn, bogatych marin, bogactwa oraz pięknych złotych plaż. Jest jednym z nielicznych krajów, w którym nie pobiera się podatek dochodowy. Księstwo Monako znajduje się na liście krajów o najniższej przestępczości.

7. Podróże darują szczęście

radość życia

Doświadczeni globtroterzy doskonale wiedzą, że podróże są nadzwyczaj fascynujące i pociągające. Dziś mamy mnóstwo dowodów na to, że podróże nie tylko sprzyjają zdrowiu, redukują stres, zmniejszają ryzyko chorób sercowych, ale również sprawiają, że czujemy się szczęśliwe, wzmacniają relacje interpersonalne, pomagają nam uświadomić, kim jesteśmy i czego pragniemy.

8. Co ósmy pracownik w USA zatrudniony jest w branży turystycznej

USA podróże

Ze względu na to, że Stany Zjednoczone każdego roku odwiedzają miliony turystów, istnieje wielkie zapotrzebowanie na pracowników w tej branży. Jak wynika ze statystyk, branża turystyczna USA zatrudnia około 7.4 mln osób. Wśród nich: prawnicy, travel blogerzy, agencje turystyczne, menadżerowie hoteli i restauracji, specjaliści ds. produktu turystycznego.

9. Francja na czele najchętniej odwiedzanych krajów

Francja

Francja nadal pozostaje najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. W minionym roku Francję odwiedziło 89 mln turystów, w 2017 roku – 80 mln turystów.

10. Podróże to nie wyłącznie domena bogatych

podróże rodzina

Większość osób przed podróżowaniem powstrzymuje przekonanie, że podróże to dość kosztowny wydatek. Nic bardziej mylnego. Można zorganizować budżetowe wakacje na własną rękę. Albo poszukać tanich kierunków turystycznych bez luksusu i all inclusive.

11. Rekordowa liczba turystów w Grecji

turysty w Grecji

Grecja zbliża się do osiągnięcia rekordowej liczby turystów. W 2018 roku Grecję odwiedziło 32 mln turystów. Ich liczba się zwiększyła z 6.2 mln osób w 1998 roku do 15 mln turystów w 2010 roku. Turystyka jest kołem ratunkowym dla zrujnowanej gospodarki greckiej. W dodatku jest jednym z podstawowych źródeł dochodu mieszkańców tego kraju.

12. Ponad 90% powierzchni Libii zajmują pustynie

pustynia

Libia – państwo położone w Afryce Północnej. Ponad 90% powierzchni kraju zajmują pustynie (Sahara, Pustynia Libijska). 25% Pustyni Libijskiej obejmuje Wielkie Morze Piasku. Znajdują się tutaj najdłuższe wydmy na świecie: Egipska, Calanshio, Ribiana. Jest to obszar rzadko nawiedzany przez deszcze.

13. W San Francisco obowiązuje zakaz dokarmiania gołębi

gołębie

Władze San Francisco wypowiedziały wojnę gołębiom i zakazały mieszkańcom dokarmiania ptaków. Jeśli zostanie się przyłapanym na dożywaniu gołębi, można dostać mandat w wysokości od 45 do 300 dolarów. Władze miasta nazywają gołębi "szczurami ze skrzydłami". Według nich stanowią takie samo zagrożenie, co gryzonie, ponieważ przenoszą groźne choroby. Zarazki zawarte w wydzielinach gołębi mogę powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, choroby układu oddechowego, toksoplazmozę, salmonellę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty