13 dań kuchni gruzińskiej, których musisz spróbować
Kuchnia gruzińska to bogactwo niesamowitych smaków i aromatów, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Są to dania, które dają możliwość poznać nie tylko nowe smaki, ale również są odzwierciedleniem wielowiekowej kultury i zwyczajów gruzińskich.
1. Chaczapuri
Chaczapuri jest jednym z najpopularniejszych dań kuchni gruzińskiej. Jest to zapiekany placek, podobny do pizzy. Występuje w kilku różniących się od siebie wariantach, między innymi: tradycyjne chaczapuri imeruli – chaczapuri imeretyńskie; chaczapuri adżaruli – chaczapuri adżarskie, z serem, masłem i jajkiem; chaczapuri megrelskie – podobne do imeretyńskiego, z dodatkowym serem na wierzchu. Po podaniu chaczapuri adżarskiego wszystkie składniki, czyli jajko, masło i ser należy połączyć i ubić widelcem.
2. Chinkali
Chinkali – kolejne flagowe danie kuchni gruzińskiej. Są to duże kołduny, wypełnione bulionem. Podobne do chińskich pierożków, ale mają nieco odmienny smak, dzięki niesamowitym gruzińskim przyprawom. Surową porcję mięsa (najczęściej mielonego, np. baraniny, wołowiny) z przyprawami, umieszcza się wewnątrz ciasta. Ciastu nadaje się formę sakiewki, a następnie chinkali gotuje w wodzie albo na parze.
3. Czurczchela
Tradycyjny gruziński deser w kształcie podłużnego batonu. Czurczchela to nawleczone na nić orzechy włoskie, laskowe, migdały, czasami rodzynki. Masą do powleczenia tych sznurów jest zagęszczony świeży sok winogronowy, w którym zanurza się sznury orzechów, aż masa na nich zastygnie. Sok winogronowy jest doprowadzany do stanu przypominającego galaretkę. Czurczchelę najczęściej podaje się do kawy.
4. Baridżani (bakłażan po gruzińsku)
Badrijani Nigzvit – bakłażanowe zawijaski z pastą orzechową, zrobioną z orzechów włoskich z dodawaniem czosnku. Mają słodko-słony smak.
5. Lobio
Lobio ( po gruzińsku fasola) – gęste, sycące i rozgrzewające danie z czerwonej fasoli i innych roślin strączkowych. Smak zmienia się w zależności od dodatków, m.in. kolendry, orzechów włoskich, czosnku czy cebuli. W różnych regionach kraju lobio przyrządza się nieco inaczej.
6. Lobiani
Słowo Lobi jest podobne do Lobiani, bo lobiani to nic innego jak placek z nadzieniem z fasoli. Podobny jest do chaczapuri imeretyńskiego, tyle że lobiani wypełnienie jest czerwoną fasolą, a chaczapuri serem. Lobiani pieczone jest w piecu, więc ma pyszną chrupiącą skórkę, a w środku pyszne, aromatyczne, korzenne nadzienie z fasoli.
7. Szaszłyki (mcwadi)
Mcwadi, nazywane także daniem królów, to tradycyjna potrawa kuchni gruzińskiej o niesamowitym smaku. Marynowanie mięsa do szaszłyków to cała nauka. Kawałki baraniny, wieprzowiny czy wołowiny marynuje się w soku z granatów lub obficie się naciera solą, po czym się smaży na ognisku. Po spożyciu szaszłyku gruzińskiego poczujesz, że natychmiast musisz się czegoś napić.
8. Satsivi
Satsivi – danie z kurczaka, podawane z pysznym sosem z orzechów włoskich, cebuli, przypraw i suszonych ziół. Najczęściej się podaje na zimno, więc przyrządza się 24 h przed spożyciem. Ma niesamowity smak zwłaszcza wtedy, kiedy zawiera kolendrę.
9. Kuchmachi
Najpierw zjedz, a później poznaj składniki kuchmachi. Dlaczego? Bo kuchmachi to danie przyrządzone z wieprzowych podrobów (wątroby, nerki (cynaderki), ozory, mózgi, serca, płuca), cielęciny czy kurczaka. Danie najczęściej się podaje z orzechami włoskimi, udekorowane pestkami granatu.
10. Charczo
Charczo – pikantna, gęsta zupa z kawałkiem wołowiny, z dodawaniem ryżu, puree z suszonych śliwek, kolendry oraz posiekanych orzechów włoskich. W różnych regionach kraju zupę przyrządza się nieco inaczej, więc smak zależy od specjalnie dobranych przypraw, charakterystycznych dla każdego regionu. Charczo to doskonałe danie na zimne wieczory.
11. Tkemali
Gruziński kwaśny sos, produkowany ze śliwek. Ostudzony podaje się do drobiu, szaszłyków, ryb. W każdym domu gruzińskim w kuchni na pewno znajdziesz słoiczek z tkemali.
12. Shoti (shotis puri)
Puri w tłumaczeniu z języka gruzińskiego oznacza chleb (chacz-puri). Jest to tradycyjny chleb gruziński, który kształtem przypomina canoe. Shoti piecze się na ściankach gorącego glinianego pieca tone. Po wyjęciu z pieca shoti ma chrupiącą, brązową skórkę i miękki miękisz. Najczęściej do shoti podaje się tradycyjne gruzińskie sery.
13. Mzadi
Mzadi – tradycyjny gruziński placek z mąki kukurydzianej. Zwykle służy jako przystawka do serów lub lobio.