13 faktów o mleku kobiecym

Zgodnie z opiniami lekarzy mleko matki jest bardzo korzystne i potrzebne do normalnego rozwoju dziecka. Istnieje wiele powodów, dla których młode matki nie powinny rezygnować z karmienia piersią.

Dziś coraz więcej młodych matek świadomie rezygnuje z karmienia piersią na rzecz sztucznego karmienia noworodków. Jednak warto pamiętać o tym, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla nowo narodzonego dziecka. Jednak istnieją inne powody, dla których nie warto rezygnować z karmienia piersią. Mamy dla ciebie 13 ciekawostek o karmieniu piersią.

1. Naturalne lekarstwo

dziecko

Mleko kobiece zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami. Ochrona immunologiczna w mleku matki jest najbardziej efektywna w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Naukowcy udowodnili, że skład mleka matki się zmienia, kiedy dziecko jest chore, pomagając w taki sposób w zwalczaniu infekcji.

2. Pokarm naturalny zmniejsza ryzyko otyłości

mleko

Łatwo da się zauważyć, że dziecko, któremu podaje się mieszanki, szybko przybiera na wadze, natomiast skład mleka kobiecego idealnie jest dopasowany do potrzeb konkretnego dziecka. Karmienie piersią zmniejsza u dziecka ryzyko wystąpienia otyłości.

3. Mleko dla chłopczyków i dziewczynek

dzieci

Naukowcy udowodnili, że skład mleka kobiecego się zmienia w zależności od płci dziecka. Również ogromny wpływ na kobiecy pokarm mają inne czynniki.

4. Zaspokaja pragnienie dziecka

mleczko

Mleko kobiecie w większości składa się z wody, dlatego ono nie tylko zaspokaja głód, ale również pragnienie. Jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, nie musisz dodatkowo mu podawać wody.

5. Odciągacz pokarmu

proces

Dziś wiele młodych mam używa laktatora, który, jak się okazało, został wynaleziony jeszcze w XIX wieku. W Kanadzie w muzeum medycyny znajduje się odciągacz pokarmu, którego używano w latach 1840-1870. Wykonany jest z mosiądzu i szkła. Wyposażony jest w tłok.

6. Pocałunek zmienia skład mleka kobiecego

buzia

To jest niesamowite! Podczas pocałunku uaktywniają się limfocyty T matki, rozpoznając "wroga". Odpowiedzią jest tworzenie specyficznych przeciwciał, które wydzielają przeciwciała wprost do pokarmu. W taki sposób do pokarmu przenikają czynniki immunologiczne wprost z komórek odpornościowych.

7. Mleko kobiece ułatwia zasypianie

karmienie

Pierś matki – najlepszy środek nasenny dla noworodka. Mleko kobiece jest bardzo bogate w aminokwas i nukleotydy, ułatwiających zasypianie, których najwyższe stężenie znajduje się w mleku nocnym. Stężenie tych składników zależy od stanu emocjonalnego matki, więc w ciągu dnia powinna, jak najmniej się denerwować.

8. Zawsze w zasięgu ręki

butelki

Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie mleka kobiecego – zawsze jest w zasięgu ręki, nie musisz po podgrzewać, ponieważ ma odpowiednią temperaturę. Również mleko matki jest darmowe!

9. Posiada właściwości uspokajające

krzyk

Ssanie dla noworodka to nie tylko jedzenie. To wrodzona metoda na wyciszenie, ponieważ mleko zawiera substancje uspokajające, które pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

10. Składnik potraw

lody

Są kobiety, których piersi produkują więcej mleka, niż wypija dziecko, dlatego często go sprzedają nie tylko innym młodym mamusiom, ale również do różnych lokali gastronomicznych. Mleko kobiece może być dodawane do przyrządzania różnych potraw, na przykład naleśników i lodów.

11. Więź uczuciowa matka-dziecko

mama

Badania wykazały, że w trakcie ssania w organizmie dziecka zaczyna się produkować hormon miłości, który umacnia więź matka-dziecko.

12. Ma działanie znieczulające

sen

Mleko kobiece jest bogate w substancje o działaniu znieczulającym. Pediatrzy radzą przez robieniem zastrzyku lub przed podaniem szczepionki, przystawić dziecko do piersi.

13. Naturalne mleko ma wiele korzyści dla zdrowia zębów dziecka

wesołe dziecko

Mleko matki jest bogate w wapń, który jest niezbędnym minerałem, odpowiadającym za strukturę zębów. Badania wykazały, że mleko kobiece chroni zęby dziecka przed próchnicą.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty