13 lifehacków do wykorzystania kuchenki mikrofalowej

20 lat temu kuchenki mikrofalowe zaczęły masowo pojawiać się w naszych kuchniach, i dziś już nie wyobrażamy sobie życia bez tych pomocnych urządzeń.

Co prawda, wielu z nas korzysta z mikrofalówki wyłącznie do podgrzewania potraw lub rozmrażania produktów, a przecież one są w stanie zrobić o wiele więcej.

Przynajmniej raz w życiu zdarzało się tak, że w kuchni sczerstwiał chleb, skrystalizował się miód, przyprawy straciły swój zapach. Aby poradzić sobie z tymi małymi kłopotami, nie trzeba wkładać wiele wysiłku – wystarczy znać kilka lifenacków, w których pomoże kuchenka mikrofalowa. Tak więc, prezentujemy 13 najtrafniejszych i najbardziej nieoczekiwanych sztuczek, i to, co za ich pomocą można zrobić.

1. Zmiękczyć czerstwy chleb

chleb

Nie zasmucaj się, jeśli nagle zobaczyłeś wczorajszy baton, który przez przypadek zostawiłeś na stole. Aby zaschnięty chleb stał się miękkim, skorzystaj z kuchenki mikrofalowej. Umieść kawałki chleba uprzednio namoczone w wodzie na papierowym ręczniku, a następnie przykryj je tak samo. Tę "kanapkę" umieść w mikrofalówce, włącz na 10 sekund przy wysokiej mocy. Przez jakiś czas zobaczysz, że chleb znowu stał się miękki.

2. Zrobić przyprawę pachnącą

przyprawy

Nie jest tajemnicą, że przyprawy tracą swój zapach, jeśli długo leżą w otwartych torebkach, w których są sprzedawane. Aby przyprawy znowu zachwyciły nas cudownym zapachem, należy je umieścić w małe ceramiczne lub szklane naczynia, włożyć je do mikrofalówki i włączyć na 15 sekund przy wysokiej mocy.

3. Gotować chrupiący boczek

chipsy

Jeśli należysz do tych ludzi, którzy uwielbiają chrupiący boczek, mikrofalówka pomoże ci przygotować ten przysmak. W tym celu należy plastry boczku położyć na papierowy ręcznik i przykryć je. Po tym umieścić "kanapkę" z boczkiem na talerz mikrofalówki i włączyć ją na 5 minut przy maksymalnej mocy. To w zupełności wystarczy, aby przygotować wymarzoną przekąskę.

4. Roztopić miód skrystalizowany

miód

Gdy w słoiku skrystalizował się miód, nie warto się denerwować. Wystarczy niewielką ilość słodyczy umieścić w szklanym talerzu i włożyć go na kilka minut do mikrofalówki. Co prawda, warto zwrócić uwagę, że mikrofalówka przy tym musi być włączona na minimalnej mocy. Jest to konieczne, aby miód nie stracił swoich cennych i smakowych właściwości.

5. Uzyskać więcej soku z owoców cytrusowych

cytryna

Wielu z nas lubi naturalny sok pomarańczowy, a do tego, aby maksymalnie wycisnąć go z dojrzałych owoców, potrzebny jest mały trick. Włóż pomarańcze do mikrofalówki i podgrzewaj w ciągu 10-15 sekund przy maksymalnej mocy. Następnie wyjmij owoce i wyciśnij sok. Wydobyć go będzie o wiele prościej i łatwiej. To samo dotyczy limonek i cytryn, z których sok często używamy w kuchni.

6. Wysuszyć zioła

trawa

Wraz z nadejściem lata wielu z nas uprawia u siebie na balkonach, a także na działkach różne pożyteczne zioła. Do tego, aby można je było używać w ciągu roku, rośliny należy wysuszyć. Zrobić to w warunkach mieszkania nie tak łatwo, a to oznacza, że nadszedł czas, aby skorzystać z kuchenki mikrofalowej. Wystarczy zawinąć pęczek ziół w papierowy ręcznik i włożyć je do wyschnięcia na 3 minuty do mikrofalówki, włączonej na wysoką moc. Później zioła należy wyjąć, pognieść i ponownie włożyć do mikrofalówki na taki sam czas.

7. Szybko obrać czosnek

czosnek

Aby szybko obrać czosnek, można skorzystać z kuchenki mikrofalowej. Aby to zrobić, wystarczy główkę lub ząbki czosnku umieścić w pojemniku i włożyć je do mikrofalówki na 15 sekund, ustawiając ją na maksymalną moc. Po tym łupiny bardzo łatwo obrać.

8. Sprawdzić pojemnik

kuchnia

Kiedy kupujesz pojemnik do kuchenki mikrofalowej w sklepie, nie zawsze można wierzyć napisom. Aby upewnić się, że producent nie chce oszukać konsumenta, i w pojemnikach naprawdę można coś przygotować lub podgrzać, należy przeprowadzić mały test. Do tego w pojemniku należy umieścić szklankę z wodą i włożyć do kuchenki mikrofalowej. Po tym włączyć mikrofalówkę na 20 sekund przy mocy maksymalnej, a jeśli ścianki pojemnika pozostaną zimne, można go bezpiecznie używać w mikrofalówce.

9. Obrać owoce i warzywa

tomaty

Często wykorzystujemy w kuchni warzywa lub owoce bez skórki. Szybko poradzić sobie z tym zadaniem pomoże mikrofalówka. Tak więc, na przykład, pomidory i brzoskwinie można dość łatwo obrać, umieszczając je w mikrofalówce na 30 sekund przy mocy maksymalnej. Po upływie zadanego czasu owoce należy wyjąć z i dać im ostygnąć. Nie uwierzysz, ale skórkę będzie bardzo łatwo odrać.

10. Pokroić cebulę bez łez

cebula

Jesteśmy pewni, że przynajmniej raz w życiu każdy z nas zetknął się z tym, że nie potrafił bez łez pokroić cebulę. Sztuczka z użyciem kuchenki mikrofalowej pomoże poradzić sobie z tym zadaniem. Aby cebula nie wywoływała łez, należy umieścić ją na 30 sekund do kuchenki mikrofalowej, która będzie pracować przy pełnej mocy. Przez ten czas cebula wydzieli pary i łez przy krojeniu nie będzie.

11. Zmiękczyć fasolę

fasola

Gospodynie wiedzą, że aby przygotować fasolę, należy ją na noc namoczyć. Jednak kuchenka mikrofalowa pomoże zmiękczyć te strączkowe znacznie szybciej. Do tego owoce należy zalać wodą tak, aby ona dobrze je pokrywała, dodać szczyptę sody i podgrzewać je w kuchence mikrofalowej przez 10 minut przy maksymalnej mocy. Następnie trzeba schłodzić fasolę w ciągu 40 minut. Wtedy można jej używać do gotowania.

12. Zdezynfekować gąbkę

mycie

Nie jest tajemnicą, że na kuchennej gąbce jest ogromna ilość różnych bakterii, które przy użyciu przenoszą się na naczynia i różne powierzchnie. Aby uniknąć rozwoju bakterii, należy raz w tygodniu sterylizować gąbkę w kuchence mikrofalowej. Aby to zrobić, wystarczy ją włożyć do mikrofalówki i podgrzewać na wysokiej mocy 15 sekund.

13. Prać małe rzeczy

szkarpetki

Niektórzy ludzie wykorzystują kuchenkę mikrofalową do prania małych rzeczy. Aby to zrobić, należy je umieścić w pojemniku i zalać wodą, dodać proszek do prania. Następnie trzeba pojemność w ciągu 10 minut podgrzewać w kuchence mikrofalowej, ustawiwszy przy tym maksymalną moc. Po upływie tego czasu wyjąć ją i ostudzić. Potem wypłukać rzeczy w zimnej wodzie. Nawiasem mówiąc, do prania w mikrofalówce nadają się tylko rzeczy z naturalnych materiałów, bo bardzo trudno przewidzieć, jak będą się zachowywać syntetyczne.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty