13 przykładów rażącego niedbalstwa lekarzy

Można usprawiedliwić błędy lekarzy: zmęczenie, brak doświadczenia, etc. Jednak w żaden sposób nie można usprawiedliwić śmierci na skutek niedbalstwa lekarskiego.

Błąd w sztuce lekarskiej – to ta kategoria zaniedbań lekarskich, skutki, których ludzie odczuwają najbardziej rażąco. Kiedy w grę wchodzi życie człowieka, skutki zaniedbań mogą być poważne, nieodwracalne, tragiczne. Jednak wszyscy jesteśmy zwykłymi ludźmi, więc takie przypadki się zdarzają.

W wyniku błędów lekarskich w USA umiera około 250 tys. osób rocznie, co stanowi 9,5% ogólnej liczby zgonów.

1. Niemożliwie wszystkiego przypomnieć

Niemożliwie wszystkiego przypomnieć

Typowymi przykładami zaniedbań lekarskich są przypadki pozostawienia po operacji najrozmaitszych narzędzi chirurgicznych lub środków opatrunkowych w ciele pacjenta. Taki niewinny na pierwszy rzut oka błąd, może mieć tragiczne następstwa. Dlatego na sali operacyjnej ściśle jest kontrolowana ilość wykorzystywanych narzędzi, w tym też nicie i chusteczki. Jednak czasami zdarzają się wypadki niedbalstwa lekarzy. W 1999 roku Sąd Apelacyjny w Lublinie zasądził zadośćuczynienie za krzywdę dla pacjentki, której po operacji wycięcia woreczka żółciowego zaszyto w jamie brzusznej szczypce chirurgiczne o długości 17 cm i szerokości 8 cm.

2. Przyszli, zapomnieli

Przyszli zapomnieli

Jeden z lekarzy pozostawił po operacji w jamie brzusznej kompresu gazowego, na skutek czego doszło do śmierci pacjentki.

3. Lekarz przesadził

Lekarz przesadził

Często lekarze popełniają mnóstwo błędów, ponieważ brakuje im doświadczenia. Jednak w taki sposób nie można usprawiedliwić doświadczonego lekarza, który w czasie usuwania wyrostka robaczkowego uszkodził aortę tętnicy biodrowej, na skutek czego doszło do śmierci pacjenta w wyniku dużej utraty krwi (krwotoku).

4. Złapany, ale nie złodziej

Złapany

Z austriackiego szpitala psychiatrycznego uciekł pacjent. Policjanci niebawem go złapało. Po powrocie do szpitala lekarze przesadzili z lekami psychotropowymi. Dopiero po kilku dniach pacjent ocknął się ze snu narkotycznego i wytłumaczył, że nie jest pacjentem ich szpitala. Złapali całkiem zdrowego człowieka. Fałszywy pacjent szpitala psychiatrycznego po takim leczeniu jeszcze jakiś czas znajdował się pod kroplówkami, aby oczyścić organizm i neutralizować działanie leków.

5. Tata może wszystko

Tata może wszystko

Tata w wyniku czyjegoś niedbalstwa może nie zostać tatą. Właśnie tak się zdarzyło w Nowym Jorku w Klinice Sztucznego Zapłodnienia. Rodzice zauważyli, że coś jest nie tak natychmiast po urodzeniu córeczki. Wcale nie była podobna do rodziców, w odróżnieniu od rodziców, była czarnoskórą. Okazało się, że w klinice pomylono kolby z materiałem biologicznym. Na skutek takiego niedbalstwa ojcem dziewczynki została całkiem obca osoba.

6. Lekarz-wykałaczka

Lekarz wykałaczka

Niezwykła historia zdarzyła się żołnierzowi armii brytyjskiej 25-letniej Alison Diver. Gdy jej jednostka była w Niemczech, Alison złamała dwa przednie zęby. Nie wiadomo dlaczego udała się nie do wojskowego lekarza w jednostce, a do nieznajomego dentysty. Ponieważ miejscowe znieczulenie nie działało w jej wypadku, zgodziła się na ogólne. Alison była bardzo przerażona, gdy po obudzeniu, zamiast zobaczyć dentystę, zobaczyła woreczek ze swoimi zębami. Nie wiadomo, dlaczego w taki sposób uczynił dentysta. Alison natomiast musiała wydać kupę czasu, aby przywrócić sobie uśmiech.

7. Po lewej stornie – siano, po prawej – słoma.

Po lewej stornie

Chirurg w mieście Tamp, Floryda 52-letnemu Willy Kingu zamiast prawej nogi amputował lewą. Klinika wraz z lekarzem zapłaciła pacjentowi ponad milionów dolarów.

8. Lekarza trzeba było pilnować

Lekarza trzeba było pilnować

W 1892 roku 10-letni chłopak Thomas Stuart bawiąc się nożem, uszkodził oko i stracił wzrok. Całkowicie stracić wzrok pomógł mu lekarz. Zamiast chorego narządu wyjął zdrowe oko.

9. Promieniowanie i leczenie

Promieniowanie

Pacjent, Jerrom Parks, który miał raka języka, dostawał niebezpieczną dawkę radioterapii, skierowaną na zdrowe narządy, w tym też mózg. Na skutek tego utracił słuch i wzrok. Po jakimś czasie strasznie cierpiąc, zmarł.

10. Zdezynfekowany pacjent

Zdezynfekowany pacjent

Zgonem zakończył się fatalny błąd pielęgniarki Virginii Mason. Zrobiła 69-letniej pacjentce zastrzyk roztworu dezynfekcyjnego, na skutek czego ona zmarła.

11. Płuca zamiast żołądka

Płuca zamiast żołądka

79-letni pacjent Eugene Riggs miał chorobę, na skutek, której nie mógł normalnie się odżywiać. Pokarm miał być dostarczany za pomocą sondy, która powinna była być wprowadzona do przełyku. Jednak przez pomyłkę była wprowadzona nie do przełyku, a do płuc. Dosyć szybko połapano się, że popełniono błąd. Jednak Eugene zmarł po upływie kilku miesięcy.

12. Nerwowy lekarz gorszy niż błąd lekarski

Nerwowy lekarz

36-letni Nel Radonescu, lekarz z Rumunii, chciał zmienić datę wykonania operacji związanej z patologią jąder. Jednak lekarz Naum Chomu skorygował przebieg operacji. Zdenerwowany lekarz obciął pacjentowi penisa. Wkurzony eskulap pokroił członek na drobne kawałeczki. Był pozbawiony licencji lekarskiej, oprócz tego musiał uiścić opłaty za operację. Część skóry dla operacji pobrano z ręki nerwowego chirurga.

13. Chłopczyk, dziewczynka – nie ma znaczenia, najważniejsze, aby był dobrym człowiekiem

Chłopczyk dziewczynka

Na koniec, klasyczne błędy, związane z określeniem płci dziecka w czasie przeprowadzenia USG. Jeden lekarz obiecał, że się urodzi synek, pokazując na monitorze penisa, inny w 22 tygodniu ciąży zobaczył worek mosznowy i dumne demonstrował go rodzicom. Na pewno już się domyśliliście, że w obu wypadkach urodziły się dziewczynki. Jednak taki błąd mało nie doprowadził do śmierci. Mieszkaniec Chin, gdy został ojcem niechcianej córki, okropnie pobił żonę i groził lekarzowi, który zapowiedział urodzenie syna.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty