13 rodzicielskich nawyków, które szkodzą dziecku

Ostatnio możemy znaleźć wiele różnych porad, dotyczących wychowania dzieci, między którymi często występują sprzeczności. Lekarze i psycholodzy poświęcają wiele badań temu tematowi, analizują otrzymane dane, na podstawie których wskazują odpowiednie zalecenia.

Niektóre porady na pierwszy rzut oka mogą się wydawać dziwne i mało zrozumiałe, ale po dokładnym przyjrzeniu się zrozumiesz, że są korzystne. W niniejszym zestawieniu rodzicielskie nawyki, które według specjalistów, szkodzą dzieciom. Na końcu artykułu kilka korzystnych porad dla dziadków, jak w końcu przestać się martwić o wnuków.

1. Długie noszenie dziecka na rękach

dziecko

Wiele rodziców ma do czynienia z sytuacją, kiedy dziecko zasypia tylko na rękach. Musisz długo go nosić i kołysać na rękach, bo inaczej nie zaśnie. Pediatrzy przekonują, że takiej sytuacji można uniknąć, jeśli przyzwyczajać dziecko od urodzenia do stałego planu dnia i codziennie powtarzanych rytuałów: poranne karmienie, zmiana pieluch, spacer, kąpiele, spanie w łóżeczku. W rzadkich przypadkach można usypiać dziecko na rękach, ale nie warto tego robić zbyt często.

2. Zbyt szybka nauka siadania na nocniku

nocnik

Jest to temat, który nadal budzi wiele kontrowersji. Nie warto słuchać porad osób, które nie są specjalistami w tej dziedzinie. Nie możesz się spodziewać, że tak z dnia na dzień nauczysz dziecko siadania na nocniku, gdyż w tym wieku dzieci jeszcze nie potrafią kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych i je zgłaszać.

Urolog dziecięcy przekonuje, że wcześniej czy później dziecko nauczy się kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne i dopiero po tym, nauczy się siadać na nocniku. Nic na siłę!

3. Karmienie dzieci

obiad

Amy Brown, doktor w Katedrze Zdrowia Dziecka na Uniwersytecie w Swansea, przekonuje, że dzieci, których zbyt długo karmiono z łyżeczki, prawdopodobnie będą cierpieć z powodu nadwagi. Dlaczego? Bo kiedy je karmimy, to nie wiemy, kiedy ono się najadło, więc dziecko najczęściej się przejada.

Z kolei, dzieci, które jedzą samodzielnie, kształtują w sobie rytm jedzenia, kulturę jedzenia i szacunek do żywności.

4. Łaskotanie dziecka

nogi

Większość rodziców łaskocze swoje dzieci, bo chce wywołać głośny, radosny śmiech u nich. Naukowcy z University of California odkryli, że łaskotanie nie wywołuje takich samych pozytywnych uczuć, jak wtedy, gdy np. ktoś śmieje się z zabawnego dowcipu. Łaskotanie tworzy tylko zewnętrzną iluzję radości. Dzieci śmieją wbrew swojej woli, pod wpływem odruchu, podobnie jak dorośli, kiedy ich się łaskocze.

5. Tendencja do ubierania maluchów za ciepło, bo mają zimne dłonie i stopy

dzieci

Jeśli maluch ma zimne stopy, nosek czy dłonie, to wcale nie musi oznaczać, że jest mu zimno. Pamiętaj o tym, że organizm dziecka w wielu aspektach jest niedojrzały, więc różni się od organizmu człowieka dorosłego i układ krążenia nie stanowi wyjątku, przez co owe części ciała czasami mogą być zimne. W pomieszczeniu, w którym przebywa noworodek, temperatura nie powinna przekraczać 20-24 stopni Celsjusza. Nie warto wkładać dziecku ciepłych skarpetek, czapeczek czy sweterka. Skóra noworodka powinna oddychać.

Zbytnia troska o dobro maluszka może doprowadzić jednak z drugiej strony do jego przegrzania. Pierwsze objawy przegrzania: gorąca i spocona skóra, zaczerwienienia. Jeśli z kolei skóra dziecka jest zawsze różowa czy czerwona, to może oznaczać, że dziecku jest gorąco.

6. Zmuszanie dziecka do tego, by zjadło wszystko do końca

jedzenie

Większość babć, czasami też mam, krzyczy na dziecko, które zostawia resztki jedzenia na talerzu i nie zjada wszystkiego do końca. Zmusza je do jedzenia dla własnego spokoju, nie myśląc przy tym o potrzebach swojej pociechy.

Mało kto z nas wie, że takie podejście kształtuje negatywną relację z jedzeniem. Dziecko nie słucha swego organizmu, lecz zaczyna się przejadać. Nie zmuszaj dziecko do jedzenia dużych porcji, bo tym samym obciążasz jego układ trawienny. Dopasuj porcję do potrzeb i wieku swojej pociechy.

7. Nie pokazuj do lustra

lustro

Nadal funkcjonuje zabobon, aby do roku nie pokazywać dziecku jego odbicia, bo maluch będzie się jąkał albo będzie chorowity. Natomiast naukowcy przekonują, że to całkowita bzdura. Susie Green, założycielka Instytutu Pozytywnej Terapii przekonuje, że zabawki uczą, bawią i pozwalają na zrozumienie podstawowej prawdy o sobie, jednostce, stanowiącej indywidualność.

Dziecko w różnym wieku inaczej reaguje na swoje odbicie w lustrze i obserwacja jego zabawy przed lustrem pomaga nam prześledzić etapy jego rozwoju.

8. Zostawianie włączonej lampki na noc w pokoju dziecka

noc

Zostawianie włączonej lampki na noc w pokoju dziecka może negatywnie wpłynąć na jego rozwój i zdrowie. Ludzki hormon wzrostu wydzielany jest najintensywniej nocą, podczas głębokiego snu. Dlaczego więc zostawiamy włączoną lampkę? Po pierwsze, dla własnej wygody, na przykład podczas zmiany pieluch. Po drugie, wiele rodziców ma strach przed ciemnością, więc zostawia włączoną lampkę w pokoju dziecka. Niestety, ale ona w tym nie pomoże. Tracy Bedrosian, neurolog z Uniwersytetu Ohio przekonuje, że trzeba pogodzić zdrowy sen dziecka z intensywną potrzebą światła. Jak to zrobić? Rozwiązaniem są kolorowe lampki. Najgorzej działają białe i zielone światło. Z kolei czerwone i pomarańczowe światło nie zaburzają wytwarzania melatoniny, jak to robi zielone, białe i niebieskie światło i nie powodują arytmii.

9. Chronimy dziecko przed alergenami

alergia

Naukowcy ze Szwecji udowodnili, że jeśli chcesz chronić dziecko przed uczuleniem na produkty spożywcze, nie warto je wyłączać z codziennej diety. Prof. Göran Wennergren z Goteborg pisze: "Nie warto wyłączać z diety dziecka produktów, które mogą uczulać. Wręcz przeciwnie, rodzice powinni włączyć je do codziennego jadłospisu dziecka, by układ immunologiczny nauczył się je rozpoznawać i tolerować. Weźmy na przykład ryby. Filet rybny można podawać dziecku już od czwartego miesiąca życia".

Jest to teoria potwierdzona też przez izraelskich i brytyjskich naukowców.

10. Zabawki w łóżeczku dziecka

zabawki

Niektórym rodzicom trudno jest zrozumieć, że dziecko do zdrowego snu potrzebuje wyłącznie wygodnego łóżeczka, materacu i ciepłej kołderki. Naukowcy przekonują, że w pierwszych miesiącach życia niemowlę nawet nie potrzebuje poduszki do spania.

I żadnych zabawek, grzechotek, pluszaków, które mogą przeszkadzać dziecku w zasypianiu czy powodować udławienia, czy uduszenia podczas snu.

11. Idealna czystość

zabawnie

Naukowcy z całego świata przekonują, że idealna czystość może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Idealnie wysprzątane pomieszczenie może być przyczyną osłabienia układu immunologicznego i rozwoju różnego rodzaju przewlekłych chorób zapalnych, takich jak: astma, katar sienny, egzema.

Największy błąd popełniają rodzice, którzy zakazują swoim dzieciom bawienia się ze zwierzętami i ci, którzy zbyt często sprzątają mieszkanie. Im częściej dziecko ma do czynienia z różnymi alergenami, tym szybciej układ immunologiczny nauczy się je rozpoznawać i przed nimi się bronić.

12. Dziecko chodzi boso po twardych powierzchniach

noga

Jak tylko dziecko zaczyna chodzić, niektórzy rodzice od razu idą do sklepu po wygodne buciczki\kapcie, inni natomiast zachęcają dziecko do chodzenia boso. Naukowcy na razie nie doszli zgody co do pytania, czy dziecko powinno chodzić boso, czy w kapciach. Jedno można powiedzieć z pewnością: nie wszystkie powierzchnie są jednakowo zdrowe.

Jeśli pozwalasz swemu dziecku chodzić boso, to lepiej, jeśli będzie chodziło po trawie czy piasku. Natomiast ceramiczne płytki podłogowe utrudniają prawidłowy rozwój stopy dziecka, gdyż chodzenie po śliskiej podłodze nadwyręża ścięgna.

13. Uczymy dzieci dzielenia się z innymi

maluszki

W wieku 2 lat dziecko postrzega siebie jako samodzielną jednostkę, dlatego każda osoba, która chce mu coś zabrać, jest postrzegana jako wróg. Niestety, ale większość rodziców tego nie rozumie i uczy dziecko tego, by dzieliło się na przykład zabawkami z innymi dziećmi w piaskownicy.

Psycholodzy przekonują, że w taki sposób wychowujemy dzieci, pozbawione własnego zdania, które będą robić wyłącznie to, czego oczekują od nich rodzice, zapominając o własnych potrzebach.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty