13 ryb, od których lepiej trzymać się z daleka

Nie można sobie nawet wyobrazić, jak niebezpieczne mogą być ryby. Zapoznaj się – najbardziej zabójcze wodne potwory, które żyją na naszej planecie.

Są ryby, których zęby są ostre jak brzytwa, i mogą stanowić nie mniejsze niebezpieczeństwo dla człowieka, niż na przykład lew lub krokodyl. Takie ryby-potwory żyją nie tylko w głębinach oceanu, a i w słodkowodnych jeziorach i rzekach, a nawet w płytkiej wodzie. Dlatego wchodząc w nieznany staw, zwłaszcza gdzieś w tropikach, nie warto tracić czujności.

1. Ryba pacu

Ryba pacu
Ryba pacu 2

Ta ryba może osiągnąć jeden metr długości i waży około 25 kg. Jej zęby przypominają kształtem ludzkie, jednak jeśli ta ryba cię ugryzie, to tego przeżycia nigdy nie zapomnisz. Zamieszkuje ten potwór w rzekach Amazonii, ale po zezwoleniu na uprawnienia wędkarstwa sportowego na ten gatunek, on rozprzestrzenił się w wodach Ameryki Północnej i Azji.

W 1994 roku w Nowej Gwinei odnotowano dwa śmiertelne wypadki wśród rybaków. Zostali znalezieni całkowicie zmasakrowane zębami, śmierć nastąpiła od utraty krwi. Nie od razu było wiadomo, co za bestia zaatakowała mężczyzn, jednak, jak się później okazało, zrobiła to ryba pacu.

2. Węgorz elektryczny

Węgorz elektryczny

To stworzenie, przypominające mieszankę węża i ryby, zwykle zamieszkuje Amazonkę i rzeki Ameryki Południowej i w przypadku wystąpienia zagrożenia lub zdobyczy atakuje swoje ofiary, poraża ofiary prądem elektrycznym o napięciu 600 woltów. Tego całkiem wystarczy, aby zabić człowieka.

3. Nawęd

Nawęd

Z wyglądu ta ryba przypomina potwora ze straszliwym zestawem drobnych i ostrych zębów. Jej waga może wynosić 30 kg, a długość nawęda może osiągnąć 2 metry. Mieszka potwór w oceanie i maskuje się wśród klifów.

Podczas ataku nawęd otwiera swoje ogromne usta i wbija zęby w ciało ofiary. W paszczy ryby może się zmieścić piłka nożna, którą on bez trudu może przełknąć. Jest mało prawdopodobne, żeby człowiek uciekł przed atakiem takiego morskiego drapieżnika, istnieje niebezpieczeństwo nawet być wchłoniętym w całości, ponieważ wielkość żołądka tej przerażającej ryby wynosi prawie długość jej ciała. Zdarzały się przypadki, że w żołądkach tych ryb znajdowano ludzkie szczątki.

4. Ryba-tygrys

Ryba tygrys
Ryba tygrys 2

Ryba-tygrys lub goliat tygrysi jest prawdziwym potworem i okrutnym drapieżnikiem wśród mieszkańców słodkowodnych zbiorników wodnych. Ta ryba może osiągnąć wagę 50 kg, a ogromne ostre zęby bez problemu pozwalają rozedrzeć ofiarę na strzępy. Krwiożerczy potwór atakuje i zjada zwierząt , które znalazły się w rzekę, i nie zrezygnuje z ataku na człowieka. Z reguły ta ryba mieszka w Afrykańskich jeziorach, szczególnie w rzece Kongo i jeziorze Tanganika.

5. Sumy Bagarius

Sumy Bagarius
Sumy Bagarius 2

Ten sum zamieszkuje głównie rzekę Kali, co znajduje się pomiędzy Indiami i Nepalem. To jest ryba ludojad, ona jest głównym winowajcą zniknięcia ludzi w rzece. Waga suma może wynosić do 140 kg, a zaatakować może nawet przy natłoku ludzi.

Ale ludzie sami są sobie winni w tym, że ryby przyzwyczaiły się do ludzkiego ciała, ponieważ lokalni mieszkańcy zgodnie ze starożytnymi zwyczajami wysyłają na wpół spalone ciała zmarłych w ich ostatnią podróż po przeprowadzeniu wszystkich indyjskich rytuałów wzdłuż tej rzeki.

6. Ryby payara

Ryby payara
Ryby payara 2

Ryba payara po prostu przeraża granice ludzkiej wyobraźni – to ryba-wampir, prawdziwy hrabia Dracula w postaci wodnego mieszkańca. Potwór rośnie nawet do półtorametrową długości i może ważyć około 14 kg. Długość dolnych kłów może osiągnąć 16 cm. Stosuje swoje kły payara, dokładnie znając położenie narządów wewnętrznych ofiary. Dlatego beztroski człowiek, kąpiący się w rzekach Amazonii, może być śmiertelne ukąszony przez tę przerażającą rybę. Ona dokładnie wbija swoje zęby prosto w serce lub płuca, tym samym z jednego razu zabijając swoją ofiarę.

7. Szkaradnica

Szkaradnica
Szkaradnica 2

Szkaradnica lub synanceja jest jedną z najbardziej jadowitych ryb na świecie. Ta ryba morska jest mistrzem kamuflażu wśród raf koralowych. Maskuje się jako kamień, przysypując siebie piaskiem z dna, i czycha na swoją ofiarę. Zjeść człowieka ryba, oczywiście, nie będzie w stanie, ale zabić – łatwo. Ponieważ ta ryba jest bardzo podobna do kamienia i mieszka w większym stopniu w płytkiej wodzie, człowiek może na nią nastąpić, za co otrzyma dawkę śmiertelnej trucizny. Najgorsze jest to, że antidotum na truciznę szkaradnicy nie istnieje, i człowiek umiera w strasznych męczarniach, bo działa jad nie błyskawicznie, a za kilka godzin. Ta ryba jest powszechna w wodach Pacyfiku i oceanu Indyjskiego, a także w płytkich wodach morza Czerwonego, więc nasi turyści mają szansę spotkania tego potwora, na przykład na popularnych wczasach w Sharm el Sheikh i Hurghadzie.

8. Ryba wężogłów

Ryba wężogłów
Ryba wężogłów 2

Ta niebezpieczna ryba drapieżna po raz pierwszy była zauważona w Rosji w rzekach na Dalekim Wschodzie i w kraju Nadmorskim, a także w Korei i Chinach. Ale dziś wężogłowa można spotkać i w wodach innych krajów. Nie jest wybredny w jedzeniu i zjada wszystkich żywych mieszkańców rzek, a także płazów. Średnio ryba może ważyć 10 kg, ale były spotykane osobniki, które sięgały 30 kg. Jeśli taka ryba ugryzie człowieka, to może spowodować poważne obrażenia.

9. Ryba wandelia

Ryba wandelia
Ryba wandelia 2

Ryba ta mieszka w wodach Amazonki i jest niebezpieczna dla człowieka z powodu swoich rozmiarów, choć jak paradoksalnie to brzmi. Wandelia żywi się ciałem, a dzięki swoim rozmiarom (maksymalnie 2,5 cm długości i 3 mm grubości) może wnikać do organizmu człowieka przez moczowód lub odbyt i od wewnątrz ciała, przysparzając ofierze mąk i cierpienia. Ta ryba płynie na zapach krwi i moczu, bo one są jej źródłami pożywienia. Ale na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

10. Pirania

Pirania
Pirania 2

Mała i straszna pirania ma w swoim arsenale trapezowe ostre zęby, które pozwalają w ciągu kilku sekund odrywać kawałki ciała. Jej zęby wrzynają się w ciało z taką łatwością, jak ciepły nóż rozcina masło. Te ryby osiągają długość do 30 cm, jednak pływają i atakują w stadach, i przez bardzo krótki okres, na przykład, od tuszy wołowej zostaną tylko kości. Jeśli stado tych żarłocznych i krwiożerczych ryb zaatakuje człowieka, on raczej nie ucieknie.

11. Ryba najeżka

Ryba najeżka
Ryba najeżka 2

Ta ryba jest znana z tego, że jest bardzo jadowita, jej skóra, jelita i jajniki zawierają ogromną ilość tetrodotoksyny. Jest to substancja, która po przedostaniu się do organizmu ofiary, atakuje mózg, powodując paraliż, a następnie śmierć. Dlatego tej ryby lepiej nie jeść. Jednak w Japonii uważana jest za przysmak potrawa z ryby fugu, która jest rodzajem ryby najeżki. Ale jest przygotowywana przez profesjonalistów, którzy wiele lat uczyli się poprawnego przyrządzania fugu, aby trucizna nie zatruła mięsa. Ale nie mając doświadczenia, na talerzu można razem z rybą podać człowiekowi śmierć.

12. Ryba piła

Ryba piła
Ryba piła 2

Ogromna ryba piła jest niebezpieczna ze względu na swój długi nos, po jej bokach znajdują się ostre jak brzytwa krawędzie. Tak po prostu atakować człowieka siedmiometrowa piła nie będzie, ale ma podwyższone poczucie obrony terytorialnej i bardzo słaby wzrok, dlatego, jeśli człowiek znajdzie się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, to ryba piła z całą mocą wbije swoją piłę i zamieni swoją ofiarę na farsz. Niebezpieczeństwo polega na tym, że ten potwór dobrze maskuje się i czasami można go zauważyć zbyt późno. Jednak ten gatunek jest zagrożony wyginięciem ze względu na zatruwający naturę charakter działalności człowieka.

13. Ryba granik wielki

Ryba granik wielki
Ryba granik wielki 2

W porównaniu z granikiem wielkim wszystkie inne przedstawiciele fauny wodnej są tylko małymi rybami. Więc nic dziwnego, że jej rozmiary wywołują przerażenie. Waży ta rybka około 450 kg, a jej usta mogą osiągać długość do 5 m. Taki egzemplarz również jak wielki biały rekin lub gigantyczny sum, może za jednym razem w całości połknąć człowieka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty