13 rzeczy, które musisz zrobić, będąc w Stambule

Dziś Turcja jest jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje. Stambuł to duże i różnorodne miasto, które zachwyca swoją architekturą i historią. Znajduje się to całe mnóstwo różnorodnych atrakcji, więc na pewno się nie będziesz nudzić.

W niniejszym zestawieniu najważniejsze rzeczy, które musi zrobić każdy turysta, który wybrał się na wakacje do Stambułu. Na pewno spędzisz niezapomniany urlop!

1. Wysłuchaj nawoływań muezzina między Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem

meczet

Gdy w porze modlitwy znajdziesz się pomiędzy dwoma przepięknymi budowlami Błękitnym Meczetem a Hagią Sophią (która obecnie nie jest meczetem, lecz muzeum, jednak w jej wnętrzu nadal znajduje się sala modlitw) usłyszysz niezwykły koncert, śpiew muezzina będzie dobiegał raz z jednej, raz z drugiej strony.

2. Będąc w Stambule, koniecznie zjedz kumpir

jedzenie

Zapiekany ziemniak, w którym jest dosłownie wszystko od masła i żółtego sera po parówki, oliwki, sałatkę jarzynową i kurczaka przez kukurydzę, groszek po wiele innych dziwnych dodatków. Jest to rodzaj szybkiej tureckiej przekąski.

3. Koniecznie zrelaksuj się w hammamie

hamam

W łaźni tureckiej możesz zamówić relaksujący masaż, który jest naprawdę fantastyczny. Łaźnia podzielona jest na strefę męską i damską.

4. Jazda zabytkowym tramwajem

tramwaj

Istiklal to prawie półtorakilometrowy deptak, który można zwiedzić zabytkowym tramwajem, który wygląda bardzo zjawiskowo i jest pomalowany w jaskrawy czerwony kolor.

5. Spacer po moście Galata

most

Spacerując po moście, można zobaczyć sprzedawców słynnych obwarzanków (simit) posypanych obficie sezamem i innych pamiątek, wędkarzy i łódki, które przewożą turystów przez Bosfor.

6. Zjeść simit, posypany sezamem

smacznie

Obwarzanek można kupić w każdej tureckiej cukierni. Simit to wizytówka Stambułu, dlatego koniecznie musisz go spróbować.

7. Będąc w Stambule, koniecznie zjedz börek

borek

Borek to potrawa turecka robiona z ciasta drożdżowego i dowolnego farszu. Może to być farsz mięsny lub jarski, przygotowany z sera feta, szpinaku. Jeśli wolisz słodkie ciasto, to możesz zjeść borek, posypany cukrem pudrem.

8. Koniecznie zobacz Cysternę Bazyliki

zobacz Cysternę Bazyliki

Cysterna Bazyliki jest największą z kilkuset starożytnych cystern, która wciąż znajduje się pod miastem Stambuł. Kolumny zostały przeniesione z innych rozbieranych bądź zrujnowanych budowli. Największe tłumy turystów tłoczą się przy słynnych meduzach – dwóch kolumnach, które u podstaw mają wyrzeźbione głowy Meduzy. Jedna z kolumn cysterny, ozdobiona jest przypominającymi łzy wzorami, które jakoby spełniają życzenia.

9. Napij się ayranu

Napij się ayranu

To popularny turecki tradycyjny napój wytwarzany z jogurtu i wody. Zazwyczaj dodawana jest do niego sól. Ajran chętnie spożywany jest w czasie upałów, ponieważ doskonale gasi pragnienie i działa odświeżająco.

10. Potarguj się na Wielkim Krytym Bazarze (Grand Bazaar)

Grand Bazaar

Największy bazar w Turcji. Na około 30 hektarach znajduje się ponad 4000 sklepików. Na niektórych uliczkach bazaru sprzedają tylko jakiś określony towar: na przykład sprzedają tylko skórzane wyroby, dywany, srebro, przyprawy.

11. Turecka szisza

Turecka szisza

W Stambule jest mnóstwo lokali, w których można palić sziszę, która zyskała ogromną popularność w Turcji.

12. Kup turecką lampę mozaikową

Kup turecką lampę

Wspaniała turecka pamiątka. Lampy mozaikowe są bardzo kolorowe i piękne. Wnętrze prawie każdego lokalu w Stambule zdobi takie małe dzieło sztuki.

13. Muzeum Archeologiczne w Stambule

Muzeum Archeologiczne

Muzeum znajdujące się w pobliżu pałacu Topkapı. Kompleks muzeum składa się z trzech działów: Muzeum Starożytnego Wschodu, Pawilonu fajansowego oraz Muzeum Dzieł Starożytnych. Jeśli jesteś fanem archeologii, spędź kilka godzin w Muzeum Archeologicznym.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty