14 sztuczek, stosowanych na planie filmowym

Tworzenie filmów to jak praca magika – jeśli się chce, aby sztuczki filmowe były jednocześnie efektowne i bezpieczne, trzeba się nieźle przyłożyć. Na przykład wykonanie szyb ze sztucznego szkła cukrowego lub imitacja dźwięków w horrorach za pomocą warzyw.

Wbrew opinii większości widzów, dziś większość efektów specjalnych w filmach nie jest generowana wyłącznie komputerowo.

1. Dzieci w filmach grozy

strach

Psychika dziecka nie jest stabilna, dlatego reżyserzy starają się chronić dzieci przed wstrząsami podczas kręcenia filmów. Cóż jednak robić, jeśli dziecko powinno zagrać w filmie grozy? W takim przypadku reżyser i inni członkowie ekipy starają się odsłonić dziecku jak najmniej szokujących szczegółów filmu. Dziecko po prostu musi wykonywać niektóre czynności: udawać przerażenie, szok, głośno krzyczeć, uciekać, dlatego często nawet nie wie, w jakim filmie gra.

Aktor Danny Lloyd, który zagrał Danny'ego Torrance'a w filmie "Lśnienie" w reżyserii Stanley’ego Kubricka, dopiero w wieku 16 lat, kiedy postanowił obejrzeć cały film, dowiedział się, że będąc dzieckiem, grał w horrorze.

2. Olbrzymie dekoracje

dekoracje

Dziś w filmach coraz częściej wykorzystuje się trójwymiarową grafikę, jednak niektórzy reżyserzy jednak wolą naturalność i podczas kręcenie swoich filmów nie wykorzystują różne cuda techniki, lecz dekoracje do ich filmów stanowią ogromne modele zamków i miast przyszłości. Na przykład oszałamiający model zamku powstał na potrzeby filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Po zakończeniu zdjęć do filmów owe modele przechowywane są w magazynach, aby później w razie potrzeby służyły do kręcenia następnych części filmu.

3. Skrócenie czasu trwania filmu

film

Scenariusz każdego filmu podczas jego kręcenia ulega kilkakrotnym edycjom i zmianom. Reżyserzy często decydują się na wycinanie niektórych scen i dialogów z filmów, aby dostosować go do szerokiego grona odbiorców i nie był zbyt nużący. Jednak nawet po tym pozostaje 1-2 godziny czasu ekranowego, które należy skrócić, aby widz mógł obejrzeć perfekcyjny film.

Prawdziwi miłośnicy kina mogą oglądać nie tylko wersję kinową, lecz także wersję reżyserską – na przykład "Titanic" w wersji rozszerzonej trwa około 5 godzin, a "Władca Pierścieni" w wersji reżyserskiej trwa 3 godziny dłużej.

4. Greenscreen

Greenscreen

Greenscreen, chroma key – zielone tło, stosowane podczas kręcenia filmików na YouTube oraz w filmach historycznych, fantasy, w filmach i serialach o superbohaterach. Aktorzy grają w bezpiecznych warunkach na tle zielonego ekranu zamiast w prawdziwym terenie. Uważa się, że najłatwiej jest wyciąć bohatera, pokazującego się na zielonym tle i wkleić w dowolny obrazek bezpośrednio na monitorze komputera. Czasami aktorzy żartują między sobą na temat scen na tle zielonego ekranu, mówiąc "wyglądasz jak bohater serialu "Gra o tron".

5. Rozbite okna

Rozbite okna

Chyba nie ma żadnego filmu o superbohaterach lub filmu akcji, w którym by nie było rozbitych okien. Na przykład główny bohater wyskakuje z okna, wypada przez rozbitą szybę, wyrzuca z okna swego przeciwnika. Są specjalnie przygotowani kaskaderzy, którzy znają się na tym, wyjść z takiego wypadku bez szwanku.

Podczas kręcenia filmów nigdy się nie używa prawdziwego szkła. Szyby w filmach, chociaż wyglądają jak prawdziwe, wykonane są ze sztucznego szkła cukrowego albo plastiku, aby aktorzy i ekipa filmowa nie pokaleczyli się szkłem.

6. Efekty dźwiękowe w filmach

Efekty dźwiękowe

Każdy miłośnik filmów grozy nie raz słyszał przerażające dźwięki w filmach, takie jak na przykład dźwięk łamiących się kości, mlaskanie zombie, chlupot krwi. Aby wyczarować takie dźwięki w filmach grozy, używa się warzyw i owoców – seler, arbuzy, kapusta, melon. Później się nakłada dźwięk na obraz i powstaje przerażająca scena.

7. Sceny erotyczne

Sceny erotyczne

Aktorzy, którzy naprawdę uprawiają seks w filmach, dostają za to grubą kasę. Niektórzy reżyserzy w imię realizmu lub wywołania szoku m.in. Lars Von Trier czy Gaspar Noe, rezygnują z różnorodnych tricków, które pozwalają aktorom odgrywać najbardziej pikantne sceny bez przekraczania najważniejszej granicy. Są to jednak raczej wyjątki. Aktorzy podczas kręcenia pikantnych scen nakładają skarpetkę na członka w kolorze skóry.

Kobiety noszą plaster, wyglądający jak nagie ciało albo bieliznę, w kolorze skóry. Sceny erotyczne zazwyczaj kręci się na końcu, bo dla wielu aktorów, nawet nie zważając na ich profesjonalizm, symulowanie seksu przed kamerą, przed obcymi ludźmi i z obcym kolegą albo koleżanką jest naprawdę krępujące.

8. Rozmowa w tle

Rozmowa w tle

Kiedy główni bohaterowie znajdują się w restauracji, kinie, na meczu piłkarskim wokół nich zawsze znajduje się mnóstwo ludzi, którzy gadają, śmieją się, jedzą. O czym oni rozmawiają? O zakupach, randkach, pracy? Nie. Powtarzają następujące cyfry: 29, 341, 45, 119, 1311,9.

Kilkadziesiąt lat temu pewien brytyjski naukowiec udowodnił, że powtarzanie tych cyfr w określonej kolejności podobne jest do mowy ludzkiej. Czasami jednak statyści proszeni są o to, aby jedynie poruszali ustami.

9. Odbicie w lustrze

w lustrze

Kręcić sceny z lustrami i odbicia w lustrze to nie lada wyzwanie dla operatorów, jednak znają kilka skutecznych sztuczek, które ułatwiają im to zadanie. Najczęściej nakręcają aktorów, którzy patrzą w lustro pod pewnym kątem – patrzą na kamerę, chociaż wygląda tak, jakby patrzyli na swoje odbicie. Inny sposób na kręcenie "lustrzanych" scen został wymyślony przez Jamesa Camerona, podczas kręcenia "Terminator 2: Dzień sądu". Odbicie w lustrze zagrał Arnold Schwarzenegger i siostra-bliźniaczka Lindy Hamilton, a prawdziwych ludzi Linda Hamilton i dubler.

10. Jedzenie i papierosy

Jedzenie i papierosy

Niektórzy widzowie zazdroszczą aktorom, którzy chodzą do luksusowych restauracji i przyrządzają soczyste steki i egzotyczne sushi w swojej kuchni. Wydaje im się, że podczas kręcenia filmów jedzą i piją wszystko, na co mają ochotę. Jednak prawda jest całkiem inna. Podczas kręcenia scen z jedzeniem aktor jedynie żuje pokarm, po zakończeniu natomiast wypluwa go, nie połykając.

Jeśli natomiast chodzi o palenie papierosów, to raczej trudno jest tu coś udawać. Keanu Reeves po zakończeniu zdjęć do filmu "Constantine" zaczął nałogowo palić. Na szczęście większość aktorów pali różne ziółka, takie jak rumianek lub zielona herbata.

11. Narkotyki

Narkotyki

Gwiazdy często stają się bohaterami różnych skandali, związanych z narkotykami. Jednak na planie filmowym nikt z nich nigdy nie bierze prawdziwych narkotyków. Zamiast narkotyków biorą cukier puder, mleko w proszku. Wyjątek: film "American Beauty", "Martwe zło".

W filmie "American Beauty" Kevin Spacey jarał prawdziwą marihuanę, w drugim filmie bohaterowie według scenariusza byli bardzo najarani, więc aktorzy postanowili na maksa wcielić się w rolę, przez co reżyser był zmuszony wstrzymać kręcenie tej sceny aż do następnego dnia.

12. Statyści

Statyści

Poza aktorami pierwszoplanowymi i drugoplanowymi w filmie występują również statyści, czyli osoby pojawiające się w tle, w scenach zbiorowych (na przykład bitew). Zatrudnienie wielu tysięcy statystów wymaga dużych inwestycji, więc niektórzy reżyserzy zastępują ludzi manekinami albo stosują różne sztuczki techniczne – redaktorzy graficzni za pomocą komputera stwarzają potrzebną ilość ludzi.

13. Pożyczanie kostiumów filmowych

Pożyczanie kostiumów

Przygotowanie kostiumów wymaga dużych inwestycji i ogromnego wysiłku, więc nie ma nic dziwnego w tym, że czasami się pożycza kreacje z innych produkcji. Aktor Dawn McHarg, który zagrał w filmie "Zbuntowana" przyznał się, że podczas kręcenia filmu miał na sobie kostium z filmu "Piraci z Karaibów". Scenograf serialu "Gra o tron" z kolei opowiedziała, że twórcom serialu udało się znacznie oszczędzić na tym, że uszyto płaszcze z tanich dywanów, kupionych w IKEA.

14. Sztuczny śnieg

Sztuczny śnieg

Ekipa filmowa bardzo nie lubi prawdziwego śniegu, przez który aktorzy często chorują, a urządzenia przestają działać. Właśnie dlatego twórcy filmów kupują sztuczny śnieg od Snow Business – firma, która na masową skalę produkuje sztuczny śnieg dla Hollywood. Produkuje się go z papieru, a później się rozrzuca za pomocą specjalnych maszyn.

Większość sztuczek filmowych przeszły próbę czasu, więc twórcy filmów chętne je stosują i nie mają zamiaru z nich rezygnować.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty