14 tajemniczych składników perfum, o których istnieniu nie chciałabyś wiedzieć

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z czego składają się twoje perfumy. Będziesz zaskoczona, gdy się dowiesz, że niektóre składniki perfum przed obróbką i połączeniem z innymi aromatami, mają bardzo brzydki zapach.

Człowiek od dawna używa aromatów w różnych sferach swojej działalności, na przykład do tego, aby poprawić zapach w domu. W Średniowieczu stworzono pierwsze perfumy, aby zamaskować nieprzyjemny zapach brudnego ciała.

perfumy

Dziś perfumy – to nieodłączna część składowa każdego człowieka. Używamy perfum, aby stworzyć idealny wizerunek. Jednak nawet nie zdajesz sobie sprawy, z czego się składają Twoje perfumy.

1. Piżmo spod ogona piżmowca

Piżmo

Piżmo to jeden z najbardziej zmysłowych zapachów i aż trudno uwierzyć, że pochodzi z gruczołów odbytniczych jelenia piżmowego. Około 1000 lat temu perfumiarzy zauważyli, że po zmieszaniu piżma z alkoholem powstaje zmysłowy zapach, który w różny sposób pachnie na ciele każdego człowieka. Niegdyś do tworzenia perfum używano piżma jelenia piżmowego, jednak w latach 70. XX wieku zakazano tego robić, ponieważ wiązało się to z koniecznością uśmiercenia zwierzęcia, jednak dzisiaj jest to już mniej inwazyjne. Gruczoły okołoodbytnicze usuwa się operacyjnie, bez konieczności zabijania piżmowca.

Piżmo 2

2. Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

Atropa belladonna

Ta roślina ma dosyć przyjemny zapach. W Starożytności wiedźmy z wilczych jagód gotowały różne wywary do przyciągnięcia miłości albo używały ich do przeprowadzenia różnych rytuałów miłosnych.

3. Kastoreum od bobra

Kastoreum od bobra

Czy wiecie, że pochodzi z napletka bobra? Zwierzę ceni sobie swoje terytorium i kiedy tylko czuje się zagrożone, od razu pokazuje, kto rządzi na tym terenie. Kastoreum poddawane jest suszeniu, a następnie rozpuszcza się je w alkoholu. W dużym stężeniu daje silny, wręcz agresywny, rozgrzewający zapach, mocno wpływający na zmysł węchu.

4. Siarczek dimetylu

Siarczek dimetylu

Siarczek dimetylu ma charakterystyczny nieprzyjemny zapach siarki i czosnku, jest podobny do aromatu durianu albo pachnie jak Helicodiceros muscivorus. Ale takie same nutki aromatyczne ma w sobie bodziszek i róża, dlatego siarczeka dimetylu stosuje się do nasilenia kwiatowego aromatu róży w olejku z bodziszka albo do komponowania perfum z morską nutą.

5. Marihuana

Marihuana

Niektórzy perfumiarzy uważają, że marihuana dodaje perfumom leśnego aromatu i może podarować odczucie spokoju.

6. Aucklandia lappa

Aucklandia lappa

Aromat Aucklandia lappa jest bardzo podobny do zapachu mokrej sierści psa. Całkiem niedawno zakazano stosowania tej rośliny jako składnika perfum, ponieważ jest alergenem. Przed tym z suchych korzeni rośliny pozyskiwało się olej, który był aromatycznym utrwalaczem do perfum.

W połączeniu z innymi aromatami pochodzenia zwierzęcego pachnie jak irys lub arbuz. Współczesna branża perfumeryjna stosuje syntetyczny zamiennik.

7. Popiół

Popiół

Niektórzy perfumiarzy stosują popiół do stworzenia męskich perfum, aby dodać im nutkę brutalności i męskiej dojrzałości. Czasami wchodzą też w skład perfum damskich.

8. Fenole

fenole

Podczas wykonywania perfum w większości wypadków stosuje się fenole. Wiele roślin je produkuje w sposób naturalny, aby chronić się przed owadami. Jednak najczęściej stosuje się krezolów, otrzymywanych przez destylację smoły pogazowej lub ropy naftowej. Fenole w większości wypadków mają zapach podobny do zapachu moczu ludzkiego lub końskiego.

9. Aldehydy

Aldehydy

Aldehydy stosowane są do syntez organicznych w przemyśle kosmetycznym (składniki kompozycji zapachowych i aromatów spożywczych) już ponad 100 lat, jednak szczególną popularność zdobyły po zaprezentowaniu perfum Chanel №5 przez Ernesta Beauxa.

10. Ambra, czyli wymiociny wieloryba

ambra

Ambra (Ambergis Tincture) jest to woskowata, szarobrunatna substancja zapachowa, która powstaje z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Najprawdopodobniej jest wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba. Okazuje się, że im dłużej przeleżała na wodzie i im jest starsza, tym jest droższa. W przemyśle perfumeryjnym poza balsamicznym zapachem ambry wykorzystuje się jej właściwości doskonałego utrwalacza. Charakteryzuje się zapachem porównywalnym do końskiego potu oraz zapachu morza. Ze względu na swe właściwości jest używana przez najbardziej renomowanych producentów perfum.

11. Indol

Indol

Indol - substancja, którą pachną nasze odchody i drogocenny olejek jaśminowy. Związek ten występuje naturalnie w jaśminie, kwiecie pomarańczy i ylang ylangu. Syntetyczny indol bywa używany do produkcji fałszywego olejku z jaśminu.

12. Merkaptany

Merkaptany

Merkaptan– organiczny związek chemiczny z grupy tioli. Ma silny i odrażający zapach zgniłej kapusty. Znajdują się również w gazach ludzkich jelit. Jednak dzięki odpowiedniej obróbce dodają perfumom słodkiego owocowego lub kawowego aromatu.

13. Skatol

Skatol

Skatol – organiczny związek chemiczny. Występuje w kale ssaków oraz smole węglowej. Biała krystaliczna substancja o silnym zapachu fekaliów (w małych stężeniach ma raczej przyjemny, kwiatowy zapach). Wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

14. Sperma i krew

Sperma i krew

Te dwa obrzydliwe składniki odważył się połączyć w jednym flakoniku Etat Libre d'Orange. Perfumy Secretions Magnifiques – to najbardziej znane perfumy z nutą spermy i krwi jedne z nielicznych, w których ta nuta pojawia się oficjalnie. Twórca perfum Etienne De Swardt powiedział, że postanowił zastosować te dwa naturalne aromaty, aby odtworzyć smaki i zapachy przyjemności cielesnych.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty