14 zdumiewających faktów o ciąży

Na pewno będziesz zaskoczona, kiedy przeczytasz niniejszy artykuł i dowiesz się 14 zaskakujących faktów o ciąży ludzkiej i zwierzęcej.

Dziś istnieje jedyny pewny sposób, jak dzidziuś może przyjść na świat: poczęcie, ciąża, poród. Istnieje wiele zdumiewających faktów i ciekawostek na ten temat, o których na pewno chciałabyś się dowiedzieć.

1. Smółka

Smółka

Smółka – pierwsze stolce w życiu noworodka. W razie potrzeby na podstawie badań smółki można się dowiedzieć, czy matka w czasie ciąży zażywała narkotyki. U przeważającej ilości noworodków do wydalenia smółki dochodzi w ciągu pierwszej doby od ich przyjścia na świat. Zbyt wczesne oddanie smółki – czyli jeszcze podczas przebywania dziecka w łonie matki – stwarza różne zagrożenia.

2. Kangury

kangur

Ciąża u kangurów trwa około 35 dni, a już na drugi dzień po urodzeniu młodego, samica może zostać ponownie zapłodniona. Kangury zamieszkują suche tereny, więc w czasie suszy lub innych niesprzyjających warunków zarodek znajduje się w stanie embrionalnej diapauzy.

3. Ciąża urojona

ciąża

Ciąża urojona (pseudocyesis) czasem nazywana fałszywą ciążą jest zaburzeniem psychicznym, występującym u kobiet w wieku rozrodczym, w którym pojawiają się fizyczne symptomy ciąży bez płodu. To znaczy, że kobieta, nie będąc w prawdziwej ciąży, rozwija objawy ciąży takie jak: powiększenie piersi, powiększenie brzucha, poranne mdłości, wymioty.

4. Test ciążowy

żaba

W latach 40 i 50 wieku XX platana szponiastego (żaba platana) używano jako żywego testu ciążowego. Niewielką dawkę moczu kobiety wstrzykiwano w ciało żaby, a jeżeli ta w przeciągu doby zaczynała produkować jajka, oznaczało to z wielkim prawdopodobieństwem, że kobieta jest w ciąży.

5. Hormony po porodzie

poród

Karmienie piersią przyśpiesza inwolucję macicy, ponieważ stymulacja brodawek sutkowych uwalnia oksytocynę, dzięki czemu masa macicy powraca do stanu sprzed ciąży. Kobiety, które nie karmią dziecko piersią, dostają zastrzyki oksytocyny.

6. Dziecko w łonie matki może ją wyleczyć

dziecko

Jeśli kobieta w ciąży ma na przykład chore serce lub wątrobę, to komórki macierzyste zarodka zastępują chore i stare komórki, dzięki czemu dochodzi do regeneracji chorego narządu.

7. Ludzie-chimery z podwójnym DNA

dna

W 2014 roku policja wszczęła dochodzenie przeciw Lydii Fairchild, którą oskarżano o oszustwo i wyłudzenie zasiłków socjalnych. Testy DNA wykazały, że Lydia Fairchild nie jest matką swoich dzieci, ponieważ mają one inne DNA niż matka. Dodatkowe testy jednak wykazały u matki dwa różne kody DNA i potwierdziły, że Lydia Fairchild jest genetyczną hybrydą (chimerą). Chimeryzm rozwija się wtedy, gdy dwie zapłodnione komórki jajowe zlewają się w jedną, jak w przypadku Lydii Fairchild, co prowadzi do powstania w organizmie podwójnego DNA.

8. Krowy mają rozstępy

auto

Rollce Royce montuje w swoich samochodach skórzane obicia siedzeń, w których stosowana jest skóra byka, bo krowy po ciąży mają rozstępy na skórze.

9. Medycyna czyni cuda

lekarze

W 1991 roku u ciężarnej Gaby Siegel stwierdzono śmierć mózgu. Lekarze, aby uratować dziecko, w ciągu trzech miesięcy sztucznie utrzymywali pacjentkę przy życiu. Dzięki staraniom lekarzy dziecko urodziło się zdrowe.

10. Porwanie płodu

klucze

Czasami kobiety robią zwariowane i szokujące rzeczy, na przykład porywają płód. Udają, że są w ciąży, później porywają ciężarną kobietą, zabijają ją i wycinają płód.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych. Darci Pierce porwała ciężarną Cindy Ray, zamordowała ją i wycięła dziecko z jej łona, używając kluczy jako skalpela.

11. Test ciążowy w Starożytnym Egipcie

piramidy

Aby sprawdzić, czy jest w ciąży, Egipcjanka musiała oddać mocz na dwa woreczki z ziarnami. W jednym znajdował się jęczmień, w drugim pszenica. Płeć dziecka określano w zależności od tego, które zboże wykiełkowało jako pierwsze. Jeśli ziarno zakiełkowało w woreczku z jęczmieniem, oznaczało to, że spodziewa się chłopczyka, jeśli natomiast z pszenicą, oznaczało to, że pani spodziewa się dziewczynki. Jeśli żadne nie zaczęło puszczać kiełków, oznaczało to, że kobieta nie jest w ciąży.

12. Darmowe pigułki antykoncepcyjne

miasto

W latach 2007-2011 wszystkie mieszkanki Saint Louis dostawały bezpłatne pigułki antykoncepcyjne. Dzięki takiemu posunięciu liczba aborcji zmniejszyła się o 75%.

13. Nietypowy sposób diagnozowania ciąży u niedźwiedzi polarnych w zoo

niedźwiedź

W zoo w Cincinnati mieszka pies Elvis (rasa beagle), który na podstawie zapachu może wyczuć ciążę u niedźwiedzicy polarnej.

14. Krew piją z nas tylko komarzyce

komar

Samce komarów potrafią zadowolić się nektarem kwiatowym, jednak komarzyce potrzebują ludzkiej krwi, aby móc złożyć jaja, z których później będą rozwijać się larwy.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty