15 bezpretensjonalnych roślin doniczkowych dla najbardziej zapracowanych gospodyń

Nic tak nie zdobi wnętrze naszych mieszkań, jak żywe kwiaty w pięknych doniczkach. Te rośliny domowe nie tylko cieszą oko różnorodnością barw, ale i przynoszą korzyść, pochłaniając szkodliwe substancje syntetyczne z tapicerek mebli, dywanów, zasłon i innych części twojego wnętrza.
roślina

Niektóre rośliny domowe mają właściwości lecznicze i są niezastąpione w wielu rodzinach. Ale czasami pielęgnacja roślin jest czasochłonna, wymaga pewnych umiejętności i nie każdy może sobie z tym poradzić.

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, często bywasz w podróżach, lub obowiązki domowe zabierają ci dużo czasu, proponujemy zestawienie najbardziej bezpretensjonalnych roślin doniczkowych, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale mogą ozdobić twój dom nie gorzej od drogich i egzotycznych.

1. Aloes lub agawa

Aloes

To chyba najbardziej popularna roślina doniczkowa naszych matek i babć, przede wszystkim dzięki swoim walorom. Wszystkim znana jest jej zdolność do gojenia ropiejących ran, skaleczeń i oparzeń. A sok z aloesu doskonale pomaga na przeziębienie. Wszystkie gatunki tej rośliny są typowymi sukulentami, więc bardzo lubią słoneczne światło. Natomiast nie lubią częstego podlewania i doskonale nadają się tym, którzy większość czasu spędzają poza domem. Dla agawy należy w domu wybrać słoneczne miejsce, na parapecie lub na słonecznych werandach, a latem aloes można wynosić na zewnątrz. Nie warto próbować zimą robić mu sztuczne oświetlenie za pomocą świetlówek. To prowadzi do wydłużania się rośliny i utraty wyglądu. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym, jasnym miejscu i podlewać raz w miesiącu. Obfite podlewanie może spowodować gnicie korzeni roślin. Latem aloes podlewany jest dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby w doniczce.

2. Chlorophytum

Chlorophytum

Jest to dość mało wymagająca roślina doniczkowa, której uprawa nie jest trudna nawet dla początkujących miłośników kwiaciarstwa. Chlorophytum należy zarówno do gatunków kochających słońce, jak i cień. Najlepiej czuje się w jasnym lub lekko przyćmionym miejscu. Jasna kolorystyka odmian pstrolistnych łatwo gubi się w cieniu. Jest to roślina odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w ciągu kilku godzin. Chlorophytum najlepiej umieścić w kuchni, bo on oczyszcza pomieszczenia ze szkodliwych gazów.

3. Draceny

Draceny

Istnieje kilka rodzajów tej pokojowej rośliny. Dwa z nich są bardzo łatwe w pielęgnacji. To dracena marginata i dracena draco. One wytrzymają w miejscach nawet bardzo zacienionych i nie wymagają częstego podlewania i spryskiwania. W nowoczesnych domach i biurach draceny służą jako dekoracja, bo mają egzotyczny wygląd.

4. Sansewiera, wężownica

Sansewiera

Jeśli nie udaje ci się wyhodować storczyka lub drzewko pomarańczowe, a wszystkie próby kończą się porażką – nie rozpaczaj się! Zacznij od sansewiery. Tę bardzo piękną roślinę doniczkową z rodziny agawowatych można zaliczyć do grona "nieśmiertelnych". Toleruje cień i słońce, suche powietrze, wilgoć i chłód. A jeszcze chroni przed działaniem szkodliwych substancji, wydzielanych przez linoleum i tworzywa sztuczne. W pełnym słońcu sansewiera może nawet kwitnąć, ale nie toleruje uwilgotnienia gleby i niskich temperatur. Przesadzać jej nie należy, ale gdy puści za dużo korzeni, doniczka sama może pękać. Lepiej kupić od razu dwa kwiaty, bo sama w sobie jest to bardzo piękna i na pewno korzystna roślina.

5. Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia

Grubosz jajowaty

Jeśli chcesz, aby w twój dom weszły dobrobyt i bogactwo, a wszystkie przedsięwzięcia miały powodzenie – kup grubosz jajowaty, pokojową roślinę, która w niektórych krajach nazywana jest drzewkiem pieniężnym. Ona nie kwitnie, ale rośnie do ogromnych rozmiarów, ma bardzo piękne liście soczystego zielonego odcienia, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale nie lubi podmokłych i ciemnych zakątków. Ozdobi wnętrze każdego domu lub biura.

6. Zaślaz mieszańcowy, klonik pokojowy

Zaślaz mieszańcowy

Jeszcze jedna mało wymagająca, ale bardzo efektowna roślina doniczkowa. Ma duże, atrakcyjne kwiaty o różnych kolorach: białe, różowe, żółte, czerwone, liście podobne są do klonu. Stąd taka nazwa. Klonik znosi ciepło i suche powietrze w mieszkaniu, a doniczkę z tą rośliną można umieścić na parapecie lub w pewnej odległości od niego. Podlewać należy mało – w przeciwnym razie nie będzie kwitnąć. Roślina nie wymaga szczególnego dokarmiania: tylko trzeba raz na trzy tygodnie wzbogacić glebę płynnym nawozem dla roślin doniczkowych. Zaślaz nie tylko tworzy przyjemną atmosferę w domu, ale i świetnie nawilża powietrze.

7. Hibiskus

Hibiskus

Druga nazwa tej rośliny – chińska róża. Jest to krzew o ogromnych i bardzo pięknych kwiatach. Wielorakie odmiany tej rośliny mają różną kolorystykę. Częściej to czerwone kwiaty, ale są też białe i różowe, a nawet w kropeczkę. Hibiskus kwitnie przez cały rok, a to oznacza, że zimą w swoim mieszkaniu będziesz mieć trochę lata. Ten kwiat lubi promienie słoneczne i trzeba go trzymać na parapecie. Także trzeba go regularnie podlewać i nawozić w zimie. Ale jego piękno jest tego warte.

8. Fatsja japońska

Fatsja japońska

Jeśli pokój jest nie nasłonieczniony i uważasz, że warunki dla roślin doniczkowych zupełnie nieodpowiednie, śmiało kupuj fatsję japońską. Ta roślina toleruje cień i jest odporna na choroby. Ma bardzo duże i piękne liście podobne do liści kasztanowca. Czuje się świetnie nawet w pobliżu grzejników i przy tym dobrze nawilża powietrze w pomieszczeniu, czym przyczynia się do zdrowego snu.

9. Żywe kamienie

Żywe kamienie

To bardzo nietypowe rośliny doniczkowe. Z wyglądu przypominają kamyki, przyzwyczajone są do spartańskich warunków: rosną na kamieniach, a zimą w ogóle nie wymagają podlewania. Mają różny kształt i barwę. Żywe kamienie staną się wspaniałą ozdobą twojego pokoju, a wiosną zachwycą niezwykłymi kwiatami.

10. Geranium

Geranium

Geranium przyciąga uwagę jaskrawym kwitnieniem. Jego też można śmiało zaliczyć do tanich w utrzymaniu domowych roślin. Geranium jest uważany za symbol domowego ogniska, i został sprowadzony do Europy w połowie XVII wieku. Teraz liczne odmiany kwiatu zadziwiają wyobraźnię różnorodnością barw i kształtów. Jeśli nie znajdzie się wystarczająco dużo czasu na rzetelną pielęgnację, geranium i tak będzie kwitnąć, ale nie tak obficie.

11. Kalanchoe

Kalanchoe

Ta roślina doniczkowa, jak i aloes, od dawna znana jest jako roślina lecznicza, która nie wymaga żadnej pielęgnacji. Ostatnimi czasy pojawiło się wiele pięknych kwitnących odmian kalanchoe. Podlewać roślinę można rzadko. Ten kwiat toleruje cień, bez problemu znosi nagłe zmiany temperatury, kwitnie długo i powoli rośnie, przez co nie wymaga częstego przesadzania.

12. Kaktus

Kaktus

Jeśli chcesz zaskoczyć znajomych i krewnych kwitnącymi roślinami, kup kaktus lub stwórz całą kolekcję. To nie zajmie dużo czasu, a pielęgnacja go jest dość prosta. Istnieje wiele odmian kaktusów, które rozwijają się stabilnie, i co roku dobrze kwitną na parapecie. Najbardziej odporne odmiany tych roślin są małe i kuliste. Kwiaty kaktusa mają różne odcienie. Wszystkie o bardzo jaskrawych i nasyconych kolorach, Kaktusy staną się ozdobą każdego pomieszczenia.

13. Figowiec

Figowiec

Rodziny fikusowatych mają bardzo dużo przedstawicieli. Wśród nich są wcale bezpretensjonalne, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji: figowiec lirolistny, figowiec sprężysty. Skutecznie usuwają szkodliwe substancje z powietrza, mają szczególną energię, tworząc poczucie przytulności i komfortu. Większość z nich doskonale wpisuje się w każdy styl wnętrza.

14. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Ta roślina pokojowa jest bardzo popularna dzięki swoim kwiatom, które przypominają białą kalię. Okresowo kwitnie bez żadnej ingerencji z naszej strony. Skrzydłokwiat toleruje cień, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, nie lubi nadmiernego nawilżenia gleby (mogą zgnić korzenie). Oprócz tego, że ma piękny wygląd, skrzydłokwiat świetnie nawilża powietrze.

15. Begonia

Begonia

Bardzo piękna kwitnąca roślina, jakby specjalnie stworzona dla zacienionego miejsca w pomieszczeniu. Ostrego światła begonia nie lubi. Jest ogromna ilość odmian tej rośliny. Wszystkie one obficie kwitną i mają spektakularne pstre liście. Begonia równie dobrze znosi upał i chłód. Ale potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Spryskiwać liście nie warto, bo lubią bezpośredniego kontaktu z wodą. Aby nie wyschły korzenie bulwiastych, należy je regularnie podlewać.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty