15 dziwnych zwierząt, o których istnieniu prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Świat zwierząt pozostaje jednym z najmniej zbadanych, pomimo postępów w nauce. Matka natura nie przestaje tworzyć nowe, niezwykłe gatunki zwierząt.

Na planecie Ziemia żyje około 9 milionów gatunków zwierząt i mikroorganizmów oficjalnie zarejestrowanych. Większość z nich do końca nie zbadana nawet przez naukowców, nie mówiąc o zwykłych ludziach, którzy nawet nie mają pojęcia o ich istnieniu.

Wszyscy wiemy, jak wyglądają tygrysy, słonie, żyrafy, znamy ich cechy fizyczne i zwyczaje. Ale co wiesz o płazach i ssakach "innego" nieznanego świata zwierzęcego? Przedstawiamy 15 dziwnych zwierząt, o których istnieniu prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

1. Narwal

Narwal

Być może niektórzy z nas wiedzą, że narwale istnieją. Ale dla większości ten gatunek ssaków jest zupełnie nieznany. Narwale –to "morskie jednorożce". Wygląd zewnętrzny jest podobny do miniaturowego wieloryba lub fokę. Mają na głowie "kopułę"– narośl kostną na czole – używaną zamiast sonaru do komunikowania się z innymi zwierzętami. Przejścia od głowy do tułowia nie ma, szyja ma opływowy kształt. Samcy mają długi kieł z nachyleniem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Samice tego "rogu" nie mają, jednak były przypadki, kiedy u nich również rosły małe kły.

2. Gerenuk

Gerenuk

Inne nazwy tego zwierzęcia – antylopa afrykańska, afrykańska gazela lub gazela Waller. Dzięki bardzo długiej i cienkiej szyi i długim kończynom, herenuka raczej nie pomylimy z gazelą. Gerenuk ma czerwono-brązową sierść po bokach i biały brzuch. Rogi występują tylko u samców. Zamieszkuje to niezbyt towarzyskie zwierzę suche sawanny, porośnięte ciernistymi krzewami. Cechą organizmu gerenuka jest jego zdolność do tolerowania spadków ciśnienia (może wspinać się w górach do 2000 m) i przebywać przez długi czas bez wody. Podobnie jak żyrafy, gerenuki żywią się liśćmi z korony krzewów, ale z powodu słabego wzrostu muszą stać na tylnych łapach, opierając się o pień przednimi kończynami.

3. Głębokomorski równonóg

Głębokomorski równonóg

Jeśli interesujesz się niezwykłymi gatunkami istot, to na pewno chciałbyś spojrzeć na gigantycznego isopoda. Ten rodzaj skorupiaków jest tak dziwny, że nawet można się wystraszyć. Żywi się organizmami bentonicznymi, czołgając się po dnie oceanu w poszukiwaniu pożywienia. Głębokomorski równonóg wyrasta duży z powodu "głębinowego gigantyzmu" – zjawiska, przy którym stworzenia głębinowe są znacznie większe niż podobne stworzenia mieszkające w płytkiej wodzie.

4. Pacu

Pacu

Pacu, odmiana piranii, ma ludzkopodobne zęby! Pacu pierwotnie występowały w Południowej Ameryce, a teraz zamieszkują w większości dorzecza Amazonki. W przeciwieństwie do piranii, pacu są wszystkożerne, ale bardziej preferują pokarm roślinny. Kwadratowe zęby pomagają im rozgryzać warzywa i owoce, które spadają z gałęzi w rzekę. Ryby uważane są za niebezpieczne, ponieważ zdarzały się przypadki, kiedy pacu atakowały ludzi, myląc je z owocami.

5. Rawka błazen

Rawka błazen

Oprócz tego, że samo połączenie krewetek i modliszka jest niesamowite, to dziwne stworzenie ma bardzo ciekawą supermoc. Wytrzeszczone oczy rawki błaźnia mają 16 wrażliwych czujników, które są w stanie rozpoznać do 10 razy więcej odcieni kolorów w porównaniu z człowiekiem. Nawet ultrafiolet nie może umknąć przed czujnym okiem tego stworzenia. Ponadto, oczy rawki błaźnia mogą poruszać się w dowolnym kierunku, co pozwala mu w pełni kontrolować środowisko.

6. Ogcocephalus darwini

Ogcocephalus darwini

Z wyglądu przypomina współczesną modnisię z pomalowanymi jasnoczerwonymi napompowanymi ustami, ogcocephalus darwini według kształtu jest bardziej podobny do płaszczki niż do ryby. Ze względu na słabo rozwinięte płetwy, ogcocephalus darwini pływa po dnie oceanu, chwytając zdobycz ustami.

7. Niebieski smok, jaskółka morska, błękitny anioł

Niebieski smok

To małe stworzenie wygląda niesamowicie. Na pierwszy rzut oka jest bardziej podobne do Pokemona, niż do rzeczywistego zwierzęcia. Ale jaskółka morska lub niebieski smok jest naprawdę istniejącym gatunkiem. Jeśli odwiedzisz okolice Południowej Afryki, Mozambiku lub Australii, będziesz mógł zobaczyć to pływające stworzenie na własne oczy.

8. Tenrekowiec pręgowany

Tenrekowiec

Tenrekowiec pręgowany jest niewielkim ssakiem o stosunkowo długim pysku i kończynach oraz prymitywnym ogonie. Ta odmiana jeżozwierza zazwyczaj występuje tylko na Madagaskarze. Ma ciekawą cechę – jeśli tenrekowiec oddalił się od stada, może wykorzystywać wibrację dźwiękową do komunikowania się i przekazania wiadomości o swojej lokalizacji.

9. Mitsukurina owstoni

Mitsukurina owstoni

Prawie wszystkie informacje o tej odmianie rekina odzwierciedlają surowość ciemnego podwodnego świata u wybrzeży Japonii, który stał się domem dla tej ryby. Mitsukurina owstoni ma miękki szkielet, a jej skóra to nie co innego, jak cienka przezroczysta powłoka o minimalnej zawartości pigmentu. W odróżnieniu od zwykłych rekinów mitsukurina owstoni ma wystające szczęki, za których pomocą może łykać małe ryby.

10. Indyjska żaba purpurowa

Indyjska żaba

Indyjską żabę purpurową nie raz spotykano w górach w Sahyardi w Indiach. Nowy gatunek, który otrzymał nazwę żaby purpurowej ma bulwiaste ciało pokryte purpurową skórą, niebiesko-zielone oczy i nos świni. Głównym jej siedliskiem są podziemne jaskinie i wody.

11. Okapi

Okapi

Patrząc na to dziwne zwierzę parzystokopytne, do głowy od razu przychodzi myśl o zebrze. W rzeczywistości, jest to mylne mniemanie. Okapi jest jedynym żyjącym krewnym żyrafy. Ma bardzo długi język, którym może dosięgnąć smacznych liści krzewiastych drzew. Gatunek jest wpisany do Czerwonej Księgi.

12. Jaguarundi

Jaguarundi

Jaguarundi to dziwny południowoamerykański kot o szczupłym ciele i płaskiej głowie. W przeciwieństwie do jaguara nie ma plam, ale jego sierść charakteryzuje się różnorodnością odcieni, co jest nietypowe dla kotów. Jaguarundi nazywany jest kotem wydrą z powodu podobieństwa koloru sierści do wydry i umiejętności dobrego pływania. Jaguarundi zamieszkuje leśne i czyste regiony, zwłaszcza w pobliżu wody: od Ameryki Południowej aż do południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jaguarundi mieszka samotnie, może być aktywny w każdej chwili dnia i nocy. Poluje na ptaki i małe ssaki.

13. Trzewikodziób

Trzewikodziób

Trzewikodziób jest jednym z najbardziej imponujących ptaków Afryki. Tajemniczy mieszkaniec nieprzebytych bagien, ten wysoki bagienny ptak ma niebieskoszare pióra, szerokie skrzydła i muskularną szyję. Imponujący zielonkawo-brązowy dziób jest ogromny i potężny. Trzewikodziób jest niewybredny, więc żywi się rybami, innymi ptakami, żabami, wężami wodnymi, a nawet drobnymi ssakami.

14. Moloch

Moloch

Moloch to mały widok jaszczurki, pochodzącej z Australii. Ciało molocha jest bardzo sztywne. Zadziwiające jest to, że pomiędzy stożkowymi kolcami powstają małe kanały, które umożliwiają zbieranie wody. Na karku moloch ma podobieństwo "głowy", wykorzystywane do wprowadzenia w błąd drapieżników. Żywi się głównie mrówkami i zbiera wilgoć w nocną porę. Pomimo niewielkich rozmiarów, w ciągu dnia moloch zjada około tysięcy mrówek, co trudno sobie wyobrazić, patrząc na tę jaszczurkę.

15. Grimpoteuthis

Grimpoteuthis

Mieszkająca na głębokości do 13 000 stóp (3963 m), ośmiornica-okoń jest stosunkowo niewielkim zwierzęciem, które unosi się na dnie oceanu w poszukiwaniu jedzenia – ślimaków lub robaków. Ma przezroczyste ciało w kształcie litery "U" lub "V". Niektóre okazy mają przyssawki na wszystkich mackach. Inne gatunki ośmiornic są bardziej podobne do tradycyjnych ośmiornic, ale mają niebieskie lub różnokolorowe "uszy".

Świat zwierząt pozostaje jednym z najmniej zbadanych, pomimo postępów w nauce. Matka natura nie przestaje tworzyć nowe niezwykłe gatunki zwierząt.

Nam pozostaje tylko podziwiać te piękne stworzenia!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty