15 gatunków zwierząt, nazwanych na cześć celebrytów

W kolekcji są pająk Angelina Jolie, ćma Donalda Trumpa, królik Hugh Hefner i inne gatunki zwierząt, nazwane na cześć gwiazd.

Ostatnio istnieje tendencja do nazywania nowych gatunków biologicznych na cześć znanych polityków i gwiazd show biznesu. W rezultacie od 17 000 do 24 000 gatunków zwierząt, mikroorganizmów i roślin zostały nazwane na cześć światowych celebrytów.

Osa Shakiry (Aleiodes shakirae)

Aleiodes shakirae

Gdy biolog Scott Pokaz odkrył nowy gatunek os, szybko znalazł dla niego odpowiednią nazwę. Owady z ich wdzięcznymi ruchami przypominały mu słynną Shakirę wykonującą taniec brzucha.

Wodopójka Jennifer Lopez (Litarachna lopezae )

Litarachna lopezae

Gatunek stawonogich został odkryty w 2014 roku w Cieśninie Mona, która oddziela Puerto Rico i Dominikanę. Podczas pisania artykułu o tym roztoczu biolodzy słuchali piosenek J. Lo, dzięki którym cały czas przebywali w dobrym nastroju. W podziękowaniu dali obiektowi swoich badań imię piosenkarki.

Ćma Donalda Trumpa (Neopalpa donaldtrumpi)

Neopalpa donaldtrumpi

Na cześć amerykańskiego prezydenta został nazwany odkryty niedawno w Kalifornii gatunek ćmy. Na głowie owad ma żółtawe łuski, które, zdaniem biologów, podobne są do fryzury Trumpa.

Pasożyt Boba Marleya (Gnathia marleyi)

Gnathia marleyi

Tak nazywa się mały skorupiak, który żyje na Morzu Karaibskim i odżywia się krwią ryb. Nazwę skorupiakowi dał amerykański biolog morski Paul Sickell, który go odkrył. W ten sposób postanowił uwiecznić nazwę swojego ulubionego wykonawcy.

Bąk Beyonce (Scaptia beyonceae)

Scaptia beyonceae

W 2012 roku naukowcy odkryli nowy rodzaj bąka z pięknym, lśniącym, złotym odwłokiem podbrzusza. Te włoski przypomniały biologom o amerykańskiej gwieździe Beyonce, na cześć której został nazwany owad.

Chrząszcz Kate Winslet (Agra Katewinsletae)

Agra Katewinsletae

Biolog Terry Erwin, który odkrył tego owada, postanowił go nazwać na cześć Kate Winslet – aktorki, która zagrała główną rolę w filmie "Titanic". W ten sposób naukowiec próbował przeprowadzić analogię między zatopionym statkiem a możliwym zniknięciem małego robaka z powierzchni ziemi. Może to być spowodowane ogromnym zniszczeniem lasu deszczowego.

Królik Hugh Hefner (Sylvilagus palustris hefneri)

Sylvilagus palustris hefneri

Legendarny założyciel Playboya dał swoje imię niewielkiemu błotnemu królikowi, zamieszkującemu Stany Zjednoczone. Jest to zrozumiałe: króliki i Hefner od dawna są ze sobą kojarzeni.

Żaba księcia Karola (Hyloscirtus princecharlesi)

Hyloscirtus princecharlesi

Rodzaj płazów, odkryty w 2008 roku w Ekwadorze, otrzymał swoją nazwę na cześć brytyjskiego księcia Karola, w podziękowaniu za jego działalność na rzecz ochrony lasów tropikalnych.

Pająk Davida Bowie

pająk

Nowy gatunek pająków, pokryty żółtym odwłokiem, został otwarty w 2009 roku w Malezji. Naukowiec Peter Jäger, który go odktrył, nazwał owada na cześć słynnego piosenkarza Davida Bowie. Naukowiec wyjaśnił wybór takiej nazwy tym, że nazwa legendarnego muzyka jest w stanie przyciągnąć ludzi do problemu zniknięcia rzadkich gatunków zwierząt.

Pająk Angeliny Jolie (Aptostichus angelinajolieae)

Aptostichus angelinajolieae

Pająk, nazwany na cześć najpiękniejszej kobiety planety, mieszka w piaszczystych wydmach Kalifornii. W tym przypadku nie chodzi o jakieś podobieństwo między Angeliną i stawonogim. Dając mu nazwisko aktorki, naukowcy po prostu chcieli odwdzięczyć się jej za pracę jako ambasadora dobrej woli ONZ.

Agra Schwarzeneggera (Agra schwarzeneggeri)

Agra schwarzeneggeri

15 lat temu na Kostaryce został odkryty nowy gatunek chrząszczy ziemnych. Samce tego owada mają grube uda, przypominające napompowane mięśnie. Dlatego chrząszczowi nadano imię Arnolda Schwarzeneggera – najsłynniejszego kulturysty.

Pająk Johna Lennona (Bumba lennoni)

Bumba lennoni

Na cześć legendarnego muzyka nazwany gatunek jednego z południowoamerykańskich pająków ptaszników, odkryty w 2014 roku. W ten sposób entomologowie postanowili wyrazić swój szacunek dla pamięci Johna Lennona i dali jego imię owadom, które odkryli.

Krab Johnny'ego Deppa (Kooteninchele deppi)

Kooteninchele deppi

Naukowcy postanowili nazwać na cześć Johnny'ego Deppa starożytnego i już wymarłego kraba. Pazurki stawonogiego bardzo podobne są do nożyczek i przypominają słynnego bohatera Deppa – Edwarda Nożycorękiego.

Chrząszcz Liv Tyler (Agra liv)

Agra liv

Chrząszcz, odkryty w 2002 roku, otrzymał nazwę pięknej Liv Tyler. Entomologowie wybrali tę nazwę dla owada z powodu udziału aktorki w filmie Armageddon. Naukowcy uważają, że w przypadku zniszczenia lasów tropikalnych, Armageddon zagraża chrząszczowi.

Mucha Billa Gatesa (Eristalis gatesi)

Eristalis gatesi

Ta mucha mieszka w lasach Kostaryki, a swoją nazwę otrzymała na cześć Billa Gatesa, założyciela Microsoft Corporation. Naukowcy zwrócili uwagę na nieoceniony wkład, jaki Gates wniósł w postęp naukowo-techniczny.

Skorupiak Freddie Mercury (Cirolana mercuryi)

Cirolana mercuryi

Skorupiak znaleziony na rafie koralowej Bawe Island, w pobliżu Zanzibaru. Rak okazał się "rodakiem" Freddiego Mercury'ego, który też pochodzi z Zanzibaru, dlatego został nazwany na cześć muzyka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty