15 instrumentów muzycznych, które wyszły już z powszechnego użycia

Muzyka minionych wieków nie jest nadawana przez dzisiejsze stacje radiowe, ale żyje w dawnych książkach i muzeach. Na tych instrumentach już nikt nie gra, ale ktoś jeszcze pamięta zapomniane przez cywilizację instrumenty muzyczne.

Wszyscy wiemy, jak wyglądają i brzmią pianino, fortepian, trąbka, skrzypce, gitara i bęben. A jak wyglądały i brzmiały ich "babcie" i "dziadkowie"? Odtworzyć dźwięki starożytnej orkiestry nie możemy, ale opowiemy o dawnych instrumentach.

1. Lira

lira

Jeszcze w Starożytnej Grecji powstały instrumenty muzyczne, które z czasem zyskały klasyczny wygląd i stały się podstawą do tworzenia nowych współczesnych gatunków. Lira – najbardziej popularny instrument muzyczny w dobie rozwoju Starożytnej Grecji. Pierwsze wzmianki o lirach sięgają 1400г. p. n. e. Ten instrument zawsze utożsamiany jest z Apollo, ponieważ pierwszą lirę podarował mu Hermes. A brzmiała ona, towarzysząc pięknym wierszom. Dziś na lirze już nikt nie gra, ale termin "liryka" uwiecznił ten instrument.

2. Kitara

kifara

Słusznie uważana jest za jeden z pierwszych instrumentów smyczkowych i jest bezpośrednim potomkiem lutni. Muzyk z kitarą w rękach przedstawiany jest na starożytnych monetach, freskach, glinianych amforach i ornamentach. Instrument ten był bardzo popularny w Persji, Indiach i w Rzymie. Niestety, dokładnie odtworzyć brzmienie kitary dziś nie możemy, ale dzięki literackiemu opisowi udało się ją zrekonstruować.

3. Cytra

Cytra

Ten strunowy instrument muzyczny otrzymał największe rozpowszechnienie w Austrii i Niemczech w XVIII wieku. W Rosji pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Podobny instrument jest spotykany u ludów Chin i Bliskiego Wschodu.

4. Klawesyn

Klawesyn

Instrument muzyczny szarpany klawiszowy, który zyskał ogromną popularność w epoce średniowiecza. Pierwsze informacje o klawesynie odnoszą się do 1511 roku. Unikatowy instrument włoskiej roboty 1521 roku zachował się do naszych dni. Zewnętrznie klawesyny wyglądały bardzo elegancko. Ich obudowa zdobiona była rysunkami, ilustracją i rzeźbą. Jednak do końca XVIII wieku na zmianę klawesynowi przyszedł fortepian, został wyparty i zupełnie zapomniany w XIX wieku.

5. Klawikord

Klawikord

Jeden z najstarszych smyczkowych perkusyjnych instrumentów muzycznych. Zewnętrznie był bardzo podobny do klawesynu, ale miał bardziej potężne brzmienie. Klawikord, stworzony w 1543 roku, dziś znajduje się w muzeum instrumentów muzycznych w mieście Lipsk w Niemczech. Wielcy kompozytorzy Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven stworzyły wiele utworów specjalnie dla klawikordu.

6. Fisharmonia

Fisharmonia

Ten instrument muzyczny z grupy instrumentów dętych klawiszowych był bardzo popularny pod koniec XIX wieku. Nazywany był "organami". Twórcą fisharmonii jest Francuz o nazwisku Debain, który otrzymał patent na wykonanie instrumentu w 1840 roku. Dziś fisharmonię można zobaczyć tylko w muzeach.

7. Biło

Biło

Starożytny słowiański instrument perkusyjny. Był wytwarzany z mosiężnej płyty, w którą bito kołatką. Biło również pełniło rolę kościelnego dzwonu i sygnałowego narzędzia u staroobrzędowców.

8. Rebec

Rebec

Podstawowy instrument błazny wczesnego Średniowiecza. Zewnętrznie był bardzo podobny do skrzypiec i był jej słowiańskim prototypem. Rebet – drewniany instrument muzyczny o kształcie gruszki z trzema strunami.

9. Lira korbowa

Lira korbowa

Ten instrument klawiszowy pojawił się w Europie w X-XI wieku. Początkowo do gry na lirze potrzebne były dwie osoby, ponieważ klawisze były na górze. Jeden człowiek kręcił pokrętłem, a drugi grał melodię. Później klawisze umiejscowiony były na dole. W Polsce pierwsza lira pojawiła się w XVII wieku. Muzycy grające na tym instrumencie wykonywali duchowe wiersze i biblijne przypowieści.

10. Kobza

Cobza

Ludowy ukraiński strunowy szarpany instrument muzyczny. Uważa się, że kobza została przywieziona na Ukrainę przez plemiona tureckie, ale swój ostateczny kształt instrument zyskał na tych ziemiach. Obraz poety, który grał melodie do swoich pieśni dum na kobzie, uwiecznił w swojej twórczości Taras Szewczenko. Kobza była ulubionym instrumentem ukraińskich kozaków i chłopów, jednak po 1850 roku została zastąpiona przez bandurę.

11. Rainstick

Rainstick

Zaklinacz deszczu, kij deszczowy – to egzotyczny starożytny instrument muzyczny, którego używali szamani Południowej i Północnej Ameryki do zarządzania żywiołem deszczu. Doskonale imitował dźwięk przelewania wody lub padającego deszczu. Wcześniej służył jako kultowy instrument w starożytnych obrzędach lokalnych aborygenów. Dziś rainstick jest talizmanem zazdrości i złości.

12. Kalimba

Kalimba

Najstarszy instrument muzyczny afrykańskich plemion. Dziś w niektórych częściach Środkowej i Południowej Afryki stosuje się przy wykonywaniu tradycyjnych obrzędów. Kalimba nazywana jest "afrykańskim ręcznym fortepianem".

13. Serpent

Serpent

Instrument ten był znany w XVI w. jeszcze pod jedną nazwą – cynk, to "dziadek" instrumentów dętych. Wymyślił go francuz Edm Guillaume. Serpent – to zakrzywiona rurka, z wyglądu bardzo przypomina węża. Wytwarzane były instrumenty z drewna lub kości, powlekane były skórą. Czasami końcówka serpenta była robiona w postaci głowy gada.

14. Orkiestra rogów myśliwskich

Orkiestra rógów

W 1752 r. w Sankt-Petersburgu był wynaleziony instrument zastępujący całą orkiestrę, który składał się z 40-80 myśliwskich rogów, każdy z nich był dokładnie przetwarzany i nastawiony na swój własny, niepowtarzalny dźwięk. Oczywiste jest, że rozmiary tu miały znaczenie: największy róg brzmiał nisko, a najmniejszy wydawał wysokie nuty.

15. Jonika

Jonika

Jeszcze niedawno ten instrument był integralną częścią każdego zespołu wokalno-instrumentalnego. Jonika – to znak towarowy elektronicznych instrumentów muzycznych produkowanych w NRD w 1959 roku. W Związku Radzieckim termin "jonika" był używany w stosunku do niewielkich instrumentów klawiszowych. Z biegiem czasu został zastąpiony przez tranzystory, które miały większą niezawodność.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty