15 kanionów, których piękno nie da się opisać słowami

Kaniony lub jak lubią nazywać je Europejczycy wąwozy, są doskonałym miejscem do przygód i niesamowitych podróży. W tym artykule proponujemy zapoznać się z najbardziej znanymi i malowniczymi kanionami świata.

Wielu z nas pewnie chciałoby zwiedzić miejsca, gdzie bardzo rzadko stąpa noga człowieka, a natura pozostaje nienaruszona. Do takich miejsc można zaliczyć tajemnicze i piękne kaniony, które uzyskały swoje niepowtarzalne kształty dzięki naturalnym żywiołom i "rzeźbiarskim" zdolnościom rzek, które płynęły na tym terenie miliony lat temu.

1. Kanion Antylopy

Kanion Antylopy
Kanion Antylopy 2
Kanion Antylopy 3
Kanion Antylopy 4

Kanion Antylopy znajduje się w południowo-zachodniej części USA, a żeby się tam dostać i zobaczyć całe piękno tego naturalnego zjawiska, będziesz musiał zapłacić za wycieczkę i przewodnika, ale te koszty są tego warte.

Będąc w tym kanionie, ujrzysz piękno tutejszych tuneli z ognistego czerwonego piaskowca, które wyginają się, jakby w tańcu, bawiąc się promieniami słońca. Takie oszałamiające kontury ściany kanionu były skutkiem wiatrów i okresowych powodzi po ulewnych deszczach.

2. Kanion Czaryński

Kanion Czaryński
Kanion Czaryński 2
Kanion Czaryński 3
Kanion Czaryński 4

W Kazachstanie jest piękny kanion w Czaryńskim Parku Narodowym, który znajduje się nie daleko od granicy z Chinami. Tutaj są najpiękniejsze i najbardziej fascynujące krajobrazy w całym kraju, a podróżni będą mogli znaleźć sobie nawet ekstremalne rozrywki, takie jak rafting, canyoning lub wędrówka interesującymi miejscami. Tutaj jest urokliwa Dolina Zamków, która otrzymał swoją nazwę ze względu na grupy gór skalistych, które wiją się na dnie urzekająco pięknego wąwozu.

3. Kanion rzeki Blade

Kanion rzeki Blade
Kanion rzeki Blade 2
Kanion rzeki Blade 3
Kanion rzeki Blade 4

Kanion rzeki Blade znajduje się w Południowej Afryce, i jest uważany za jeden z najbardziej rozległych na świecie, a na liście największych kanionów na świecie zajmuje trzecie miejsce. Ten kanion o długości 26 km łatwo dostępny i zachwyca turystów swoimi bujnymi wzgórzami, bogatymi w podzwrotnikową roślinność, a świat zwierzęcy tutaj po prostu oszałamiająco różnorodny.

4. Kanion Colca

Kanion Colca
Kanion Colca 2
Kanion Colca 3
Kanion Colca 4

Dolina Kolki wraz z tym samym kanionem przez długi czas była najbardziej niezbadanym terenem w Peru. Dolina ta była pełna legend, nazywano ją Zaginioną Doliną Inków, Doliną Ognia lub Cudów, do tej pory miejsca te znane są na całym świecie. Kanion Kolka, choć nie ma tak pionowych zboczy jak inne, ale przy tym jego głębokość – ponad 4 km – pozwoliła mu wejść do rankingu najgłębszych wąwozów. Będziesz tu również mieć niezapomniane spotkanie z majestatycznym ptakiem Andyjskim Kondorem, który z dumą unosi się nad wąwozem. A na popularnych szlakach turystycznych można spotkać mieszkańców sprzedających pamiątki i ubrania narodowe.

5. Miedziany kanion

Miedziany kanion
Miedziany kanion 2
Miedziany kanion 3
Miedziany kanion 4

Nie sposób nie wspomnieć o ogromnym meksykańskim kanionie Miedzianym, który składa się z sześciu osobnych wąwozów. Te kaniony pojawiły się dzięki temu, że w tych miejscach było sześć rzek. Istnieje wiele ciekawych i pięknych miejsc do uprawiania turystyki pieszej i jazdy rowerowej lub konnej. W kanionie mieszkańcy oferują turystom pamiątki i jedzenie.

6. Kanion del Sumidero

Kanion del Sumidero
Kanion del Sumidero 2
Kanion del Sumidero 3
Kanion del Sumidero 4

Jeszcze jeden wielki kanion Meksyku del Sumidero. Ten kanion uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie i najbardziej popularny wśród turystów. Sumidero nawet zobrazowany na herbie stanu Chiapas i jest jego główną atrakcją. Na dnie wąwozu płynie rzeka Grijalva, biorąca początek w Gwatemali, i przepływa przez dwa stany Meksyku, należących do zatoki Meksykańskiej.

7. Kanion Glen

Kanion Glen
Kanion Glen 2
Kanion Glen 3
Kanion Glen 4

Kanion Glen – park narodowy Stanów Zjednoczonych, położony pomiędzy granicami dwóch stanów Utah i Arizona, w którym znajduje się wspaniały Kanion Glen. Wcześniej był zwykłym, niezbyt znanym kanionem, ale w połowie XX wieku zaczęto budować tamę, która utworzyła urocze jezioro Powell na tym obszarze. Jezioro zaczęło przyciągać ciekawskich turystów, i stopniowo coraz więcej osób zaczęło przyjeżdżać tu, aby go podziwiać, dzięki temu Glen Canyon stał się sławny.

8. Kanion Coyote Buttes

Kanion Coyote Buttes
Kanion Coyote Buttes 2
Kanion Coyote Buttes 3
Kanion Coyote Buttes 4

Kanion Coyote Buttes również położony jest między stanami Utah i Arizona w USA, stał się sławny dzięki swojemu falistemu kształtowi ścian. Naukowcy uważają, że na miejscu tego kanionu trochę mniej niż 200 mln lat temu były wydmy, które z czasem skamieniały. I wszystkie te miliony lat wiatr, rzeki i inne zjawiska naturalne tworzyły wąwóz, a teraz możemy podziwiać te cuda na własne oczy.

9. Kanion Bryce

Kanion Bryce
Kanion Bryce 2
Kanion Bryce 3
Kanion Bryce 4

Kanion Bryce, w południowo-zachodniej części stanu Utah uważany jest za prawdziwy ogromny amfiteatr, cud natury i symbol Parku Narodowego Stanów Zjednoczonych. Od jego wielkości i piękna po prostu zapiera dech w piersiach. Ten kanion powstał dzięki erozji skał osadowych rzek i jezior, a także czynników atmosferycznych – wiatru, wody i lodu.

10. Kanion Kali Gandaki

Kanion Kali Gandaki
Kanion Kali Gandaki 2
Kanion Kali Gandaki 3
Kanion Kali Gandaki 4

W Nepalu jest jeden znajwiększych kanionów na świecie, który ma taką samą nazwę z rzeką - Kali Gandaki, która przepływa przez jego dno. Głębokość kanionu od najwyższych szczytów wynosi 6,8 km, dlatego jest on uważany za najgłębszy na świecie. Jego krajobraz bardzo uwielbiają fotografowie z całego świata.

11. Kanion Cheile Turzii

Kanion Cheile Turzii
Kanion Cheile Turzii 2
Kanion Cheile Turzii 3

Kanion Cheile Turzii znajduje się w Rumunii, jego strome zbocza przyciągają zwolenników sportów ekstremalnych z całego świata. Kanion ma bardzo wąskie dno, dzięki czemu jest niepodobny do żadnego innego.

12. Kanion Waimea

Kanion Waimea
Kanion Waimea 2
Kanion Waimea 3
Kanion Waimea 4

Kanion Waimea znajduje się na Hawajach i jest największym w oceanie Spokojnym. Tutaj natura, nietknięta przez człowieka, kształtowała się przez miliony lat, dlatego tem wąwóz jest tak popularny wśród turystów. Przyroda jest chroniona prawem i leśnikami, więc wszystko zachowało się w nienaruszonym stanie. Uważa się, że ten kanion powstał podczas ruchu skorupy ziemskiej, po czym jego teren i krajobraz "wyrzeźbiła i zmieniła" rzeka Waimea.

13. Kanion Palo Duro

Kanion Palo Duro
Kanion Palo Duro 2
Kanion Palo Duro 3
Kanion Palo Duro 4

Techaski kanion Palo Duro, choć nie może się pochwalić swoją głębokością – maksymalnie 256 metrów, ale znajduje się w rankingu największych dzięki swojej długości i szerokości (od 9,6 do 32 km szerokości i 193 km długości). Kanion jest bardzo fotogeniczny, dzięki temu, że jego ściany składają się z wielobarwnych skał, a krajobrazy są po prostu niepowtarzalne.

14. Kanion Yarlung Tsangpo

Kanion Yarlung Tsangpo
Kanion Yarlung Tsangpo 3
Kanion Yarlung Tsangpo 2

W Tybecie istnieje unikalny kanion Yarlung Tsangpo, położony wysoko w Himalajach, a od strony Północnej Indii on jak gdyby z całych sił stawi odpór przepływu rzeki Brahmaputra, za co uwielbiają go zwolennicy kajakarstwa ekstremalnego, ale jeszcze nikomu nie udało się przepłynąć go od początku do końca. Dostanie się do kanionu jest łatwe, więc przyroda tam zachowała pierwotny charakter. Kanion Yarlung Tsangpo uważany jest za najdłuższy (240 km długości) i prawie najgłębszy (głębokość ponad 6 km) na całej Ziemi.

15. Kanion de Chelly

Kanion de Chelly
Kanion de Chelly 2
Kanion de Chelly 3
Kanion de Chelly 4

Kanion de Chelly stał się na początku XX wieku narodowym pomnikiem USA, do dziś zachowały się tam ruiny osad Indian Anasazi i Navajo. Archeolodzy odnajdują tu artefakty z czterech okresów kultury indiańskiej, najstarsze z nich istniały jeszcze w 300 roku p. n. e. Warto zauważyć, że dostęp do kanionu jest ograniczony, turyści muszą znajdować się tam tylko z przewodnikiem, w szczególności, z plemienia Navajo, wyjątkiem jest odcinek kanionu "Ruiny Białego domu", który jest otwarty dla odwiedzających.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty