15 lifehacków XVIII wieku, które są aktualne do dziś

Mimo, że świat stale się rozwija i wszystko się udoskonala, wiele sztuczek ubiegłego wieku do tej pory znajduje swoje zastosowanie. Teraz możesz to sprawdzić.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie znał takiego słowa jak lifehack, a teraz zajrzymy w przeszłość i ocenimy skuteczność użytecznych porad, które były popularne na początku lat 90-tych XVIII wieku.

Jedna z firm tytoniowych wydała kartki, na których zostały przedstawione triki codziennego życia. Co ciekawe, minęło ponad 100 lat i wiele przydatnych wskazówek nie straciło na znaczeniu.

1. Wiatr teraz nie jest przeszkodą

ogień

Jeśli często chodzisz na wycieczki lub lubisz grillować na świeżym powietrzu, to ta porada jest dla ciebie. Aby na wietrze zapalić zapałkę, trzeba zrobić w niej małe nacięcia w stronę główki. Utworzone ”rowki” pomogą zatrzymać ogień i zwiększyć płomień.

2. Sposób na czyszczenie butelek w dowolnym miejscu

butelka

Nie ma pod ręką szczotki, aby umyć butelkę? Nie boję się, ponieważ z zadaniem poradzi sobie piasek. Trzeba wsypać do pojemnika niewielką ilość, dodać wodę i dokładnie wymieszać. Zanieczyszczenia znikną szybko, i po wypłukaniu można będzie ocenić doskonały wynik.

3. Tylko wysokiej jakości masło

masło

Niestety, wielu sprzedawców stara się sprzedać tanie produkty drożej. Na przykład, często zamiast masła można kupić margarynę, która szkodzi zdrowiu. Istnieje prosty test, jak można sprawdzić jakość. Weź kartkę papieru i posmaruj ją masłem, a następnie zapal. Jeśli podczas palenia się zaczął wydzielać się przyjemny, kremowy zapach, oznacza to, że zostało kupione właśnie masło, zaś margaryna będzie wydzielać silny nieprzyjemny zapach.

4. Drugie życie bukietu kwiatów

kwiatek

Dostawanie kwiatów zawsze sprawia przyjemność, ale szkoda, że bukiety długo nie stoją i już za kilka dni zaczynają więdnąć. Często spotykasz się z takim problemem? To dla ciebie jeden z lifehacków starych czasów – kwiaty, które zaczęły więdnąć, należy umieścić w gorącej wodzie i trzymać je tam tak długo, aż płyn ostygnie. Po tym bukiet można włożyć do naczynia z zimną wodą. Uwierz mi, wynik cię zaskoczy.

5. Równe kawałki chleba – nie ma problemu

chleb

Kto nie lubi świeżego miękkiego chleba, który praktycznie rozpływa się w ustach! Ale tutaj jest problem – trudno go pokroić w cienkie plastry. Jeszcze 100 lat temu ludzie zorientowali się, że w takiej sytuacji trzeba po prostu włożyć nóż do wrzątku i szybko wytrzeć. Sprawdź: podgrzany nóż delikatnie pokroi świeże pieczywo.

6. Lifehack dla miłośników koni

koń

Dziś w razie potrzeby każdy może przejechać się na koniu, zwracając się w specjalnych klubach. Jeśli chcesz znaleźć kontakt z tymi pięknymi zwierzętami, należy wiedzieć, jak prawidłowo zatrzymywać konia w biegu. Trzeba biec obok i złapać jedną ręką za najbliższym dyszel, a drugą – za lejce. To sprawi, że zwierzę się zatrzyma. Należy pamiętać, że krzyk, wymachiwanie rękami lub skoki tylko przestraszą konia i pogorszą sytuację.

7. Teraz drzazga nie będzie problemem

ręka

Często usunięcie drzazgi jest prawdziwym wyzwaniem. Nie trzeba igłą dłubać rany, aby wyjąć drzazgę, bo to jest bolesne i nieprzyjemne. Istnieje prosty i skuteczny sposób – weź mały słoik z szeroką szyjką i wlej do niego gorącą wodę prawie do krawędzi. Mocno przyciśnij skaleczoną część ciała do krawędzi, aby skóra zaciągnęła się do środka, jakby postawiłeś bańkę. To dziwne, ale para stopniowo wyciąga drzazgę ze skóry. A co najważniejsze – wszystko to odbywa się bezboleśnie.

8. Domowa gaśnica

pożar

W domu letniskowym, zwłaszcza z dala od cywilizacji, trzeba mieć wszystkie niezbędne rzeczy, które przydadzą się w różnych sytuacjach. Na przykład, jeżeli wybuchł pożar, wtedy można skorzystać z gaśnicy domowej roboty: do 2 l wody dodaj 0,5 kg soli i 250 g chlorku amonu. Nalej środek do butelek z wąską szyjką, a w przypadku pożaru wrzuć ją do ognia. Będzie to szansa na uniknięcie poważnych zniszczeń.

9. Niezwykły kulinarny lifehack

zupa

Jeśli chcesz, aby ugotowane ziemniaki okazały się suche i kruche, a nie lepkie, to podczas gotowania dodaj nie tylko szczyptę soli, ale także cukier. Nieoczekiwanie, prawda? Gdy ziemniaki ugotują się, wodę zlej, a garnek znowu postaw na ogień, stale potrząsając im, aby się równomierne wyschły.

10. Ocet uratuje sytuację

ocet

Nie zawsze można bezpiecznie donieść do domu zakupione jaja. Jeśli jajko pękło, to nie znaczy, że nie można go gotować, ponieważ na ten przypadek też istnieje lifehack, którego używano w starożytności: dodaj do wody trochę octu, a jajko nie wycieknie na zewnątrz.

11. Przechowywanie jaj poza lodówką

jajka

Ten lifehack ma bardzo stare korzenie, wcześniej ludzie przechowywali jaja przez długi czas w soli. Ważne jest, aby były całkowicie zanurzone w soli i nie zetknęły się z powietrzem.

12. Nie martw się, kwiaty nie wyschną

kwiatki

Jeśli trzeba będzie na długi czas wyjechać z domu, i nikt nie może przyjść podlewać kwiaty, nie martw się. Jest ludowy sposób, jak zorganizować podlewanie – zwiń razem od 3-ch do 6-ciu wełnianych nici, aby powstał sznurek. Jeden koniec zanurz w pojemniku z wodą, który powinien znajdować się powyżej poziomu doniczki, a drugi włóż do doniczki z rośliną.

13. Lifehack dla bezpieczeństwa

gaz

Groźną sytuacją, przed którą nikt nie jest zabezpieczony, jest wyciek gazu. Jeśli poczułeś podejrzany zapach, wtedy należy samodzielnie sprawdzić rury i połączenia pod kątem uszkodzeń. Przygotuj roztwór mydła i nałóż go pędzlem na całą powierzchnię. Jeśli pojawiły się bąbelki, to znaczy, że wyciek jest, i trzeba pilnie skontaktować się ze pogotowiem gazowym.

14. Ponowne zakorkowanie butelki z winem

but

Po otwarciu butelki wina korek się powiększa, i włożyć go z powrotem nie tak łatwo. Nie trzeba nadcinać go nożem, ponieważ jest prostszy sposób: zawiń korek w serwetkę i połóż go na podłodze, a następnie naciśnij butem i przez jakiś czas przetocz go po podłodze.

15. Aby nie ubrudzić się farbą

farba

Do malowania jest często używany pędzel, i jeśli malować wysoko umieszczone przedmioty, farba zacznie spływać po uchwycie i brudzić ręce. Aby tego uniknąć, trzeba wziąć mały kawałek tektury, wyciąć w środku otwór i szczelnie włożyć w nią pędzel. Ręce po naprawie pozostaną czyste.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty