15 najbardziej niezwykłych rzeźb z całego świata

Wśród wielu tradycyjnych i historycznych zabytków można zobaczyć bardzo oryginalne rzeźby, przy tworzeniu których rzeźbiarze i artyści nie ograniczali się do żadnych formalności i standardów.

Chcemy przypomnieć najbardziej niezwykłe i zaskakujące rzeźby z całego świata.

Mustangi w Las Colinas, Texas, Stany Zjednoczone

15 niezwykłych rzeźb 1

Jest to jedna z największych grup rzeźbiarskich koni na całym świecie. Statue są większe od prawdziwych mustangów w 1,5 razy, choć na zdjęciach ich rozmiar może wydawać się nie tak imponujący ze względu na znajdujące się w pobliżu wysokie budynki. U stóp zwierząt zostały zainstalowane specjalne fontanny, które naśladują plusk wody, wzbijanej kopytami.

Pomnik damskiej torebce, Włochy

15 niezwykłych rzeźb 2

Rzeźba została po raz pierwszy zaprezentowana we Włoszech na wystawie "Myśli. Przestrzeń. Dialog między naturą i wyobraźnią".

Pomnik projektanta, Krasnoyarsk, Federacja Rosyjska

15 niezwykłych rzeźb 3

Pomnik przedstawia miejsce pracy projektanta-drukarza: biurko, krzesło, komputer, lampa i nawet kurtka — nie tylko samego projektanta-drukarza.

Pistolet z zawiązaną w supeł lufą, Nowy Jork, Stany Zjednoczone

15 niezwykłych rzeźb 4

Rzeźba została stworzona przez szwedzkiego artystę Karola Fredrika Reuterswärda w końcu 1980 roku w pamięć o zabójstwie Johna Lennona.

Podróżnik, Marsylia, Francja

15 niezwykłych rzeźb 5

Cała seria figur zdobiących nie tylko ulice Marsylii, ale i wiele znanych światowych wystaw, poświęconych sztuce współczesnej.

Nieznany urzędnik, Reykjavik, Islandia

15 niezwykłych rzeźb 6

"Nieznanego urzędnika" w 1994 roku stworzył islandzki artysta i rzeźbiarz Magnus Tomasson. Jest to najbardziej dowcipna i wyrazista rzeźba w Reykjaviku, bogatym na małe formy architektoniczne i przy tym najbardziej niezauważalna

Rekin z Headington, Oxford, Wielka Brytania

15 niezwykłych rzeźb 7

Sens rzeźby jest znacznie głębszy niż może się wydawać z pozoru: była stwworzona do 41. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Rekin przedstawia piękną, ale potencjalnie śmiertelną rakietę.

De Vaartkapoen, Bruksela, Belgia

15 niezwykłych rzeźb 8

Pomnik ustawiony w 1985 roku na jednej z ulic w Brukseli, w dzielnicy Molenbeek. Fabuła przypomina scenę z komiksu: z kanalizacji nagle wychyla się młody dowcipas i powala policjanta chwytając obrońcę ładu i porządku za nogę. Autor – belgijski rzeźbiarz Tym Franzén.

Pomnik Nelsona Mandeli, Republika Południowej Afryki

15 niezwykłych rzeźb 9

Pomnik Nelsona Mandeli jest wykonany z 50 lekkich, stalowych prętów – zgodnie z liczbą lat od dnia aresztowania Mandeli. Jego obraz jest widoczny tylko z pewnego punktu, z innych punktów widzenia jest to po prostu zestaw stojących obok siebie słupków.

Siła natury, Katar

15 niezwykłych rzeźb 10

Tak nazywa się seria rzeźb włoskiego artysty Lorenzo Quinn (Lorenzo Quinn), w których przedstawiona jest kobieta utrzymująca glob za pomocą kawałka tkaniny. Rzeźby ustawione w wielu miastach na całym świecie — w Anglii, USA, Monako i Singapurze.

Obrączki, Vancouver, Kanada

15 niezwykłych rzeźb 11

To jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Vancouvera. Pierścienie wykonane są ze stali, aluminium i szkła. Ustawione pod kątem i wydaje się jakby miały zaraz stracić równowagę. W rzeczywistości "obrączki" mocno "siedzą" na podstawie, symbolizując trwałość związku małżeńskiego.

Ludzie na brzegu rzeki, Singapur

15 niezwykłych rzeźb 12

Chong Fah Cheong, autor tej kompozycji jest znany z dużej liczby rzeźb przedstawiających ludzi, którzy żyją i pracują nad rzeką Singapur.

Pomnik Franza Kafki, Praga, Republika Czeska

15 niezwykłych rzeźb 13

Autorski pomysł rzeźbiarza Jarosława Rodanu dokładnie nie jest wiadomy. Jedna z wersji nawiązuje do powieści Kafki "Historia jednej walki", której bohater pozazdrościł wypadkowemu towarzyszowi podróży i wspiął się na jego ramiona, aby zobaczyć świat cudzymi oczami. Będąc w "obcej skórze" pozbył się zazdrości do nieznajomego, ponieważ każdy ma swój własny ból.

Biurokratyczna Temida, Dania

15 niezwykłych rzeźb 14

Rzeźba duńskiego artysty Jensa Galshiotа przedstawia otyłą postać bogini sprawiedliwości – symbol bogatego przemysłowego świata, która siedzi na plecach wychudzonego, wycieńczonego murzyna.

Pomnik Zygmunta Freuda, Praga, Republika Czeska

15 niezwykłych rzeźb 15

Według jednej z popularnych wersji Dawid Czarny pokazał w ten sposób oderwanie intelektualistów od pospolitego ludu. Mistrz włożył w swoje dzieło taką magiczną atrakcyjność, że goście Pragi nigdy nie wybaczą sobie jeśli nie zobaczą "zawieszonego" kamiennego Freuda.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty