15 przedmiotów, które szkodzą zdrowiu

Aby być zdrowym nie wystarczy 3 razy tygodniowo uprawiać sport. Niektóre przedmioty z życia codziennego bardzo szkodzą naszemu zdrowiu, więc warto ich się pozbyć.
kuchnia

Zdziwisz się, gdy się dowiesz, ile na twojej kuchni znajduje się przedmiotów, które są bardzo szkodliwe. Nie mówimy o majonezie i chipsach, lecz o przedmiotach codziennego użytku, o takich jak plastikowe naczynia lub odświeżacze powietrza.

1. Stare plastikowe pojemniki na pierwszym miejscu na naszej liście

pojemniki

Pojemniki wykonane z przezroczystego, sztywnego tworzywa sztucznego lub z poliwęglanu (PC) zawierają BPA, czyli Bisfenol A. Ten związek oddziałuje na poziom hormonów w naszym organizmie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób, na przykład nowotworów. Nie zważając na to, że niektórzy producenci zastąpili ten element bezpieczniejszym, jednak na pewno nie znajdą się na twojej kuchni, ponieważ produkowane na razie są tylko w Japonii. Pod wpływem wody (przecież musisz je myć!) chemikalia przedostają się do żywności, napojów i trafiają do naszego organizmu. Więc wyrzuć wszystkie plastikowe pojemniki, sztućce do kosza i używaj szklanych, metalicznych lub papierowych pojemników.

2. Odświeżacze powietrza

Odświeżacze powietrza

Chociaż producenci gwarantują, że odświeżacze powietrza nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, jednak zawierają one substancje nazywane ftalanami, które obniżają poziom testosteronu i zakłócają rozwój narządów płciowych, powodują alergie. Co zamiast odświeżaczy? Wietrzenie powietrza zamiast maskowania nieprzyjemnego zapachu sztucznym aromatem lawendy.

3. Mydło antybakteryjne – kolejne posunięcie marketingowe, zwykłe oszukiwanie konsumentów

Mydło antybakteryjne

Niby antybakteryjne, ale skuteczność ta sama co przy zwyczajnym mydle. I nie są bezpieczne, bo zawierają triclosan, powstrzymujący co prawda wzrost bakterii, ale też powodujący alergie, nowotwory i zaburzenia hormonalne u zwierząt, więc to samo może być z człowiekiem. Więc jeśli będziesz używać mydła antybakteryjnego możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu, a nie zadbać o higienę osobistą.

4. Zużyte szczoteczki do zębów.

Zużyte szczoteczki do zębów

Pamiętasz, gdy ostatnio wymieniałeś szczoteczkę do zębów? Jeśli nie, to najlepiej kup nową. Jeśli myć zęby rano i wieczorem, to w końcu drugiego miesiąca już będzie postrzępiona. Więc ten przedmiot higieny należy wymieniać co trzy miesiące. Powód? Jest oczywisty. Postrzępione szczoteczki są mniej skuteczne w czyszczeniu zębów i zwalczaniu próchnicy, więc niebawem będziesz musiał udać się do dentysty, na co wydasz więcej pieniędzy niż na zakup nowej szczoteczki do zębów.

5. Niepotrzebne rzeczy

Niepotrzebne rzeczy

W tym przypadku chodzi o zdrowie... psychiczne. Natrafianie na rzeczy, które czekają na lepsze dni wzbudza tylko poczucie winy i frustrację, a przedmioty, które są bezużyteczne, będą cię jedynie denerwować. Najlepiej ich się pozbyć – od razu poczujesz się lepiej. To pomoże nie tylko uporządkować zagracone mieszkanie, ale również myśli w twojej głowie.

6. Resztki z obiadów w lodówce

Resztki z obiadów

Każdy z nas miał do czynienia z następującą sytuacją: po jakiejś imprezie pozostaje kilka nietkniętych potraw. Szkoda jest je wyrzucać, więc wstawiamy je do lodówki, aby nazajutrz podgrzać je i spokojnie zjeść w gronie rodzinnym. Jednak w następnym dniu ktoś je w szkole, ktoś w pracy, więc pokarm pozostaje nietknięty w lodówce i tak w ciągu kilku dni. Wreszcie przypominasz sobie, że masz jedzonko w lodówce, jednak już minęło trzy dni. I w tym wypadku pierwsze o czym musisz pamiętać – posiłki przygotowywane na bazie lub z dodatkiem mięsa nie można przechowywać dłużej niż trzy dni. Zasada jest taka: jemy od razu, w ciągu trzech dni, albo mrozimy. W innym razie grozi nam kontakt z listerią, bakterią powodującą poważne zatrucia pokarmowe. Listeria jest odporna na niskie temperatury około 0 stopni, więc może powodować poronienie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a w niektórych wypadkach nawet zgon. Więc jeśli twoje potrawy przechowują się w lodówce już ponad trzy dni najlepiej wyrzuć je do kosza nie ryzykuj własnym zdrowiem.

7. Wyczerpane tusze do rzęs

tusze do rzęs

W buteleczce pozostaje nieco tuszu, więc kupujesz nowy, a stary szkoda wyrzucić. Gdy kończy się kolejny tusz, wspominasz, że masz jeszcze stary, więc możesz go użyć, dopóki nie kupisz nowy. Jednak tego kategorycznie nie można robić. W buteleczce tuszu może żyć wiele zarazków, dlatego zaleca się rezygnowanie z tych, które wykorzystujemy przez 2–3 miesiące od otwarcia. Im więcej pompujemy do niego powietrza, tym nie tylko szybciej zasycha, ale też, pod wpływem wilgoci, rozwija się w nim więcej zarazków. Podstawową funkcją tuszu do rzęs jest ochrona oczu przed bakteriami, a gdy używasz starego tuszu narażasz oczy na niebezpieczeństwo. Więc zapomnij o wyczerpanym tuszu do rzęs i zadbaj o własne oczy.

8. Stary brudny futerał z soczewkami jest tak samo szkodliwy jak wyczerpany tusz do rzęs.

Brudny futerał

Futerał z soczewkami musisz dokładnie czyścić , następnie dokładnie wysuszyć i codziennie używać specjalnego roztworu.Używaj pojemnika do soczewek zgodnie z zaleceniami producenta i wymieniaj go regularnie, najlepiej co trzy miesiące. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi infekcjami oczu, np. owrzodzeniem rogówki.

9. Przeterminowane przyprawy

przyprawy

Nie zatrujesz się nimi, ale również nie dodadzą aromatu pokarmowi jak świeże przyprawy. Jedynie mogą upiększyć twoją kuchnię, jeśli umieścisz je w ładnych pojemniczkach. Jeśli natomiast chcesz, aby twoje potrawy były smaczne i aromatyczne, to najlepiej wyrzuć stare przyprawy i kup nowe.

10. Przeterminowane filtry przeciwsłoneczne

filtry przeciwsłoneczne

W przypadku kremu do opalania data ważności naprawdę ma znaczenie. A to dlatego, że substancje chemiczne, które blokują wpływ Słońca na naszą skórę (m.in. chronią skórę przed starzeniem i rakiem), rozkładają się w czasie, w wyniku czego skóra przedwcześnie się starzeje. Więc zanim udasz się na plażę, sprawdź czy twój filtr przeciwsłoneczny nie jest przeterminowany. W innym wypadku wyrzuć go i kup nowy.

11. Stare błyszczyki

Stare błyszczyki

Błyszczek skupia dużą ilość szkodliwych bakterii, które aktywnie rozmnażają w zamkniętej tubce. To zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń, jeśli trafi do ranki na ustach. Liczba konserwantów stosowanych do produkcji błyszczyków sprzyja rozwijaniu się w nich bakterii, które mogą wywołać nawet np. zapalenie opon mózgowych czy posocznicę. Dlatego tak ważne jest pilnowanie daty ważności i pozbywanie się tych produktów, które ją przekroczyły. Okres przydatności błyszczków jest oznaczony na opakowaniu.: 3, 6, 12 miesięcy. Nie narażaj swoje usta na niebezpieczeństwo i zmieniaj błyszczek do ust co 6 miesięcy.

12. Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza

Jeśli korzystasz z oczyszczacza powietrza w domu, to jest wspaniale, ponieważ naukowcy z USA udowodnili, że jakość powietrza w domu jest 25-100 razy gorsza niż na ulicy. Oczyszczacze powietrza służą do usuwania nieprzyjemnych zapachów, kurzu, bakterii! Jednak należy pamiętać o tym, że regularnie należy wymieniać filtry, ponieważ na nich skupia się pleśń i bakterie. Nie zapominaj o klimatyzatorach, w których również znajdują filtry, które warto regularnie czyścić.

13. Rozciągnięte biustonosze

Rozciągnięte biustonosze

Czas na nowy biustonosz. Jeśli odczuwasz, że twój stary biustonosz więcej nie podtrzymuje biustu, to jest właśnie sygnałem, że musisz go wymienić: wymiana rozciągniętych biustonoszy nie tylko zmniejszy ból pleców, ale też... spowolni naturalny proces starzenia się tkanki piersi.

14. Gąbki kuchenne

Gąbki kuchenne

Gąbka ma do czynienia z dużą ilością bakterii, o których nawet nie podejrzewasz, więc gąbkę należy wymieniać 2-3 razy tygodniowo. Fachowcy zalecają używania specjalnej ściereczki do mycia naczyń – ona jest cieńsza od gąbki, więc szybciej wysycha, nie skupia bakterii, które uwielbiają wilgotne środowisko. Jednak je również należy wymieniać kilka razy tygodniowo.

15. Plastikowe deski do krojenia

Plastikowe deski do krojenia

Po pierwsze, już po pierwszym użyciu na niej pozostają rysy i zacięcia, co wygląda niezbyt estetycznie. Po drugie, bakterie, które trafiają do takiego zacięcia szybko się rozmnażają, więc trudno będzie ich się pozbyć. W odróżnieniu od plastikowych mniej niebezpieczne są deski drewniane, ponieważ zawierają żywice, które są naturalnie antybakteryjne.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty