15 rzeczy, które musi wiedzieć każdy ojciec dziewczynki

Dla tych, kto chce zbudować z dziećmi ciepłe relacje.
15 rzeczy

"Od ludzi, którzy dowiadują się, że ja mam cztery córki i syna, najczęściej słyszę takie słowa: "Cztery córki? To masz brak szczęścia! Pomyśl co będzie, kiedy oni zostaną nastolatkami?" Jeśli uczciwie, jest mi żal tych ludzi. Zrozumcie, kiedy masz cztery córki – to jest ogromne bogactwo!

Każdego dnia możemy powiedzieć sobie: "Kocham cię silniej niż wczoraj" – a wychowanie córek – to radość, a nie ciężar. Jestem ojcem już 11 lat i w ciągu tego czasu dużo czego zrozumiałem. Swoje doświadczenie potrafiłem wyrazić w 15 punktach" – tak zaczyna się artykuł ojca wielodzietnego Justina Riklefsa. Kochający ojciec rozumie: żeby zbudować ciepłe relacje z dzieckiem należy go zrozumieć i zaprzyjaźnić się z nim. I taki spis pomoże wam w tym.

1. Ona potrzebuje waszej miłości.

Nauczcie się pokazywać córce swoją miłość. Ona potrzebuje jej więcej aniżeli pieniędzy, czy prezentów. Brak obcowania nie można tym odszkodować. Nikt na świecie nie da jej takiego uczucia pewności i obrony jak kochający ojciec. Ona będzie rosnąć i robić błędy, zasmucać was, może być czasami drastyczną i brutalną, być może nawet zechce na jakiś czas pójść z domu. Ale nie musicie dawać jej żadnego powodu wątpić w waszej miłości. Ona musi wiedzieć, że kochacie ją taką jaką ona jest, i że w rodzinnym domu jej zawsze przebaczą i zrozumieją. Nie wahajcie się mówić o tym na głos wiele-wiele razy. Po prostu spójrzcie jej do oczu i powiedzcie: "Kocham cię".

2. Od was zależy, jakiego partnera w życiu ona wybierze.

Od waszego stosunku do córki zależy wybór tego, kto zostanie jej mężem. Jeśli jesteście dobrym ojcem, ona będzie szukać chłopca podobnego do was. Jeśli nie, to będzie jej bardzo ciężko wyjść za mąż i znaleźć sobie kogokolwiek. W pomyślnych rodzinach z kochającym ojcem malutkie dziewczynki często mówią: "Urosnę i wyjdę za mąż za ojca". To dobry wskaźnik. A więc zachowujcie się poprawnie.

3. Słuchajcie takiej muzyki, jaką słucha ona.

Kiedy dziewczynka staje się nastolatkiem, u niej pojawia się miłość do współczesnej muzyki, która wam nie zawsze jest do smaku. Postarajcie się zrozumieć, co jej w tym podoba się. Posłuchajcie dysku razem z nią, chodźcie na koncert modnego zespołu, żeby wam było o czym mówić. Kiedy z córką jedziecie w samochodzie, nie przełączajcie muzyki, którą ona wybrała. Wreszcie pamiętajcie, że czas kiedy ona jeździ z wami, szybko zakończy się. A obraza pozostanie.

4. Ona widzi, jak stosujecie się do jej matki.

To jest najważniejsza rada w naszym spisie. Możecie korzystać się tylko z niej i sukces waszych relacji z córką jest zabezpieczony. Ona jest prosta: nie męczcie się pokazywać dzieciom, że kochacie ich matkę i troszczycie się o wasze małżeństwo. Biorąc udział w dziecięcym życiu, nie zapominajcie o waszym osobistym życiu. Znajdujcie czas, żeby chodzić we dwójkę z żoną do teatru, do restauracji, zorganizujcie krótką podróż bez dzieci. Pokazujcie dzieciom, że żona jest dla was większym priorytetem aniżeli one. To jest pożytecznie nie tylko dla wzmocnienia waszego małżeństwa, ale i dla kształtowania stosunku do małżeństwa waszych dzieci.

5. Nie oddalajcie się od córki, kiedy ona staje się nastolatkiem.

Z 11 do 15 lat zaczyna się ciężki wiek, kiedy wasza córka zmieni się i zewnętrznie (stanie się mniej piękną), i wewnętrznie, stanie się nieposłuszną i niegrzeczną. Nie oddalajcie się od niej w tym skomplikowanym okresie, zachowujcie emocjonalny związek. Bądźcie świadome jej problemów, interesów, zajęć, chłopaków i wszystkiego innego, żeby ona mogła odwołać się do was o dowolną pomoc. Nie śmiejcie się nad nią, jeśli ona wzięła waszą maszynkę do golenia, żeby ogolić nogi. Musicie zawsze traktować jej z miłością i rozumieniem, nieważnie ile ma – 5 czy 15 lat.

6. Uprawiajcie z nią sport, to wzmacnia charakter.

Żeby z dziewczynki urosła zdrowa i silna kobieta, ona musi pokochać sport i w tym możecie jej pomóc. Róbcie z nią gimnastykę, bierzcie ze sobą na poranne biegi, czy na rowerowe przejażdżki, nauczcie pompek, grajcie w gry sportowe na powietrzu. Dziewczynki nie powinny urosnąć słabe. Sportowa twierdza pomoże zyskać duchowej twierdzy i twardości charakteru. Przecież dziś kobiecość – to nie tylko sukienki z falbankami, to siła ciała i ducha.

7. Częściej urządzajcie malutkie święta.

Dzieciństwo musi pozostać w pamięci córki najszczęśliwszym wspomnieniem. A tę pamięć formują małe przyjemności i wydarzenia. Na przykład uczcijcie 10-lecie córki nie siedzeniem przy stole, a niewielką podróżą na 3–4 dni. Niech ona spisze spis miejsc czy krajów, które jej chce się odwiedzić, razem omówcie go i wybierzcie możliwy do przyjęcia dla was wariant. Zaufajcie jej złożyć trasę i spis tego, co wziąć ze sobą. W drodze powierzycie jej prowadzić dzienniczek. Nie zapomnijcie aparatu fotograficznego, żeby potem zrobić album na pamiątkę.

W końcu każdego tygodnia obejrzyjcie razem ciekawe filmy, a potem niech każdy napisze swoje wrażenia. Czy organizujcie w niedzielę uroczyste śniadanie. Czy zawiedźcie tradycję po niedzielach pić gorącą czekoladę w przytulnej kawiarni. W weekendy można wybrać się na krótki spacer do ciekawych miejsc waszego miasta. Nie leńcie się wymyślać takie wydarzenia, fotografujcie je. Wypełniajcie emocjonalną pamięć waszej córki wydarzeniami, przeprowadzonymi razem z wami.

8. Nauczcie ją, że w życiu jest ważniej oddawać niż brać.

Coś dziwnego odbywa się, kiedy dzieci rozumieją, że wszechświat nie obraca się tylko wokół nich. Że nie tylko oni potrzebują pomocy, że ostatni kawałek ciasta należy zostawić dla innych. Wyjaśnijcie im, że życie stanie się lepsze, jeśli będziemy pomagać innym ludziom. Że nie wolno myśleć tylko o sobie, że czasami lepiej być ostatnim w kolei niż rozepchawszy innych, przeleźć pierwszym. Że kiedy jesteś nieprawy, należy uczciwie to przyznać.

9. Bądźcie obok na najważniejszych wydarzeniach w jej życiu.

Oczywiście, że większość rodziców pracują, są zajęci swoją karierą i u nich nie ma tak dużo wolnego czasu. Ale jednak – starajcie się nie przepuszczać ważne wydarzenia w życiu córki, bądź to koncert w szkole muzycznej, sportowe współzawodnictwa, czy wystawa jej rysunków. I nie męczcie się chwalić ją, bez względu na wyniki. Nawet jeśli w tym dniu was zapraszają na mecz piłkarski, wyznaczcie swoje priorytety: mecze jeszcze powtórzą się, a dzieciństwo waszej córki – nie. Ono pójdzie na zawsze.

10. Kiedy jesteście w domu, wyłączcie swój telefon komórkowy.

Duży błąd wielu rodziców jest w tym, że przyszedłszy do domu oni faktycznie przedłużają być nieobecni. Oni nie odrywają się od telefonu, odpowiadają na listy, piszą w Twitterze, czytają strony na Facebooku. A o tej porze wasza malutka córka czeka, kiedy zwrócicie na nią uwagę. Wyłączajcie telefon od razu, przestępując próg domu. Poświęćcie trochę czasu tej, która czekała was cały dzień, pobawcie się z nią, czcijcie książkę czy po prostu posiedźcie w objęciach i pożartujcie. Pamiętajcie o tym, że bardzo szybko ona będzie mieć inne interesy i już nie zechce być w domu, gdzie na nią nie zwracają uwagi.

11. Nauczcie się robić warkocze.

Oczywiście, to jest naprawdę kobieca sprawa czesać córki, robić warkocze i zawiązywać końskie ogony, ale ojciec musi umieć i to, na wszelki wypadek. Raptem we dwójkę z córką pojedziecie na wakacje? Ponadto doświadczeni psycholodzy uważają, że ojciec musi umieć nie tylko robić fryzury, ale i pomalować córce paznokcie, jeśli to będzie trzeba. To pokaże jej, że mężczyzna może być nie tylko silny, ale i delikatny.

12. Chodźcie z córką dokądkolwiek we dwójkę.

Chociażby kilka razy w roku zapraszajcie córkę na "randkę" bez mamy i innych członków rodziny. Idźcie z nią razem do kina, teatru, czy do restauracji. Takie spotkania pokażą jej, jak mężczyzna musi zachowywać się z kobietą. Otwierajcie przed nią drzwi samochodu, pomagajcie zdjąć i założyć płaszcz, mówcie komplementy, żartujcie, dajcie jej wybrać w restauracji to, czego chce się jej i zapłaćcie rachunek. Dajcie jej poczuć się "dziewczyną na milion dolarów". To was nie zrobi biedniejszym. Wymyślajcie swoje warianty, gdzie i jak przeprowadzić kilka godzin z córką. Możecie we dwójkę pojechać do parku na rowerach, czy do księgarni, ale to wydarzenie powinno być zaplanowane zawczasu, jak prawdziwa randka.

13. Wyjaśnijcie jej, że atrakcyjny wygląd zewnętrzny – to jeszcze nie wszystko.

Psycholodzy uważają, że właśnie ojciec musi wyjaśnić córce, że piękność wewnętrzna jest o wiele ważniejszą zewnętrznej, że właśnie wewnętrzna istota dziewczyny, jej charakter, szczerość, jej samoocena – to jądro, które pozwoli jej odnaleźć w życiu właściwą drogę. Wychowywać córkę we współczesnym świecie zmysłowych wykwintnych standardów jest bardzo trudno. Ale właśnie wy możecie jej wyjaśnić, żeby sprawić wrażenie, nie trzeba obnażać każdego kawałeczka swojego ciała.

14. Nie przegapcie dzieciństwo!

Życie nie idzie, a pędzi z ogromną szybkością. Jest człowiek, któremu teraz jesteście potrzebni, który nazywa was ojcem. Cieszcie się rolą ojca, nie przepuśćcie dzieciństwa waszych dzieci – ono przeleci szybko, bez mgnienia oka!

15. Nie bójcie się prosić córkę o przebaczenie.

Wiele rodziców robią wszystko możliwe dla swoich córek, ale i oni nie są aniołami: zdarza się, że ojciec mówi niesprawiedliwe słowa, nie wykonuje swoich obietnic. Nie bójcie się prosić córkę o przebaczenie, kiedy nie macie racji. To nie upuści waszego autorytetu. Jeśli nie umiecie przepraszać, uczcie się, dopóki nie jest za późno. Te słowa muszą iść od serca. Tylko to zrobi was bliżej z córką, i ona wam wybaczy.

źródło:GoodHouse
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty