15 szybkich i skutecznych sposobów na ból zęba

Ból zęba dostarcza wiele niedogodności. Ząb może mocno boleć, kiedy jesz lub pijesz, nachmurzasz się lub uśmiechasz, a czasami nawet gdy po prostu oddychasz, bo nad nim przechodzi zimne powietrze. Wybraliśmy kilka metod niekonwencjonalnych pomocnych przy bólu zęba.

Oczywiście lepiej od razu zwrócić się z takim problemem do dentysty, ale w nagłych przypadkach można użyć i sprawdzonych domowych środków lub innych metod.

1. Pomasuj małżowinę uszną.

ucho

Jeśli masz bóle po prawej stronie szczęki, przytrzymaj górną krawędź prawego ucha palcem wskazującym i kciukiem prawej ręki i pomasuj. Przy tym trzeba lekko sciskać małżowinę między palcami w kierunku od dołu do góry. Następnie od razu pomasuj płatek ucha.

2. "Zmyj" ból zęba.

woda

Nabierz pełne usta wody w temperaturze ciała i dobrze wypłucz jamę ustną. Dokładne płukanie pomoże złagodzić ból, jeśli jest on spowodowany przez cząsteczki żywności.

3. Trochę alkoholu nie zaszkodzi.

alkochol

Potrzymaj nad chorym zębem duży łyk koniaku, wódki lub whisky. Dziąsła "wchłoną" pewną ilość alkoholu i zdrętwieją. Lecz alkohol lepiej nie łykać, a wypluć.

4. Ostrożnie oczyść zęby nicią dentystyczną.

zęby

Płukanie nie pomogło? Wyciągnąć kawałek jedzenia między zębami można spróbować za pomocą nici. Ale trzeba działać bardzo ostrożnie. Jeśli uszkodzisz dziąsła, poczujesz innego rodzaju ból.

5. Pomasuj dłonie.

masaż

Kiedy boli ząb, masaż dłoni lodem jest w stanie na 50% złagodzić ból. Przetrzyj kostką lodu obszar, gdzie "spotykają się" kości palca wskazującego i kciuka, trochę naciśnij na niego. Ta metoda naprawdę jest skuteczna, ponieważ przy masowaniu impulsy wysyłają się wzdłuż dróg nerwowych, którymi przekazywany jest ból zęba.

6. Zażyj aspirynę.

aspiryn

Wielu ludzi nie wierzy w skuteczność tej dawnej metody, ale aspiryna naprawdę działa nie gorzej od nowoczesnych silnych leków przeciwbólowych. Najważniejsze – brać ją co 4-6 godzin. Tylko nigdy nie przykładaj tabletek bezpośrednio do dziąsła! Może to spowodować oparzenie.

7. Płucz usta wodą z solą.

słona woda

Jeśli dokwiera Ci silny ból, może pomóc sól fizjologiczna. Trzeba wymieszać w szklance 5 g soli i 250 ml wody, a następnie płukać nią jamę ustną po każdym posiłku. Tylko uważaj, aby woda miała temperaturę ciała, inaczej ból się nasili.

8. Posmaruj ząb olejkiem goździkowym.

olejek

Nałóż trochę olejku goździkowego na ząb lub lekko zamocz w nim wacik i przyłóż go do dziąsła. To naprawdę pomaga! Nawet dentyści używają olejku goździkowego do wytwarzania opatrunków leczniczych na próchnicę lub do czyszczenia kanałów korzeni zęba.

9. Popłacz.

łzy

Według wyników badań szwedzkich stomatologów podczas płaczu zmniejsza się wrażliwość na ból, ponieważ w dziąsłach spada ciśnienie krwi. Nie możesz płakać? Łzy można wywołać, wdychając zapach posiekanej surowej cebuli.

10. Uprawiaj seks.

sen

Połącz przyjemne z pożytecznym. Skutecznym sposobem na ból zęba jest seks. Do tego wniosku doszli czescy lekarze. Ich zdaniem seks pomoże się rozluźnić, a w niektórych przypadkach i całkowicie usuwa ból zęba, ponieważ intymne stosunki przyczyniają się do wytwarzania endorfin i poprawiają krążenie krwi w jamie ustnej.

11. Idź na siłownię.

sport

Kilka lat temu francuscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, aby dowiedzieć się, jak wpływają na wrażliwość na ból ćwiczenia fizyczne. Okazało się, że próg bólu znacznie spada, jeśli organizm działa. Więc czasami warto pójść nie do dentysty, a na siłownię.

12. Oszukaj swoje zakończenia nerwowe.

pisak

Aby pozbyć się bólu zęba, przełącz strefy półkuli mózgu, czyli oszukaj je. W ten sposób zakończenia nerwowe i ich sygnalizatory zamienią się miejscami. Na chwilę zostań praworęczną lub leworęczną, załóż zegarek na prawej ręce zamiast lewej lub pierścionek na lewej zamiast prawej.

13. Stosuj czosnek nie tylko do ochrony przed wampirami.

czosnek

Zgnieciony czosnek w przypadku zaawansowanej próchnicy doskonale eliminuje ból zęba. Należy go lekko doprawić solą, umieścić na zakażonym miejscu, przykryć wacikiem i ścisnąć zęby.

14. Spróbuj smacznego lekarstwa.

sadło

Na ból zęba pomaga słonina. Po prostu umieść mały kawałek między dziąsłem a chorym zębem. Po 15-20 minutach ból ustąpi, a słoninę można zjeść.

15. Użyj octu jabłkowego.

ocet

Umieść na zapalonym obszarze wacik zamoczony w occie jabłkowym. Po 2-3 minutach ból zęba się wyciszy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty