15 unikalnych historii medycznych, które można nazwać prawdziwym cudem

Takich ludzi nazywają szczęściarzami, ponieważ udało im się przeżyć sytuacje zagrażające życiu. W niniejszym artykule historie medyczne, w które trudno uwierzyć.

Medycyna ciągle się rozwija, dzięki czemu lekarze każdego dnia mogą ratować tysiące ludzkich żyć. Znamy historie, które można nazwać prawdziwym cudem. Opowiadają o tym, jak ludziom udało się przeżyć sytuacje zagrażające życiu.

1. Pająk, który uratował sparaliżowanego mężczyznę

pająk

Dwadzieścia lat temu David Blancarte miał wypadek motocyklowy, w wyniku którego stracił władzę w nogach. Pewnie do dziś by nie chodził, gdyby nie pewien jadowity pająk (pustelnik), który go ugryzł. David trafił do szpitala. Wkrótce okazało się, że jakimś cudem do nóg pacjenta zaczęły znów napływać sygnały nerwowe. Rehabilitacja sprawiła, że po pięciu dniach Blancarte znów mógł pójść na spacer.

2. Dziewczyna o metalowym ciele

ciało

Katrina Burgess uległa fatalnemu wypadkowi, z którego ledwo uszła z życiem. Została przywieziona do lekarzy ze złamaną szyją i kręgosłupem, kilkoma złamanymi żebrami i przekłutymi płucami. Chirurdzy zdecydowali się użyć drastycznych metod: poskładali jej ciało za pomocą metalowych prętów. Wszczepili jej 11 metalowych prętów, które miały utrzymać jej ciało w ryzach. Dopiero po upływie tygodnia chirurdzy zespolili czaszkę dziewczyny z kręgosłupem za pomocą metalowej płytki i tytanowych prętów. Po upływie pięciu miesięcy dziewczyna przestała brać leki przeciwbólowe. Katrina nie tylko przeżyła, ale również została modelką.

3. Przeżył z kluczem w głowie

oko

2-letni Nicholas Holderman bawiąc się ze swoimi braćmi, upadł na kluczyki samochodowe. Jeden utkwił mu głęboko w prawym oku, niemal wbijając się w mózg. Nicholas błyskawicznie został przewieziony helikopterem do szpitala. Na szczęście zabieg się powiódł i chirurdzy usunęli kluczyk z oka dziecka. Trzy miesiące po wypadku, na twarzy Nicholasa nie było śladu po zdarzeniu. Malec widzi na prawe oko.

4. Człowiek, który przeżył upadek z 47 piętra

wysoki

W 2007 roku dwaj bracia, Alcides i Edgar Moreno, pracowali na 47. piętrze nowojorskiego wieżowca. W ułamku sekundy platforma, na której mężczyźni stali, myjąc okna, runęła w dół. Edgar nie przeżył upadku z wysokości 150 metrów, natomiast jego brat w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Alcides miał połamane ramię, żebra, nogi, a także poważny uraz kręgosłupa. Lekarze nie dawali mu żadnych nadziei na powrót do zdrowia. Tymczasem Moreno po każdej z 16 operacji, którym został poddany, czuł się coraz lepiej. Po sześciu miesiącach odzyskał pełną władzę w nogach.

5. Stymulacja magnetyczna pomogła wyjść ze śpiączki

magnes

Joss Willa uległ ciężkiemu wypadkowi na skutek, którego zapadł w śpiączkę. 3 lata był w śpiączce. Udało mu się wybudzić ze śpiączki dzięki staraniom lekarzy. Zastosowali TMS: przezczaszkowa stymulacja magnetyczna – nieinwazyjna metoda powodująca depolaryzację i hiperpolaryzację neuronów. TMS korzysta z indukcji elektromagnetycznej w celu wywołania słabego napięcia elektrycznego przy pomocy szybko zmieniającego się pola magnetycznego. Może to powodować aktywność w poszczególnych częściach mózgu i wywołanie niewielkiego dyskomfortu, pozwalającego na badanie funkcjonowania mózgu i jego połączeń. Przed tym TMS była testowana jako urządzenie stosowane w terapii wielu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak: migrena, wylew, depresja i halucynacje słuchowe. Joss wybudził się ze śpiączki po 15 zabiegach. Jednak po 30 zabiegu stan zdrowia mężczyzny nagle się pogorszył. Willa nie powrócił do normalnego życia, jednak nie zapadł powtórnie w śpiączkę. On mówi i wyraża emocje.

6. Powrót z zaświatów

historia

Jednym z najgłośniejszych cudów medycznych ostatnich lat jest przypadek 59-letniej Amerykanki Val Thomas, u której po dwóch rozległych zawałach lekarze orzekli śmierć mózgu. Zanim odłączono kobietę od maszyny respiracyjnej, odnotowano pierwsze objawy stężenia pośmiertnego. Zgodnie z procedurami umieszczono ją w chłodnym pomieszczeniu z wentylatorami. W momencie, kiedy wyciągano z gardła nieboszczki tubę respiracyjną, ciało poruszyło się. Pielęgniarka pomyślała, że to typowe pośmiertne nerwowe skurcze. Okazało się, że Val Thomas wróciła do życia po 17 godzinach od momentu ustania pracy mózgu.

7. Zaszła w ciążę mając 70 lat

jrodzina

Hinduscy małżonkowie – Rajo Devi i jej mąż Bala Ram – starali się o dziecko przez ponad 50 lat. 70-letnia kobieta zaszła w ciążę na skutek zapłodnienia in vitro. Zastosowano technikę intra cytoplasmic sperm injection – ICSI jest techniką samego zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych. To znaczy, że ICSI jest rodzajem techniki, za pomocą której łączy się komórkę jajową i plemniki w trakcie procedury in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe tą techniką wykonuje się głównie u par, u których problemy z zajściem w ciążę wynikają głównie ze złej jakości nasienia partnera. Rajo Devi była najstarszą matką, która urodziła pierwsze dziecko.

8. Facet z prętem w głowie

głowa

A oto przypadek, który do dziś zadziwia historyków medycyny. W 1848 roku Phineas Gage pracował przy budowie torów kolejowych. Przypadkowa eksplozja posłała wielki, jednometrowy żelazny pręt wprost w głowę robotnika. Kawał metalu wbił się w policzek ofiary, przeszył na wylot jego czaszę i wyszedł górną częścią czoła. Phineas przeżył, chociaż dla wielu lekarzy stał się ciekawym przypadkiem nie tylko ze względu na swoje szczęście. Otóż pręt na tyle poważnie uszkodził mózg, że osobowość Gage'a drastycznie się zmieniła.

9. Usunięcie zbędnych rąk i nóg

nogi

Gdy Lakszmi przyszła na świat wzbudziła sensację na całym świecie. Miała po cztery ręce i nogi. Mieszkańcy jej rodzinnej wioski w Indiach uznali ją za wcielenie bogini o tym samym imieniu i przychodzili po błogosławieństwo. Okazało się, że dodatkowe ręce i nogi dziewczynki to w istocie jej siostra bliźniaczka. Mała Lakszmi nosiła w sobie do tej pory połączonego z jej miednicą bezgłowego bliźniaka. Chirurdzy przeprowadzili 27-godzinną operację. Zespół lekarzy usunął zbędne ręce i nogi, przeszczepił nerkę, która znajdowała się w amputowanej części ciała, uformował miednicę i organy płciowe. Po trzech miesiącach Lakszmi wreszcie mogła stanąć na nogach.

10. Mężczyzna odzyskał wzrok dzięki implantom wykonanym z własnych zębów

ząb

Martin Jones 12 lat temu na skutek wypadku stracił lewe oko, w prawym zaś utracił możliwość widzenia. Lekarze postanowili włączyć pacjenta do programu innowacyjnej metody przywracania wzorku wykorzystującej jako implant fragmenty własnej tkanki kostnej pobranej z zębów. Fragment zęba został użyty jako rusztowanie dla specjalnej soczewki optycznej umieszczonej w małym otworze, wywierconym w zębie. Później lekarze wstawili przygotowanego zęba do gałki ocznej. W ciągu dwóch tygodni Jones odzyskał wzrok.

11. Dekapitacja

strasznie

U Shannon Malloy podczas zdarzenia, które miało miejsce w 2007 roku, doszło do tzw. wewnętrznej dekapitacji. Oznacza to, że kręgosłup został oddzielony od czaszki, choć głowa pozostała na swoim miejscu. Doszło też u niej do złamania miednicy i uszkodzenia stawów skokowych. Po kilku operacjach kobieta zaczęła jednak wracać do zdrowia. Wprawdzie doszło u niej do uszkodzenia kilku nerwów, które spowodowały zeza, zdiagnozowano również ograniczenie zdolności mowy.

12. Skleili dziecięcy mózg

klej

17-miesięczna Ella-Grace Honeyman urodziła się z rzadką chorobą. Ta choroba powoduje, że w głównych naczyniach krwionośnych mózgu powstają małe otworki (przetoki), przez które ucieka krew. Amerykańscy chirurdzy zatamowali krwawienie, posługując się medycznym odpowiednikiem super kleju.

13. Życie bez serca

serce

Czternastoletnia D'Zhana Simmons cierpiała na rzadką chorobę – dysfunkcję mięśnia sercowego. W efekcie serce dziewczynki było bardzo osłabione i konieczna była transplantacja tego organu. Na szczęście lekarze znaleźli odpowiedniego dawcę. Jednak serce okazało się wybrakowane i nie chciało współpracować. W tej sytuacji trzeba było przeszczepiony organ usunąć i podtrzymywać pacjentkę przy życiu za pomocą specjalnej aparatury utrzymującą krew w ciągłym obiegu. Dziewczynka żyła bez serca przez cztery miesiące, aż do znalezienia kolejnego dawcy.

14. Cudowne uratowanie bliźniąt

blińźniaki

Para Michael i Shannon Gimbel stanęła przed ciężkim wyborem: lekarze powiedzieli, że mogą uratować tylko jednego z ich bliźniaków.

Bliźniaki cierpiały na zespół przetoczenia krwi między płodami. Jedno z dzieci otrzymuje zbyt dużo, drugie zbyt mało krwi. Ryzyko obumarcia płodu w takiej sytuacji wynosi około 80-100% przy braku leczenia. Lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie unikalnej operacji: zabieg fetoskopii polega na wprowadzeniu przez skórę brzucha do macicy jednej grubej igły, przez którą przy pomocy odpowiednich narzędzi zamyka się połączenia naczyniowe pomiędzy płodami. Dwa miesiące po tej operacji na świat przyszły dwie cudowne dziewczynki.

15. Człowiek przecięty na pół

pomóc

Peng Shulin, mieszkaniec Chin w 1995 roku został dosłownie przecięty na pół po tym, jak najechała na niego ciężarówka. Lekarze nie dawali mu zbyt dużych szans na przeżycie. Mimo to 20 specjalistów przeprowadziło skomplikowaną operację. Trzeba było przeszczepić płaty skóry na rozległą ranę. Tkankę pobierano z głowy Shulina. Potem, specjalnie na potrzeby Penga Shulina, skonstruowano moduł dopasowany do kształtu jego ciała. Jednocześnie pacjent zaczął regularnie ćwiczyć górne części swego ciała, aby móc sprostać najprostszym, codziennym czynnościom.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty