15 wielkich ludzi, którzy mieli bardzo dziwne przyzwyczajenia

Ludzie mają przyzwyczajenia, które dla wielu mogą wydawać się dziwne. Nie pozbawieni ich byli również geniusze, których czyny i działania czasami nie poddawały się żadnym wyjaśnieniom.

Panuje przekonanie, że wszyscy geniusze choć trochę, ale są szaleni. Z tym można się zgodzić, jeśli przeczytać o dziwnych przyzwyczajeniach lub niewyjaśnionych czynach wielu słynnych ludzi. Zresztą, każdy ma swoje "karaluchy".

1. Albert Einstein

Einstein

Wielki wynalazca miał wiele dziwactw, na przykład nie lubił skarpet, więc nigdy ich nie nosił. Był pewien, że ten element odzieży jest opcjonalny. Jeśli uczestniczył w jakichś oficjalnych imprezach, to po prostu zakładał wysokie buty.

2. Salvador Dali

Dali

Ekstrawagancki malarz miał dziwne przyzwyczajenie, które nazywał "popołudniowym relaksem z kluczem" lub "sekundową siestą". Po obiedzie on usiadał w fotelu, ściskając między kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki duży klucz z miedzi, a obok jego lewej nogi miała stać odwrócona metalowa miska, nad której znajdował się klucz. W tej pozycji zasypiał, co sprawiało, że dłoń rozciskała się i klucz padał na miskę, wydając dźwięk dzwonka, który budził Dali. Geniusz zapewniał, że tego mu brakowało do odpoczynku.

3. Friedrich Nietzsche

Nietzsche

Niemiecki myśliciel tworzył swoje dzieła wyłącznie w pozycji stojącej, licząc, że tak mózg pracuje lepiej. On zawsze polecał przestrzegać tej zasady.

4. Victor Hugo

Hugo

Francuski pisarz tworzył swoje dzieła w niezwykły sposób, ponieważ, jak się okazało, musiał być nagi. Co ciekawe, robił to dla tego, aby nie mieć pokusy przerwania pracy i wyjścia na zewnątrz. Wszystkie ubrania kazał zabrać sługom, którzy oddali je tylko wtedy, gdy była napisana określona liczba stron.

5. Honore de Balzac

Balzac

Francuski pisarz miał jedną nieodpartą pasję – kawę. W ciągu dnia Balzac wypijał do 50 filiżanek. Tylko wyobraź sobie, ile kofeiny spożywał! Dzięki temu mógł pracować w ciągu 47 godzin z minimalną przerwą, która trwała nie więcej niż trzy godziny. Wigor oczywiście kofeina dawała, ale przy tym pisarza przez nią okropnie bolała głowa.

6. Truman Capote

Capote

Amerykański pisarz opowiadał, że do produktywnej pracy potrzebuje trzech rzeczy: ulubionej kanapy, kawy i papierosów. Pisał swoje arcydzieła wyłącznie w pozycji poziomej, używając papieru i ołówka. Nie uznawał maszyn drukarskich.

7. Nikola Tesla

Tesla

Wynalazca Nikola Tesla miał kilka dziwnych przyzwyczajeń: spał nie więcej niż dwie godziny dziennie. Przed pójściem do łóżka naukowiec musiał rozmasować palce nóg, licząc, że taki zabieg pobudza komórki jego mózgu. Niezwykłe wydaje się i to, że Tesla lubił przebywać w towarzystwie nie ludzi, a gołębi. Nienawidził wyrobów jubilerskich i tęgich kobiet.

8. Charles Dickens

Dickens

Pisarz ten miał dziwną pasję do swoich włosów, więc w ciągu dnia obsesyjnie czesał je ponad 100 razy. Ponadto, podczas pracy w jego gabinecie musiały koniecznie znajdować się takie elementy: wazon z kwiatami, duży nóż do cięcia papieru, pozłacany arkusz z wizerunkiem królika i dwie brązowe żaby z mieczami. Dlaczego właśnie taki zestaw – nie wiadomo.

9. Stephen King

King

Zaskakujące, ale amerykański pisarz nie lubi przysłówków wierząc, że zostały wymyślone przez idiotów. W swoich notatkach pisał, że dla niego droga do Piekła będzie wybrukowana przysłówkami. Nie jest jasne, czym jest spowodowana taka niechęć.

10. Pitagoras

Pitagoras

Pitagoras jest znany nie tylko jako filozof i matematyk, ale i jako założyciel wegetarianizmu. Przy tym miał wstręt do produktów strączkowych. Niechęć była tak silna, że nawet zabronił swoim uczniom dotykania ich. Powód niechęci Pitagorasa do strączkowych jest nieznany.

11. Leonardo da Vinci

Vinci

Włoski artysta i naukowiec nie był zwolennikiem zasady spania przez osiem godzin dziennie. Wybrał dla siebie cykl wielofazowy, to znaczy w ciągu dnia kilkakrotnie zasypiał na krótko. Wiele osób wierzy, że dzięki temu Leonardo da Vinci był w stanie stworzyć tak dużo wielkich rzeczy.

12. Aleksander Puszkin

Puszkin

Podczas komponowania swoich wielkich dzieł pisarz lubił pić lemoniadę, podobno pomagała mu znaleźć rymy. Oprócz tego, Puszkin był bardzo zabobonnym człowiekiem, więc wierzył w różne przepowiednie. Według jednej z nich, powinien był umrzeć w pojedynku. Aby przygotować się do niego, podczas spacerów zawsze trzymał w ręku ciężką żelazną laskę, z której pomocą trenował rękę, aby w najbardziej krytycznym momencie nie drgnęła.

13. Ludwig van Beethoven

Beethoven

Wielki kompozytor tworzył muzykę, wykonując dziwną czynność: Beethoven cały czas przemierzał pokoj krokami. Aby lepiej pracowała głowa, on wylewał na siebie wiadro wody i kontynuował pracę nad swoim dziełem.

14. Jane Austen

Austen

Brytyjska pisarka podczas tworzenia kolejnego dzieła nikomu nie pozwalała zaglądać do rękopisu. W tym celu upewniała się, że drzwi do jej pokoju skrzypią, jeśli ktoś wchodzi. Wygląda na pierwszą wersję alarmu.

15. Igor Strawiński

Strawiński

Poranek rosyjskiego kompozytora rozpoczynał się dziwnym rytuałem – twórca stał na głowie przez 15 minut. Igor nie mówił o przyczynie tego zabiegu, ale najprawdopodobniej to pomagało mu "wyjaśnić umysł", dzięki przepływowi krwi.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty