16 ciekawostek o Igrzyskach Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie – ważne wydarzenie w świecie sportowym, które obserwują miliony osób. Zawodowi sportowcy marzą o udziale w nim i zdobyciu nagrody.

Wszyscy doskonale wiemy, że Ojczyzną Igrzysk Olimpijskich jest Grecja, jednak istnieje wiele ciekawostek, które znają tylko nieliczni.

1. Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska  Olimpijskie

W 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Imprezę zorganizowano w Atenach. Zwycięzca otrzymywał srebrny medal i gałązkę oliwną, zdobywca drugiego miejsca dostawał medal z miedzi i gałązkę wawrzynu, a trzeciego miejsca nie było.

2. Przypadkowa zwycięska bramka

gol

Hokej na lodzie to dyscyplina towarzysząca zimowym igrzyskom olimpijskim od samego początku. Wszyscy fani hokeju na pewno pamiętają Igrzyska Olimpijskie 2002 roku. Reprezentacja Białorusi sprawiła największą sensację igrzysk. W ćwierćfinale pokonała 4:3 jednego z głównych kandydatów do złotego medalu – Szwecję. Władimir Kopat, gracz reprezentacji Białorusi, przekroczył czerwoną linię i wjechał na połowę Szwedów. Do niebieskiej miał jeszcze parę metrów i kilku rywali przed sobą. Nie wiedząc za bardzo, co zrobić z krążkiem, po prostu strzelił, najmocniej jak potrafi. Szwedzki bramkarz w ostatniej chwili chciał się uchylić. Nie zdążył. Krążek uderzył go w głowę, przetoczył po ramieniu, spadł za plecy i wtoczył do bramki. 4:3 dla Białorusi.

3. Niezwykłe medale

medale

W całej historii igrzysk olimpijskich medale przyznane zwycięzcom miały okrągły kształt (z wyjątkiem 1900). Złote i srebrne medale z 1900 roku z Paryża były prostokątne.

4. Maskotki Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie

małe

Maskotka igrzysk olimpijskich – oficjalna maskotka letnich lub zimowych igrzysk olimpijskich. Na Igrzyskach w Pekinie 2008 było pięć maskotek. Cztery z nich to zwierzęta symbolizujące chińską kulturę: ryba, panda, ogień olimpijski, antylopa tybetańska i jaskółka. Pierwsze sylaby imion maskotek układają się w zdanie, co razem znaczy "Witamy w Pekinie".

5. Znicz olimpijski

ogien

Znicz Olimpijski jest zapalany w tradycyjny sposób, podczas antycznej ceremonii w Grecji. Aktorki w strojach greckich kapłanek za pomocą parabolicznego lustra i promieni słonecznych wzniecają ogień. A stamtąd, ogień rozpoczyna swoją sztafetę do miasta-gospodarza Igrzysk. Zazwyczaj biegną z nim wybrani ludzie.

6. Koła na fladze olimpijskiej

kółka

Pięć kół widocznych na fladze olimpijskiej reprezentują pięć zamieszkałych kontynentów: Afryka, Australia, Ameryka, Azja, Europa. Sześć kolorów na białym tle, zostały wybrane z tego powodu, że każda flaga państwowa zawiera przynajmniej jeden z nich.

7. Najmłodsza złota medalistka w historii igrzysk

młoda

Kim Yun-mi – południowokoreańska łyżwiarka. Jest najmłodszą reprezentantką Korei Południowej w historii igrzysk zimowych. Startowała w sztafecie na 3000 m. Uczestnicząc w Zimowych Igrzyskach w 1994 roku, miała jedynie 13 lat.

8. Kobiety uczestniczące w Igrzyskach Olimpijskich

gra

W pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w 1896 r. w Atenach mogli brać udział tylko mężczyźni. Kobiety mają prawo uczestnictwa w Igrzyskach od 1900 r. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 brytyjska tenisistka Charlotte Cooper Sterry została pierwszą kobietą z tytułem mistrzyni olimpijskiej. Wygrała grę pojedynczą i mieszaną ze swoim rodakiem.

9. Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie

miś

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich – to zawsze niezapomniane widowisko. Jeśli natomiast chodzi o Letnie Igrzyska 1980 w Moskwie, to oficjalną maskotką tych igrzysk był ogromny Misza ułożony z kwiatów. Podczas jednej z prób robotnik trzymający szyld, podniósł go odwrotną stroną. Kiedy kierownik kazał odwrócić szyld, przez pomyłkę zrobił to cały rząd. Takie czynności sprawiły, że na policzku Miszy pojawiła się łza, którą zobaczyli wszyscy uczestnicy i goście igrzysk.

10. Skład złotych medali olimpijskich

złote

Tak naprawdę złote medale, które zdobywają najlepsi olimpijczycy, są srebrne i tylko pokrywa się je cienką warstwą złota. Po raz ostatni medale z czystego złota wyprodukowano w 1912 roku.

11. Igrzyska z 1952 roku trwają do dziś

kobiety

XV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach. W igrzyskach tych po raz pierwszy uczestniczyła reprezentacja Związku Radzieckiego. Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach odbyła się 3 sierpnia 1952 r. Przemówienie wygłosił Przewodniczący MKOl, który zapomniał jednak Igrzysk zamknąć oficjalną formułą: Ogłaszam zamknięcie Igrzysk XV Olimpiady…, w związku z czym z formalnego punktu widzenia Igrzyska w Helsinkach nigdy się nie skończyły i trwają po dziś dzień.

12. Pierwsza transmisja w historii igrzysk

pierwsza

Igrzyska olimpijskie zorganizowane w Berlinie w 1936 roku po raz pierwszy w historii olimpiad nowożytnych były filmowane oraz transmitowane w telewizji.

13. Historia maratonu

maraton

Po raz pierwszy maraton rozegrano na znanym nam dziś dystansie 42 kilometrów i 195 metrów podczas Igrzysk w Londynie w 1908 roku. Pierwotnie jego trasa miała mieć 26 mil (41,84 km) i została bardzo dokładnie wymierzona. Metę przesunięto na życzenie brytyjskiej królowej, w pobliże miejsca, w którym miała zasiadać na trybunach. Dodano 385 jardów (352 m). Dystans ten się przyjął i od tego czasu maratony rozgrywane jest właśnie na dystansie 42,195 km.

14. Kolejność delegacji na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich

flagi

Tradycyjnie igrzyska otwiera trwająca kilka godzin ceremonia otwarcia. Z uwagi na szacunek dla ojczyzny igrzysk defiladę otwiera Grecja, a kończy gospodarz. Na Igrzyskach 2004 defiladę otwierał chorąży Grecji i kończył flagowy grecki.

15. Zimowe i Letnie Igrzyska Olimpijskie

czas

Do 1992 r. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się tego samego roku, co Letnie. Obecnie organizowane są w odrębnych cyklach, dwa lata po Letnich Igrzyskach. W 1992 roku odbyły się Zimowe Igrzyska we Francji, a w roku 1994 – Letnie Igrzyska w Norwegii.

16. Fałszywy znicz

stare gry

XVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne. Podczas ceremonii otwarcia doszło do bulwersującej i jednocześnie śmiesznej sytuacji. Kiedy znicz znajdował się w Sydney, australijscy opozycjoniści, którzy nie akceptowali tradycji przekazywania zniczu, postanowili nieco się ponabijać z organizatorów. Jeden z opozycjonistów udał sportowca, zanurzył szmatę w nafcie i umocował ją na nodze krzesła, wziął fałszywy znicz i poruszał się z nim miastem. Później przekazał go burmistrzowi, który wygłosił przemówienie, trzymając fałszywy znicz w ręku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty