16 najdziwniejszych świątyń świata

Na świecie jest świątynia, w której ludzie stąpają boso po marmurowej posadzce w otoczeniu tysięcy szczurów, sanktuarium poświęcone kobiecej piersi i kościół dla alkoholików i palaczy.

Na świecie jest dużo różnych religii i jeszcze więcej świątyń, w których ludzie czczą zwierzęta, żywioły etc. W niniejszym zestawieniu najdziwniejsze świątynie świata, które mogą wprawić w osłupienie.

1. Salt Katedra Zipaquirá, Kolumbia

Salt Katedra Zipaquirá

Salt Katedra Zipaquirá – Catedral de Sal de Zipaquirá jest podziemnym kościołem w kopalni soli w Kolumbii. Kopalnie były eksploatowane już przez prekolumbijskiej Muisca kultury od 5 wieku p.n.e. Na wiele lat przed wybudowaniem podziemnego kościoła z ok. 1932 r, górnicy wyrzeźbili sanktuarium, jako miejsce codziennych modlitw. W 1950 r. rozpoczęto budowę większego projektu. Komora, w której znajduje się nowy kościół, ma 120 m długości, 22 m wysokości i może pomieścić 8 tys. osób. Nową świątynię tworzą trzy nawy, sześć gigantycznych kolumn i monumentalny, podświetlany krzyż, wykonany z soli.

2. Kościół-wagon, Rosja

Kościół wagon

Na rosyjskich torach można czasem spotkać bardzo nietypowe wagony, pełniące rolę mobilnej cerkwi i zapewniające posługę w słabiej zaludnionych rejonach pozbawionych miejsc kultu religijnego. Ruchome, mobilne cerkwie mają długą tradycję. Pierwszy taki obiekt w formie wozu powstał w I połowie XVIII w., a popularność zyskały one na przełomie XIX i XX w.

3. Nadmuchiwany kościół, Wielka Brytania

Nadmuchiwany kościół

To pierwszy nadmuchiwany kościół, który stanął w 2003 roku w Wielkiej Brytanii. Wysokość kościoła – 14,3 m, może pomieścić 60 osób. Co najciekawsze, w kościele są organy, okna z witrażami i świece, oczywiście to wszystko jest również nadmuchiwane.

4. Transparent Church, Holandia

Transparent Church

Jeszcze jeden nadmuchiwany kościół, które zasługuje na szczególną uwagę – Transparent Church. Przenośny, dmuchany kościół to pomysł filozofa Franka Lossa. Nadmuchiany kościół może pomieścić 30 osób.

5. Kościół z klocków Lego, Holandia

Kościół z klocków Lego

Budynek zbudowany z elementów przypominających popularne na całym świecie klocki Lego to kościół. Kolorowy dom modlitwy został zbudowany podczas festiwalu sztuki "Grenswerk" w holenderskiej miejscowości Enschede przez artystę Filipa Jonkera. Konstrukcja ma 25 metrów długości i 10 metrów szerokości, artysta w swoim projekcie umieścił też 20-metrową wieżę, która wieńczy budowlę.

6. Świątynia Kajlaś, Indie

Świątynia Kajlaś

Świątynia mieści się w zachodnich Indiach w stanie Maharashta. Jest to jedna z niewielu starożytnych budowli na całym świecie, gdzie budowniczowie zrezygnowali z układania masywnych klocków skalnych. Tutaj postanowiono rzeźbić w litej skale. Jak podaje oficjalna nauka, budowanie kompleksu zajęło 100 lat. Archeolodzy twierdzą, że całkowity koniec prac przy budowli nastąpił w VII w.

7. Kościół dla alkoholików i palaczy, Afryka

Kościół dla alkoholików i palaczy

W RPA działa zorganizowany wokół kultu napojów alkoholowych Kościół Gabola. Z każdym tygodniem przybywa mu świątyń, duchownych i wiernych. Nowi kapłani naznaczani są przez biskupa poprzez znak krzyża na czole wykonany palcem umoczonym whiskey.

"Do nas przychodzą wszyscy ci, których inne Kościoły pozbyły się, bo pili za dużo alkoholu" - przekonuje Tsietsi Makiti, samozwańczy papież kościoła Gabola. Uważają, że wraz z upojeniem alkoholowym spływa na nich Łaska Boża.

8. Kaplica czaszek, Czechy

Kaplica czaszek

W kaplicy znajdują się szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, etc.

9. Msza w rytmie rock'n'rolla

Msza w rytmie

W San Paolo jest kościół Crash Church. Msze święte w Crash Church przypominają często rockowy koncert czy teatralny spektakl. Plastikowe krzesła ustawia się w hali opuszczonej fabryki w Santo Amaro.

Symbolem charyzmatycznej odnowy kościoła jest "Popowy ksiądz" z Sao Paulo. Ksiądz Marcelo jest uosobieniem Charyzmatycznej Odnowy. Jego ciało jest pokryte licznymi tatuażami, ma na sobie buty sportowe, dżinsy i koszulkę.

"Kościół katolicki nie może odwrócić się od nowoczesności, żyjemy przecież w czasach głośnej muzyki, telewizji, internetu" – tłumaczy ojciec Marcelo.

10. Przezroczysty kościół, Belgia

Przezroczysty kościół

Ten unikalny w skali światowej projekt kościoła w zależności od miejsca obserwowania wydaje się solidną konstrukcją lub całkowicie przezroczystym obiektem. Jego konstrukcja mierzy 10 metrów wysokości i składa się ze 100 warstw oraz 2000 kolumn. Do jej stworzenia wykorzystano około 30 ton stali. Kościół nie posiada dobrze zdefiniowanej funkcji i skupia się wyłącznie na wrażeniach wizualnych.

11. Świątynia szczurów, Indie

Świątynia szczurów

W hinduskiej wiosce Deshnoke, niedaleko miasta Bikaner, znajduje się kolejne osobliwe miejsce – Świątynia Szczurów. Ponad sześćsetletnia Karni Mata jest domem dla około dziesięciu tysięcy gryzoni. Jako że według miejscowych wierzeń są one ludźmi oczekującymi po śmierci na ponowne narodziny, co kilka godzin kapłani podają im mleko w srebrnych misach i rozsypują ziarno. Strzegą też spokoju zwierząt i nie pozwalają nikomu podejść do ołtarza w centrum świątyni, wypełnionej ciszą i półmrokiem. Przed wejściem do Karni Mata należy zdjąć buty, co jest trochę przerażające. Gdy znajdziemy się już w środku, należy szurać stopami po podłodze, gdyż za nadepnięcie na gryzonia nakładana jest kara pieniężna.

12. Świątynia dla psów, USA

Świątynia dla psów

W Vermont znajduje się kapliczka, w której pupile mogą się pomodlić, a ludzie porozmawiać ze swoimi zmarłymi pieszczochami, zostawić dla nich listy i zdjęcia.

13. Kaplica wewnątrz dębu, Francja

Kaplica wewnątrz dębu

Zabytkowa kapliczka wygląda tak, jakby została zbudowana przez współczesnego architekta. Kapliczka znajduje się wewnątrz dębu i ma już ponad 800 lat. Dookoła drzewa znajdują się schody, które prowadzą do dwóch kapliczek. Kaplica została wzniesiona w wieku XVII, po tym, jak w drzewo uderzył piorun, jednak zewnętrzna warstwa została nietknięta. Opat uznał, że to znak od Boga.

14. Świątynia Wielkiego Pytona, Afryka

Świątynia Wielkiego Pytona

Ouidah to centrum kultu voodoo. Świątynia Pytonów Temple des Pythons, żywe miejsce kultu pytonów. Tu żywymi gadami opiekuje się ksiądz, który przyjmuje też ofiary dla wybranego Boga. W świątyni żyje sobie beztrosko 32 węże.

15. Świątynia poświęcona kobiecej piersi

Świątynia poświęcona kobiecej piersi

Świątynia Dzi-son, położona u podnóża góry Koya-san w małej wiosce Kudoyama, jest prawdopodobnie jednym z wyjątkowych sanktuariów buddyjskich w Japonii. Na zewnątrz świątynia nie różni się niczym od innych. Ale jak tylko wejdziesz, aranżacja wnętrza przypomni Ci, że jesteś w naprawdę wyjątkowym miejscu. W środku znajdziesz tysiące drewnianych tabliczek z piersi wykonanych z gumy piankowej i tkaniny, plastiku lub farby. Niektórzy odwiedzający modlą się o zdrową ciążę, podczas gdy inni proszą bogów o stabilną laktację lub o lek na raka piersi.

16. Centrum Wat Phra Dhammakaya

Katedra

Kilkanaście kilometrów od lotniska w Bangkoku znajduje się działka o powierzchni ponad 400 ha z ogromną złotą kopułą. To błyszczące sklepienie jednym przypomina wierzch UFO, innym zaś – dach stadionu narodowego. Tak naprawdę jest to centrum Wat Phra Dhammakaya – wspaniałej świątyni buddyjskiego ruchu religijnego. Centrum tego uświęconego miejsca stanowi kopuła – zdobią ją setki tysięcy powlekanych szczerym złotem wykonanych z brązu posągów medytującego Buddy. W każdą niedzielę lub podczas większego święta gromadzi się tu 100 tysięcy wyznawców, choć to nie wyczerpuje możliwości przyjęcia wiernych przez obiekt.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty