16 najniebezpieczniejszych zwierząt

Uprzedzony – jest uzbrojony. Tak można zatytułować zestaw niniejszych porad, jak przeżyć spotkanie z najniebezpieczniejszymi zwierzętami naszej planety.

Naszą planetę zamieszkują bardzo niebezpiecznie zwierzęta, spotkanie z którymi może się zakończyć śmiercią. Aby do tego nie doszło, warto się zapoznać z poradami doświadczonych myśliwych, jak się należy zachowywać w obecności takich zwierząt.

1. Krokodyl

Krokodyl

Krokodyl to największy gad, a jednocześnie największy drapieżnik występujący na lądzie i w wodzie. Krokodyl poluje na każde zwierzę, w tym człowieka. Co roku odnotowuje się 2500 przypadków ataków na ludzi. Ich szczęki są tak silne, że bez problemu rozdzierają ludzkie ciało.

Rada: Krokodyle nie tylko wyglądają na niebezpieczne zwierzęta, one po prostu nimi są. Krokodyle bardzo trudno zlokalizować. Atakują one z ukrycia, przez co ich ofiary, w tym także bardzo często ludzie, nie mają czasu zareagować i ustrzec się przed śmiercionośnym atakiem. Krokodyle najczęściej czają się na swoje ofiary w wodzie lub tuż przy brzegu, bo właśnie w takim środowisku mają największe szanse na udany atak. Szczęki tych zwierząt są jednymi z najsilniejszych na planecie. Jeśli zostaniesz złapany przez krokodyla, nie będzie łatwo ci się uwolnić. Jeśli cię złapie, uderz w oczy zwierzęcia. Oczy tych zwierząt są najbardziej wrażliwymi obszarami. Więc celuj tam, aby się uwolnić. Jeśli zauważysz tego drapieżnika czołgającego się po ziemi, zrób tyle hałasu, ile możesz i biegnij po zygzaku. Jeśli podczas pływania zobaczysz krokodyla, nie rób fal i zachowuj się cicho – przyciągnie to jego uwagę. Staraj się pływać tak cicho, jak to tylko możliwe. Jeśli twoja ręka znalazła się w paszczy gada, postaraj się uszkodzić przeponę jamy ustnej.

2. Boa

Boa

Śmierć ofiar węży dusicieli następuje w wyniku zatrzymania akcji serca wywołanej gwałtownym wzrostem ciśnienia krwi w miażdżonym ciele ofiary. Mimo utrwalonej opinii boa dusiciel nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Porada: Boa dusiciel pozbawiony jest jadu, więc używa swoich małych zębów do przytrzymywania ofiary podczas duszenia jej, owijając ją swoim ciałem. Jeśli zostałeś zaatakowany przez dusiciela, nie panikuj, ponieważ wtedy zaczynasz częściej oddychać, a to z kolei powoduje, że boa jeszcze mocniej ściska twoje ciało. Możesz spróbować ugryźć węża. Jeśli masz wolne ręce, spróbuj uderzyć czymś go po głowie. Takie zachowanie nie jest typowe dla ofiary. Wprowadzi zwierzę w błąd, a on odbierze od ciebie sygnał, że lepiej trzymać się z daleka.

3. Hiena

Hiena

Hieny mają okropną reputację i słusznie. Atakują wszelkiego rodzaju ssaki, włącznie z ludźmi. Hieny zazwyczaj polują w grupach, osaczając ofiarę, więc ona nie ma żadnych szans na wydostanie się z pułapki. Atakują szybko i zabijają ofiarę w ciągu minuty.

Porada: Jeśli chcesz przeżyć, uważaj, abyś nie został osaczony przez hieny, ponieważ w takiej sytuacji zostaniesz zaatakowany z różnych stron. Możesz próbować się bronić za pomocą kamieni, ognia.

4. Wilk

Wilk

Wszystkie drapieżniki, w tym także wilki, polują w celu zdobycia pożywienia. Polowanie watahy wilków przebiega według ściśle ustalonego, niezmiennego od setek lat scenariusza. Niezwykle istotną rolę w watasze pełnią tropiciele. To ich zadaniem jest lokalizacja zwierzyny i poinformowanie stada o tym, gdzie się ona znajduje. Potem do akcji przystępują naganiacze. Ich zadaniem jest z kolei płoszenie obserwowanego stada. Osaczone i zmęczone zwierzę, zazwyczaj nie ma sił, by się bronić. Wygłodniałe wilki potrafią dosłownie rozerwać na kawałki swoją zdobycz, nie dając jej żadnych szans na przeżycie.

Porada: Jeśli spotkałeś wilka w lesie, pamiętaj, że to zwierzę potrafi szybko biegać, ale nie potrafi wspiąć się na drzewo, dlatego postaraj się wdrapać się jak najwyżej i zaczekaj, zanim wilki odejdą. Jeśli natomiast do spotkania doszło na otwartej przestrzeni, na przykład pole, przygotuj się do walki. Najlepiej zaopatrzyć się w jakiś kij, którego użyj w momencie, kiedy zwierzę dokonuje skoku. Aby w jakiś sposób uchronić swoją szyję przed ugryzieniem, wyciągnij rękę do przodu, ale przed tym owiń ją kurtką lub jakąś szmatą. Później trzeba dosiąść wilka, odchylając jego głowę do tyłu. To sprawi mu ból i zmusi go do ucieczki.

5. Jadowity pająk

Jadowity pająk

Znaczna większość pająków jest nieszkodliwa. Natomiast istnieje kilka gatunków pająków niebezpiecznych, z którymi kontakt może być nieprzyjemny w skutkach. Objawy ukąszenia są podobne do zatrucia. Są to piekący ból i stan zapalny.

Porada: Osoba ugryziona przez pająka podejrzanego o jadowitość musi szybko otrzymać surowicę przeciwjadową. Pokąsanego należy koniecznie położyć (krążenie krwi zwolni i opóźni wchłanianie jadu) i podawać mu do picia ciepłe napoje. Warto także unieruchomić kończynę i odtransportować go do lekarza. Opaskę zawsze zakładamy powyżej miejsca ugryzienia.

6. Bawoły

Bawoły

Te potężne ssaki potrafią skutecznie bronić się nawet przed stadem lwów, więc poza człowiekiem nie mają w naturze innych wrogów. Na krótkim odcinku mogą osiągnąć prędkość do 35 km/h w galopie. Większość żyje w stadach. Bawoły nigdy nie uciekają przed niebezpieczeństwem, całkiem odwrotnie, zawsze atakują.

Porada: Jeśli spotkałeś bawoła, natychmiast uciekaj i wspinaj się na wysokie drzewo, ponieważ w starciu z nim na pewno nie przeżyjesz.

7. Lew

Lew

Lwy są dosyć leniwymi drapieżnikami, jednak jeśli im coś się nie spodoba, mogą być bardzo agresywne, więc safari albo inna takiego typu rozrywka może się zakończyć tragicznie. Podczas ataku lew dusi swoją ofiarę.

Porada: Jeśli "miałeś szczęście" i spotkałeś lwa, nie panikuj, zachowuj się spokojnie, patrz prosto w oczy drapieżnikowi. Staraj się wyglądać na większego niż w rzeczywistości. Podnieś ramiona lub kurtkę. Jeśli wyglądasz na dużego i niebezpiecznego, drapieżnik będzie próbował uniknąć kontaktu. Lew, zanim zaatakuje, kilka razy podchodzi do ofiary i zatrzymuje się w kilku krokach od niej. W takiej sytuacji zacznij głośno krzyczeć. Jest to przypadek, w którym bieganie i krzyczenie są najlepszymi rozwiązaniami.

8. Tygrys

Tygrys

Jeszcze jeden ssak mięsożerny z rodziny kotowatych, który jest bezwzględny wobec swojej ofiary. Tygrys, kiedy zauważy ofiarę, bardzo cicho zbliża się do niej i atakuje.

Porada: Jeśli zauważyłeś tygrysa, zrób tyle hałasu, ile możesz. Jest to przypadek, w którym bieganie i krzyczenie są najlepszymi rozwiązaniami. Jeśli jednak takie zachowanie nie przyniosło żadnych skutków, spróbuj sypnąć mu piaskiem w oczy. Używaj również kijów, kamieni i ognia.

9. Lampart

Lampart

Lampart – rodzaj ssaka drapieżnego z podrodziny panter w rodzinie kotowatych. Lamparty zawsze polują samotnie. Potrafią doskonale się maskować.

Porada: Lampart podobnie jak lew dusi swoją ofiarę, ale nie warto patrzeć mu prosto w oczy, ponieważ potraktuje to jako swoiste wezwanie. Jeśli spotkałeś lamparta, najlepiej zachować spokój i nie poruszać się. Jeśli natomiast zaczyna się do ciebie zbliżać, to podobnie jak w przypadku z lwami, zrób tyle hałasu, ile możesz.

10. Goryl

Goryl

Goryl – rodzaj największych spośród współcześnie żyjących małp naczelnych, zaliczany do człowiekowatych. Preferuje naziemny tryb życia, jest zwierzęciem roślinożernym, jednak czasami może agresywnie się zachowywać w stosunku do ludzi.

Porada: Jeśli zauważyłeś w pobliżu agresywną małpę, nie rób jakichś gwałtownych ruchów, po prostu spokojnie się cofaj. W taki sposób pokażesz zwierzęciu, że nie masz żadnych roszczeń wobec jego terytorium.

11. Niedźwiedź

Niedźwiedź

Niedźwiedzie rzadko atakują ludzie, wyjątek stanowią niedźwiedzie grizli. Rozdzierają ciało ludzkie swoimi ogromnymi pazurami i porzucają go, aż się wykrwawi na śmierć.

Porada: W żadnym wypadku nie można hałasować i robić nagłych ruchów. Nie ma też sensu wspinać się na drzewo, bo niedźwiedź zrobi to samo. Mów do niedźwiedzia cichym głosem, aby niedźwiedź zrozumiał, że nie jesteś nastawiony agresywnie. Cofając się, nie odwracaj się plecami.

12. Zafrykanizowana pszczoła miodna

Zafrykanizowana pszczoła miodna

Zafrykanizowane pszczoły miodne są bardzo agresywne i atakują całym rojem. Jeśli masz na sobie błyszczące kolczyki, ciemną odzież lub użyłeś intensywnych perfum, możesz być zaatakowany przez te owady. Jeśli postanowiłeś usunąć gniazdo agresywnych pszczół, na pewno nie unikniesz ataku.

Porada: Na początku spróbuj uciec, zasłaniając twarz. Nie warto machać rękami, to jeszcze więcej zdenerwuje pszczół. Nie wskakuj do wody, bo długo nie będziesz mógł przebywać pod wodą, a pszczoły są cierpliwe, na pewno doczekają się, kiedy wyjdziesz z wody, aby powtórnie cię zaatakować. Najlepiej się ukryć w jakimś budynku. Również możesz zasłonić ciało kołdrą. Następnie postaraj się wyjąć żądła z ciała. Przy próbie wyciągnięcia żądła pincetą lub palcami do skóry może zostać wyciśnięte jeszcze więcej jadu, zatem najlepiej jest je zeskrobać. Jeśli nie uda nam się zeskrobać paznokciem, to można zrobić to nożem. Po czym koniecznie udaj się do lekarza.

13. Rekin

Rekin

Dobrą wiadomością jest taka, że na naszej planecie znajduje się tylko 150 rodzajów rekinów, a jedynie 20 z nich może zaatakować człowieka. To dlatego, że większość nie traktuje nas jak jedzenie. Złe wieści są takie, że jeśli rekin zainteresuje się tobą, bardzo trudno będzie od niego uciec.

Porada: Jeśli spotkasz rekina twarzą w twarz, nie odwracaj się plecami i nie próbuj uciekać w panice. Robiąc to, będziesz wyglądać jak zdobycz. Poruszaj się powoli. Jeśli zostaniesz złapany, wyceluj i uderz w oczy i skrzela. Te strefy są wrażliwe.

14. Jadowity wąż

Jadowity wąż

Większość węży nie jest niebezpieczna i nie są jadowite. Jad wstrzyknięty w momencie ukąszenia uszkadza układ nerwowy ofiary, powoduje martwicę tkanek, zmienia rytm pracy serca i zmniejsza krzepliwość krwi. Szacuje się, że na całym świecie 10–25% węży to węże jadowite.

Porada: Jeśli zauważysz, że jesteś śledzony przez węża, mocno stomp. Wibracje zwodzą węża i cię opuści. Jeśli jesteś ugryziony, nie próbuj wyssać trucizny z rany, jak to często widzimy w filmach. Lepiej umyć ranę wodą z kranu, założyć opaskę i wezwać służbę ratowniczą. Opaskę zawsze zakładamy w miejscu ugryzienia. Nie należy unosić obszaru pokąsanego, na przykład kończyny, powyżej poziomu serca. Spowodowałoby to bowiem szybsze dostanie się jadu do najważniejszych organów. W przypadku, gdy ukąsił wąż jadowity, należy owinąć kończynę bandażem elastycznym, zaczynając od części najbliższej serca i schodząc odśrodkowo.

15. Hipopotam

Hipopotam

Hipopotamy, podobnie jak słonie, wydają się być łagodnymi olbrzymami, jednak w przeciwieństwie do swoich kuzynów z trąbami, hipopotamy są z natury niezwykle agresywne. Zwierzęta te są nie tylko bardzo silne, ale również zaskakująco szybkie – w ciągu kilku sekund potrafią rozwinąć prędkość 50 km/h. Człowiek znajdujący się w pobliżu rozwścieczonego hipopotama praktycznie nie ma szans na przeżycie, co niestety potwierdzają czarne statystyki.

Porada: Nie warto uciekać przed hipopotamem, bo jak już wspominaliśmy wcześniej, w ciągu kilku sekund potrafi rozwinąć prędkość 50 km/h. Najlepiej się wdrapać na drzewo, dużą skałę lub ostre wzgórze i zaczekać, aż zwierzę odejdzie.

16. Słoń

Słoń

Te niezgrabne olbrzymy to jedne z najinteligentniejszych zwierząt świata i jednocześnie jedne z najniebezpieczniejszych. Czasami są bardzo agresywne, a również potrafią bardzo szybko biegać. Co roku w Afryce i Azji ginie kilkuset ludzi zadeptanych lub przygniecionych ich kilkutonowym cielskiem.

Porada: Jeśli słoń ma zamiar zaatakować, w takich chwilach można usłyszeć charakterystyczne trąbienie. Staraj się wyglądać na większego niż w rzeczywistości. Podnieś ramiona lub kurtkę. Jeśli wyglądasz na dużego i niebezpiecznego, słoń będzie próbował uniknąć kontaktu. Rób także dźwięki i gestykuluj. Takie zachowanie nie jest typowe dla ofiary. Wprowadzi zwierzę w błąd, a on odbierze od ciebie sygnał, że lepiej trzymać się z daleka.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty