17 ciekawostek o mumiach, o których nie opowiadają w szkole

Istnieje wiele źródeł, z których możemy zaczerpnąć informację o mumiach, jednak zazwyczaj ona jest ogólnikowa. W niniejszym zestawieniu ciekawostki o świecie mumii.

W czasach starożytnych przed pochówkiem zwłoki konserwowano, balsamowano, dzięki czemu mumie zachowały się do naszych czasów, dając możliwość naukowcom poznać dużo potrzebnej informacji historycznej. W niniejszym artykule nieznane szerokiej publiczności ciekawostki o mumiach.

1. Niedostępna mumifikacja

mumifikacja

Każdy z nas myśli, że w Starożytnym Egipcie mumifikowano tylko zwłoki faraonów. Jednak tak naprawdę każdy chętny, kto miał odpowiednią sumę pieniężną, mógł zamówić balsamowanie zwłok. Balsamowanie było bardzo drogie, ponieważ proces mumifikacji był długi i składał się z kilku etapów, wykonywanych przez różnych ludzi: zwłoki suszono, później wyciągano narządy, napełniano pachnącą żywicą wnętrze ciała zmarłego, owijano je ciasno długim, lnianym bandażem.

2. Specjalny kształt śpiwora

kształt śpiwora

Turyści zawsze zabierają ze sobą śpiwór, który jest węższy u dołu, szerszy u góry. Człowiek, który znajduje się wewnątrz niego, jest podobny do mumii. Projektanta do stworzenia takiego śpiwora zainspirowały właśnie mumie.

3. Farba z mumii

farba

W Wielkiej Brytanii organizowano przyjęcia, podczas których rozwijano mumie, po których zwłoki sprzedawano za grosze. Kupowali je producenci farb. Wysuszone zwłoki były przerabiane na proszek, który miał niezwykły brązowy odcień, popularny wśród malarzy. Mumiowy brąz cieszył się ogromną popularnością do roku 1960, potem przestano go używać nie dlatego, że stworzono nową alternatywną farbę, a dlatego, że się skończyły mumie.

4. Balsamowanie zwłok w Południowej Ameryce

mumia

Każdy z nas balsamowanie zwłok kojarzy sobie ze Starożytnym Egiptem, jednak tak naprawdę jako pierwszy balsamować zwłoki zaczął południowoamerykański lud Chinchorro. Dzięki współczesnym wykopaliskom archeologicznym naukowcy doszli do wniosku, że najstarsze mumie mają ponad 7 000 lat. To oznacza, że zaistniały 2000 lat wcześniej niż pierwsze mumie w Egipcie.

5. Balsamowano nie tylko ludzkie zwłoki

koty

Archeolodzy podczas wykopalisk znaleźli zmumifikowane zwłoki różnych zwierząt: ptaków, kotów, żmij, koni, małp, lwów i nawet hipopotamów.

6. Przypadkowe mumie

mimie

Na terenie Europy znaleziono mnóstwo mumii, które uległy temu procesowi przez przypadek, chodzi o mumie w torfowiskach. Ludzie trafiali do torfowisk przez przypadek albo to był jakiś rodzaj kary. W takim środowisku dochodziło do naturalnego utrwalenia zwłok, ponieważ w torfowisku jest mnóstwo mchu antybakteryjnego, który sprzyja mumifikacji.

7. Jedyny narząd

badanie

Dzięki współczesnym metodom badawczym naukowcy stwierdzili, że jedynym narządem, który pozostawał w ciele mumii, było serce. Egipcjanie uważali, że serce jest ośrodkiem emocji i rozumu, więc na pewno przyda się po śmierci.

8. Mumia boga

Mumia boga

Zgodnie z mitologią egipską, jako pierwszego zmumifikowano boga Ozyrysa, jednak archeologom dotychczas nie udało się odnaleźć jego zwłok. Po zmumifikowaniu zwłok Ozyrysa, zwłoki innych ludzi zaczęto owijać płótnem, na którym znajdował się wizerunek Ozyrysa, ponieważ był bogiem śmierci i odrodzonego życia.

9. Mumie Frankensteiny

Mumie Frankensteiny

W 2001 roku niedaleko wybrzeża Szkocji naukowcy znaleźli mumie, które mają 3000 lat. Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że mumie składały się z różnych części ciała. Naukowcy uważają, że zwłoki ulegały mumifikacji w torfowiskach, a po upływie 300-600 lat powtórnie je chowano i rzucano do grobów w przypadkowej kolejności.

10. Pierwsze wzmianki o mumiach pojawiły się w dziełach Herodota

Herodot

Grecki historyk Herodot jako pierwszy opisał proces balsamowania zwłok, po tym, jak w roku 450 p.n.e. odwiedził Egipt.

11. Żywe mumie

Żywe mumie

Japońscy mnisi Singon przygotowywali się do balsamowania jeszcze za życia. Dążyli do wejścia w głęboką i wieczną medytację. W ciągu 800 lat niektórym mnichom udało się osiągnąć pewnych wyników. Na początku oczyszczali ciało i duch, później prosili, aby pogrzebano je żywcem z rurką, która zapewniała dostęp tlenu. Umierali nie z powodu uduszenia, a z głodu. Po upływie setek lat grobowce należałoby otworzyć, aby sprawdzić, czy proces balsamowania się powiódł.

12. Dziwna rozrywka

Dziwna rozrywka

W czasach wiktoriańskich ludzie może i nie mieli zbyt wiele rozrywek, ale lekką przesadą było organizowanie przyjęć zwanych rozwijaniem mumii. Oprócz tego w tamtych czasach mumie były podstawowym składnikiem wielu leków. Lekarze przekonywali swoich pacjentów, że posiadają właściwości lecznicze.

13. Krzyczące mumie

strasznie

Podczas wykopalisk zauważono, że niektóre mumie chowano z otwartymi ustami. Wśród ludzi zaczął krążyć mit o tym, że ludzie grzebano żywcem i oni umierali w strasznych mękach. Jednak tak naprawdę podczas balsamowania specjalnie pozostawiano otwarte usta, które miały symbolizować oddychanie po śmierci.

14. Klątwy

sarkofag

Istnieje mit egipski, zgodnie z którym wszystkie grobowce objęte są klątwą i ci, którzy zakłócą spokój zmarłych, przypłacą to życiem lub chorobami. Znamy wiele historii o tym, jak archeolodzy po tym, jak wydobyli mumię faraona, chorowali lub umierali. Ten wątek dosyć często wykorzystują reżyserzy w filmach przygodowych.

15. Ciężka mumifikacja

wagi

Podczas badań naukowcy zważyli bandaże i płótna, którymi owijano zwłoki. Ważą one około 2,5 kg.

16. Kurz z mumii

portret

Król Anglii Karol II był przekonany, że kurz, który pokrywa mumie, zawiera w sobie sekret majestatyczności. Miał kilka własnych mumii, z których zbierał kurz i wcierał go w skórę.

17. Drogie maski

maska

Na twarzach wielu faraonów znajdowały się złote maski, pokryte różnymi magicznymi zaklęciami. Istnieje hipoteza, że pomagały się przedostać do świata zmarłych. Złota maska Tutanchamona jest unikalna. Kosztuje ona około 13 mln$.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty