17 mało znanych, ale szalenie pięknych ras kotów

Koty są uważane za jedne z najbardziej charakterystycznych i wspaniałych stworzeń na całym świecie. Ale to właśnie dzięki ich niesamowitej naturze, wielbicieli kotów w świecie staje się z każdym dniem coraz więcej.

Nie można oderwać oczu od urody niektórych przedstawicieli rodziny kotowatych, więc wybór samowolnego przyjaciela jest zajęciem niełatwym. Oprócz unikalnych cech każdego kota istnieje niezliczona ilość ras, które różnią się charakterami, nawykami, przyzwyczajeniami i wyglądem. Poznaj serię zdjęć portretowych Roba Bacha, który pokazuje zawsze niezbadane piękno kotów przedstawicieli mało znanych ras. Przyjrzyj się bliżej – może zobaczysz kota swoich marzeń!

1. Europejski krótkowłosy

Europejski krótkowłosy

Koty tej rasy są uważane za niesamowite istoty, obdarzone niezwykłymi zdolnościami. Po raz pierwszy zostały wyhodowane w Niemczech jako koty do łapania szczurów. Dlatego jedną z ciekawych ich właściwości jest gracja, której inne koty mogą pozazdrościć. Charakter kota europejskiego krótkowłosego jest spokojny i inteligentny. Chociaż wśród przedstawicieli tej rasy istnieją zarówno spokojne i uległe leniwce, jak i niestrudzone niezależne poszukiwacze przygód, które prowadzą nocny tryb życia. Takie koty nigdy nie atakują człowieka, dlatego są polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

2. Snowshoe

Snowshoe

Nazwa tej rasy kotów w tłumaczeniu oznacza "śnieżny but", więc od razu oczami wyobraźni widzimy miłe i piękne stworzenia. Cechą tej rasy jest kontrastowe umaszczenie, mają biały trójkąt na pyszczku, białe skarpetkami na łapach i chabrowe oczy.

Charakter snowshoe jest niezwykły, bo te koty są oddane swemu opiekunowi i prawie zawsze starają się być blisko niego. Samotność źle znoszą, dlatego do wszystkich innych zwierząt wykazują nadmierną życzliwość. Z dziećmi snowshoe dogadują się dobrze, bo natura nie obdarzyła ich mściwością. Koty tej rasy są tak czułe, że gotowe są godzinami przytulać się do swojego opiekuna. Jeszcze jednym plusem dla snowshoe jest ich bezgraniczna miłość do wody. Jeśli inne przedstawiciele rodziny kotowatych nienawidzą wody, snowshoe z przyjemnością biorą kąpiel i pluskają się w wodzie.

3. Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski

Każdy kot rasy sfinks kojarzy się większości ludzi z tajemniczym Starożytnym Egiptem. I to bardzo, wygląd i charakter tych niesamowitych zwierząt fascynuje i przeraża jednocześnie. Cechą sfinksa kanadyjskiego jest brak sierści na ciele i uporczywe, ciekawe świata spojrzenie.

Sfinksy kanadyjskie nie boją się patrzeć człowiekowi w oczy, a ich spojrzenie wydaje się dość głębokie, wyrozumiałe i tajemnicze. Takie koty zwykle mają zakręcone ogony, co czyni je jeszcze bardziej niezwykłymi. Natura kotów tej rasy jest przyjazna, czuła, artystyczna i spokojna. Świetnie dogadują się z absolutnie wszystkimi zwierzętami na jednym terenie.

4. Maine coon

Maine coon

Koty main coon są naprawdę wspaniałe i majestatyczne. Wśród wszystkich swoich współbraci uważane za największe przedstawiciele rodziny kotowatych, obdarzone pogodnym charakterem i długą jedwabistą sierścią. Według jednej z legend koty rasy maine coon pojawiły się dzięki miłości samicy jenota i kota, od których połączenia mają puszysty ogon i charakterystyczne przyzwyczajenia. Według innej wersji koty main coon powstały w wyniku krzyżowania domowych kotów z rysiem. Dowodem na to jest obecność pędzelków na uszach, które stały się wizytówką tej rasy.

Charakter main coon jest tak niezwykły, że można go porównywać z najbardziej inteligentnymi rasami psów. Do opiekuna koty odczuwają miłość i szacunek. Nigdy się nie nudzą i mają wyjątkową pamięć. Do obcych są obojętne, wolą po prostu ich nie zauważać. Koty rasy maine coon nienawidzą siedzieć na rękach, wolą poważnie siadywać koło nóg swego pana. Są aktywne i przyjazne, dlatego mogą stać się prawdziwymi członkami rodziny.

5. Angora turecka

Angora turecka

Angora turecka jest starożytną rasą kotów tureckich, która kilka wieków temu była ceniona na równi ze złotem. Koty tej rasy to zwierzęta z gęstą długą białą sierścią i puszystym ogonem. Charakterystyczną cechą rasy są oczy o różnych kolorach. Według legendy prorok Mahomet też miał oczy o różnych kolorach, więc tureckie angory są puszczane w meczecie. Charakter kotów tej rasy jest przyjazny i aktywny. Wśród wszystkich członków rodziny starają się wybrać jednego ulubieńca, do którego pozostają przywiązane przez całe życie. Wyróżniają się wesołym charakterem i bystrym umysłem, więc ukrywanie czegoś przed angorą turecką jest bezsensownym zajęciem.

6. Brytyjski krótkowłosy

Brytyjski krótkowłosy

Koty brytyjskie charakteryzują się szeroką masywną głową, gęstą sierścią i krępym ciałem. Właśnie koty tej rasy są maksymalnie zbliżone do naturalnych ras. Z wyglądu tego kota można śmiało nazwać jednym z najbardziej mocnych. Przedstawiciele tej rasy są niewybredne w jedzeniu i uwielbiają jeść, dlatego często przybierają na wadze. Koty tej rasy są spokojne i samowystarczalne. Przez długi czas mogą obejść się bez uwagi opiekuna. Szczególnymi uczuciami obdarzają tylko osobę, która opiekuje się nimi. Wyróżniają się niezależnością i silnym charakterem, więc nudzić się z nim nie będziesz.

7. Norweski leśny kot

Norweski leśny kot

Norweski leśny kot jest podobny do kotów rasy maine coon. To duże, silne koty, zdolne wytrzymać surowy klimat. Charakter kotów tej rasy jest wszechstronny i zawiera w sobie pewność siebie, wytrwałość, życzliwość, miłość i siłę. Wyróżniają się chęcią do zabawy i ciekawością w ciągu całego życia. Wśród obcych zachowują się spokojnie, w konflikty nie wchodzą i kochają dzieci. Jedyna wada – z natury są drapieżnikami, dlatego nie powinno się zostawiać kota norweskiego leśnego z małymi istotami.

8. Devon rex (rex dewoński)

Devon rex

Devon rex przypomina kota z innego wszechświata, bo ma wydłużoną głowę, krótki pysk, duże uszy, falistą szatę i lekko zakrzywiony ogon. Charakter rex dewońskiego jest podobny do psiego, bo przywiązują się do swojego właściciela i wszędzie "włóczą się" za nim, merdając ogonem. Wśród wszystkich ras kotów ich wyróżnia chęć do zabawy i pomysłowość, łatwo się uczą. Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami i uwielbiają pieszczoty.

9. Cornish rex

Cornish rex

Cornish rex, również jak i devon rex, wyróżnia się nietypowym dziwacznym wyglądem. Jedyna istotna różnica z devon rex – to karakułowe krótkie futro, które składa się z samego podszerstka. Charakter tak uczuciowy, że dziwi nawet gospodarzy. Koty tej rasy mogą bez końca przytulać się i całować. Kotów rasy cornish rex można zaliczyć do najbardziej natrętnych na świecie, bo przed nimi praktycznie nie da się ukryć.

Zwierzęta są aktywne, więc znajdują się w stałym ruchu, nawet dorosłe. Z gospodarzami są rozmowne, i wśród wszystkich ras są najbardziej towarzyskimi i ekstrawertycznymi kotami. Na zakazy kot reaguje wrednością i wszelkimi sposobami próbuje zignorować zakaz.

10. Pixie-bob

Pixie bob

Koty rasy pixie-bob podobne są do bajkowych postaci z opowiadań o elfach. W tłumaczeniu z języka angielskiego Pixiebob oznacza elf o krótkim ogonie. Koty tej rasy dość zabawne, bo kot bez ogona wygląda niezwykle. Chociaż nieco przypominają mniejszą wersję domowego rysia. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech pixie-bob jest 7 palców u tylnych łap, które świadczą o o czystości rasy. Wykazują się aktywnością, dużą chęcią do zabawy, oddaniem i ciekawością świata. Źle znoszą obecność innych zwierząt, ponieważ są jedną z najbardziej zazdrosnych ras kotów. Pixie-bob mają silny charakter i są wrażliwe na kary.

11. Abisyński

Abisyński

Według legendy koty abisyńskie są uosobieniem starożytnej egipskiej bogini Bast. Zewnętrznie są pełne wdzięku i natychmiast przyciągają uwagę dzięki niezwykłemu "króliczemu" umaszczeniu i wyrazistemu spojrzeniu. Koty abisyńskie nieco przypominają pumy, choć charakter tych niesamowitych stworzeń w pełni koncentruje się na ludziach. Koty tej rasy nigdy nie wypuszczają pazurów, nawet podczas zabawy, i to wyróżnia je wśród przedstawicieli rodziny kotowatych. Abisyńczyki zawsze są przyjazne, aktywne, ciekawskie i spokojne. Są gotowe 24 godziny pomagać opiekunowi robić porządek w domu.

12. Orientalny

Orientalny

Kot orientalny wygląda dość komicznie i jest najbardziej podobny do kota syjamskiego. On także ma głowę o kształcie klina i duże uszy po bokach głowy. Wyróżnia się niespotykaną gracją i muskularnością ciała. Praktycznie wszystkie wysokości są błahostką dla kotów tej rasy. Mają dobry i uległy charakter. bardzo ufają swojemu opiekunowi, otaczają go bezgraniczną miłością. Orientalne koty są bardzo energiczne i wymagają ciągłej uwagi do własnej osoby. Charakteryzują się miękkim i przyjemnym brzmieniem głosu, więc będziesz miał przyjaznego rozmówcę. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

13. Birmański

Birmański

Wspaniała rasa kotów, która łączy w sobie główne cechy ras syjamskiej i perskiej. Święty kot birmański, jak się czasem nazywana jest ta rasa kotów, ma charakterystyczny syjamski kolor z białymi skarpetkami na łapach i szafirowymi oczami. Według legendy, na wysokiej górze stała buddyjska świątynia bogini Tsun Kyan-Kse – szafirookiej patronki buddyjskich mnichów. Najstarszy mnich miał śnieżnobiałego kota. Razem z nim posąg bogini również strzegły inne koty o miodowych oczach. Pewnego dnia na świątynię bogini napadli bandyci, którzy chcieli ukraść posąg. Mnisi i koty dzielnie stanęli w obronie świątyni, ale zostali pokonani. Najstarszy mnich również padł z rąk rabusiów. Ale jego kot nagle skoczył na głowę właściciela i syknął.

Właśnie w tym momencie sierść kota rozjaśniła się złotym blaskiem, a oczy przybrały błękitny odcień. Złodzieje byli przerażeni i wycofali się. Wierny kot pozostał ze swoim mistrzem i za tydzień ich dusze się połączyły. Pozostałe koty w świątyni nagle zyskały złotą szatę i niebieskie oczy i na znak świętości im zostały przekazane białe skarpetki na nogi. Być może, dzięki tej legendzie zachowanie tych kotów jest naprawdę "święte". Charakter birmańczyków jest naprawdę wyjątkowy. Wyróżniają się spokojnym, zrównoważonym temperamentem, absolutnie nieuciążliwe i spokojne. Te koty są inteligentne i rozmowne, więc z łatwością zapamiętują intonacji opiekuna.

14. Ragdoll

Ragdoll

Koty rasy ragdoll – "ang. szmaciana lalka" – są znane z ciekawego pochodzenia, które sięga w odległy 1960 r. Pewnego dnia kotka angorska wpadła pod samochód. Dzięki lekarzom kotkę udało się uratować, ale ona bardzo się zmieniła. Od skorego do zabawy i aktywnego zwierzaka nie pozostało śladu. Kotka stała się jakby ospała. Właścicielka kota postanowiła przeprowadzić eksperyment z potomstwem i skrzyżowała swoją ulubienicą z birmańczykiem.

W wyniku eksperymentu urodziły się cudowne laleczne kocięta, które odziedziczyły senność i ospałość swojej matki. Ragdolle są kotami, które uwielbiają przytulanie. Z powodu obniżonego progu bólowego koty tej rasy nie sprzeciwiają się podczas "tarmoszenia", co skutkuje różnego rodzaju urazami. Charakter ragdoll jest spokojny, one uwielbiają swego opiekuna. Wyróżniają się bystrością umysłu i dobrą pamięcią, więc znaleźć wspólny język z kotami tej rasy dość łatwo.

15. Rosyjski niebieski

Rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski – jest rasą z prawdziwym rosyjskim charakterem i pochodzeniem. Według informacji archiwów historycznych praktycznie wszyscy rosyjscy urzędnicy wysokiego rangu mieli koty tej rasy. Jednym z popularnych tytułów tej rasy kotów jest nazwa "niebieski anioł". Z wyglądu koty przypominają rasę syjamską z unikalnym niebieskim odcieniem sierści. Charakter tych kotów nie jest łatwy, ale przyjazny i otwarty. Zapoznanie się z nieznajomym otoczeniem zajmie kotu rosyjskiemu niebieskiemu dużo czasu, bo koty tej rasy nie bardzo są ufne. Ze wszystkimi członkami rodziny koty mają równe i spokojne relacje. Wśród pozostałych ras koty rosyjskie niebieskie wyróżniają się nadmierną schludnością i czystością, dlatego nazywane są arystokratami kociego świata.

16. Perski

Perski

Koty perskie są jednymi z najbardziej popularnych przedstawicieli kotów. Dzięki nietypowemu wyglądowi – okrągłej twarzy i płaskiemu nosowi – znane są na całym świecie. Istnieje ogromna ilość umaszczeń perskich kotów, więc dobrać odpowiedni odcień dość łatwo. Charakter persów jest spokojny i nieco leniwy, więc wymagać od nich burzliwych zabaw nie warto. Mocno przywiązują się do opiekuna i boleśnie znoszą rozłąkę. Koty perskie świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, dlatego ich spokoju nie ma granic. Koty tej rasy nie lubią mruczeć, więc zmuszenie persa do miauczenia jest skomplikowanym i żmudnym zadaniem. Jeśli spróbować scharakteryzować rasę kilkoma słowami, to można śmiało powiedzieć, że to "miły przyjaciel do wylegiwania się na kanapie".

17. Bengalski

Bengalski

Koty bengalskie są uważane za jedną z najbardziej rzadkich i kosztownych ras. I to jest opinia słuszna. Koty tej rasy powstały dzięki krzyżowaniu zwykłego kota domowego z dzikim lampartem. Stąd unikalne leopardzie umaszczenie i wspaniały temperament. Po dzikim przodku koty bengalskie odziedziczyły ogromną elegancję, niepowtarzalny kolor i bezwarunkową miłość do wody. Koty tej rasy są oddane i kochające, potrzebują troski ze strony opiekuna. Lubią rozmawiać i boleśnie znoszą samotność. Pomimo "dzikości" w genach, koty bengalskie zupełnie nieagresywne, ale wrażliwe. Wyróżniają się mądrością i hiperaktywnością, dlatego wymagają stałej uwagi.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty