17 nietypowych zakazów w różnych krajach na świecie

Każdego roku tysiące turystów wyruszają na wakacje do różnych krajów. Podróż może przemienić się w prawdziwy koszmar, jeśli nie znasz zagranicznych przepisów prawnych i zakazów. W niniejszym artykule opowiemy ci o tym, w jakich krajach zakazane są gumy do żucia i torby foliowe.

Ważny etap podróży – kontrola celna, podczas której turyście może być zakazany wjazd do państwa lub będzie zobowiązany do zapłacenia grzywny. Jeśli chcesz cieszyć się z udanej podróży, musisz wiedzieć, czego nie wolno wwozić i wywozić z poszczególnych krajów.

1. Północna Korea

Północna Korea

Północna Korea nie jest raczej popularnym kierunkiem podróży, jednak są turyści, którzy chcą zobaczyć, jak się mieszka za żelazną kurtyną. Jeśli nie chcesz mieć kłopotów, to koniecznie musisz zadeklarować celnikowi telefony komórkowe i inne gadżety, żeby na pewno mieć pewność, że nie zostaniesz deportowany.

2. Nigeria

Nigeria

Podczas kontroli celnej celnik na pewno każe ci oddać wiele zwyczajnych rzeczy, na przykład do Nigerii nie można wwozić Paracetamol, sok w kartonach i czyste faktury. Również w tym kraju obowiązuje dość dziwny zakaz wwozu wody gazowanej i moskitiery.

3. Chiny

Chiny

Do Chin nie wolno wwozić zapalniczek, dotyczy to również bagażu podręcznego. Jeśli jesteś palaczem, nie musisz się martwić, ponieważ strefy dla palaczy wyposażone są w zapalniczki.

4. Jamajka

Jamajka

Jamajka jest znana ze swojej jakościowej kawy, która jest głównym źródłem dochodu. Rząd jamajski wprowadził zakaz wwozu kawy z innych krajów. Turysta, który spróbuje wwieźć na Jamajkę kawę, zapłaci grzywnę i towar oczywiście będzie skonfiskowany.

5. Szwajcaria

Szwajcaria

Jeśli podczas kontroli celnej celnik zauważy, że turysta ma na ręku podrobiony (replika) szwajcarski zegarek, to będzie on skonfiskowany i zniszczony na podstawie ustawy uchwalonej w 2008 roku.

6. Francja

Francja

Jeśli wybierasz się do Francji, to musisz wiedzieć, że w tym kraju obowiązuje zakaz wwozu replik znanych marek. Jeśli nie chcesz, aby cię wydalono z kraju, musisz się dostosować do tych przepisów.

7. Kenia

Kenia

W 2017 roku w Kenii uchwalono ustawę, na mocy której obowiązuje zakaz używania toreb foliowych. Ustawa ma na celu ochronę środowiska. Osoba, która kupuje, sprzedaje lub używa toreb foliowych, będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości 38 tys. dolarów. Podczas kontroli celnej wszystkie torby foliowe są konfiskowane.

8. Tajlandia

Tajlandia

Jeśli jesteś e-palaczem i wybierasz się do Tajlandii, to musisz pamiętać, że w tym kraju zakazane są e-papierosy. Jeśli celnik znajdzie papieros elektroniczny, będziesz zobowiązany do zapłacenia grzywny w wysokości 300 tys. bat lub może grozić ci kara 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli turysta chce zabrać ze sobą na pamiątkę figurkę Buddy, to jej rozmiar nie może przekraczać 13 cm. Nie można wywozić z Tajlandii durian (owoc), a arbuz koniecznie musi być pokrojony, bo na pokładzie samolotu może nie wytrzymać ciśnienia i eksplodować.

9. Turcja

Turcja

Rząd turecki chroni zabytki swego kraju, dlatego obowiązuje tu zakaz wywożenia artefaktów historycznych. Pamiętaj o tym, że do artefaktów należą różne kamienie, które mogą być częścią jakiegoś zabytku. Myślisz, że to jakieś żarty i bzdury? Niestety, to nie żarty! W 2014 roku Rosjanin stanął przed sądem, ponieważ w jego walizie znaleziono kamień, kupiony na jednym ze straganów tureckich. Musiał zapłacić grzywnę i dostał 1,5 roku w zawieszeniu. Za wywóz zabytków przewidziana jest kara 12 lat pozbawienia wolności. Jeśli uwielbiasz antyki i dywany tureckie, musisz wiedzieć, że możesz je wywozić, jeśli mają mniej niż 100 lat. Musi to być potwierdzone specjalnym certyfikatem i paragonem.

10. Tunezja

Tunezja

W Tunezji ogromną popularnością cieszą się tatuaże z henny – mehendi. Jednak w kraju obowiązuje zakaz wwozu i wywozu henny. Nikt dokładnie nie wie, dlaczego rząd zdecydował się na wprowadzenie takiego zakazu, ale przypuszcza się, że handlarzy narkotyków przemycali narkotyki zamiast henny.

11. Singapur

Singapur

W tym kraju obowiązuje zakaz wwozu papierosów. Jedna osoba może przewieźć 200 szt. papierosów, przy czym każdy papieros musi posiadać specjalne markowanie, w innym przypadku trzeba będzie zapłacić grzywnę. Również w Singapurze obowiązuje zakaz wwozu gumy do żucia. W 1992 roku pewien turysta zostawił gumę do żucia w drzwiach pociągu, powodując niewłaściwe zamykanie drzwi. Jeśli turysta przywiezie do Singapuru gumę do żucia, grozi mu kara – rok więzienia i grzywna 5,5 tys. dolarów.

12. Egipt

Egipt

Na straganach egipskich można kupić dużo różnych upominków. Niektóre z nich mają taką samą wartość historyczną co prawdziwe artefakty. Jeśli chcesz wywieźć z państwa jakiś upominek, musisz mieć paragon i potwierdzenie tego, że to jest zwykła replika. Jeśli chcesz wywieźć koralowce, to koniecznie kupuj je w sklepie i zachowaj paragon. W innym przypadku upominki zostaną skonfiskowane i nawet możesz zapłacić grzywnę.

13. Wietnam

Wietnam

Z Wietnamu nie można wywozić tradycyjnego sosu rybnego, chociaż nie ma oficjalnego zakazu. Nie wolno zabierać ze sobą sos rybny nawet na rejs krajowy. Zakaz wywożenia sosu nie jest związany z tym, że Wietnamczycy chronią przepisu, lecz z tym, że sos ma bardzo intensywny zapach, więc jeśli się wyleje, to trudno będzie go się pozbyć.

14. Seszele

Seszele

Tylko na Seszelach rosną palmy, nazywane coco de mer. Wielu turystów chciałoby zabrać ze sobą do domu kilka owoców, ale w tym celu trzeba spełnić kilka koniecznych warunków, a nie po prostu zerwać w dżungli. Po pierwsze owoc musi być kupiony u oficjalnego dystrybutora (kosztuje on od 150 do 200 euro), po drugie, musi zawierać specjalny numer i certyfikat. Oprócz tego waga kokosu nie może przekraczać 20 kg. Jeśli przynajmniej jeden z warunków nie będzie spełniony, owoc zostanie skonfiskowany.

15. Nowa Zelandia

Nowa Zelandia

Żaden turysta nie może wjechać na terytorium tego państwa na rowerze lub podobnym do niego pojeździe drogowym. A to wszystko dlatego, że na kołach pojazdu mogą się znaleźć nasiona roślin z innych krajów, przez co może być zaburzona unikalna szata roślinna Nowej Zelandii. Oprócz tego, w tym kraju obowiązują rygorystyczne przepisy prawne dotyczące importu zwierząt, ich zarodków i nasienia. Również nie wolno wywozić z Nowej Zelandii kiwi i wino z kiwi.

16. Barbados

Barbados

Na terytorium wyspy obowiązuje zakaz noszenia odzieży kamuflażowej. Nie mogą jej wkładać osoby, które nie są żołnierzami. Podczas kontroli celnej bluzy i spodnie kamuflażowe będą skonfiskowane.

17. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie dziś są często odwiedzane przez turystów, więc koniecznie należy pamiętać, że w tym kraju obowiązuje zakaz wwozu niektórych leków. Istnieje wykaz leków, które nie wolno wwozić do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Za złamanie zakazu grozi grzywna, kara więzienia lub deportacja.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty