17 przedmiotów, na których drobnoustrojów jest więcej, niż sądzisz

Regularne sprzątanie jest ważne nie tylko do utrzymania estetyki pomieszczenia, ale także dla zdrowia. W domu znajdują się przedmioty, które rzadko poddajemy czyszczeniu, ale na nich jest ogromna ilość bakterii.

Wiele osób jest przekonana, że najbardziej brudne obiekty to muszla klozetowa i kosz na śmieci, ale badania dowiodły, że opinia ta jest zwodnicza. Wokół znajduje się ogromna ilość rzeczy, z których ludzie korzystają regularnie, natomiast czyszczą je bardzo rzadko. Proponujemy przeprowadzić kontrolę i dowiedzieć się, obróbkę jakich przedmiotów trzeba włączyć w sprzątanie, aby pozbyć się niebezpiecznych skupisk bakterii i zarazków.

1. Klamki i przełączniki

drzwi

Jesteśmy zszokowani informacją o tym, że ze względu na ilość drobnoustrojów te miejsca w domu mogą konkurować z dywanikami pod drzwiami. Ludzie je dotykają w ciągu dnia kilka razy, pozostawiając brudne plamy.

Co robić? Planując sprzątanie, należy rozpocząć je od dezynfekcji klamek i wyłączników. Użyj do tego specjalnych środków lub roztworu alkoholowego.

2. Ekran smartfona

komórka

Badania wykazały, że ludzie przecierają ekran swojego telefonu tylko w tym przypadku, jeśli na nim pojawiają się odblaski, które uniemożliwiają normalne oglądanie obrazu. Przy tym mało kto zastanawia się nad tym, ile brudu na nim gromadzi się, bo ze smartfonu korzystamy w różnych miejscach, i ekranu dotykamy nie tylko palcami, ale także policzkami i uszami. W rezultacie może to prowadzić do powstania wysypki i podrażnień.

Co robić? Eksperci zalecają, aby regularnie wycierać smartfon ściereczką antybakteryjna. Aby wyczyścić wtyki słuchawkowe i głośnikowe, użyj bawełnianych wacików lub wykałaczek. Powinny być wcześniej nawilżone roztworem przeciwbakteryjnym.

3. Zmywarka

naczynie

Jeśli sprzęt dobrze radzi sobie z myciem naczyń, to nie znaczy, że jest czysty. Faktycznie na siatkach, rusztach i ścianach, pozostają resztki jedzenia i innego brudu. Biorąc pod uwagę wilgotne, ciepłe środowisko, nic dziwnego, że liczba bakterii szybko rośnie. W rezultacie, naczynia mogą być umyte z resztek jedzenia, ale zarazki na zmywarce pozostaną.

Co robić? Po każdym użyciu zmywarki należy przetrzeć ją suchą szmatką. Dla bardziej starannego zabezpieczenia ważne jest, aby usunąć resztki jedzenia, zwracając szczególną uwagę na otwór spustowy. Następnie weź mały talerz, wsyp sody i wlej ocet. Uruchom sprzęt na pełny cykl. W rezultacie maszyna zostanie oczyszczona z zarazków i nieprzyjemnego zapachu.

4. Deski do krojenia

deska

W pierwszej piątce najbardziej brudnych rzeczy w domu są deski do krojenia, na których stężenie bakterii 200 razy większe, niż na sedesie. Aby zabezpieczyć się przed pojawieniem się różnych problemów zdrowotnych, musimy o nie prawidłowo zadbać.

Co robić? Kup kilka desek do krojenia różnych produktów: ryb, mięsa, warzyw i chleba. Co do materiału, z którego są wykonane, to lepiej zamiast drewna wybrać tworzywo sztuczne lub metal. Oprócz tego, regularnie czyść deski, myjąc je roztworem sody oczyszczonej lub octem winnym.

5. Karty plastikowe

kartki

Coraz częściej ludzie zastępują pieniądze kartami platniczymi, które są używane do rozliczeń bezgotówkowych w różnych miejscach. Oprócz tego, istnieje duża liczba kart rabatowych, kart do przejazdu metrem i tak dalej. Gdybyś miał okazję zobaczyć powierzchnię twoich kart pod mikroskopem, obraz, który zobaczyłbyś, byłby wyraźnie szokujący.

Co robić? Przeprowadź ze swoimi kartami prosty zabieg – pryśnij na powierzchnię środek dezynfekujący, unikając dostania się go na taśmę magnetyczną. Można ją przetrzeć zwykłą gumką.

6. Akcesoria sportowe

sportowe

Do domowych ćwiczeń wykorzystywane są różne przedmioty: maty, hantle, sportowe gumki, opaski i tak dalej. Wszystkie one podczas zajęć wchłaniają pot, cząstki tłuszczu ze skóry. Ponadto, lezą na podłodze i poddają się dodatkowemu zanieczyszczeniu.

Co robić? Hantle i gumy przetrzyj roztworem alkoholu. Co do maty, to należy ją zwilżyć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć czystą szmatką, aby pozbyć się resztek mydła, i pozostawić do wyschnięcia.

7. Zasłona prysznicowa

wanna

Robiąc porządki, starannie myjemy podłogę, płytki i instalacje wodno-kanalizacyjne, zapominając o zasłonie prysznicowej, choć mnoży się na niej ogromna ilość bakterii.

Co robić? Jeśli zasłona jest wykonana z tkaniny, należy ją wyprać lub "na wszelki wypadek" przetrzeć roztworem amoniaku.

8. Torby sportowe

sumka

Za zwyczaj wracając z treningu, wrzucamy dresy do pralki, a torba pozostaje brudna? Spróbuj sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz torba była poddana praniu. W torbie gromadzą się drobnoustroje, bakterie, nieprzyjemne zapachy i kurz, które będę brudzić wszystkie rzeczy.

Co robić? Jeśli torba jest szmaciana, wtedy można ją wyprać w pralce, ale jeśli produkt nie pozwala na długie oddziaływanie wody, wtedy wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką z użyciem środka dezynfekującego.

9. Łóżko

łóżko

Naukowcy nazywają łóżko "miejscem do wygodnego rozmnożenia się bakterii". Podczas snu skóra się łuszczy, a jej cząstki pozostają na łóżku. Nie zapominajmy także o pocie, który stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się przenosicieli zakazeń.

Co robić? Obowiązkowo zaścielaj łóżko, chroniąc pościel przed kurzem i różnymi śmieciami. Nie kładź się na łóżku w ubraniu, przychodząc z ulicy, a przed pójściem spać bierz prysznic. Wymianę pościeli należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu, ale lepiej dwa.

10. Klucze

klucze

Czy choć raz myłeś swoje klucze? Jeśli zadać to pytanie na ulicach różnym ludziom, to większość odpowiedzi będzie negatywna. Teraz pomyśl, ile razy te same klucze padały na ulicy, na klatce schodowej i w innych miejscach, czepiając różne śmieci.

Co robić? Oczywiście, można wymyć klucze w roztworze wody z mydłem, ale jest bardziej efektywny sposób, który nie przyczyni się do powstawania rdzy na metalu i skuteczniej poradzi sobie z bakteriami. Wymieszaj sok z cytryny i sól i przetrzyj mieszaniną powierzchnię kluczy, a potem wytrzyj je do sucha. Przeprowadzaj takie czyszczenie regularnie.

11. Portfel i pieniądze

portmonetka

Naukowcy przeprowadzili badania i otrzymali szokujące wyniki: okazało się, że na 1 cm2 banknotu jest 300 tys. drobnoustrojów. Przez całe życie banknot może być w rękach setek, a nawet tysięcy różnych ludzi, więc na jego powierzchni mogą być zarazki różnych chorób, a nawet robaki. Wszystkie one przechodzą na portfel, w którym przechowywane są pieniądze.

Co robić? Trzymaj pieniądze z dala od rzeczy, na przykład, wiele osób lubi je przechowywać w szufladzie z bielizną lub pościelą. Nie zostawiaj banknotów na biurku, półkach i tak dalej. Po każdym kontakcie staraj się umyć lub wytrzeć ręce dezynfekującą chusteczką. Miejsce, gdzie przechowywane są pieniądze, od czasu do czasu przecieraj chusteczkami antyseptycznymi.

12. Podajnik proszku do prania

pralka

Podobnie jak w przypadku ze zmywarką do naczyń, w tym miejscu mogą gromadzić się bakterie. Na przykład, w szufladkach na proszek może pojawić się pleśń, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może zaszkodzić zdrowiu.

Co robić? Po każdym praniu należy pozostawiać podajnik proszku otwarty, żeby całkowicie wysechł. Oprócz tego, raz w miesiącu trzeba wyjąć szufladkę i umyć ją pod bieżącą wodą. Trudno dostępne miejsca można umyć za pomocą szczoteczki do zębów.

13. Klawiatura

klawiatura

W większości przypadków czyścimy klawiaturę, kiedy ona przestaje normalnie działać lub jest bardzo brudna. Regularnie między klawiszy trafia kurz, okruchy jedzenia, sierść zwierząt i tłuszcz. Jeśli człowiek pracuje poza domem, to ilość brudu wzrośnie. W rezultacie podczas pracy na ręce będą trafiać bakterie.

Co robić? Usunąć okruchy można przy pomocy pędzla, a najlepiej odkurzacza. W sklepach komputerowych można kupić butle ze sprężonym powietrzem, które mają długi nos, i z jego pomocą łatwo usunąć brud nawet w trudno dostępnych miejscach. Powierzchnię klawiatury można przetrzeć nasączonym alkoholem lub specjalnymi środkami i szmatką. Dla bardziej dokładnego czyszczenia można zdjąć klawisze i umyć je w roztworze wody z zewnątrz i wewnątrz.

14. Uchwyty wózków w supermarkecie

sklep

Eksperymenty wykazały, że uchwyty spożywczych wózków i koszy wchodzą w TOP najbardziej brudnych miejsc. Wyjaśnienie jest proste: codziennie dotyka je ogromna liczba ludzi, o których stanie zdrowia nikt nie wie. W rezultacie pójście do sklepu może stać się przyczyną pojawienia się wysypki, kataru, zatrucia i tak dalej.

Co robić? Choć z zewnątrz to może wyglądać dziwnie, ale należy jakoś zabezpieczyć się przed tym jak wziąć wózek, wytrzeć uchwyt antybakteryjna ściereczką. Po przyjściu do domu pierwsze, co musisz zrobić – umyć ręce. Nie zaleca się umieszczania dzieci w wózkach, ponieważ będą one w bliskim kontakcie z licznymi drobnoustrojami.

15. Gąbki i szczotki do mycia naczyń

mycie

Każdego dnia do usuwania tłuszczu i innych zabrudzeń z naczyń stosowane są różne gąbki i szczotki, mające porowatą strukturę, która gromadzi liczne bakterie. Błędem jest sądzić, że stały kontakt z detergentami i ciepłą wodą chroni przed brudem. W rezultacie z czasem liczba bakterii wzrasta, i gąbka staje się niebezpieczna dla zdrowia.

Co robić? Przystępny i łatwy sposób, aby pozbyć się zarazków – gąbkę trzeba rozgrzać w mikrofalówce w ciągu minuty. Jeśli chodzi o szczotki, można je czyścić za pomocą mieszaniny octu i detergentu.

16. Pędzle i gąbki do makijażu

makijaż

Kosmetolodzy już od dawna apelują do ludzi, żeby nie dzielili się środkami do makijażu, ponieważ to są bardzo indywidualne rzeczy. Profesjonalni wizażyści dysponują specjalnymi środkami, których używają do pielęgnacji szczotek, aby usunąć z nich resztki kosmetyków. Przy tym na włosiu pędzelków znajdują się cząstki skóry, wydzielina gruczołów łojowych, różne infekcje i drobnoustroje, które można przenieść na zdrową skórę, powodując stan zapalny.

Co robić? Aby prawidłowo dbać o skórę, należy po każdym użyciu wytrzeć gąbki i pędzle środkiem do demakijażu lub można kupić specjalny płyn do czyszczenia pędzli. Raz w tygodniu dobrze będzie przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie. Trzeba umyć je w specjalnym roztworze, dla którego wymieszać szampon dla dzieci, oliwę z oliwek i wodę. Zwilż w nim szczotki i przecieraj włosiem po dłoni, aż piana stanie się czysta.

17. Szczoteczka do zębów

szczotka

Przerażający jest fakt, ale usta są bardziej brudną częścią ciała niż ręce. Miliony bakterii zamieszkują jamę ustną, a dostają się do niej za pośrednictwem żywności, wdychanego powietrza i z powodu wielu złych nawyków, na przykład, wiele osób lubi otwierać opakowania ustami. Płytka nazębna i resztki jedzenia z jamy ustnej zostają na szczotce, która staje się siedliskiem bakterii. Zarazki przenoszą się na szklankę lub podstawkę, w której się znajdują szczotki.

Co robić? Lekarze zalecają, aby wymieniać szczoteczkę do zębów raz na dwa miesiące. Powinna być przechowywana wyłącznie w pozycji pionowej, aby z niej mogła spłynąć cała woda. Do czyszczenia szczoteczek zaleca się raz na dwa dni opuszczać ją w płyn do płukania ust lub na kilka minut do wrzątku. Podstawę do szczotek regularnie myj w gorącej wodzie, a w celu dezynfekcji można umyć ją roztworem sody oczyszczonej (0,5 łyżki gorącej wody i 1 łyżeczka sody oczyszczonej).

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty