17 roślin doniczkowych, które są potrzebne ci już teraz

Ale później naukowcy udowodnili, że rośliny w domu są w stanie zdziałać cuda nie tylko z otoczeniem, ale i z nastrojem ludzi znajdujących się w tym pomieszczeniu.

Obecnie istnieje wielka różnorodność roślin doniczkowych, które uszlachetniają wnętrze, harmonizują atmosferę i nasycają powietrze tlenem. Nie warto zbyt daleko chodzić, aby udekorować swój dom i podnieść na duchu siebie i innych. Wystarczy dobrać rośliny doniczkowe i cieszyć się atmosferą i ich urodą. W tym poście zebrane najbardziej niesamowite, niewyobrażalne i piękne rośliny doniczkowe, które z pewnością staną się pełnoprawnym elementem twojego domu.

1. Echmea wstęgowata

1ehmeya 2
Echmea wstęgowata 2

Echmea jest wieloletnią rośliną, nie potrzebującą szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.Nazwa rośliny w tłumaczeniu z greckiego oznacza "koniec, czubek", i kojarzy się z twardymi końcówkami liści. Ehmeya jest dość dużą rośliną o wielkich liściach i jaskrawych kwiatach. Wyglądem roślina przypomina ananas.

Kwiaty echmei fioletowe lub różowe, znajdujące się na lejkowatej rozecie. Pokojowa echmea woli jasny, oświetlony pokój, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura latem – 20-26°C, zimą około 18°C. Echmea lubi wilgotne środowisko, dlatego należy stale utrzymywać wilgotną aurę, zraszać, wypełniając gniazdka kwiatu wodą. Po pojawieniu się roślin potomnych u nasady echmei należy je delikatnie przesadzić . Roślina zakwitnie za 1-2 lata. Istnieje kilka odmian pokojowej echmei i każda z nich ma swój urok i piękno.

2. Monstera

Monstera
Monstera -2

Monstera w tłumaczeniu z łaciny oznacza "niesamowita, dziwaczna". Choć według jednej ze starożytnych legend, opowiadającej o gigantycznych roślinach-mordercach, monstera oznacza "bestia". Monstera jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych, które można spotkać w mieszkaniach. Monstera jest wiecznie zieloną rośliną ozdobną należącą do rodziny lian. Wyglądem przypomina duży krzew z dużymi, czasami gigantycznymi "pociętymi" liśćmi i obwisłymi powietrznymi korzeniami, przypominającymi macki.

Z natury monstera jest nie wymagająca i nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Preferowana temperatura do uprawy monster – 15-20°C. W wysokiej temperaturze monstera dość szybko rośnie.

Wiele osób uważa, że monstera lubi ciemne pomieszczenia, w które nie pada bezpośrednie światło słoneczne. W rzeczywistości roślina ta jest odporna na cień i preferuje rozproszone światło. Jeśli monstera wypuszcza nowe liście bez charakterystycznych wcięć, a korzenie są zbyt cienkie, jest to wyraźny znak braku oświetlenia.

Przez większą część roku, od wiosny do jesieni, monsterę należy obficie podlewać. Zimą wystarczy sprawdzać wilgotność gleby. Wymagane jest regularne spryskiwanie z rozpylacza. Monstera jest dużą rośliną, dlatego potrzebuje podparcia. W naturze monstera ma duże kwiaty, ale niestety w warunkach domowych kwiaty wydaje stosunkowo rzadko.

Corocznie monsterę należy przesadzać, a także przesadzać młode pędy. Przy wszystkich pozytywnych aspektach tej rośliny należy pamiętać, że sok monstery zawiera substancje drażniące skórę i błony śluzowe, dlatego zachowywać się z nią trzeba ostrożnie.

3. Wilczomlecz palczasty

Wilczomlecz palczasty
Wilczomlecz palczasty 2

Wilczomlecz jest sukulentem i na całym świecie istnieje około 1500 odmian tej rośliny. Wilczomlecz palczasty przypomina wyglądem koralowca. Często końce cienkich pędów zmieniają kolor na różowy, podobny do ognia.

W naturze wilczomlecz palczasty kwitnie żółtymi kwiatostanami. W warunkach domowych wymaga silnego oświetlenia i ciepłego klimatu. Wilczomlecz nie jest kapryśny i może rosnąć w jednej doniczce z innymi kaktusami lub wilczomleczami, preferowany zakres temperatur wynosi 20-22°C, choć w zimie – około 16-18°C. Podlewać wilczomlecz należy 1 raz w tygodniu, ponieważ on toleruje słabsze, suche podłoża, i nadmierna wilgoć może zaszkodzić roślinie. Przesadzać wilczomlecz palczasty należy 1 raz na 2 lata. Rozmnaża się za pomocą szczepienia.

Ważnym elementem w pracy z tymi roślinami jest stosowanie rękawic, ponieważ sok mleczny każdego wilczomlecza jest trujący i może uszkodzić błony śluzowe organizmu.

4. Goryczka

Goryczka
Goryczka 2

Roślina o interesującej nazwie pochodzi z wysokich gór Tybetu, gdzie rośnie na kamienistych zboczach. Goryczka jest dość rzadką odmianą sukulentów. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji i dobrze rośnie na suchej glebie. Z wyglądu przypomina płożący krzew z fantazyjnymi liśćmi w kształcie rombu. Preferuje ciepły klimat i umiarkowane podlewanie. Mnoży się goryczka w odpowiednich warunkach samodzielnie.

5. Dracena Sandera

Dracena Sandera
Dracena Sandera 2

Nie bez kozery ta roślina jest nazywana "kwiatem szczęścia, powodzenia i dobrobytu", dlatego w wielu aranżacjach wnętrz można zauważyć właśnie tę odmianę. Z wyglądu dracena Sandera to zielona łodyga z liśćmi u góry lub na całej powierzchni łodyg.

Pielęgnacja doniczkowej draceny jest minimalna przy prawidłowo stworzonych warunkach. Dracena Sandera nie toleruje bezpośrednich promieni ultrafioletowych, ale lubi naturalne oświetlenie. Preferowana temperatura – 18-25°C. Podlewać dracenę należy mniejszymi ilościami wody, ale regularnie wycierać z kurzu. Wiele niuansów uprawy zależą od tego, w jakim środowisku rośnie dracena – w wodzie czy glebie.

Jeśli roślina jest uprawiana w wodzie, wodę trzeba stale zmieniać. Pamiętaj, że zwykła woda do takich celów się nie nadaje. Staraj się używać miękkiej odstanej wody. Jeśli dracena rośnie w glebie, jej pielęgnacja jest znacznie prostsza. Gleba wymaga tylko regularnego podlewania. Dracena rozmnaża się przez sadzonkowanie wierzchołków pędów, jest to najlepszym sposobem na zasadzenie zielonego tropikalnego ogrodu z dracen.

6. Pasiatka zwisła – trzykrotka wężykowata

Pasiatka zwisła
Pasiatka zwisła 2

Ciekawa roślina, która często rośnie zarówno w środowisku naturalnym, jak i w warunkach pokojowych. Ma dużo odmian – w białe, różowe, żółte paski, wielobarwna.

Pasiatka zwisła jest wieloletną wiecznie zieloną rośliną, na pędach rośnie dużo małych liści, łodygi tak ściśle przeplatają się między sobą, że trudno znaleźć początek. Roślina nie wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego jest łatwa w utrzymaniu w każdym domu. Jedyną wadą jest szybkie starzenie, więc wymaga stałego odnawiania.

7. Płaskla łosioroga / Łosie rogi

Płaskla łosioroga
Płaskla łosioroga 2

Płaskla łosioroga jest rodzajem paproci, który rośnie w niezwykłym położeniu pionowym. Inna nazwa tej rośliny "jeleni róg". Z wyglądu liście płaskli łosiorogiej przypominają rogi. Warto zauważyć, że roślina ma 2 rodzaje liści, które wykonują ważną funkcje w życiu paproci. Dlatego nie należy dotykać liści płaskli łosiorogiej, aby nie uszkodzić powłoki zielonych liści.

W domowych warunkach ta roślina nie nadaje się do uprawy, ponieważ preferuje wilgotne podłoże, ale nadaje się do dekoracji fasad domów lub werand. Paprocie nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i wolą rozproszone światło. Odpowiednia temperatura do uprawy – 20-25°C. Sąsiedztwo kaloryfera i przeciągi stanowią dla niej problem. Latem paproć należy obficie podlewać i spryskiwać. Przesadzać płasklę łosiorogą należy w miarę potrzeby.

8. Fiołek afrykański

Fiołek afrykański
Fiołek afrykański 2

Fiołek afrykański zwany jest też sępolią. Pochodzi z Afryki Wschodniej. Jest wieloletnią rośliną z rozetą z aksamitnym kwiatów w różnych odcieniach. Fiołek afrykański nie można nazwać łatwą w pielęgnacji rośliną, bo on wymaga dużo troski. W pierwszej kolejności dotyczy do gleby, która powinna być o kwaśnym odczynie i przepuszczać do korzeni powietrze. Podlewać fiołek afrykański należy, wlewając wodę do podstawek (a nie do doniczki). Raz w miesiącu trzeba podlewać roślinę z góry do wymaganego poziomu nasycenia. W czasie kwitnienia nie należy spryskiwać fiołek, a także zwilżać łodygi i liści wodą.

Sępolia woli pomieszczenia z rozproszonym światłem, bez bezpośredniego nasłonecznienia. W okresie zimowym szczególną uwagę należy zwrócić na wilgoć, ponieważ suche powietrze szkodzi roślinom. Optymalna temperatura do uprawy fiołków – 17-24°C. Podczas wzrostu należy śledzić kształt rośliny i w porę usuwać uschnięte liście i kwiaty. Przesadzanie rośliny przeprowadza się corocznie wiosną, przy tym rozsadzane zbyt duże osobniki. Przy dobrej pielęgnacji fiołek afrykański będzie cieszyć właściciela pięknymi barwnymi kwiatami.

9. Palma sagowa/ sagownica zwyczajna

Palma sagowa
Palma sagowa 2

Do tworzenia niesamowitej atmosfery morskiego wybrzeża w mieszkaniu trzeba kupić palmę sagową, która stanie się wybitnym przedstawicielem wśród wszystkich roślin. Palma sagowa, czyli sagownica zwyczajna jest wyjątkową rośliną z wspaniałymi liśćmi, wyrastającymi z grubego pnia. W dzikich warunkach sagownica zwyczajna dorasta do 15 metrów wysokości, w domu – około 50 cm. Główną wadą palmy sagowej jest powolny wzrost i kapryśny charakter.

Sagownica zwyczajna preferuje pomieszczenia z maksymalnym oświetleniem, ale bezpośredniego światła. Optymalny zakres temperatur wynosi: latem – 22-26°C, w zimie – 12-17°C. Podczas podlewania należy wziąć pod uwagę, że palma sagowa nie znosi nadmiernej wilgoci i lubi umiarkowane podlewanie. Dlatego przed podlewaniem warto upewnić się w stanie wysuszenia gleby.

Palma lubi wilgotne powietrze i wymaga ciągłego zraszania liści. Podczas nawilżania i podlewania należy unikać wilgoci na pniu rośliny, aby zapobiec gniciu systemu korzeniowego. Przesadzanie tej rośliny odbywa się raz na 5 lat. Przeprowadzać wszelkie działania z palmą sagową należy w rękawiczkach, bo pień rośliny zawiera substancje trujące.

10. Krostawiec Rowley

Krostawiec Rowley
Krostawiec Rowley 2

Krostawiec Rowley jest dekoracyjną rośliną doniczkową, która jest znana ze swojego oryginalnego wyglądu. Kształtem roślina przypomina długi cienki sznurek z koralikami. Właśnie z tego powodu ma drugą nazwę – "sznur pereł". Senecio Rowley proponuje umieszczać roślinę w wiszących doniczkach, bo ona rośnie do dołu. Wiosną roślina kwitnie białymi pąkami.

Krostawiec Rowley przypomina rośliny sukulenty, więc nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Roślina preferuje naturalne oświetlenie, bez bezpośredniego nasłonecznienia. W razie braku światła roślina zmienia wygląd i staje się mniejsza. Pożądana temperatura latem – 22-25°c, w zimie – 10-15°C. Niższe temperatury mogą zaszkodzić roślinie i zniszczyć ją.

Szczególnych warunków co do wilgotności powietrza krostawiec Rowley nie potrzebuje, więc wystarczy od czasu do czasu spryskiwać go z rozpylacza. Podlewanie roślin w okresie letnim powinno być obfite. Pamiętaj, że krostawiec Rowley jest trujący, dlatego podczas pracy z nim należy zachować środki ostrożności.

11. Hoja piękna

Hoja piękna
Hoja piękna 2

Hoja piękna jest ozdobnym kwitnącym woskowym bluszczem, który rośnie w naturze w strefie tropikalnej. Z wyglądu hoja przypomina bluszcz z pięknymi kwiatostanami. Istnieje ogromna ilość odmian hoji, one nie wymagają starannej pielęgnacji w warunkach domowych. Roślina preferuje jaskrawe oświetlenie, ale nie toleruje aktywnego promieniowania ultrafioletowego. Optymalny zakres temperatur wynosi: latem – 18-19°C, w zimie – 10-15°C. Podlewać hoję należy w miarę całkowitego wyschnięcia podłoża, ponieważ roślina nie lubi stojącej wody.

Jedną z cech hoji jest jej miłość do "kąpieli", które należy przeprowadzać 2 razy w roku. Latem roślina spryskiwana jest z rozpylacza. Młode osobniki są przesadzane co roku. Bardziej stare – raz na 3 lata. Hoję można rozmnażać wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe. Końcówki gałązek rośliny i uschnięte kwiatostany należy obcinać.

12. Eszeweria

Eszeweria

Eszeweria jest uważana za jedną z najlepszych odmian mało wymagających roślin sukulentów. W domowych warunkach dobrze rośnie i staje się ozdobą wśród zielonego wystroju. Najbardziej znana nazwa eszewerii – "kamienna róża". Z wyglądu ten rodzaj sukulenta naprawdę przypomina róże. Liście eszewerii są faliste, często z czerwonymi plamami. Kamienne róże lubią ciepło, dlatego wolą podwyższone temperatury – 22-28°C. W zimie temperatura może spaść do 18-20°C.

Podlewanie takich sukulentów powinno być umiarkowane, z częściowym wysychaniem gleby. Kamienne róże nie wolno spryskiwać, ponieważ eszeweria lubi suche powietrze. Dlatego podczas podlewania warto zwrócić uwagę na przedostanie się wody do gniazdka rośliny. Najlepszym oświetleniem jest słoneczne, z aktywnymi promieniami ultrafioletowymi. Młode rośliny wymagają corocznego przesadzania, dorosłe – tylko w razie potrzeby. Przy dobrej pielęgnacji eszeweria kwitnie, tworząc niepowtarzalny widok.

13. Rośliny-epifity

Rośliny epifity
Rośliny epifity 2

Epifitami nazywane są rośliny, które nie wymagają sadzenia w ziemi i żyją na innych, ale nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Istnieją 2 odmiany takich roślin: pierwsze prawie nie mają systemu korzeniowego, a inne – wymagają starannej pielęgnacji. Rosną epifity w przepuszczalnych dla wody i powietrza doniczkach lub na drewnianej korze. Podlewać takie rośliny należy obficie, a następnie zachować wilgoć. Sprysiwać epifity należy gorącą wodą, bo rośliny są podatne na hipotermię.

Oświetlenie epifity lubią jasne, nieograniczone. Temperatura powinna wahać się w granicach 20-22°C. Nie lubią przesadzania, dlatego należy je przeprowadzać tylko w razie nagłej potrzeby. Istnieje ogromna ilość roślin-epifitów, które różnią się sposobami rozmnażania.

14. Mimoza wstydliwa

Mimoza wstydliwa
Mimoza wstydliwa 2

Mimoza wstydliwa jest delikatną doniczkową rośliną. Swoją niezwykłą nazwę otrzymała z powodu nadwrażliwości liści, które zwijają się nawet od najmniejszego dotyku, uderzenia lub wstrząsu. Mimoza jest trawiastą rośliną jednoroczną. Liście mimozy wstydliwej są podobne do paproci z małymi kulistymi kwiatami.

Udowodniono, że mimoza wstydliwa ma swoisty cykl życiowy, podczas którego jej liście otwierają się lub zamykają. Pomimo swojego kapryśnego charakteru, roślina ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Mimoza preferuje jasne światło i przychylnie odnosi się do bezpośredniego światła słonecznego. Jej liście nie tolerują dymu i przeciągu. Preferowana temperatura dla mimozy równa się: latem –20-24°C, zimą 16-18°C.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność powietrza, bo mimoza preferuje klimat tropikalny. Podczas kwitnienia rośliny należy podlewać co drugi dzień, a następnie sprawdzać stan gleby. Ona powinna być lekko wilgotna. Zazwyczaj mimozy nie przesadzają, bo ona jest rośliną jednoroczną.

15. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat 2

Skrzydłokwiat jest tanią w utrzymaniu kwitnącą rośliną. W narodzie najczęściej spotykane nazwy "biały żagiel" lub "kobiece szczęście". Z wyglądu kwiaty przypominają żółtą kolbę, przykrytą z jednej strony liściem. Ma małe kłącze i duże zielone liście. W pomieszczeniach skrzydłokwiat woli umiarkowane oświetlenie bez bezpośredniego światła słonecznego.

Roślina jest podlewana przy wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Skrzydłokwiat lubi powietrze o dużej wilgotności, dlatego należy go stale spryskiwać. Preferowana temperatura równa się: latem – 20-25°C, zimą nie niższa niż 16°C. Koniecznie trzeba unikać przeciągów, bo w zimie roślina ich nie toleruje. Przesadzać należy co roku na początku wiosny i rozsadzać przerośnięte osobniki.

Uważa się, że w okresie kwitnienia roślina przynosi swoim gospodarzom energię miłości i dobrego samopoczucia.

16. Haworsja

Haworsja
Haworsja 2

Skromny kaktus sukulent – haworsja – słynie z niezwykłego koloru i kształtu liści. Z wyglądu często przypomina gwiazdo lub ośmiornicę z licznymi mackami. Charakterystyczną cechą tej rośliny są białe nierówności-rowki na powierzchni liści, nadające wygląd chropowatej powierzchni.

Wśród roślin doniczkowych haworsję można uznać za prawdziwie długowieczną, bo przy dobrej pielęgnacji okres jej życia może wynosić nawet 30 lat. Haworsja woli miękkie rozproszone światło, ale w godzinach porannych lubi wygrzewać się na słońcu. Optymalne warunki dla wzrostu rośliny: latem – 15-27, zimą – 10-15°C. Podlewać należy raz w tygodniu po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Podczas podlewania należy unikać dostania się wody do głównego gniazda.

Haworsja bardzo dobrze rozwija się nawet w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza, więc spryskiwać roślin nie trzeba. Młode rośliny są przesadzane co roku, podczas gdy dorosłe – 1 raz na 2-3 lata. Rozmnażanie odbywa się przy pomocy pędów lub sadzonek.

17. Rozchodnik Morgana

Rozchodnik Morgana
Rozchodnik Morgana 2

Rozchodnik Morgana (Sedum) – roślina należąca do grupy dekoracyjnych sukulentów. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi nie bez kozery nazywany jest " ogonem osła", "ogonem małpy" lub "zającą kapustą". Rozchodnik Morgana ma konkretny okres kwitnienia, ale w warunkach domowych to spotyka się dość rzadko.

To roślina o zwisających, mięsistych i przeważnie nierozgałęzionych łodygach osiągających długość do 90 cm. Są one bardzo gęsto pokryte szarozielonymi, bardzo mięsistymi, wałeczkowatymi liśćmi.

Charakter wymagający i kapryśny. Oświetlenie preferuje jasne, słoneczne z aktywnym światłem ultrafioletowym. Temperatura może się wahać od 23-30°C. W lecie preferuje świeże powietrze. Wilgotność powietrza powinna być umiarkowana z okresowym spryskiwaniem. Podlewać należy ostrożnie, w miarę wysychania podłoża.

Ważnym elementem uprawy jest stworzenie komfortowych warunków w okresie spoczynku rośliny – od października do marca. Roślina powinna przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 8-13°C i częstotliwości nawadniania – 1 raz w 2 tygodnia. Rozmnażanie odbywa się przy pomocy przesadzania łodygi lub jej części. Przesadzanie wykonują tylko w razie potrzeby.

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty