18 interesujących faktów o pracy strażaków, o których mało kto wie

Praca strażaków jest na liście najbardziej niebezpiecznych zawodów, w tym społeczeństwu o życiu brygad ratunkowych wiadomo bardzo mało. Nadszedł czas, by naprawić ten błąd.

Co większość ludzi wie o straży pożarnej: numer telefonu dla połączenia z remizą, to, że jeżdżą czerwonym samochodem i gaszą pożar za pomocą węży. Dość skąpe informacje, więc musimy dowiedzieć się wszystkiego z pierwszej ręki. Proponujemy kilka ciekawych faktów o ryzykownej pracy straży pożarnej.

1. Obowiązkowe rytuały

rytual

Codziennie praca nowej zmiany zaczyna się od obowiązkowych procedur: przeprowadzanie kontroli sprzętu ochrony układu oddechowego, odzieży ochronnej i dokumentów osobistych, które są potrzebne do zidentyfikowania osoby, jeśli ona zginie.

2. Długie zmiany

sen

W większości przypadków strażacy pracują według schematu "doba przez dwie", ale niektóre brygady pracują 3-4 dni z rzędu po 10-12 godzin. Jeśli zdarza się jakaś wyjątkowa sytuacja, to strażacy mogą pracować bez przerwy dłużej niż jedną dobę.

3. Pierwsza straż pożarna

pierwsza

Uważa się, że po raz pierwszy ludzie zaczęli tworzyć brygady do gaszenia pożarów w Anglii, i to była inicjatywa firm ubezpieczeniowych, które chciały ograniczyć straty w katastrofach. Dokładnie nie wiadomo, ale prawdopodobnie pierwsze strażacy pojawili się w 1722 roku.

4. Kobiety na równi z mężczyznami

kobieta

Istnieje stereotyp, że niebezpieczną pracę mogą wykonywać tylko mężczyźni, ale w rzeczywistości pierwszą kobietą strażakiem stała Molly Williams, która podjęła służby w początku XIX wieku. Po pewnym czasie powstały osobne brygady, w których pracowały tylko i wyłącznie przedstawicielki płci pięknej.

5. Dlaczego wiadro strażackie ma kształt stożka ?

wiadro

Dziś brygady strażackie wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu gaszenie ognia jest bardziej skuteczne. Wcześniej tego nie było i ludzie używali wiader stożkowatej formy. Miały dwie ważne zalety: w czasie produkcji takiego sprzętu oszczędzano na materiałach, a przy rzucie z niego się wylewało nie tak dużo wody, więc pożar gasił się szybciej.

6. Unikalny mundur

forma

Do produkcji mundurów dla straży pożarnej używany jest specjalny materiał, który jest w stanie wytrzymać temperaturę do 1200°C. Oprócz tego chroni przed działaniem stężonych kwasów i zasad. Dzięki tym właściwościom munduru strażacy mogą ratować ludzi z płonących domów.

7. Słup ześlizgu

praca

W remizę strażackiej rura ześlizgowa stoi nie dla piękna. W rzeczywistości jest ona potrzebna do możliwie szybkiego opuszczania się z piętra, bo za zwyczaj na parterze budynku znajdują się samochody i sprzęt, a ludzie przebywają na piętrze. Słupy są używane przez około 140 lat.

8. Ciężki sprzęt

poratunek

Praca strażaków nie tylko niebezpieczna, ale także ciężka w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ ratownicy muszą nosić na sobie od 5 do 30 kg. Wszystko zależy od tego, z czego jest wykonany mundur, i jakiego sprzętu używają. Biorąc pod uwagę te czynniki, rozumiemy, że do pracy w straży pożarnej nadają się tylko fizycznie przygotowani ludzie.

9. Czas dojazdu na miejsce zdarzenia

czas

Zgodnie ze specjalną ustawą straż pożarna musi dotrzeć do miejsca zdarzenia w granicach miasta w ciągu 10 minut. Co do wsi, to czas wydłuża się do 20 min. Taki okres dojazdu tłumaczy się tym, że w tym czasie ogień znacznie wolniej rozprzestrzenia się i zgasić go będzie łatwiej.

10. Prawidłowo złożone rzeczy

rzeczy

Po otrzymaniu sygnału o pożarze brygada ma tylko kilka minut, aby włożyć mundur, wziąć sprzęt i znaleźć się w samochodzie. Aby to zrobić, zachowują swoje rzeczy w specjalny sposób, na przykład, spodnie wstępnie podwijają i wkładają w buty.

11. Zapasy wody

Strażacy 2

W standardowym wozie strażackim znajduje się zbiornik, w którym mieści się 2 350 l wody. Jeśli podłączony jest tylko jeden wąż, to ta ilość wody zużywa się w ciągu 7,5 min. Każdy wóz posiada specjalne pompy, przeznaczone do szybkiego uzupełniania zapasów wody. Może być podłączony do hydrantu lub do pompować wodę z otwartego zbiornika.

12. Zakaz noszenia przez strażaków i wąsów

razem

Zgodnie z przepisami, pracownicy straży pożarnej nie powinny mieć dużego zarostu i piercingu na twarzy. Taki zakaz jest związany z tym, że podczas pracy może im być potrzebna maska tlenowa, która powinna szczelnie przylegać do twarzy, a zarost i różne ozdoby twarzy będą temu przeszkadzać.

13. Kara dla strażaków

pracownik

Jeśli człowiek wywołał pożar, to może nie otrzymać zarzutów, a sami strażacy mogą okazać się pod śledztwem. Po tym jak ogień jest ugaszony, na miejsce zdarzenia przyjeżdża ekipa biegłych, którzy określają źródło pożaru i sporządzają akt legalności tuszenia pożaru. Oni oceniają, czy prawidłowo działał zespół i czy nie wyrządził szkód, których można było uniknąć.

14. Nie tylko gasić pożary

figlarz

Praca straży pożarnej ma bardziej szeroki zakres, niż wielu uważa. Ratują ludzi w różnych sytuacjach, na przykład, jeśli utknęki w windzie, albo znaleźli się pod zawalonym domem. Strażacy mają różne umiejętności, które stosują w jednym celu – dla zachowania ludzkiego życia. Oprócz tego ratują zwierzęta.

15. Strażacy – wolontariusze

Strażacy

W wielu krajach ludzie dobrowolnie dołączają się do zespołów straży pożarnej. W większości przypadków organizowane są tam, gdzie rząd nie może finansować pracy brygady ratunkowej. Na przykład w Chile jest kilkanaście tysięcy strażaków wolontariuszy, którzy płacą co miesiąc składki i przechodzą specjalne szkolenia. W niektórych krajach strażakami mogą być tylko ludzie z wyższym wykształceniem.

16. Praca na dotyk

dym

W filmach o pracy strażaków pokazywano, jak strazacy zręcznie poruszają się po płonącym budynku i znajdują ofiary lub drogę wyjścia, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. W płonącym domu wypełnionym dymem nic nie widać, a wśród buzującego i trzaskającego ognia nic nie słychać, nawet krzyczących ludzi. W takich sytuacjach, w żadnym wypadku nie wolno zdejmować maski, inaczej strażak może się udusić. Dlatego poruszają się ratownicy w płonących pomieszczeniach praktycznie na dotyk.

17. Czworonożne pomocnicy

pies

Jeszcze z czasów, gdy strażacy pracowali na koniach, w skład brygady wchodziły psy, i to na pewno były dalmatyńczyki. Rasa ta jest nieustraszona i łatwo się uczy. Dalmatyńczyki mieszkali razem z końmi, ponieważ uważano, że dla dobrej pracy zwierzęta potrzebują komunikacji. Psy tej rasy stały się swego rodzaju symbolem strażaków, ale dzisiaj korzystają z usług zwierząt i innych ras. Ich głównym zadaniem jest wyszukiwanie ludzi, ponieważ psy mogą znaleźć poszkodowanych, kiedy człowiek nie ma takiej możliwości, na przykład wśród silnego dymu.

18. Strażackie przesądy

przesądy

Strażacy nigdy nie żegnają się ze sobą za rękę i nie mówią "dobranoc", aby nie spotkać się na obiekcie w ten sam dzień. Ponadto, zgodnie ze statystykami, podczas pełni księżyca liczba pożarów rośnie, co również ma jakiś mistyczny odcień i powoduje powstawanie przesądów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty