18 nawyków, które szkodzą twojej cerze

Mimo wielu starań, drogich kremów i zabiegów, stan twojej cery nie ulega poprawie? Winną możesz być ty sama. Często nieświadomie popełniamy błędy, które przyczyniają się do pogorszenia stanu naszej skóry.

Twarz to twoja wizytówka, dlatego musisz o nią szczególnie dbać. Piękna i zadbana skóra to marzenie większości kobiet. To czy taką posiadamy, to w dużej mierze zasługa właściwej pielęgnacji. Czy krótki sen służy naszej cerze? Oto 18 najbardziej popularnych błędów dotyczących pielęgnacji, które zdarza się popełniać kobietom.

1. Za dużo kremów

kosmetyki

Mało kto z nas wie, że nasza cera potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić do nowego kosmetyku. Często pojawiającym się błędem jest zbyt duża ilość kosmetyków, które stosujemy w tym samym czasie. Stosujemy więc kilka nowo zakupionych kosmetyków, jednocześnie. W wyniku takiego działania nasza skóra wariuje. Efektem tego są m.in. zaczerwienienia, rozszerzone i zanieczyszczone pory, rozszerzone naczynka czy nowo powstające wykwity.

2. Pijesz za mało wody

woda

Woda utrzymuje nas przy życiu. Nasz organizm składa się z niej nawet w 70 proc. Niemal 20 proc. wody obecnej w organizmie znajduje się w skórze. Nawodnienie organizmu jest jednym z czynników wpływających na wygląd skóry. Już niewielkie ubytki wody w organizmie mają negatywny wpływ na wygląd cery. Skóra staje się sucha, szorstka, może pojawić się uczucie ściągania i pieczenia. Należy dziennie wypijać co najmniej 1,5 litra wody

3. Za dużo peelingów

skrub

Jeżeli ktoś ma cerę normalną ze skłonnością do przetłuszczania się, warto wybrać peeling mechaniczny, który zawiera ziarniste drobinki, które wymagają masażu, i działają jak delikatny papier ścierny. Wówczas, kiedy ktoś ma cerę suchą, wrażliwą lub dojrzałą, wówczas warto wybrać peeling enzymatyczny, który nie ściera martwego naskórka, jednak go rozpuszcza. Nie należy wykonywać peelingów na skórę podrażnioną, z rumieniem, wysypką. Zaostrzy on niepożądane objawy, a w wypadku stanów zapalnych masowanie może doprowadzić do ich rozsiania po całej buzi.

4. Krótki sen

sen

Sen trwający 8 godzin jest jednym z kluczowych aspektów prawidłowej pielęgnacji skóry. Stres i brak snu odbijają się bardzo negatywnie na skórze. Niedobór snu zwiększa poziom kortyzolu. Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do ścieńczenia skóry, powstania rozstępów o charakterystycznej różowej barwie, trądziku.

5. Tonik z alkoholem

czyste

Alkohol silnie wysusza skórę, wyraźnie podnosi pH skóry i pozbawia ją ochronnego płaszcza. Regularne stosowanie toniku z alkoholem prowadzi do poważnego zaburzenia w obronie skóry oraz przyspiesza jej starzenie ze względu na stale pogłębiające się odwodnienie. Tonik z alkoholem doskonale oczyszcza, bo alkohol sam w sobie oczyszcza i dezynfekuje. Dlatego dość często można go spotkać w wielu kosmetykach do cer "problematycznych", np. trądzikowych czy bardzo tłustych. Ważna jest więc sama zawartość alkoholu w kosmetyku. Te toniki, które mają go od 20 do nawet 60 proc., są właśnie przeznaczone do cery trądzikowej i tłustej.

6. Klimatyzacja

wiatr

W sklepach, biurach, samochodach, obecnie w większości miejsc, w których przebywamy, zainstalowana jest klimatyzacja. Efektem ubocznym klimatyzacji jest wysuszanie się powietrza. W warunkach ograniczonej wilgotności nasza skóra traci wodę. Odwodniona prowadzi do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej, płaszcza hydrolipidowego. Sposobem na negatywny wpływ klimatyzacji na skórę jest odpowiednie jej nawilżenie lekkim kremem.

7. Regularne nie przecierasz telefonu chusteczką antybakteryjną

telefon

Smartfon to prawdziwe siedlisko bakterii. Nosimy go w torebce, w kieszeni, kładziemy na biurku, a później przykładamy do twarzy. Szkodliwe drobnoustroje z łatwością wędrują po naszej skórze, powodując powstawanie pryszczy i nieestetycznych zaskórników.

8. Nieodpowiednio dobrany ręcznik

mycie

Do osuszania twarzy powinniśmy używać osobnych ręczników. Jeśli masz problem z cerą, zwrócić uwagę na to, aby ręczniki nie były szorstkie, a delikatne. W bawełnianych ręcznikach, które wiszą w naszych wilgotnych i ciepłych łazienkach, rozwijają się bakterie. Mówimy o osuszaniu twarzy, a nie o wycieraniu jej. Dlaczego? Skóra twarzy jest bardzo delikatna. Przez wycieranie skóry wrażliwej możemy nabawić się zaczerwienień, a przez wycieranie skóry trądzikowej możemy spowodować rozsianie bakterii na całej twarzy.

9. Krem bez filtrów przeciwsłonecznych

krem

Promienie słoneczne negatywnie wpływają na kondycję skóry: wysuszają ją i doprowadzają do powstawania zmarszczek. Specjaliści zalecają stosowanie kremów z wysokim filtrem UV przez cały rok, niezależnie od pogody.

10. Mycie twarzy mydłem

mydło

Jeśli myjesz twarz wodą i mydłem – nie rób tego. Twarz wymaga porządnego traktowania i porządnego umycia. Niepoprawne jej mycie może doprowadzić do problemów ze skórą – występowanie zaskórników, zmian trądzikowych, a nawet odwodnienia. Na rynku jest wiele porządnych kosmetyków do mycia twarzy – możemy wybierać spośród pianek, żeli, czy płynów.

11. Nie dajesz skórze czasami odpocząć

kosmetyka

Eksperci zdradzają, że nasza skóra potrzebuje odpoczynku od kosmetyków raz na jakiś czas. W końcu produkty, których używany na co dzień, zawierają dużo chemicznych składników zatykających pory. Dlatego staraj się zmywać makijaż zawsze po przyjściu do domu i wprowadź do swojego życia zasadę: poniedziałki bez make-up. Dzięki temu na pewno poprawisz kondycję swojej skóry. Jeszcze jedna ważna rada: podkład powinien być niekomedogenny, wtedy nie będzie zapychać porów.

12. Za dużo kawy

kawa

Kofeina jest jednym z największych wrogów pięknej cery. Odwadnia, a zatem wysusza skórę i powoduje pojawienie się zmarszczek.

13. Częste mycie twarzy

oczyszczanie

Mycie dwa razy dzienne jest optymalne, ale gdy robimy to częściej, może to doprowadzić do nadprodukcji sebum i tylko pogorszymy problem, z którym prawdopodobnie walczyliśmy przez częste mycie twarzy. Wszyscy dermatolodzy zgadzają się, że nadmierna dbałość o czystość może prowadzić do podrażnień i wysuszenia cery. Najlepiej rano nanieść lekki krem matujący, a w ciągu dnia używać specjalnych chusteczek do twarzy.

14. Zbyt ciepła woda

skóra

Zbyt ciepła woda niszczy barierę hydrolipidową skóry, wysusza ją, a także osłabia naczynia krwionośne. Temperatura wody nie powinna przekraczać 36 stopni Celsjusza.

15. Kremy w słoiczkach

kremy

W Polsce ciągle najpopularniejszym opakowaniem dla kremu do twarzy są słoiczki z plastiku lub szkła. Jednak nie da się ukryć, że krem w otwieranych codziennie opakowaniach jest narażony, chociażby na kontakt z powietrzem, co sprawia, że wiele delikatniejszych składników ulega szybkiej degradacji. Ponadto kontakt z naszymi nawet najstaranniej wymytymi palcami, naraża zawartość słoiczka na zakażenie bakteriami. Wybieraj opakowania z pompką lub z pipetą.

16. Nieczyszczenie pędzli

kiść

Czyszczenie pędzli używanych podczas makijażu, powinno stać się elementem naszej codziennej rutyny. Jeśli ich nie czyścimy regularnie, z biegiem czasu gromadzą się na nich resztki kosmetyków, a same pędzle stają się prawdziwym siedliskiem bakterii. Brudne pędzle sprzyjają przede wszystkim zatkanym porom oraz przyczyniają się do powstawania wyprysków.

17. Brudna pościel

pościel

Zwłaszcza poszewka od poduszki. Nocą skóra oczyszcza się z sebum, toksyn, a także martwego zrogowaciałego naskórka. I te wszystkie rzeczy "lądują" na twojej poduszce, a przede wszystkim, na poszewce. Jeśli jej nie zmieniasz przynajmniej raz na 4-5 dni istnieje ryzyko, że bakterie, wywołają stan zapalny.

18. Słone produkty i słodycze

słodko

Dieta obfitująca w rafinowane cukry przyczynia się do wcześniejszego powstawania oznak starzenia się skóry. Szybciej pojawiają się zmarszczki, cera traci jędrność i sprężystość. Produkty z wysoką zawartością soli nie tylko sprawiają, że jesteś zmęczona – one jeszcze dają o tym znać całemu światu za pomocą worków pod twoimi oczami.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty