18 szokujących faktów o Hiroszimie i Nagasaki

Powszechnie znany jest fakt, że 6 i 9 sierpnia 1945 roku na dwa japońskie miasta była zrzucona broń nuklearna. W Hiroszimie zginęło około 150 tys. cywilów, w Nagasaki – do 80 tys.
18 szokujących faktów

Te daty na całe życie stały się czarne w świadomości milionów Japończyków. Z roku na rok ujawnia się coraz więcej tajemnic o tych strasznych wydarzeniach, o których będzie mowa w tym artykule.

1. Dziesiątki tysięcy ludzi, którym udało się przeżyć po wybuchu nuklearnym, zachorowali na chorobę popromienną.

choroba

W ciągu dziesięcioleci Fundacja Badań Radiacyjnych zbadała 94 000 osób, aby stworzyć lekarstwo na chorobę, która ich dotknęła.

2. Oleander jest oficjalnym symbolem Hiroszimy. A wiesz dlaczego? Jest to pierwsza roślina, która rozkwitła w mieście po eksplozji nuklearnej.

drzewo

3. Według ostatnich badań, ci, którzy przeżyli po zbombardowaniu, otrzymali średnią dawkę promieniowania równą 210 milisekund. Dla porównania: tomografia komputerowa głowy promieniuje 2 milisekundy, a tu - 210(!).

leczenie

4. W ten straszny dzień przed wybuchem, według spisu ludności, liczba mieszkańców Nagasaki wynosiła 260 tys. osób. Na dzień dzisiejszy tu mieszka prawie pół miliona Japończyków. Przy okazji, według japońskich standardów, jest to prowincja.

miasto

5. Sześciu drzewom ginkgo, znajdującym się w odległości zaledwie 2 km od epicentrum wydarzeń, udało się przetrwać.

ginkgo

Rok później po tragicznych wydarzeniach onie rozkwitły. Dziś każde z nich jest oficjalnie zarejestrowane jako "Hibako Yumoku", co w tłumaczeniu oznacza "drzewo, które pozostało przy życiu". Ginkgo w Japonii jest symbolem nadziei.

6. Po bombardowaniu w Hiroszimie wielu niczego niepodejrzewających mieszkańców zostało ewakuowano do Nagasaki...

bomba

Wiadomo, że z tych, którzy przeżyli bombardowania w obu miastach, pozostało przy życiu zaledwie 165 osób.

7. W 1955 roku na miejscu bombardowania w Nagasaki został otwarty park.

pamiątka

Główną tutaj jest 30-tonowa rzeźba mężczyzny. Mówi się, że podniesiona do góry ręka przypomina o zagrożeniu wybuchu jądrowego, a wyciądnięta lewa symbolizuje świat.

8. Ocalałych po tych strasznych wydarzeń zaczęto nazywać "hibakushas", co tłumaczy się jako „ofiary wybuchu". Pozostali przy życiu dzieci i dorośli zostali później poważnie dyskryminowani.

ludzie

Wielu uważało, że od nich można się zarazić chorobą popromienną. „Hibakushas” trudno było w życiu poznać kogoś, znaleźć pracę. Przez dziesięciolecia po eksplozji częste były przypadki, gdy rodzice chłopaka lub dziewczyny zatrudniali detektywów, aby dowiedzieć się, czy drugie połówki ich dziecka są hibakushas.

9. Corocznie, 6 sierpnia, w parku pamięci w Hiroszimie odbywa się ceremonia pamięci, a dokładnie o 8:15 (czas ataku) rozpoczyna się minuta ciszy.

milczenie

10. Ku zaskoczeniu wielu naukowców, badania naukowe wykazały, że średnia długość życia współczesnych mieszkańców Hiroszimy i Nagasaki, w porównaniu z tymi, kto nie był narażony na promieniowanie w 1945 roku, zmniejszyła się tylko o kilka miesięcy.

życie

11. Hiroshima znajduje się na liście miast, które opowiadają się za zniesienie broni jądrowej.

Hiroshima

12. Dopiero w 1958 roku ludność Hiroszimy wzrosła do 410 tys. osób i przekroczyła przedwojenny wskaźnik. Dziś w mieście mieszka 1,2 mln osób.

noc

13. Wśród tych, którzy zginęli od bombardowania , około 10% stanowili Koreańczycy zmobilizowani przez wojsko.

historia

14. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wśród dzieci, urodzonych przez kobiety, które doświadczyły ataku nuklearnego, nie stwierdzono różnych odchyleń w rozwoju, mutacji.

dzieci

15. W Hiroszimie, w Parku Pamięci, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest Kopuła Gambaka, która znajdowała się w 160 m od centrum wydarzeń.

UNESCO

W budynku w chwili wybuchu zawalił się mur, w środku wszystko się spaliło, a znajdujący się wewnątrz ludzie zginęli. Teraz w pobliżu "Atomowej świątyni", jak jest nazywana, ustawiono pamiątkowy kamień. Obok niego zawsze można zobaczyć symboliczną butelkę z wodą, która przypomina o tych, którzy przeżyli w momencie wybuchu, ale umarli z pragnienia w piekle jądrowym.

16. Wybuchy były tak silne, że ludzie ginęli w ułamku sekundy, pozostawiając po sobie tylko cień.

cienie

Te odciski spowodowało ciepło, wydzielające się podczas eksplozji, które zmieniło kolor powierzchni – stąd kontury ciał i przedmiotów, które które pochłonęły część fali uderzeniowej. Niektóre z tych cieni można jeszcze zobaczyć w Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

17. Znany japoński gigant-potwór Godzilla początkowo został wymyślony jako metafora wybuchów w Hiroszimie i Nagasaki.

gigant potwór

18. Mimo, że moc wybuchu atomowego na Nagasaki była większa, niż w Hiroszimie, niszczycielski efekt był mniejszy. Do tego przyczynił się pagórkowaty teren, a także to, że centrum wybuchu znajdowało się nad strefą przemysłową.

moc wybuchu atomowego
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty